
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 752/22089/16-а Суддя (судді) першої інстанції: Колдіна О.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - доповідача Глущенко Я.Б.,
суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,
секретаря Андрієнко Н.А.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Рибак Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 10 квітня 2018 року, -
У с т а н о в и в:
ОСОБА_4 звернулася у суд із позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просила визнати протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку її пенсії, зобов'язавши здійснити перерахунок та виплату такої з 01.07.2016 р. та з 10.10.2016 р. відповідно до ст.37-1 Закону «Про державну службу» у редакції, що діяла на дату призначення пенсії за ст.45 Закону «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі, на підставі постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015 р. № 1013, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів є підставою для перерахунку пенсії, що прямо передбачено законодавством.
Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 10 квітня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Судове рішення умотивовано тим, що на час звернення позивача із заявами про перерахунок пенсії внесено зміни (набрали чинності 01 січня 2015 року) в статтю 37-1 Закону, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що відповідно до вимог законодавства, які були чинні на момент призначення їй пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін, з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції установлено, що позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві з 04.06.2008 р. та отримувала пенсію за віком.
Відповідно до розпорядження від 09.08.2013 р. позивача переведено на пенсію за віком за Законом «Про наукову і науково-технічну діяльність» з 04.11.2009 р.
Згідно з розпорядженням № 807093 від 18.10.2016 р. на виконання постанови Голосіївського районного суду м.Києва від 08.06.2016 р. позивача переведено на пенсію державного службовця у відповідності до Закону «Про державну службу», з 04.06.2016 р.
14.07.2016 року на заяву позивача від 22.06.2016 року щодо переведення на пенсію державного службовця та проведення перерахунку відповідно до Закону «Про державну службу» відповідач листом від 14.07.2016 року повідомив, що проведення перерахунку пенсій державним службовцям чинним законодавством не передбачено та питання щодо призначення позивачу пенсії державного службовця буде вирішено після набрання судовим рішенням законної сили та отримання постанови про відкриття виконавчого провадження.
Також, листом від 13.10.2016 р. № 32092/05 позивачу було повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на положення Закону «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності з 01.01.2015 р.
Уважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся у суд із даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку зазначеному рішенню відповідача, колегія суддів ураховує наступне.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону «Про державну службу» в редакції Закону «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до статті 371 Закону «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, з викладених правових норм убачається, що законодавством було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про проведення перерахунку пенсії, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
Так, 01 травня 2016 року набрав чинності Закон «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, в статті 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до законодавства, яке регулює питання щодо пенсійного забезпечення, внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Колегія суддів звертає увагу на те, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції є найважливішою функцією держави (пункт 2.1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011).
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист (пункт 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року N 3-рп/2012).
При цьому, колегія суддів наголошує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, тобто, не відбулося звуження обсягу вже набутих нею прав та/або позбавлення її права на соціальний захист.
Посилання позивача в апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції не ураховано, що вона двічі зверталася до відповідача із заявами про перерахунок розміру пенсії із двох різних підстав (у зв'язку із збільшенням стажу державної служби та у зв'язку із зміною структури заробітної плати), колегія суддів не приймає до уваги, позаяк як убачається із змісту позовної заяви предметом та підставою даного позову є саме перерахунок пенсії позивача у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини 1 статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 34, 243, 310, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 КАС, суд
П о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
Рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 10 квітня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя - доповідачЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддяО.Є. Пилипенко
(Повний текст постанови складений 30 липня 2018 року.)