
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
24 липня 2018 р. Справа № 802/966/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Чернюк Алли Юріївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Павліченко Аліни Володимирівни,
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Саковського Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Бершадське відділення Гайсинської об'єднаної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області
про: зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати запис від 18.01.2013 року № 21481750000004550 про включення відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23.03.2001 року отримав у Бершадській районній державній адміністрації Вінницької області Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-приватного підприємця. Однак, 08.10.2002 року надав відповідну заяву державному реєстратору та припинив підприємницьку діяльність. Крім того, отримав в Бершадській міжрайонній державній податковій інспекції довідку про зняття з обліку платника податків в зв'язку з ліквідацією суб'єкта підприємництва №2991 від 08.10.2002 року.
15.02.2018 року, з'явившись в Бершадське відділення Гайсинської об'єднаної податкової інспекції Фіскальної служби України у Вінницькій області, дізнався, що за ним рахується податковий борг, так як в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань він зареєстрований як фізична особа-підприємець, оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься запис № 21481750000004550 від 18.03.2013 року щодо перереєстрації його приватним підприємцем.
Однак, позивач вказує, на те, що з 2002 року по теперішній час жодних заяв щодо повторної його державної реєстрації чи перереєстрації як фізичної особи-підприємця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не писав та не подавав.
Отже, на переконання позивача, реєстраційні дії державного реєстратора Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області є протиправними, оскільки були вчиненні без його відома та згоди, відтак це стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
21.05.2018 року на адресу суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти вимог позивача та просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Свою позицію відповідач мотивує тим, що відповідно до пункту 8 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 01.07.2010 року № 2390-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання», та пунктом 5 Положення про тимчасові міжвідомчі спеціальні комісії з питань проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженого наказом Міністерства юстиції №575/5 від 12.04.2012 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.04.2012 року за №569/20882, були сформовані списки фізичних осіб-підприємців зареєстрованих до 01.07.2004 року та не включених до Єдиного державного реєстру.
Відповідні списки були передані до державного реєстратора Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області від тимчасової міжвідомчої спеціальної комісії з питань проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у кількості 526 записів, та проведено відповідне включення відомостей про ФОП. Відтак, відповідач зазначає, що діяв у повній відповідності до чинних на момент вчинення дій законодавчих та інших нормативно-правових актів.
Тому, на думку відповідача, позовна заява задоволенню не підлягає.
Ухвалою судді від 30.03.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено 5-деннний строк з дня отримання копії ухвали для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
11.04.2018 року від ОСОБА_1 на адресу суду надійшов супровідний лист з трьома примірниками адміністративного позову з усунутими недоліками.
Ухвалою суду від 13.04.2018 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 03.07.2018 року закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 11.07.2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Бершадське відділення Гайсинської об'єднаної податкової інспекції Фіскальної служби України.
Ухвалою суду від 11.07.2018 року витребувано належним чином засвідчені копії облікової картки платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 18.01.2013 по 15.02.2018 року.
У судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та просили його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити у задоволені позову, мотивуючи свою позицію необґрунтованістю позовних вимог.
Третя особа у судове засідання не з'явилася, повноважного представника не направила, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася завчасно та належним чином. Витребувані належним чином засвідчені копії облікової картки платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 18.01.2013 по 15.02.2018 року до суду не надходили.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Підставою звернення ОСОБА_1 із позовом до Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області є виявлення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису № 21481750000004550 від 18.03.2013 року про його державну реєстрацію як фізичної особи-підприємця, за відсутності факту такої реєстрації.
Суд, у відповідності до ст. 244 КАС України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.
Станом на 23.03.2001 рік порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності визначав Закон України «Про підприємництво» № 698-XII від 07.02.1991 року та Положення «Про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності» затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 740 від 25.05.1998 року.
Згідно статті 8 Закону України «Про підприємництво» № 698-XII від 07.02.1991 року державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності, крім об'єднань юридичних осіб, що здійснюють свою діяльність в Україні на умовах угод про розподіл продукції, проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті ради або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації (далі - органи державної реєстрації) за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до пункту 9 Положення «Про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності» затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 740 від 25.05.1998 року фізична особа (заявник), яка має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подає до органу державної реєстрації реєстраційну картку за зразком згідно з додатком № 2 до цього Положення, яка є одночасно заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, дві фотокартки, довідку (чи її копію) про включення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів і документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, а також пред'являє документ, що посвідчує особу.
Згідно з пунктом 10 вказаного Положення за наявності всіх документів, зазначених у цьому Положенні, орган державної реєстрації зобов'язаний протягом не більше п'яти робочих днів з дня їх надходження внести дані реєстраційної картки до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності (автоматизованої системи збирання, накопичення, обробки та оперативного надання інформації про суб'єкти підприємницької діяльності) та видати свідоцтво про державну реєстрацію встановленого зразка з проставленим ідентифікаційним кодом юридичної особи (додаток № 3 до цього Положення), який надається органу державної реєстрації органом державної статистики, або з ідентифікаційним номером фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів (додаток 4 до цього Положення). Крім того, орган державної реєстрації після перевірки наведених у реєстраційній картці відомостей та комплектності пакета документів формує реєстраційну справу суб'єкта підприємницької діяльності і фіксує дату надходження документів у журналі обліку реєстраційних справ та письмово повідомляє про це заявника шляхом видачі (надіслання) довідки, яка підписується представником органу державної реєстрації, відповідальним за прийняття документів, і засвідчується штампом цього органу.
