Рішення № 75626976, 20.07.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
806/2058/18
Номер документу
75626976
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2018 року м.Житомир

справа № 806/2058/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горовенко А.В.,

за участю секретаря судового засідання Демчук О.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (за ордером серії ЖТ №29484 та договір від 03.07.2018);

представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю від 19.12.2017),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -

встановив:

ОСОБА_3 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 03 лютого 2018 року перерахунок (донарахування) пенсії призначеної на підставі раніше поданих документів та додатково наданих документів - довідки командира військової частини А1262 за вих.№841 від 03.03.2018, з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених за період з лютого 2016 року по січень 2018 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення та винагороди за участь в АТО, виплатити різницю в недоотриманій пенсії з 03.02.2018 та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі.

Позивач в обґрунтування позову зазначає, що з 03.02.2018 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проте при призначенні пенсії відповідачем не враховані додаткові види грошового забезпечення а саме: щомісячна додаткова грошова винагорода, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога на оздоровлення та винагорода за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування. Позивач 16 березня 2018 року звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області листом, яке позивач отримала 03.05.2018, повідомило про відмову в перерахунку пенсії.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 08.05.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 14.05.2018, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву від 30 травня 2018 року за вхідним №10971/18.

У відзиві на позовну заяву просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що згідно з положеннями ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення.

Також зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визнано такими, що втратили чинність: постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; постанова Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", на які посилається позивач. Тому врахування таких виплат при перерахунку пенсії неможливе.

Відповідач у відзиві на позовну заяву також вказує, що при перевірці достовірності даних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в довідці від 03.03.2018 №841 встановлено розбіжності з первинними документами бухгалтерського обліку військової частини А1262.

З урахуванням зазначеного просить відмовити позивачу в задоволенні вимог у зв"язку з безпідставністю і необґрунтованістю.

Відповідно до ухвали суду від 26.06.2018 розгляд справи призначено у відкритому судовому засіданні на 20.07.2018.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позовній заяві, та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 30.05.2018 за вх.№10971/18.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що відповідно до наказу командира 20 окремого батальйону радіоелектронної боротьби (по особовому складу) від 31.01.2018 №3-рс старшого солдата ОСОБА_3, оператора відділення управління роти радіоперешкод, звільнено у запас за пунктом "ї" ч.8 ст. 26 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" (військовослужбовці, які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу) (а.с.13).

Згідно з наказом командира військової частини А1262 (по стройовій частині) від 02.02.2018 №25 старшого солдата військової служби за контрактом ОСОБА_3 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 02.02.2018 (а.с.14).

З 03 лютого 2018 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

16 березня 2018 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії з урахуванням додаткових документів - довідки командира військової частини А1262 за вих.№841 від 03.03.2018, яка засвідчує проведення виплати сум додаткових грошових виплат, що не були враховані при нарахуванні пенсії, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування (а.с.17).

У листі №К-1801 від 16.04.2018 відповідач повідомив позивача, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено включення до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії сум: щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за АТО оскільки вони не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною. Також повідомлено, що при перевірці даних, що зазначені у додатково наданій довідці, з первинними документами бухгалтерського обліку військової частини А 1262 виявлені розбіжності.

При звірці сум, що зазначені у додатково наданій довідці з сумами, що зазначені в системі персоніфікованого обліку індивідуальних відомостей застрахованих осіб, виявлені розбіжності у серпні, листопаді, грудні 2016 року, січні 2017 року, січні 2018 року (а.с.21).

Не погоджуючись з такими доводами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 20 грудня 1991 року №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за № 638/15329, встановлено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Зазначене свідчить, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" №158 від 04.06.2014, зі змінами внесеними відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" №24 від 31.01.2015, встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).

Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року. Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.

Тобто, названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер.

Аналогічна позиція у справах цієї категорії висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах Верховного Суду від 20 лютого 2018 року по справах №335/2071/15-а та №346/2949/17, де зазначено, що додаткові види грошового забезпечення, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

Відповідно до довідки командира військової частини А1262 від 03.03.2018 за вих.№841 в період з лютого 2016 року по січень 2018 року ОСОБА_3 нараховано щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та винагороду за участь в АТО (а.с.17).

Зміст даної довідки за підписом командира військової частини А1262 майора Сокирка С.І. та начальника фінансово-економічної служби старшого лейтенанта Пахольчук В.В., свідчить, що у період з лютого 2016 року по січень 2018 року з щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО було утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Судом встановлено, що позивач була звільнена з військової служби 31.01.2018 та виключена зі списків особового складу військової частини А1262 з 02.02.2018 (а.с.13,14).

Згідно з п.7 Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992, середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з лютого 2016 року по січень 2018 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, відповідно до довідки командира військової частини А1262 від 03.03.2018 за вих.№841, оскільки з даних видів грошового забезпечення було утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Що стосується доводів відповідача, що при звірці сум, що зазначені у додатково наданій позивачем довідці від 03.03.2018 за вих.№841 з даними, зазначеними в картках особового рахунку позивача, виявлені розбіжності, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідачем не надано суду належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження наявності розбіжностей в системі персоніфікованого обліку індивідуальних відомостей застрахованих осіб виплачених ОСОБА_3 сум додаткових видів грошового забезпечення.

Долучений до відзиву на позовну заяву акт перевірки достовірності даних додаткових видів грошового забезпечення №3455 від 13.04.2018, складений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, містить лише висновки щодо недостовірності відомостей, вказаних в довідці від 03.03.2018 за вих.№841 з даними картки особового рахунку позивача. Посилань на первинні документи бухгалтерського обліку вказаний Акт №3455 від 13.04.2018 не містить.

Окрім того, в ході проведення вказаної перевірки, пояснення у посадових осіб військової частини А1262 щодо існуючих розбіжностей між даними, вказаними у підписаній ними довідці від 03.03.2018 за вих.№841 та тими, що вказано в картці особового рахунку військовослужбовця, відповідачем не відбирались.

Доказів протиправності дій посадових осіб військової частини А1262 щодо зазначення у довідці від 03.03.2018 за вих.№841 завідомо неправдивих відомостей, відповідач суду також не надав.

Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії 16.03.2018.

З урахуванням вимог статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2018.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідн. номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, - задовольнити частково.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 (ідн. номер НОМЕР_1) з 01 квітня 2018 року на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки командира військової частини А1262 за вих.№841 від 03.03.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення, виплачених за період з лютого 2016 року по січень 2018 року, сум: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недоотриманій з 01 квітня 2018 року пенсії.

Вступну та резолютивну частини рішення складено у нарадчій кімнаті і проголошено 20 липня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко

Рішення складене у повному обсязі 26 липня 2018 року.