
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2018 р. Справа№805/4619/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Голуб В.А.,
при секретарі - Кіксель В.П.,
за участю:
представника відповідача -Лещенка О.С.,
розглянувши у судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги № Ю-2691-43 від 03.04.2018 року про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 1 957 358, 89 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» (85200, Донецька обл., м. Торецьк, пр. Новий, б. 7) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, б. 114) про скасування вимоги № Ю-2691-43 від 03.04.2018 року про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 1 957 358, 89 грн.
Позовна заява обґрунтована тим, що вимога Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) № Ю-2691-43 від 03.04.2018 року у розмірі 1 957 358, 89 грн. винесена з порушенням вимог чинного законодавства. Так, представник Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» вважає, що при винесенні спірного рішення відповідачем не враховано приписи Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскільки платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Таким чином, представник позивача просить спірну вимогу скасувати.
Відповідач проти вказаної позовної вимоги заперечував, оскільки вважає вимогу, викладену у позовній заяві, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню та просить суд відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що згідно облікових даних позивача в нього, станом на 31.03.2018 року, наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску, на підставі цього, відповідно вимог чинного законодавства, винесена податкова вимога. Водночас Законом України від 24.12.2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", зокрема виключено п.8 п.4 ст.11 закону , в якому скасовано норму зазначено в п.9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", щодо звільнення від виконання обов'язків платників єдиного внеску, які перебувають на обліку у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилась АТО. Поряд з цим, відповідно до роз'яснень Державної фіскальної служби України, законодавством не передбачено особливих умов щодо виконання зобов'язань платниками єдиного внеску, які перебувають на обліку у контролюючих органах, розташованих на території населених пунктів, де проводилась АТО. Отже, спірна вимога на думку відповідача, є законною і не підлягає скасуванню.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.06.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги № Ю-2591-43 від 03.04.2018 року про скасування вимоги № Ю-2691-43 від 03.04.2018 року про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 1 957 358, 89 грн. та відкрито провадження по справі № 805/4619/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 805/4619/18-а за правилами загального позовного провадження на 15 годину 00 хвилин 04.07.2018 року.
Ухвалою суду від 04.07.2018 року заяву представника відповідача про відкладення підготовчого засідання, - задоволено. Відкладено підготовче засідання по даній адміністративній справі до 12-00 год. 12.07.2018 року.
Ухвалою суду від 12.07.2018 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі № 805/4619/18-а та призначено судовий розгляд справи по суті на 15 годину 30 хвилин 19.07.2018 року.
Представник позивача до суду не з'явився, надіслав заяву з проханням провести розгляд справи без його присутності.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - Приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» (85200, Донецька обл., м. Торецьк, пр. Новий, б. 7) зареєстровано в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 25101423), що підтверджено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та статутом (а.с. 15-34).
Поряд з цим, за інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 03.07.2018 року позивач перебуває на обліку у Костянтинівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (Торецьке відділення) (а.с.144-146).
Відповідач, Головне управління ДФС у Донецькій області, є юридичною особою та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.
Заступником начальника - начальником Костянтинівсько-Дружківського управління ГУ ДФС у Донецькій області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску № Ю-2691-43 від 03.04.2018 року у розмірі 1 957 358, 89 грн. (а.с.35).
Вказана сума недоїмки відображена у картці особового рахунку Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» та виникла за період з 22.08.2016 року по 20.03.2018 року (а.с.50-137).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року (далі - Закон № 2464-VI).
Згідно зі ст. 4 Закону № 2464 від 08.07.2010 року платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» в даних правовідносинах виступає в якості платника єдиного внеску, визначеного п.1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464.
Як вбачається з положень ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з ч.8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч.12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Частиною 6 ст. 25 Закону№ 2464 передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно з ч.8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Аналіз наведених норм доводить, що платник повинен своєчасно та у повному обсязі сплачувати єдиний внесок. При наявності недоїмки у платника контролюючі органи мають право зараховувати сплачений єдиний внесок у рахунок погашення недоїмки за попередні періоди.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 року № 1669 (далі -Закон №1669).
Законом України № 1669 було внесено зміни в розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та доповнено пунктом 9-4 такого змісту: Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
Суд звертає увагу, на той факт, що перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилась антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону № 2464.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш»: 85200, Донецька обл., місто Торецьк, провулок Новий, будинок 7 та знаходиться позивач на обліку в Костянтинівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (Торецьке відділення) (а.с.144-146).
Населені пункти м. Торецьк та м. Костянтинівка входять до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України 2 грудня 2015 року № 1275-р.
З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною 2 статті 6 Закону № 2464, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Як вбачається з норм чинного законодавства, позивач має право подати відповідну заяву до Головного управління ДФС у Донецькій області до закінчення антитерористичної операції, тому неподання її не перешкоджає звільненню особи від сплати єдиного внеску.
Спірна вимога сформована відповідно до статті 25 Закону № 2464, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 31.03.2018 року.
Таким чином, винесення спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки) та застосування наслідків такої не сплати є протиправним на момент її формування.
Разом з цим, суд зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Стосовно відсутності у позивача сертифікату Торгово-промислової палати, суд зазначає наступне.
Дійсно, статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Поряд з цим, зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині звільнення платників єдиного внеску, які перебувають на території АТО, від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його (внеску) вчасної сплати внесено саме Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Суд зазначає, що положення зазначених норм слід розуміти наступним чином: для звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його (внеску) вчасної сплати достатньо факту перебування відповідно підприємства на території проведення АТО; для решти зобов'язань - додатковою умовою є отримання сертифікату Торгово-промислової палати України.
Поряд з цим, суд виходить з того, що пункт 9-4 розділу VIII Закону № 2464-VІ є чинним на цей час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення або викладення в новій редакції тощо пункту 9-4 розділу VIII цього Закону не внесені, чим спростовуються доводи податкового органу щодо втрати чинності положень цього пункту.
Аналогічної правової позиції притримується Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 21 червня 2017 року (справа К/800/22015/16), а також Верховний Суд у зразковій справі № 812/292/18 (№ Пз/9901/22/18) щодо нарахування пені та штрафів платникам податків, розташованих у зоні АТО.
Преамбулою Закону № 1669 встановлено, що цей закон прийнятий з метою забезпечення підтримки в тому числі суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції. Таким чином, спірна вимога про сплату боргу, яка за юридичною природою є виконавчим документом, та підлягає обов'язковому виконанню,- є неправомірною та такою, що підлягає скасуванню.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 29 360, 38 грн., що підтверджується дублікатом квитанції № 0.0.1056671303.1 від 11.06.2018 року (а.с.3).
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Головного управління ДФС у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» суми судового збору у розмірі 29 360, 38 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» (код ЄДРПОУ 25101423, 85200, Донецька обл., м. Торецьк, пр. Новий, б. 7) до Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 06394028, 87526, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, б. 114) про скасування вимоги № Ю-2691-43 від 03.04.2018 року про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 1 957 358, 89 грн.,- задовольнити в повному обсязі.
Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) № Ю-2691-43 від 03.04.2018 року у розмірі 1 957 358, 89 грн.
Стягнути з Головного управління ДФС у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче підприємство «Спецвуглемаш» суму судового збору у розмірі 29 360, 38 грн. (двадцять дев'ять тисяч триста шістдесят гривень тридцять вісім копійок).
Повний текст рішення складено 30.07.2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голуб В.А.