
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
31 липня 2018 р. Справа №805/4702/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
секретар судового засідання Синкова А.О.,
з участю позивача, представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Говорущенка С.С.,
розглянувши в підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до голови Мар’їнської районної державної адміністрації Донецької області - керівника Мар’їнської районної військово-цивільної адміністрації Донецької області, Мар’їнської районної державної адміністрації Донецької області Мар’їнської районної військово-цивільної адміністрації Донецької області, треті особи Мар’їнська районна рада, Управління Державної казначейської служби України у Мар’їнському районі Донецької області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У червні 2018 року ОСОБА_3 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, зокрема, що працює на посаді керуючого справами виконавчого апарату Мар’їнської районної ради, є внутрішньо переміщеною особою. З кінця 2016 року їй нараховується, але не випла чується заробітна плата, не виплачується стягнута судом заборгованість по заробітній платі, з огляду на протиправну бездіяльність розпорядника бюджетних коштів, якими є голова Мар’їнської районної державної адміністрації Донецької області - керівник Мар’їнської районної військово-цивільної адміністрації Донецької області, Мар’їнська районна державна адміністрація Донецької області Мар’їнська районна військово-цивільна адміністрація Донецької області. Протиправна бездіяльність відповідачів виникла з жовтня 2016 року та триває і полягає у незабезпеченні фінансування за рахунок коштів районного бюджету видатків на виплату заробітної плати працівникам Мар’їнської районної ради, в тому числі і їй, та на погашення перед ними заборгованості, яка утворилась за період з 2016 року по 2018 рік.
Зазначала, що вона разом з Мар’їнською районною радою вчиняли всі можливі дії для своєчасного та законного врегулювання питання щодо відновлення бюджетного фінансування видатків на оплату праці працівникам, було докладено всіх необхідних зусиль та заходів щодо досудового вирішення спору. Так, позивач разом з Мар’їнською районною радою неодноразово надсилали запити до міністерств та відомств, які могли б допомогти в вирішенні вказаних питань. Останні відповіді, які отримала позивач на початку квітня 2018 року від Мар’їнської районної державної адміністрації, Мар’їнської військової-цивільної адміністрації та Мар’їнської районної ради щодо відсутності фінансування видатків на виплату позивачу заробітної плати, датовані 20 березня 2018 року та 28 березня 2018 року.
Однак вказані заходи не призвели до виплати їй заробітної плати та заборгованості по ній.
У зв'язку з наведеним просила:
- визнати протиправною бездіяльність Мар’їнської районної державної адміністрації До нецької області, Мар’їнської районної військово-цивільної адміністрації До нецької області та голови Мар’їнської районної державної адміністрації До нецької області - керівника Мар’їнської районної війсь ково-цивільної адміністрації До нецької області щодо незабезпечення фінансування в 2017 та 2018 роках за рахунок коштів районного бюджету видатків на виплату заробітної плати працівникам Мар’їнської районної ради та погашення забор гованості перед працівниками Мар’їнської районної ради, що утворилася у період 2016-2018 років;
- зобов'язати Мар’їнську районну державну адміністрацію Донецької області, Мар’їнську районну військово-цивільну адміністрацію Донецької області та голову Мар’їнської районної державної адміністрації Донецької області - керівника Мар’їнської районної військово-цивільної адміністрації Донецької області передбачити в районному бюджеті на 2018 рік видатки на по гашення заборгованості перед працівниками Мар’їнської районної ради за 2016-2018 роки по заробітній платі та на виплату заробітної плати працівникам Мар'їнської район ної ради, а також провести перерахування цих коштів на рахунки Мар’їнської районної ради.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року у вказаній адміністративній справі відкрито провадження, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Зобов'язано третю особу Мар’їнську районну раду у строк до дати підготовчого засідання (до 10.07.2018 року) подати до суду певні докази.
Вказану ухвалу суду з боку третьої особи - суб'єкта владних повноважень виконано не було. Пояснень щодо поважних причин неможливості її виконання - до суду не подано.
В жодне з підготовчих засідань в справі (10.07.2018 року, 17.07.2018 року, 24.07.2018 року) представник третьої особи не з'явився.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року у зв'язку з невиконанням вказаної ухвали, неприбуттям в жодне з підготовчих засідань в справі, та для вирішення питання щодо заміни неналежного позивача в даній справі визнано явку, зокрема, представника Мар’їнської районної ради у підготовче засідання обов'язковою; у Мар’їнської районної ради витребувані докази.
В порушення ст. 1291 Конституції України, ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України вказану ухвалу суду з боку третьої особи повністю виконано не було. Пояснень щодо поважних причин неможливості її виконання - до суду не подано.
31 липня 2018 року в підготовче засідання повноважний представник Мар’їнської районної ради не з'явився (особу не було допущено судом через відсутність оригіналу довіреності).
В той же час відсутність у суду всіх доказів унеможливлює повне і всебічне з'ясування судом обставин в адміністративній справі.
