
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/1235/18Головуючий по 1 інстанції Троян Т.Є. Доповідач в апеляційній інстанції Гончар Н.І. Категорія: 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2018 року Апеляційний суд Черкаської області в складі суддів:
Гончар Н.І., Сіренка Ю.В., Пономаренка В.В.
секретар: Торопенко Н.М.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_5;
відповідач - Управління Державної Міграційної Служби України в Черкаській області;
особа, яка подала апеляційну скаргу - ОСОБА_5;
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_5 на рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 01 червня 2018 року, ухваленого судом у складі судді Троян Т.Є., повний текст якого був складений 11 червня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Державної Міграційної Служби України в Черкаській області про стягнення пені,:
в с т а н о в и л а :
У квітні 2018 року ОСОБА_5 звернувся в суд з позовом до Управління ДМС України в Черкаській області про стягнення пені.
Вказав, що 05 вересня 2017 року він звернувся до Управління ДМС України в Черкаській області з приводу оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному порядку у строк 20 робочих днів та надав квитанцію про сплату 557, 32 грн.
Однак, лише 10 грудня 2017 року йому було видано паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Зазначає, що двадцятиденний строк, для видачі йому паспорта закінчився 03 жовтня 2017 року, а тому з 04 жовтня 2017 року розпочалося прострочення виконання, у зв'язку з чим в порядку ч.5 ст.10 ЗУ «Про захист прав споживачів» до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає пеня у розмірі трьох відсотків вартості (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. Пеня за 67 днів прострочення за розрахунком позивача складає 1119, 57 грн.
З метою досудового врегулювання спору, позивачем 26 квітня 2018 року була подана претензія до управління ДМС України в Черкаській області про сплату пені у розмірі 3% вартості роботи (послуги) за прострочення роботи (послуги) оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, однак відповідь позивачем отримана не була.
Просив стягнути з Управління ДМС України в Черкаській області пеню у розмірі 3% вартості роботи (послуги) за прострочення роботи (послуги) оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному порядку (у строк 20 робочих днів) на понад 67 днів на користь ОСОБА_5 в сумі 1119,57 грн.
Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 01 червня 2018 року в задоволені позову ОСОБА_5 відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції посилався на те, що у даному випадку між сторонами склалися правовідносини з приводу оформлення позивачем паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які врегульовані спеціальними законами, а саме ЗУ «Про адміністративні послуги» та ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», а тому обґрунтування позовних вимог позивача нормами ЗУ «Про захист прав споживача» є помилковим. ЗУ «Про захист прав споживачів» чітко визначено перелік порушення прав споживачів та відповідальність за їх порушення, під дію якого надання адміністративних послуг не підпадає.
Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суд першої інстанції та ухвалити нове, яким його позовні вимоги задовольнити.
Апелянт у своїй скарзі посилався на те, що судом першої інстанції не було враховано ч.4 ст. 42 Конституції України, відповідно до якої держава захищає права споживачів, а Конституція має найвищу юридичну силу. Вказує, що якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд має застосовувати закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого, суд має виходити із загальних засад законодавства (аналогія права). Таким чином, ЗУ «Про захист прав споживачів» поширюється на інші суспільні відносини, які регулюються спеціальним законодавством, суб'єктом, яких є - споживачі в разі, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або в них не зазначено норм про захист прав споживачів або коли про це йдеться в спеціальному законодавстві в тій частині, що не суперечить ст. 42 Конституції України.
19 липня 2018 року Управління ДМС України в Черкаській області подало відзив на апеляційну скаргу ОСОБА_5, в якому просило в задоволенні апеляційної скарги відмовити, оскільки вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте судом відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Вказував, що звертаючись з апеляційною скаргою ОСОБА_5 не надав жодних доказів того, що суд першої інстанції при прийнятті рішення у справі неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, не в повній мірі з'ясував обставини, що мають значення для справи і висновки суду не відповідають обставинам справи. Вважають, що апеляційна скарга є безпідставною, не містить жодного доказу незаконності чи необґрунтованості рішення суду першої інстанції та свідчить про нерозуміння позивачем різниці в сферах регулювання Законів України «Про надання адміністративних послуг», який регулює правовідносини в сфері надання адміністративних послуг та ЗУ «Про захист прав споживачів», який регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Відповідно до підпункту 8 пункту 1 розділу ХІІІ «Перехідних положень» ЦПК України в редакції Закону України №2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Статтею 351 ЦПК України встановлено, що судами апеляційної інстанції у цивільних справах є апеляційний суд в межах апеляційного округу якого (території, на яку поширюються повноваження відповідного апеляційного суду) знаходиться місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи із наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Статтею 263 ЦПК України передбачено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Ухвалене судом першої інстанції рішення відповідає зазначеним вище вимогам.
Судом першої інстанції встановлено, що 05 вересня 2017 року ОСОБА_5 звернувся до Управління ДМС України в Черкаській області для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному порядку (у строк до 20 робочих днів) та надав квитанцію про сплату в сумі 557,32 грн.
Як вбачається з листа Управління ДМС України в Черкаській області від 03 березня 2018 року паспорт надійшов до управління ДМС України в Черкаській області 07 грудня 2017 року (а.с.8).
10 грудня 2017 року ОСОБА_5 отримав паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
03 березня 2018 року Управлінням ДМС України в Черкаській області на адресу ОСОБА_5 був направлений лист з якого вбачається, що у разі оформлення протягом 20 робочих днів паспорта сума адміністративного збору складає 557,32 грн., у тому числі: вартість адміністративної послуги - 253 грн., вартість бланка - 304,32 грн. (а.с.8).
26 березня 2018 року ОСОБА_5 направив на адресу відповідача претензію, в якій просив сплатити пеню у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги) за прострочення роботи (послуги) оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в регламентному порядку (у строк 20 робочих днів) на понад 67 днів у сумі 1119,57 грн.(а.с.9)
Дану претензію відповідач отримав 26 березня 2018 року, що підтверджується підтиском печатки вхідної кореспонденції (а.с.9).
24 квітня 2018 року на претензію ОСОБА_5 від 26 березня 2018 року, Управлінням ДМС України в Черкаській області була надана відповідь, відповідно до якої претензію позивача було відхилено у зв'язку з безпідставністю застосування ЗУ «Про захист прав споживачів» до даних правовідносин, які виникли з приводу отримання адміністративної послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. (а.с.36-38).
Оформлення і видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон регулюється Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та Постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2014 року №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон».
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну міграційну службу України, Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Відповідно до підпункту 8 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, ДМС відповідно до покладених на неї завдань здійснює оформлення і видачу документів для тимчасового або постійного проживання в Україні, а також виїзду за її межі, вилучає такі документи та проставляє в документах, що посвідчують особу іноземців та осіб без громадянства, відмітки про заборону в'їзду в Україну в передбачених законодавством випадках.
Відповідно до підпункту 10 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, ДМС відповідно до покладених на неї завдань здійснює оформлення і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, тимчасово затримує та вилучає такі документи у передбачених законодавством випадках.
Відповідно до підпункту 36 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, ДМС відповідно до покладених на неї завдань надає адміністративні послуги відповідно до закону.
Відповідно до пункту 7 Положення про Державну міграційну службу України, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
Відповідно до статті 1 ЗУ «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону; суб'єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг; суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Відповідно до Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1098, цей Порядок визначає механізм надання підрозділами МВС, Національної поліції та ДМС платних послуг, у тому числі адміністративних, фізичним і юридичним особам (далі - послуги). Послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги, а також за постановою (ухвалою) суду в цивільних та господарських справах (далі - замовники). Оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв'язку або програмно-технічні комплекси самообслуговування.
Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152, паспорт для виїзду за кордон видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.
Відповідно до пункту 10 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта для виїзду за кордон територіальними органами/ територіальними підрозділами ДМС здійснюються через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).
Відповідно до пункту 11 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152, порядок взаємодії ДМС, закордонної дипломатичної установи з Центром встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".
Відповідно до пункту 19 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152, документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта для виїзду за кордон в Україні подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
Відповідно до пунктів 43,44 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон. Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру. Пошук інформації в Реєстрі щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
Звертаючись з позовом, ОСОБА_5 просив стягнути 3% річних посилаючись на частину 5 статті 10 України «Про захист прав споживачів» якою передбачено, що у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку стосовно того, що у даному випадку між сторонами склалися правовідносини з приводу оформлення позивачем паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які врегульовані спеціальними законами, якими є Закон України «Про адміністративні послуги», Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Тобто, відповідно до підпунктів 10, 36 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р. № 360 «Про затвердження Положення про Державну міграційну службу України», ДМС України відповідно до покладених на неї завдань надає адміністративні послуги відповідно до закону.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів критично оцінює посилання апелянта у своїй скарзі, як на підставу скасування рішення суду першої інстанції стосовно того , що до даних правовідносин підлягають застосуванню норми ЗУ «Про захист прав споживачів», оскільки прийняття до оформлення та видачі паспортного документа є адміністративною послугою, а територіальні органи та підрозділи ДМС України є суб'єктами надання даної послуги і є суб'єктом владних повноважень, а не суб'єктом господарювання.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевказані обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалюючи оскаржуване рішення дотримався норм матеріального та процесуального права, та дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_5, які не спростовуються доводами апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 374, 375, 381, 382 383, 384 ЦПК України, колегія суддів судової палати,
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - залишити без задоволення.
Рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 01 червня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Державної Міграційної Служби України в Черкаській області про стягнення пені - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає , за виключенням випадків визначених пунктом 2 частини 3 статті 389 ЦПК України.
Судді Н.І. Гончар
Ю.В. Сіренко
В.В. Пономаренко
Повний текст постанови складений 01 серпня 2018 року.