
Справа № 522/23397/17
Провадження № 2-а/522/676/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Бойчука А. Ю.,
за участю секретаря судового засідання Іскрич В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання рішення не чинним та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася 12 грудня 2017 року до суду з позовними вимогами до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання не чинним рішення Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; зобов’язання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі, визначеному Постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» з моменту звернення, а саме з 03.07.2017 року; стягнення з Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради моральної шкоди в розмірі 10000 грн. та судового збору в розмірі 1920 грн.
При цьому посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як внутрішньо переміщена особа з селища Золоте - 5 Луганської області, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення та отримує щомісячну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Постанови КМУ від 01.10.2014 року №505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.Така допомога отримувалась по липень 2017 року, однак після звернення позивача про повторне призначення такої допомоги, вона отримала відмову через те, що селище Золоте - 5 Луганської області не входить в перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085. Позивач вважає, що відповідачем не правильно трактується положення розпорядження КМУ від 07.11.2014 року № 1085 щодо переліку населених пунктів, в зв’язку з чим він змушена звернутися до суду з даним позовом.
11 червня 2018 року відповідач подав відзив на позовну заяву в якому заперечував щодо задоволення позовних вимог та пояснив, що ОСОБА_1 разом з сім’єю перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як внутрішньо переміщена особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення та якій нараховується щомісячна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Постанови КМУ від 01.10.2014 року №505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 02.07.2015 року по 02.07.2017 року. Позивач звернулася до управління для продовження виплати грошової допомоги переміщеним особам на новий період. Згідно п.2 Порядку, який затверджено Постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085. Згідно з розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року №1275-р м. Золоте (Золотівська міська рада) відносилось до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
31 травня 2017 року постановою КМУ №370 були внесені зміни до порядків, затверджених постановами КМУ від 01 жовтня 2014 року №505 і від 22 вересня 2016 року №646.
Даною постановою була внесена зміна до постанови КМУ від 01.10.2014 року №505, а саме п.2 ч.2 визначено, що перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085.
Згідно порядку, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085, м. Золоте-5 не відноситься ні допереліку населених пунктів, а яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження,ні до переділу населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Тому на момент звернення позивача 03.07.2017 року до управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, їй було відмовлено у нарахування та виплаті відповідної адресної допомоги.
Позивач надала заяву про розгляд справи за її відстунтості по якій позов підтримала, просила задовольнити.
Представник відповідача відповідно до наданої суду заяви просила розглядати справу за її відсутністю позов не визнала, просила відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як внутрішньо переміщена особа з селища Золоте - 5 Луганської області, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення та отримував щомісячну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Постанови КМУ від 01.10.2014 року №505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 02.07.2015 року по 02.07.2017 року.
Після звернення 03.07.2017 року позивача про повторне призначення такої допомоги, вона отримала відмову через те, що селище Золоте - 5 Луганської області не входить в перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085.
Позивач вважає, що відповідачем не правильно трактується положення розпорядження КМУ від 07.11.2014 року № 1085 щодо переліку населених пунктів.
Відповідач вимоги Департамент праці та соціальної політики ОМР не визнає, посилаючись на відсутність законних підстав для їх задоволення.
Згідно зі ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Суд встановив, що щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачена Постановою КМУ від 01.10.2014 року №505, а перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція затверджений розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року №1275-р.
Згідно з розпорядженням КМУ від 02.12.2015 року №1275-р м. Золоте (Золотівська міська рада) відносилось до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
31 травня 2017 року постановою КМУ №370 були внесені зміни до порядків, затверджених постановами КМУ від 01 жовтня 2014 року №505 і від 22 вересня 2016 року №646.
Даною постановою була внесена зміна до постанови КМУ від 01.10.2014 року №505, а саме п.2 ч.2 визначено, що перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085.
Згідно порядку, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085, м. Золоте-5 не відноситься ні до переліку населених пунктів, а яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження,ні до переділу населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
В зв’язку з цим, суд робить висновок, що на момент звернення позивача 03.07.2017 року до управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, де йому було відмовлено у нарахування та виплаті відповідної адресної допомоги, законних підстав для призначення такої позивачеві у відповідача не було.
Враховуючи, що позовні вимоги не доведені, а отже відсутні підстави для стягнення моральної шкоди та судових витрат.
Керуючись ст.ст. 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання рішення не чинним та зобов?язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у письмовій формі через Приморський районний суд м. Одеси (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя А. Ю. Бойчук