До суду від відповідача Мар’їнської районної державної адміністрації Донецької області Мар’їнської районної військово-цивільної адміністрації Донецької області надійшло клопотання про витребування у третьої особи Мар’їнської районної ради наступних доказів:
- договору оренди нежитлового приміщення за адресою: 85612, Донецька обл.., м. Курахове, пр-т Миру, 4, що укладений між Курахівською міською радою та Мар’їнською міською радою за 2017 та 2018 роки;
- договору на відшкодування комунальних платежів по нежитловому приміщенню за адресою: 85612, Донецька обл.., м. Курахове, пр-т Миру, 4, що укладений між Курахівською міською радою та Мар’їнською міською радою за 2016, 2017, 2018 роки;
- штатного розпису Марійської районної ради на 2017 та 2018 роки;
- кошторису Мар’їнської районної ради в розрізі видатків на 2016, 2017, 2018 роки;
- рішення Мар’їнської районної ради та розпорядження голови Мар’їнської районної ради про встановлення виплат стимулюючого характеру (надбавок, премій, тощо) працівникам Мар’їнської районної ради;
- табелю обліку робочого часу працівників Мар’їнської районної ради;
- звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (форма Д4);
- звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2016 та 2017 роки;
- переліку дебіторської та кредиторської заборгованості Мар’їнської районної ради станом на 27 липня 2018 року.
Клопотання обґрунтовувалося тим, що Мар’їнська районна рада не отримала відзив на позовну заяву, оскільки з поштового відправлення вбачається, що його не було вручено ПАТ «Укрпошта» під час доставки, що на думку відповідача, свідчать про те, що Мар’їнська районна рада не знаходиться за юридичною адресою (85612, Донецька обл., м. Курахове, пр-т Миру 4), не здійснює свою діяльність, не виконує функції органу місцевого самоврядування, не подає фінансову звітність до органів державної податкової служби з податку з доходів фізичних осіб та з єдиного соціального внеску. Крім того до архівного відділу Марійської райдержадміністрації в період з жовтня 2016 року по теперішній час вона не здала жодного документу. Вказані обставини також свідчать про те, що Рада фактично здійснила саморозпуск. Крім того, відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Для виникнення права на оплачу праці у посадових осіб місцевого самоврядування в силу вимог законодавства необхідний бути затверджений Радою кошторис на видатки в розрізі заробітна плата на 2016, 2017, 2018 роки. Крім того, за результатами вивчення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_5 за 2017 рік - голови Мар’їнської районної ради, повноваження якого припинені, ним була задекларована заробітна плата, отримана за основним місцем роботи в розмірі 66335 грн. у Марійській районній раді, що спростовує те, що Мар'їнська районна рада не має можливості виплачувати заробітну плату позивачу. За результатами вивчення декларацій позивача за 2016 та 2017 роки встановлено, що вона не зазначає суму заборгованості із заробітної плати перед нею за вказані роки (суму нарахованої, але не виплаченої заробітної плати), що в свою чергу спростовує її твердження про наявність такої заборгованості.
В засіданні представник відповідача подане клопотання підтримав з наведених у ньому підстав.
Позивач та представник позивача клопотання відповідача підтримали частково.
Розглянувши вказане клопотання суд дійшов висновку, що воно підлягає задоволенню частково, оскільки певні докази, про які йшлося в клопотанні, не стосуються предмету позову або ж не можуть існувати з огляду на те, що з 30 вересня 2016 року, тобто з дня набрання чинності указом Президента України від 28 вересня 2016 року №414/2016 «Про утворення військово-цивільної адміністрації», повноважень Мар’їнської районної ради як органу місцевого самоврядування припинені.
Відповідно до ч. 3 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи суд постановляє ухвалу.
Частинами 6 та 7 ст. 80 вказаного Кодексу визначено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
З метою повного і всебічного з'ясування судом обставин в адміністративній справі, враховуючи вказані обставини та вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про необхідність витребування доказів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 80, ч. 6 ст. 181, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
Витребувати у Мар’їнської районної ради:
- штатні розписи Мар’їнської районної ради на 2017 рік, 2018 рік;
- табелі обліку робочого часу працівників Мар’їнської районної ради за період з жовтня 2016 року по липень 2018 року включно;
- довідку про заборгованість перед звільненими працівниками із заробітної плати;
- довідку про заборгованість перед працюючими працівниками із заробітної плати.
Зобов'язати Мар’їнську районну раду подати до суду витребувані докази протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали, але не пізніше 14 серпня 2018 року, шляхом подання їх безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду або шляхом надіслання на офіційну електронну адресу суду.
Попередити учасників справи, що згідно з п. 8 ст. 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Звернути увагу позивача ОСОБА_3 та Мар’їнської районної ради на те, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 липня 2018 року їх явка у підготовче засідання визнана обов'язковою.
В підготовчому засіданні оголосити перерву до 09 год. 10 хв. 14 серпня 2018 року (приміщення Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, вул.Добровольського, 1).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя Логойда Т. В.