
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2018 р. Справа № 818/2073/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Іваницької А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2073/18
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій з урахуванням уточненої позовної заяви просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо не зарахування щомісячного грошового забезпечення позивачу надбавки за вислугу років 5% у зв'язку із звільненням з органів внутрішніх справ за станом здоров'я з 01.01.1996 р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити та здійснити перерахунок складової пенсійної виплати з урахуванням 5% до основного розміру пенсії грошового забезпечення при звільненні з органів внутрішніх справ за станом здоров'я з 01.01.1996 р., з зобов'язанням подати звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 01.01.1996р. позивач був звільнений з органів внутрішніх справ на пенсію за ст. 64 п. "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС.
Частиною 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - (надалі Закон), чинного станом на 01.01.1996р., передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 %, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 % відповідних сум грошового забезпечення ; за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення; (Пункт "а" частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3946-12 від 04.02.94).
Згідно ч.3 ст.43 зазначеного закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів УРСР(із змінами та доповненнями) від 29 липня 1991 р. №114, затверджене Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української PCP, відповідно до ст. 64 якого особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): п. б) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії.
Згідно постанови від 05.12.1996р. №308 військово-лікарської комісії позивач був визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний другого ступеня у військовий час.
Відповідно до складової пенсійної виплати станом на 23.02.2018р. позивачу стало відомо, що основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20), а відповідно до ст.13 ч.1 п. "а" Закону розмір пенсії за вислугу 20 років - 50 %, а звільненим за станом здоров'я - 55 % відповідних сум грошового забезпечення. Отже при визначені розміру пенсії при звільненні з органів внутрішніх справ ГУ ПФУ в Сумській області був встановлений розмір пенсії за вислугу 20 років 02 міс. 14 дн. 50%, а не 55 % відповідних сум грошового забезпечення при звільненні за станом здоров'я (висновок №98/6335 від 15 січня 1996 р.) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
16 квітня 2018р. позивач звернувся з заявою до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській обл. Зленко Т.В. здійснити перерахунок складової пенсійної виплати - основний розмір пенсії 55% грошового забезпечення за вислугу більше 20 років при звільненні за станом здоров'я з 01.01.1996 р., проте відповідь не отримав.
Вважає дії відповідача протиправними та просить зобов'язати відповідача призначити та здійснити перерахунок складової пенсійної виплати - основного розміру пенсії 55% грошового забезпечення при звільненні з органів внутрішніх справ за станом здоров'я з 01.01.1996 р., з зобов'язанням подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з зазначеним позовом. Крім цього, відповідно до ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені частиною 2 ст. 51 цього Закону.
Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 (далі - Порядок).
Порядком передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премій у розмірах встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи (органи Міністерства оборони) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Відповідно до положень Порядку головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно Порядку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Особам із числа військовослужбовців внутрішніх справ довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок. Таким чином, перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. Пенсія позивач призначена на підставі документів, наданих управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області. При її розрахунку розмір грошового забезпечення обчислений на підставі розрахунку за вислугу років та грошового атестату.
Крім цього, відповідач вважає, що немає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду, оскільки це право суду, а не обов'язок, а позивач не наводить переконливих та обгрунтованих аргументів необхідності застосування судом положень ч.1 ст. 382 КАС України.
Враховуючи зазначене, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що не погоджується з позицією відповідача і просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 31.05.2018 р. відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 27.06.2018 р. справу призначено до розгляду з викликом сторін на 19.07.2018 р.
Позивач в судовому засіданні 26.07.2018 р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши доводи позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
16.04.2018 р. ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління ПФУ в Сумській області з питання перерахунку пенсії (а.с. 13).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Так, судом встановлено, що позивач був звільнений з посади в.о. начальника експертно -криміналістичного відділу Сумського ГУ УМВСУ в Сумській області на пенсію-через хворобу згідно ст.64 п. "б" "Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС", введеним в дію Постановою Кабінету Міністрів від 29.07.1991 р. №114.
Згідно висновку від 15 січня 1996 року 98/6335 призначена пенсія, за вислугою років, в розмірі 55%, від сум грошового забезпечення, відповідно до п. "а" ст.12 та п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Звертаючись до суду позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не зарахування щомісячного грошового забезпечення позивачу надбавки за вислугу років 5% у зв'язку із звільненням з органів внутрішніх справ за станом здоров'я з 01.01.1996 р.
Отже, суд приходить висновку, що фактично позивач не погоджується із призначеним розміром відсотків грошового забезпечення зазначеними у висновку 15 січня 1996 року 98/6335, а саме невірно встановленого розміру пенсії.
Відповідно до статті 10 Закону № 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. N 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі по тексту- Порядок №3-1).
Порядком № 3-1 установлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.
Пунктом 7 Порядку № 3-1 передбачено для призначення пенсії необхідність подання серед інших документів грошового атестату, або довідки про розмір грошового забезпечення, а також довідки про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Відповідно до п. 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Зі змісту пенсійної справи, судом встановлено, що пенсія позивачу була призначена Управлінням внутрішніх справ Сумської області з урахуванням видів грошового забезпечення зазначеного у висновку 15 січня 1996 року 98/6335.
Судом встановлено, що органу Пенсійного фонду не надавались ні позивачем, ні УВС України в Сумській області інші довідки про види грошового забезпечення позивача, які б мали бути враховані при призначенні пенсії.
З пояснень позивача з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ у Сумській області про зобов'язання надати нову довідку не звертався.
Пунктом 23 Порядку №3-1 встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.
Так, ч.1 ст.63 Закону №2262 передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Зокрема, пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до п.24 Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Проте, докази, які б підтвердили факт звернення позивача до органу Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії із відповідною заявою встановленого у Додатку№1 Порядку №3-1, не надавалися.
Таким чином, суд приходить висновку, що дії відповідача відповідають вимогам законодавства, а позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного права, а тому позовні вимоги в наведеній частині позову є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Зазначений висновок суду також узгоджується із практикою Верховного суду, а саме постанови Верховного суду від 26.06.2018 року по справі №№214/6625/15-а.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 31.07.2018 р.
Суддя О.А. Прилипчук