Ухвала суду № 75614300, 01.08.2018, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
01.08.2018
Номер справи
554/6231/17
Номер документу
75614300
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу 01.08.2018 Справа № 554/6231/17

Провадження № 2-р/554/20/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2018 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого судді - Материнко М.О.,

за участю секретаря судового засідання - Безуглої В.О.,

за участю позивача – ОСОБА_1,

представника позивача – ОСОБА_2,

представника відповідача - Департамента охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації, представника третіх осіб: Полтавського обласного центру медико - соціальної експертизи; Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи Полтавської обласної ради»; виконуючого обов'язки директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи Полтавської обласної ради» ОСОБА_3 – ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві заяву представника Полтавської обласної ради ОСОБА_5 про роз’яснення судового рішення по цивільній справі за позовом

ОСОБА_1 до Полтавської обласної ради, Департамента охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи, Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи Полтавської обласної ради», Управління майном Полтавської обласної ради, Виконуючий обов’язки директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи Полтавської обласної ради» ОСОБА_3, Національне агентство з питань запобігання корупції, Комітет по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Всеукраїнської Громадської Організації «Спілка громадський організацій України «Народна рада» про визнання рішення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

В С Т А Н О В И В:

16.05.2018 р. до суду надійшла заява представника Полтавської обласної ради ОСОБА_5 про роз’яснення рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 23.03.2018 року по вказаній цивільній справі. Заявник вказує, що Полтавській обласній раді, як Боржнику у виконавчому провадженні № 5626057, є незрозумілим щодо подвійного поновлення ОСОБА_1 на реорганізованому комунальному закладі 26.04.2017 та 14.07.2017 двома різними юридичними особами. При цьому, рішення підлягає негайному виконанню виключно у частині поновлення на роботі, тоді як питання звільнення особи не належить до повноважень Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2 проти задоволення заяви заперечували, прохали суд відмовити за безпідставністю.

Представник ОСОБА_4 у судовому засіданні покладався на розсуд суду при розгляді заяви.

Представник заявника - Полтавської обласної ради – у судове засідання не з’явився, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду заяви про роз’яснення судового рішення, що, в силу положень ч. 3 ст. 269 ЦПК України, не є перешкодою для розгляду заяви по суті.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 23.03.2018 року № 554/6231/17, що набрало законної сили 12.07.2018 р., вирішено:

-Визнати незаконним і скасувати рішення Полтавської обласної ради від 26 квітня 2017 року № 469 «Про головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи», яке було прийняте на пленарному засіданні п’ятнадцятої сесії сьомого скликання.

-Поновити ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи з 26 квітня 2017 року.

-Зобов’язати Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації видати наказ про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи з 26.04.2017 р. по 13.07.2017 р.

-Поновити ОСОБА_1 на посаді директора комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 року.

-Зобов’язати Полтавську обласну раду видати розпорядження про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 р.

-Зобов’язати Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації видати наказ про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з наданням робочого місця та фактичним допущенням до виконання обов'язків директора комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 р.

-Стягнути з Полтавської обласної ради на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу за період з 26.04.2017 р. по 23.03.2018 р. включно, за 227 робочих днів в сумі 92 152, 92 грн., з розрахунку середньоденної заробітної плати, що становить 405, 96 грн.

-Стягнути з Полтавської обласної ради на користь ОСОБА_1 невиплачену заробітну плату за період з 20.04.2017 р. по 26.04.2017 р. у розмірі 1 623, 84 грн.

-Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на роботі та стягнення розміру заробітної плати за один місяць у розмірі 8 525, 16 грн.

-Стягнути з Департамента охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації на користь держави судовий збір у розмірі 640,00 грн.

-Стягнути з Полтавської обласної ради на користь держави судовий збір у розмірі 1 577,77 грн.

Постановою Апеляційного суду Полтавської області від 12.07.2018 р. рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 23 березня 2018 року в частині зобов’язання Полтавську обласну раду видати розпорядження про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради з 14.07.2017 року - скасувано та ухвалено в цій частині нове рішення про відмову в цих вимогах. В іншій частині рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 23 березня 2018 року залишено без змін.

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико – соціальної експертизи» Полтавської обласної ради – залишено без задоволення.

Ухвалу Октябрського районного суду м. Полтави від 02 квітня 2018 року – залишено без змін.

Апеляційну скаргу Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи – залишено без задоволення.

Ухвалу Октябрського районного суду м. Полтава від 23 березня 2018 року - залишено без змін.

У відповідності до ст. 384 ЦПК України постанова Апеляційного суду Полтавської області від 12.07.2018 року набрала законної сили з дня її прийняття – 12.07.2018 р.

Відповідно до ст. 271 ЦПК України за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз’яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Подання заяви про роз’яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред’явлене до примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз’яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може викликати учасників справи, державного чи приватного виконавця в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розглядові заяви про роз’яснення рішення. Про роз’яснення або відмову у роз’ясненні судового рішення суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено.

Відповідно до ст. 5 – 1 КЗпП України держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України: правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.

Рішенням Окятябрського районного суду м. Полтави від 23.03.2018 року, яке в цій частині залишено в силі постановою Апеляційного суду Полтавської області від 12.07.2018 року ОСОБА_1 поновлено на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи з 26 квітня 2017 року та ОСОБА_1 поновлено на посаді директора комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14 липня 2017 року.

Суд роз’яснює, що поновлення на роботі - це повернення працівника в попередній стан, який існував до його незаконного звільнення, тому правовими наслідками поновлення на роботі працівника є надання йому попередньої роботи (посади), з тими ж функціональними обов'язками, які мали місце до звільнення; здійснення оплати всього часу вимушеного прогулу у зв'язку з незаконним звільненням; поновлення безперервного стажу роботи, у тому числі стажу для відпустки; надання щорічної основної та додаткової відпустки узгодивши її між працівником і власником або уповноваженим ним органом(письмово); повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України,та поновлення у всіх правах за цією посадою (отримання доплат, надбавок, гарантійних і компенсаційних виплат, передбачених чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій,тощо).

Нормою ст. 65 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника виконується невідкладно в порядку, визначеному статтею 63 цього Закону.

Рішення вважається виконаним боржником з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення стягувача на роботі та внесення відповідного запису до трудової книжки стягувача, після чого виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню (ч. 7 ст. 235 КЗпП України).

Виходячи зі змісту ст. ст. 24, ч. 7 ст. 235 КЗпП України, ст. 65 Закону України «Про виконавче провадження», негайне виконання рішення суду є обов'язком, а не правом власника не пізніше наступного дня після проголошення судового рішення видати наказ (розпорядження) про поновлення працівника на роботі і фактично допустити його до виконання попередніх обов'язків.

Із положень п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України випливає, що основні елементи інституту трудового договору як засобу реалізації конституційного права на працю (зміст і порядок укладення цього договору, гарантії працівникам при його укладенні, зміні та припиненні, підстави останнього тощо) повинні визначатися виключно законом.

Нормою ст. 124 Основного Закону України встановлено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

17.09.2015 року Полтавським районним судом Полтавської області постановлено рішення по справі №545/1491/15-ц за позовом ОСОБА_1 до Полтавської обласної ради, Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації, третя особа – Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи, про визнання незаконним та скасування контракту, розпорядження про звільнення, відповідно до якого позов ОСОБА_1 задоволено. Скасовано розпорядження голови Полтавської обласної ради «Про головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи» від 21 травня 2015 року № 97 про звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи з 22 травня 2015 року у зв'язку з закінченням терміну дії трудового контракту. Скасовано наказ Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації від 21 травня 2015 року №40-к про звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи з 22 травня 2015 року у зв'язку з закінченням терміну дії договору. Поновлено ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи з 22 травня 2015 року. Стягнуто з Полтавської обласної ради заробітну плату за час вимушеного прогулу за період з 23 травня 2015 року по 17 вересня 2015 року включно у розмірі 32 882 грн. 76 коп. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 06 листопада 2015 року у задоволенні заяви Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню відмовлено.

Ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 14 січня 2016 року зазначені вище судові рішення залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 25.05.2016 року рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 17.09.2015 року, ухвалу Полтавського районного суду Полтавської області від 06.11.205 року та ухвалу апеляційного суду Полтавської області від 14.01. 2016 року залишено без змін.

Ухвалою Верховного суду України від 21.10.2016 року у допуску до провадження даної справи про перегляд ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 травня 2016 року, ухвали Апеляційного суду Полтавської області від 14 січня 2016 року та рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 17 вересня 2015 року відмовлено.

Ухвалюючи вказані рішення суди виходили з того, що після закінчення строку дії трудового контракту трудові відносини між сторонами фактично продовжували тривати, жодна зі сторін не вимагала їх припинення, тому згідно з частиною першою статті 39 – 1 КЗпП України дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк. Також, відповідно до роз'яснень Конституційного Суду України від 01 серпня 2013 року №22-14-17/149 щодо запровадження контрактної форми трудового договору стосовно керівників закладів охорони здоров'я України, укладання трудових договорів у формі контракту є обов'язковим лише для осіб, які призначаються на посади керівників закладів охорони здоров'я після 1 січня 2012 року, і не поширюється на керівників цих закладів, призначених до цієї дати, а судами було установлено, що ОСОБА_1 призначена на посаду головного лікаря Полтавського обласного Центру медико-соціальної експертизи згідно наказу Управління охорони здоров'я виконавчого комітету Полтавської обласної ради народних депутатів 21 вересня 1995 року№ 92-К.

