Рішення № 75626702, 26.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
803/838/18
Номер документу
75626702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/838/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Шевчику Ю.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Тусюк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області (далі - Управління соцзахисту населення Ківерцівської РДА, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оформленого листом від 27.02.2018 року №0477/12/2-18 та зобов'язання призначити та виплатити соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з моменту звернення з заявою про її призначення, тобто з 01.02.2018 року по день винесення постанови у справі за даним адміністративним позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та відповідно до частини другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.02.2018 року позивач зверталася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та пакетом документів, передбачених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року №1768-III (далі - Закон №1768-III) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (далі - Порядок №250).

27.02.2018 року Управління соцзахисту населення Ківерцівської РДА прийняло рішення №0477/12/2-18, оформлене у вигляді листа, про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Підставою для прийняття вказаного рішення слугувало не працевлаштування чоловіка позивача ОСОБА_5

Позивач вважає протиправним таке рішення відповідача, оскільки її чоловік ОСОБА_5 з грудня 2017 року здійснював догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно отримував допомогу при народженні дитини, а відтак відповідно до вимог пункту 10 Порядку №250 позивач має право на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

З огляду на викладене, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління соцзахисту населення Ківерцівської РДА про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оформлене листом від 27.02.2018 року №0477/12/2-18 та зобов'язати відповідача призначити та виплатити соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з моменту звернення з заявою про її призначення, тобто з 01.02.2018 року по день винесення постанови у справі за даним адміністративним позовом.

Відповідач у письмовому відзиві (запереченні) на позовну заяву щодо позовних вимог заперечив та зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення став факт не працевлаштування чоловіка позивача ОСОБА_5 При цьому, зазначає, що переоформлення виплати державної допомоги з позивача на чоловіка не відповідає нормам чинного законодавства. За таких обставин, позивач не має права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. З огляду на викладене, просить відмовити в задоволені позову.

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд в позові відмовити повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Судом встановлено, 09.02.2018 року позивач звернулася до Управління соцзахисту населення Ківерцівської РДА із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, до якої були надані документи та інформаційні відомості про склад сім'ї та рівень доходу.

За результатами розгляду цих документів відповідачем прийнято рішення №0477/12/2-18 від 27.02.2018 року про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Причиною відмови є факт непрацевлашування чоловіка.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно з частиною першою статті 7 вказаного Закону державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли, зокрема, працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Статтею 4 зазначеного Закону передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 6 Порядку №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Відповідно до пункту 10 Порядку №250 соціальна допомога не призначається у разі, коли, зокрема, працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Як слідує із змісту рішення Управління соцзахисту населення Ківерцівської РДА від 27.02.2018 року №0477/12/2-18 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, причиною вказаної відмови є факт непрацевлаштування чоловіка.

Разом з тим, із змісту доданих до заяви ОСОБА_1 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 09.02.2018 року документів слідує, що ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 із своєю сім'єю у складі чоловік ОСОБА_5 та малолітніх дітей ОСОБА_6 2010 року народження та ОСОБА_7 2015 року народження, що підтверджується довідкою про склад сім'ї від 07.022018 року №979.

При цьому, із наданої копії трудової книжки серії НОМЕР_2 слідує, що ОСОБА_5 з 01.08.2017 року звільнено за згодою сторін на підставі п. 1 статті 36 Кодексу законів про працю.

01.11.2017 року ОСОБА_1 перервала відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується наказом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз» від 31.10.2017 року №186-К/Квц.

Крім того, 06.11.2017 року Управлінням соцзахисту населення Ківерцівської РДА прийнято рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми, згідно якою ОСОБА_5 з 01.11.2017 року по 30.11.2018 року призначено щомісячну виплату допомоги при народженні дитини у розмірі 860 грн. Дана виплата, як зазначено представником відповідача, була припинена за розпорядженням начальника Управління соцзахисту населення Ківерцівської РДА від 12.03.2018 року №61, яке оглянуто в судовому засіданні та приєднано до матеріалів спарви.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року №2811-XII (далі - Закон №2811-XII) передбачено такі види державної допомоги сім'ям з дітьми:1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 4)допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;5) допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до частини першої статті 10 Закон №2811-XII допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Відтак, враховуючи те, що рішенням Управління соцзахисту населення Ківерцівської РДА від 06.11.2018 року ОСОБА_5 з 01.11.2017 року по 30.11.2018 року призначено виплату допомоги при народженні дитини, а ОСОБА_1 з 30.11.2018 року перервала відпустку по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, суд приходить до висновку, що на момент звернення із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 09.02.2018 року фактичний догляд до досягнення трирічного віку за донькою ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснював чоловік ОСОБА_5, відтак відповідно до вимог Закону №1768-III та Порядку №250 позивач мала право на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, суд не погоджується з позицією відповідача, що виплату допомоги при народжені дитини протиправно переведено з позивача на чоловіка ОСОБА_5, оскільки на момент звернення позивача із заявою від 09.02.2017 року та прийняття відповідачем оскаржуваного рішення від 27.02.2018 року №0477/12/2-18 рішення відповідача від 06.11.2017 року про призначення ОСОБА_5 з 01.11.2017 року по 30.11.2018 року виплату допомоги при народженні дитини було чинним.

Разом з тим, суд не дає оцінку рішенню Управлінням соцзахисту населення Ківерцівської РДА від 06.11.2017 року про призначення ОСОБА_5 з 01.11.2017 року по 30.11.2018 року виплату допомоги при народженні дитини, оскільки воно не є предметом розгляду вказаної справи.

Таким чином, аналіз досліджених судом доказів та встановлених фактичних обставин справи в розрізі Закону №1768-ІІІ та Порядку №250 дає підстави вважати доводи відповідача безпідставними.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення Управлінням соцзахисту населення Ківерцівської РДА від 27.02.2018 року №0477/12/2-18 про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї не ґрунтується на вимогах закону.

Крім того, згідно пункту 9 Порядку №250 рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів.

Однак в порушення вказаної вимоги Порядку №250 Управлінням соцзахисту населення Ківерцівської РДА при розгляді заяви позивача від 09.02.2018 року порушено десятиденний строк прийняття рішення, оскільки таке рішення прийнято 27.02.2018 року.

Виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення, зокрема про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідачем не доведено правомірності прийняття ним оскаржуваного рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за заявами позивача від 09.02.2018 року.

Отже, позовні вимоги позивача ОСОБА_1 є обґрунтованими та підставними, а прийняте відповідачем рішення від 27.02.2018 року №0477/12/2-18 протиправним, у зв'язку із чим підлягає скасуванню.

Оскільки суд дійшов висновку про порушення прав позивача щодо не призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за її заявою від 09.02.2018 року, тому належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї за її заявою від 09.02.2018 року.

При цьому враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1, оформлене листом від 27.02.2018 року №0477/12/2-18.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за її заявою до відповідача від 09 лютого 2018 року.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1).

Відповідач Управління соціального захисту населення Ківерцівської районної державної адміністрації Волинської області (45200, Волинська область, місто Ківерці, вулиця 17 Вересня, будинок 6 а, ідентифікаційний код 03192032).

Головуючий суддя С.Ф. Костюкевич

Повне рішення суду складено 31.07.2018 року.