Постанова № 75609156, 11.07.2018, Апеляційний суд Луганської області

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
428/10602/17
Номер документу
75609156
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий суду 1 інстанції - Журавель Т.С.

Доповідач -Карташов О.Ю.

Справа № 428/10602/17

Провадження № 22ц/782/353/18

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2018 року м. Сєвєродонецьк

Апеляційний суд Луганської області у складі колегії суддів Судової палати у цивільних справах:

головуючий суддя Карташов О.Ю.

судді Дронська І.О., Яресько А.В.

за участю секретаря судового засідання Єгорової О.П.

учасники справи:

позивач - Департамент соціальної політики Черкаської міської ради

представник позивача - ОСОБА_3

відповідач - ОСОБА_4

представники відповідача - ОСОБА_5, ОСОБА_6

треті особи - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Апеляційного суду Луганської області в м. Сєвєродонецьку

апеляційну скаргу

Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради

на рішення

Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 12 березня 2018 року, ухваленого у складі судді Журавель Т.С. в залі судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області у м. Сєвєродонецьку

у справі за позовом

Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_4, треті особи Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4, треті особи Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

В обґрунтування позову зазначало, що відповідач з 27.10.2014 року по 28.01.2015 року перебувала на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа. На підставі заяви від 28.10.2014 року, відповідачу на сім'ю вона та син ОСОБА_7 призначено адресну допомогу передбачену Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг».

За результатами проведеної ревізії Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області стосовно використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 року по 31.03.2016 року, враховуючи інформацію, отриману на запит від Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, встановлено випадки відрахування дітей із загальноосвітніх навчальних закладів м. Черкаси у зв'язку з виїздом за кордон та до покинутого місця постійного проживання (населені пункти, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції).

Встановлено, що відповідачем не було повідомлено позивача про відрахування сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 із навчального закладу міста Черкаси у зв'язку із переїздом, згідно наказу директора школи від 26.11.2014 року №71.

Таким чином, неповідомлення позивачем про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин призвело до зайвого нарахування та виплати грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за періоди з 01.12.2014 року по 28.02.2015 року на загальну суму 2652 грн. Відповідача було повідомлено про необхідність повернення коштів, але кошти на даний час не повернуті.

Враховуючи викладене, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Рішенням Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 12 березня 2018 року у задоволенні позовних вимог Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_4, треті особи - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що після призначення відповідачу, як уповноваженому представнику неповнолітньої дитини, щомісячної адресної допомоги, обставини, які впливають на її призначення, не змінювались, а тому посилання позивача на п. 11 Порядку, як на підставу для стягнення надміру виплачених коштів, є безпідставним.

В апеляційній скарзі Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради ставиться питання про скасування рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 12 березня 2018 року з підстав неправильного застосування судом першої інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом неправильно застосовано положення Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». Судом не враховано, що неповідомлення відповідачем про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, призвело до зайвого нарахування та виплати грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за періоди з 01.12.2014 по 28.02.2015 на загальну суму 2652 грн.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач ОСОБА_4 вказуючи про те, що повністю погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, просила апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду залишити без змін.

Зазначив, що для отримання дитиною внутрішньо переміщеною особою «адресної допомоги» необхідно лише переміститися з території України не підконтрольній державній владі на територію підконтрольну державній владі, іншого Постановою КМУ № 505 не передбачено, навчання або не навчання дитини - внутрішньо переміщеної особи в школі не є обставиною або причиною по якій їй не призначається або припиняється виплата «адресної допомоги».

У судове засідання, представник позивача Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради та представники третіх осіб Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

ОСОБА_6, представник відповідача ОСОБА_4, доводи апеляційної скарги не визнав, просив рішення суду залишити без змін.

Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, апеляційний суд, заслухавши суддю - доповідача, сторони, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 367 ЦПК України, - суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, - судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України, - суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що 28.10.2014 року ОСОБА_4 звернулася до УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, а саме ОСОБА_4 та її сину ОСОБА_7

Рішенням УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 30.10.2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи, ОСОБА_4 було призначено допомогу як переміщеній особі на проживання на період з 28.10.2014 року по 27.04.2015 року в сумі 1326 грн. щомісяця (442 грн. - допомога, призначена ОСОБА_4 та 884 грн. - допомога, призначена ОСОБА_7).

Відповідно до рішення УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 23.12.2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи, ОСОБА_4 було перераховано допомогу як переміщеній особі на проживання на період з 28.10.2014 року по 27.04.2015 року в сумі 1326 грн. щомісяця (442 грн. - допомога, призначена ОСОБА_4 та 884 грн. - допомога, призначена ОСОБА_7), з 28.12.2014 року по 27.02.2015 року в сумі 1105 грн. та з 28.02.2015 року по 27.04.2015 року в сумі 884 грн.

Згідно довідки УПСЗН Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради ОР№614495 від 27.09.2017 року ОСОБА_4 була виплачена допомога переміщеній особі на проживання у загальному розмірі за грудень 2014 року 1326 грн. (розмір допомоги на сина складає 884 грн.), за січень 2015 року 1105 грн. (розмір допомоги на сина складає 884 грн.), за лютий 2015 року 1097,11 грн. (розмір допомоги на сина складає 884 грн.). Загальна сума допомоги, сплаченої на сина складає 2652 грн.