Статтею 151 – 2 Конституції України встановлено, що рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Окрім того, відмовляючи в задоволенні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суди вказували на безпідставність таких вимог, зазначивши при цьому, що заявник фактично просить змінити рішення суду першої інстанції по суті.

Відповідно до частини 4 статті 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

ОСОБА_1 була призначена на посаду головного лікаря Полтавського обласного Центру медико-соціальної експертизи Наказом Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Полтавської обласної Ради народних депутатів від 21.09.1995р. № 92-К.

Відповідно до частини 1 ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Станом на 01.01.2012 року ОСОБА_1 перебувала на посаді головного лікаря та виконувала обов’язки головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи на підставі Наказу Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Полтавської обласної Ради народних депутатів від 21.09.1995р. № 92-К.

Між, ОСОБА_1 та Департаментом охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації був укладений безстроковий трудовий договір, що уклався на невизначений термін, у відповідності до вимог пункту 1 частини 1 статті 23 КЗпП України.

ОСОБА_1 виконувала обов’язки головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи. Основні завдання та діяльність закладу визначені Законом України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» № 2961-IV від 06.10.2005 року, Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII.

Статтею 3 цього Закону визначено орган що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, а саме: інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських організацій осіб з інвалідністю.

Постановою Кабінетом Міністрів Українизатверджено Положення про медико-соціальну експертизу від 3 грудня 2009 року № 1317.

Пунктом 4 Положення про медико-соціальну експертизу, яке затверджено ПКМУ від 3 грудня 2009 року № 1317, встановлено: медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі – комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Центр (бюро) очолює головний лікар, який призначається Міністром охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівником управління охорони здоров’я обласної (міської) держадміністрації.

Відповідно до статті 113 Конституції України, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

Статтею 117 Конституції України встановлено - Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 3 підпункту 1 пункту 5 Положення про Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації, який затверджено розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації 21.10.2016 року № 478 (надалі – Положення), Департамент у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами МОЗ, розпорядженнями голови облдержадміністрації, а також Положенням про Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації. Департамент відповідно до визначених галузевих повноважень виконує такі завдання: організовує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства охорони здоров’я України, інших центральних органів виконавчої влади та здійснює контроль за їх реалізацією.

З цього вбачається, що призначення, як і поновлення на посаду головного лікаря (директора) Полтавського обласного центра медико – соціальної експертизи здійснюється на підставі акту керівника охорони здоров’я обласної (міської) держадміністрації про призначення(поновлення) у формі наказу, розпорядження, постанови, указу, інше, Департаментом охорони здоров’я обласної держадміністрації, що буде відповідати вимогам ст. 117 Конституції України.

Підпунктом 6 пункту 4 Положення визначено, що основними завданнями Департаменту є: управління закладами охорони здоров’я, які утримуються за рахунок коштів обласних бюджетів, організація їх кадрового, матеріально – технічного методичного забезпечення.

Судом зобов’язано Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації видати наказ про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи з 26.04.2017 року по 13.07.2017 року.

Отже, Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації зобов’язаний видати наказ (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи з 26.04.2017 року по 13.07.2017 року та внести відповідний запис до трудової книжки ОСОБА_1 у відповідності до Інструкції про порядок ведення трудових книжок, яка затверджена Наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 № 58, де пунктом 2.4. визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу(розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Записи виконуються арабськими цифрами (число і місяць двозначними). Наприклад, якщо робітник або службовець прийнятий на роботу 5 січня 1993 р., у графі 2 трудової книжки записується «05.01.1993».

Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Також, судом поновлено ОСОБА_1 на посаді директора комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 року. Зобов’язано Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації видати наказ про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з наданням робочого місця та фактичним допущенням до виконання обов'язків директора комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 року.

Відповідно до штатного розпису на 01.01.2018 року новоствореного Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради, який затверджено наказом Міністерства фінансів України 28.01.2002 № 57(у редакції наказу Міністерства фінансів України від 26.11.2012 року № 1220), затвердженого директором Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА від січня 2018 року, встановлена посада - «Директор», яка є вакантною (Т.2.а.с. 129).

Відповідно до частини четвертої статті 36 Кодексу у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).

У разі реорганізації підприємства до трудових книжок працівників слід внести запис про реорганізацію за аналогією з перейменуванням підприємства (пункт 2.15 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. № 58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.93 р. за № 110) окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: «Підприємство таке-то з такого-то числа реорганізоване шляхом перетворення з такого-то в таке - то підприємство», а у графі 4 проставляється підстава реорганізації - наказ (розпорядження), його дата і номер.

Отже, Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації видає наказ (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 рокуз відповідним записами до трудової книжки ОСОБА_1 у відповідності до пунктів 2. 3, 2.4 та 2.15 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, яка затверджена Наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 № 58(надалі – Інструкція)

Видавши наказ(розпорядження) про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 рокуз відповідним записом до трудової книжки ОСОБА_1, Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації ознайомлює працівника, ОСОБА_1, з записом в її трудовій книжці у відповідності до пункту 2. 5 Інструкції, яким встановлено, що з кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення власник або уповноважений ним орган зобов'язаний ознайомити працівника під розписку в особистій картці (типова відомча форма № П-2, затверджена наказом Мінстату України від 27 жовтня 1995 року № 277, в якій має повторюватися відповідний запис з трудової книжки (вкладиша).

Ознайомившись із записом у трудовій книжці ОСОБА_1, Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації виконує вимоги, які визначені у ст. 29 КЗпП України, зокрема надає робоче місце ОСОБА_1 за місцем розташування юридичної особи - Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради». Роз'яснює працівникові, ОСОБА_1, її права і обов'язки та інформує під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де вона буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, її права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору; ознайомлює працівника, ОСОБА_1, з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором; визначає працівникові, ОСОБА_1, робоче місце, забезпечує її необхідними для роботи засобами; інструктує працівника, ОСОБА_1, з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Також, необхідно зазначити, що Рішенням Полтавської обласної ради, яке було прийнято на Пленарному засіданні сімнадцятої сесії сьомого скликання № 520 від 14 липня 2017 року «Про створення комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради», яким створено комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико – соціальної експертизи» Полтавської обласної ради, пунктом 2 призначено виконуючого обов’язки директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико – соціальної експертизи» Полтавської обласної ради ОСОБА_3 до вирішення сесією обласної ради питання призначення директора комунального підприємства за результатами конкурсу.

Отже, даний трудовий договір є строковим, який уклався на визначений строк до настання певної події (ст. 23 КЗпП України).

Відповідно до пункту 2 роз’яснення Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. № 30/39 (із змінами, внесеними постановою Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС від 11.12.86 р. № 521/30-18), яке діє на підставі Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. № 1545 «Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу РСР», призначення працівника виконуючим обов’язки за вакантною посадою не допускається. Зазначене можливо лише за посадою, призначення на яку провадиться вищим органом управління .

Одночасно з виданням наказу (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1, Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації подає пропозицію до Полтавської обласної ради про запропонування виконуючому обов’язки директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико – соціальної експертизи» Полтавської обласної ради ОСОБА_3 іншої роботи в тій самій установі, організації, за відповідною професією чи спеціальністю, кваліфікацією з врахуванням досвіду роботи(можливе запропонування іншої роботи на іншому підприємстві, установі, організації з врахуванням спеціальності, фаху, досвіду роботи та інше), а у разі його незгоди(відмови) від пропозиції, повідомити, що він(ОСОБА_3В.) буде звільнений у відповідності до пункту 6 частини 1 статті 40 КЗпП України(поновлення працівника, який раніше виконував цю роботу).

При цьому необхідно врахувати вимоги пункту 6 частини 1 статті 40 КЗпП України якою визначено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: поновлення на роботі працівника, який виконував цю роботу, застосовуючи дану норму закону при звільненні необхідно враховувати вимоги ч. 2 ст. 40 КЗпП України, згідно якої звільнення з підстав, зазначених у п. п. 1, 2 і 6 цієї статті допускається, якщо неможливо перевести працівника за його згодою, на іншу роботу.

Полтавська обласна рада пропонує ОСОБА_3 наявні посади, які запропоновані Департаментом охорони здоров’я Полтавської ОДА або/та пропонує інші наявні посади враховуючи його досвід роботи, спеціальність, кваліфікацію, фах, а у разі його незгоди(відмови) від запропонованих посад, ОСОБА_3 підлягає звільненню у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 40 КЗпП України(поновлення працівника, який раніше виконував цю роботу ).

Згідно з п. 7. Положенням Департамент очолює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади головою облдержадміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням з МОЗ в установленому законодавством порядку.