Таким чином, станом на 23.03.2001 рік необхідною умовою для державної реєстрації фізичної особи, яка має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи було подання до органу державної реєстрації реєстраційної картки, яка одночасно була заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, дві фотокартки, довідку (чи її копію) про включення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів і документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, а також документ, що посвідчує особу.
Перевіряючи обставини державної реєстрації підприємницької діяльності ОСОБА_1 та її припинення (скасування), суд дослідив реєстраційну справу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, копії матеріалів якої надано до суду Бершадською районною державною адміністрацією Вінницької області.
Так, згідно матеріалів реєстраційної справи ОСОБА_1 №214800455061, вбачається, що 23.03.2001 року позивач подав державному реєстратору Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області заповнену реєстраційну картку, дві фотокартки, довідку про включення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів і документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, а отже ОСОБА_1 був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа.
З 01.07.2004 року набрав чинності Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.
Згідно зі ст.4 цього Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», який набрав чинності 01.07. 2004 року відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного Державного Реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Верховною Радою України 01.07.2010 року за № 2390 прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання».
Згідно з пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2390 усі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 01.07.2004 року, зобов'язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов'язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру.
Таким чином, на момент внесення державним реєстратором Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області запису № 21481750000004550 від 18.03.2013 року про проведення державної реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем до Єдиного державного реєстру, підставою для внесення таких відомостей була реєстраційна картка позивача на проведення державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
Із матеріалів реєстраційної справи ОСОБА_1 №214800455061 встановлено, що у визначений законом строк він не звертався до державного реєстратора Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області з реєстраційною карткою для включення відомостей про фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру.
Натомість судом встановлено, що реєстраційна дія «Включення відомостей про фізичну особу-підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію вважається недійсним» здійснена державним реєстратором Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області Лещенко Н.П. 18.01.2013 року на підставі відомостей інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців де у графі «заявник» зазначено Лещенко Н.П.
Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання» від 01.07.2018 року № 2390 цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2390 передбачено, що процес включення до ЄДР відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Отже, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 01.07.2018 року № 2390 набрав чинності 03.03.2011 року, а процес включення до ЄДР відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності закону, тобто мав тривати до 03.03.2012 року.
Крім того, пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання» від 01.07.2018 року № 2390 передбачено, що спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації протягом місяця з дати завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 01.07.2004 року, передає відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи), які в межах своїх повноважень ведуть облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або проводять реєстрацію юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та фізичних осіб - підприємців.
Уповноважені органи протягом місяця з дня отримання від спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, проводять звірення даних реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), що ведуться ними, з даними Єдиного державного реєстру. За результатами звірення уповноважені органи подають спеціально уповноваженому органу з питань державної реєстрації відомості з відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо) про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру.
За результатами проведеного звірення уповноважені органи оприлюднюють у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та/або на відомчих веб-сайтах відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких на дату завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осі-підприємців не включені до Єдиного державного реєстру.
Після закінчення передбаченого для включення відомостей до Єдиного державного реєстру строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, уповноважені органи у місячний строк проводять остаточне звірення даних відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), за результатами якого готують аналітичну інформацію для передачі її тимчасовим міжвідомчим спеціальним комісіям, утвореним з метою проведення в Автономній Республіці Крим та відповідних областях інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, відомості про яких до строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, не включені до Єдиного державного реєстру.
Тому на підставі вищевикладеного, суд доходить до висновку, що державним реєстратором Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області було порушено вимоги чинного на час вчинення реєстраційних дій законодавства.
Крім того, відповідно до довідки про зняття з обліку платника податків в зв'язку з ліквідацією суб'єкта підприємництва (форма № 12-ОПП) №2991 від 08.10.2002 року встановлено, що ОСОБА_1 припинив підприємницьку діяльність.
Оскільки, відповідно до пункту 8.3 Наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження Інструкції про порядок обліку платників податків» №80 від 19.02.1998 року після проведеної перевірки платника податків, у разі встановлення факту відсутності заборгованості перед бюджетами орган державної податкової служби знімає його з обліку. Зняття з обліку платника податків в органах державної податкової служби проводиться за наявності повідомлення від установи банку про закриття такому платнику рахунків. Після завершення процедури зняття з обліку орган державної податкової служби складає довідку про зняття з обліку платника податків за ф. № 12-ОПП (додаток 12), яку надсилає до органів державної реєстрації або органу, що здійснив реєстрацію.
Таким чином, суд встановив відсутність підстав для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису № 21481750000004550 від 18.03.2013 року про державну реєстрацію ОСОБА_1 фізичною особою-підприємцем.
За таких обставини, оскільки без належних підстав внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію ОСОБА_1 як фізичну особу-підприємця, то запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 21481750000004550 від 18.03.2013 року підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Згідно з частини 5 статті 25 Закону України Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті: проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру та формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.
Згідно частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за №30793522 від 23.03.2018 року, підтвердив сплату судового збору в розмірі 705 гривень, тому, суд робить висновок про стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області сплачений судовий збір в розмірі 705 гривень.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати запис від 18.01.2013 року № 21481750000004550 включення відомовстей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 705 (сімсот п'ять) гривень судовий збір, що був сплачений згідно квитанції від 23.03.2018 року за рахунок бюджетних асигнувань Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області (код ЄДРПОУ 04051023).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлений 30.07.2018 року.
Суддя /підпис/ Чернюк Алла Юріївна
З оригіналом згідно: суддя:
помічник: