Постанова № 75630269, 30.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2018
Номер справи
826/17251/17
Номер документу
75630269
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/17251/17 Суддя (судді) першої інстанції: Скочок Т.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - доповідача Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Шелест С.Б.,

секретаря Андрієнко Н.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 лютого 2018 року, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся у суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просив: визнати протиправною відмову у перерахунку пенсії з урахуванням усіх сум складових грошового забезпечення, у тому числі одноразових додаткових видів грошового забезпечення і індексації за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням з вересня 2014 року по серпень 2016 року, які вказані у довідці від 16.11.2017 №305/819, виданої фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок та виплату з 01.09.2016 року.

В обгрунтування вимог посилається на те, що відповідачем усупереч вимогам чинного законодавства не здійснено перерахунок та виплату його пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 лютого 2018 року позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині відмови у перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених йому протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, винагороди за безпосередню участь в АТО, винагороди за тривалу безперервну військову службу та премії у розмірах, зазначених в довідці фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 16.11.2017 №305/819, в частині сум виплат, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язано перерахувати та виплатити з 01.09.2016 пенсію з урахуванням вказаних сум. У решті позовних вимог відмовлено.

Судове рішення умотивовано тим, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО, винагорода за безперервну тривалу службу, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, а також щомісячна додаткова грошова винагорода, за умови якщо з таких виплат сплачені страхові внески (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Однак, ураховуючи, що із сум індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги на оздоровлення не сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, місцевий суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині.

Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить змінити рішення суду та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обгрунтуванян вимог посилається на те, що висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, зокрема, вказує, що згідно наявних в матеріалах справи довідок фінансового управління Генерального штабу ЗСУ та відповіді на адвокатський запит убачається, що з грошової допомоги на оздоровлення були сплачені страхові внески. Також, скаржник посилається на те, що Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених х військової служби, та деяких інших осіб» не містить вказівки за чий саме рахунок з грошового забезпечення військовослужбовця має сплачуватися ЄСВ, щоб ці суми були включені до розрахунку пенсії, тому, на думку позивача, сума індексації також повинна ураховуватися при здійсненні перерахунку його пенсії.

Ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2018 року відкрито апеляційне провадження та призначено справу до розгляду у порядку письмового провадження з 18 липня 2018 року.

В апеляційній скарзі позивач просить проводити розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Колегія суддів дійшла до висновку про відсутність підстав для розгляду даної справи у відкритому судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Так, згідно із п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження. Рішення суду, яке переглядається, ухвалене в порядку спрощеного провадження. Судова колегія уважає можливим вирішення даної справи на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - скасуванню в частині, з таких підстав.

З матеріалів справи убачається, що позивача звільнено з військової служби в запас (за станом здоров'я) та взято на облік в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, а з 11.08.2016 призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

08.12.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (щомісячна додаткова грошова винагорода), одноразових додаткових видів грошового забезпечення та індексації заробітної плати, які включені до довідки №305/819 від 16.11.2017 та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом від 15.12.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що положеннями ст. 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 7 постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 №393 такі види грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні, винагорода за безперервну військову служба та винагорода за участь в АТО не визначені як складові грошового забезпечення та відповідно не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.

Уважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся у суд із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 р. № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток N 25 до постанови N 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9 1 Закону N 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Згідно із ч. 1 ст. 101 Закону № 2011-XII, також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року N 260.

Відповідно до пп.3 п.5 Постанови № 1294, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони (підпункт 3 пункту 5 постанови N 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, винагороди за безперервну участь в АТО та за тривалу безперервну військову службу, премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція наведена в постановах Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15, Верховного Суду від 28.02.2018 року у справі №522/9660/16-а.

Разом із тим, відмовляючи у задоволенні позову в частині урахування у перерахунок пенсії одноразової грошової допомоги на оздоровлення, суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку, що з такої не сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Такий висновок суду першої інстанції суперечить наявним в матеріалах справи доказам, а саме, довідці фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 16 листопада 2017 року №305/819 та відповіді на адвокатський запит від 22.02.2017 року №305/225, з яких убачається, що на суми грошового забезпечення, у тому числі допомоги на оздоровлення проводилося нарахування та сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення та відмова у задоволенні позову у цій частині є помилковим. Тому рішення суду першої інстанції і цій частині підлягає скасуванню із постановленням нового про задоволення позову.

Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статтями 34, 243, ч. 3 ст. 311, 317, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд

П о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 лютого 2018 року в частині відмови у задоволенні позову про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення скасувати.

Позов у цій частині задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених йому протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби сум грошової допомоги на оздоровлення у розмірах, зазначених в довідці Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 16.11.2017 №305/819, в частині сум виплат, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплати з 01.09.2016 року ОСОБА_2 з 01.09.2016 пенсію, розмір якої обчислити з грошового забезпечення, нарахованого та виплаченого йому протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з урахуванням сум грошової допомоги на оздоровлення у розмірах, зазначених в довідці Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 16.11.2017 №305/819, в частині сум виплат, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням раніше виплачених сум.

У решті рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 лютого 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС.

Головуючий суддя - доповідачЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяС.Б. Шелест

(Повний текст постанови складений 30 липня 2018 року.)