Повноваження Директора Департаменту визначені пунктом 8 Положення, де зокрема зазначено, що Директор Департаменту: здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці в Департаменті, визначає ступінь відповідальності заступників директора Департаменту, керівників структурних підрозділів Департаменту; видає у межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням; здійснює добір кадрів.

Отже, наказ (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» видається за підписом Директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації.

Що стосується стягнення з Полтавської обласної ради заробітної плати за час вимушеного прогулу та стягнення невиплаченої заробітної плати, то суд роз’яснює наступне.

Фінансування Полтавської обласної ради здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету.

Виконання рішень суду про стягнення коштів з установи, організації, підприємства, яка фінансується за рахунок обласного бюджету здійснюється в порядку визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених Законом України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та з врахуванням Бюджетного кодексу України.

Також необхідно врахувати Порядок виконання рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Пунктом 3 Порядку виконання рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників від 03.08.2011 р. № 845 визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 258, 260-261, 270 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Заяву представника Полтавської обласної ради ОСОБА_5 про роз’яснення судового рішення по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Полтавської обласної ради, Департамента охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи, Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи Полтавської обласної ради», Управління майном Полтавської обласної ради, Виконуючий обов’язки директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи Полтавської обласної ради» ОСОБА_3, Національне агентство з питань запобігання корупції, Комітет по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Всеукраїнської Громадської Організації «Спілка громадський організацій України «Народна рада» про визнання рішення незаконним, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу – задовольнити.

Роз’яснити рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 23.03.2018 року по вказаній цивільній справі:

Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації зобов’язаний видати наказ (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1 на посаді головного лікаря Полтавського обласного центру медико – соціальної експертизи з 26.04.2017 року по 13.07.2017 року та внести відповідний запис до трудової книжки ОСОБА_1 у відповідності до пункту 2.4, 2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 р. № 58.

Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації видає наказ (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 рокуз відповідним записами до трудової книжки ОСОБА_1 у відповідності до пунктів 2.3, 2.4 та 2.5, 2.15 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 р. № 58.

Видавши наказ (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» з 14.07.2017 рокуз відповідним записом до трудової книжки ОСОБА_1, Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації ознайомлює працівника, ОСОБА_1, з записом в її трудовій книжці у відповідності до пункту 2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, яка затверджена Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 р. № 58.

Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації виконує вимоги ст. 29 КЗпП України стосовно ОСОБА_1, зокрема надає робоче місце ОСОБА_1 за місцем розташування юридичної особи - Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради»; роз'яснює працівникові ОСОБА_1 її права і обов'язки та інформує під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де вона буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, її права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору; ознайомлює працівника ОСОБА_1 з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором; визначає працівникові ОСОБА_1 робоче місце, забезпечує її необхідними для роботи засобами; інструктує працівника ОСОБА_1 з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Одночасно з виданням наказу (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1, Департамент охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації подає пропозицію до Полтавської обласної ради про запропонування виконуючому обов’язки директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико – соціальної експертизи» Полтавської обласної ради ОСОБА_3 іншої роботи в тій самій установі, організації, за відповідною професією чи спеціальністю, кваліфікацією з врахуванням досвіду роботи (можливе запропонування іншої роботи на іншому підприємстві, установі, організації з врахуванням спеціальності, фаху, досвіду роботи та інше), а у разі його незгоди (відмови) від пропозиції, повідомити, що він (ОСОБА_3В.) буде звільнений у відповідності до пункту 6 частини 1 статті 40 КЗпП України (поновлення працівника, який раніше виконував цю роботу).

Полтавська обласна рада пропонує ОСОБА_3 наявні посади, які запропоновані Департаментом охорони здоров’я Полтавської ОДА або/та пропонує інші наявні посади враховуючи його досвід роботи, спеціальність, кваліфікацію, фах, а у разі його незгоди (відмови) від запропонованих посад, ОСОБА_3 підлягає звільненню у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 40 КЗпП України (поновлення працівника, який раніше виконував цю роботу).

Наказ (розпорядження) про поновлення ОСОБА_1 на посаді директора Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» видається за підписом Директора Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації.

Стягнення з Полтавської обласної ради заробітної плати за час вимушеного прогулу та стягнення невиплаченої заробітної плати здійснюється в порядку визначеному Законом України «Про виконавче провадження», Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», з врахуванням Бюджетного кодексу України та у відповідності до Порядку виконання рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45).

Ухвала суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 15 /п'ятнадцяти/ днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження

Суддя М.О. Материнко