У відповідності до розпорядження про припинення виплати від 28.01.2015 року виплату допомоги переміщеній особі ОСОБА_4 по особовій справі №614495 припинено у зв'язку з вибуттям справи в інший район №37/02-874 від 22.01.2015 року.

На підставі заяви ОСОБА_4 від 26.11.2014 року наказом Першої міської гімназії №71 від 26.11.2014 року ОСОБА_7 відраховано з 6-Б класу у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання до м. Києва.

У відповідності до копії довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції №3004008552, виданої 22.01.2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, ОСОБА_4 прибула разом з ОСОБА_7, перемістилася з тимчасово окупованої території: АДРЕСА_1 в м. Київ 27.11.2014 року. Контактна адреса: АДРЕСА_3.

Згідно копії запиту Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації №37/02-874 від 22.01.2015 року УПСЗН просить надіслати особову справу отримувача щомісячної адресної допомоги особам, які тимчасово переміщені з районів проведення АТО, громадянки ОСОБА_4 яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, але фактично проживала за адресою: АДРЕСА_2. Особова справа необхідна для вирішення питання щодо призначення зазначеної допомоги за місцем нового проживання в Дніпровському районі м. Києва, за адресою: АДРЕСА_3

З копії листа Управління праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради №466/28-101-11/06 від 03.02.2015 року вбачається, що на запит Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації №37/02-874 від 22.01.2015 року 03.02.2015 року було надіслано особову справу на ОСОБА_4 (допомога переміщеним особам на проживання) у зв'язку з виїздом на нове місце проживання. Допомога та компенсація виплачена по 28.02.2015 року в сумі 884 грн.

Згідно копії атестату Управління праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на запит №874 від 22.01.2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації направлено атестат №127 на ОСОБА_4 Допомога переміщеним особам на проживання у сумі 884 грн. виплачена по 28.02.2015 року. Особовий рахунок №614495 з обліку знята 01.03.2015 року. Крім того, у вказаному атестаті зазначено прохання про утримання переплати в сумі 28,52 грн. з подальшої виплати у зв'язку з не працевлаштуванням.

Управлінням праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на адресу Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації було надіслано лист №3942/281/01-11/05 від 05.08.2016 року, за яким під час проведення ревізії Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області встановлено, що ОСОБА_4 незаконно отримано кошти по щомісячній адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 2652 грн., у зв'язку з неповідомленням про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, відповідно до пункту 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.14 № 505, і саме: вибуття дитини з навчального закладу та повернення до постійного місця проживання. На виконання вимог ДФІ просять взяти на облік дану заборгованість, інформацію про неї терміново донести до громадянки ОСОБА_4 та провести роз'яснювальну роботу щодо повернення коштів.

На вищевказаний лист Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації повідомлено, що громадянка ОСОБА_4 перебувала на обліку в УПСЗН Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації та знята з обліку 24.09.2015 року, як особа, що вибула в інший район. Особова справа №616443 та атестат були передані повідомленням 3806 від 02.10.2015 року до м. Сєвєродонецьк Луганської області. Станом на 24.01.2016 року, громадянка ОСОБА_4 на обліку не перебуває, її місцеперебування невідоме. Вказане підтверджується листом №37/12-1641 від 25.01.2017 року, копія якого наявна в матеріалах справи.

Управлінням праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на адресу Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради було надіслано лист №653/28-1/01-25/05 від 07.02.2017 року, за яким під час проведення ревізії Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області встановлено, що ОСОБА_4 незаконно отримано кошти по щомісячній адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у розмірі 2652 грн., у зв'язку з неповідомленням про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, відповідно до пункту 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.14 № 505, і саме: вибуття дитини ОСОБА_7, з навчального закладу та повернення до постійного місця проживання. Особову справу ОСОБА_4 направлено до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації згідно запиту від 22.01.15 № 37/02-874, згідно отриманої інформації особова справа вибула до УПСЗН Сєвєродонецької міської ради. На виконання вимог ДФІ просять взяти на облік дану заборгованість, інформацію про неї терміново донести до громадянки ОСОБА_4 та провести роз'яснювальну роботу щодо повернення коштів.

З листа УПСЗН Сєвєродонецької міської ради №5040/04 від 21.06.2017 року вбачається, що ОСОБА_4 відмовилась від повернення суми грошової допомоги, виплаченої надміру внаслідок надання недостовірної інформації.

Згідно до п.п. 1.3, 1.4 Положення про департамент соціальної політики Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради №3/1797 від 04.07.2013 року Департамент є самостійною юридичною особою, може бути позивачем, відповідачем та третьою особою у судах. Підрозділи департаменту (управління, відділи та інші) не мають статусу юридичної особи, діють у складі департаменту.

У відповідності до копії листа Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації №37/10-2166 від 12.02.2018 року повідомлено, що ОСОБА_4 перебувала на обліку в управлінні як одержувач виплати щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2015 року (переведення матеріалів особової справи з м. Черкаси по заяві від 28.10.2014) по 30.09.2015 року. Управлінням праці та соціального захисту населення м. Черкаси було призначено сім'ї ОСОБА_4 щомісячну адресну допомогу з 28.10.2014 року в розмірі 1326 грн. з розрахунку на місяць. Відповідно до п. 7 Порядку, управлінням проведено перерахунок розміру щомісячної адресної допомоги з 28.10.2014 року по 27.12.2014 року в розмірі 1326 грн. (884+442) з розрахунку на місяць, з урахуванням раніше проведених виплат по УПСЗН м. Черкаси, з 28.12.2014 року по 05.01.2015 року в розмірі 1105 грн. (884+221) з розрахунку на місяць, з урахуванням раніше проведених виплат по УПСЗН м. Черкаси, з 06.01.2015 року по 27.04.2015 року в розмірі 1326 грн. (884+442) з розрахунку на місяць (у зв'язку з працевлаштуванням з 06.01.2015 року). Згідно поданої заяви ОСОБА_4 28.04.2015 року проведено призначення щомісячної адресної допомоги з 28.04.2015 року по 27.10.2015 року в розмірі 1326 грн. (884+442) з розрахунку на місяць. Виплату щомісячної адресної допомоги припинено з 01.10.2015 у зв'язку з надходженням запиту № 5220/06 від 15.09.2015 року з УПСЗН м. Сєвєродонецька щодо переведення матеріалів особової справи за новим місцем проживання.

Згідно копії листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики Київської міської ради №04/454-06 від 22.02.2018 року повідомлено, що на підставі довідки-атестату Управління праці та соціального захисту населення м. Черкаси від 22.01.2015 року № 127 рішеннями Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації ОСОБА_4 як уповноваженому представнику сім'ї (до складу сім'ї входить дитина ОСОБА_7) призначено допомогу переміщеним особам на проживання згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» в розмірі 1105 грн. на період з 01.01.2015 року по 05.01.2015 року, в розмірі 1326 грн. з 06.01.2015 року по 27.04.2015 року; подовжено допомогу на період з 28.04.2015 року по 27.10.2015 року в розмірі 1326 грн. Виплата допомоги здійснювалась шляхом перерахування коштів на картковий рахунок в ПАТ КБ «Приватбанк». На підставі запиту Управління соціального захисту населення м. Сєвєродонецьку Луганської області рішенням Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації особову справу ОСОБА_4 знято з обліку з 01.10.2015 року в зв'язку зі зміною місця проживання.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно п.п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту ч.ч. 1-4 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи найближчий територіальний підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), протягом 10 днів.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (Порядок № 505).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку (пункт 5 Порядку № 505).

У цьому ж пункті наведений перелік документів та процедура їх оформлення уповноваженим органом.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Отже, питання щодо призначення особі грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505 вирішується уповноваженим органом, який зобов'язаний перевірити надані такою особою документи та на їх підставі прийняти відповідне рішення.

Виплата такої допомоги обмежена строком до шести місяців, але у випадку прийняття уповноваженим органом рішення на такий строк, останній не звільняється від обов'язку перевіряти та контролювати правомірність здійснення виплат призначеної грошової допомоги.

Разом з тим, питання щодо повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до пункту 11 Порядку № 505, згідно з яким, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Наведений у пункті 11 Порядку № 505 перелік підстав, за яких допускається стягнення надміру виплачених коштів, є вичерпним. Інших підстав, за яких можливе таке стягнення, Порядком № 505 не передбачено.

Згідно зі ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, має право вільно пересуватися і вільно вибирати місце проживання в межах цієї території.

Відповідно до Конвенції «Про права Дитини (схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної асамблеї ООН 44/25 від 20.11.1989 року, ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року за № 789-ХП), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дітей.

Ухвалюючи рішення про відмову у задоволені позову, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що відомості про відрахування неповнолітнього сина відповідача ОСОБА_7, з навчального закладу м. Черкаси у зв'язку з переїздом до м. Києва фактично не позбавляють неповнолітнього статусу внутрішньо переміщеної особи та права на державну соціальну допомогу. Дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не скасовано, до окупованої території відповідач з сином не поверталися. Зміна місця проживання в межах України чи переведення дитини до іншого навчального закладу не входять до вичерпного переліку підстав для припинення виплати грошової допомоги, передбаченого п. 11 Порядку, та не є обставинами, які впливають на призначення грошової допомоги.

З огляду на наведене, переглядаючи справу відповідно до вимог ст. 367 ЦПК України в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення суду, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення.

Посилання скаржника на норми ст.ст. 1212, 1214 ЦК України є некоректним.

Решта доводів апеляційної скарги не можуть слугувати підставою для зміни або скасування оскаржуваного судового рішення та спростовуються доводами відповідача, викладеними у відзиві на апеляційну скаргу.

Відповідно до вимог ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381, 382, 384, 390 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 12 березня 2018 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

Касаційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 16 липня 2018 року

Головуючий

Судді: