Рішення № 75588998, 26.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
813/1898/18
Номер документу
75588998
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/1898/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Карп'як О.О., розглянувши у м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

в с т а н о в и в:

Головне управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 79019, АДРЕСА_1) про стягнення податкового боргу в розмірі 71 956,09 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно довідки про наявність заборгованості з податків і зборів у відповідача виник податковий борг перед бюджетом, який станом на 23.01.2018 року становить 110333,39 грн. З якої, сума боргу 38426,10 грн. підлягає стягненню згідно постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2017 року у справі №813/3062/17. Із вказаної суми податковий борг, який залишився не охоплений попередньою позовною роботою становить 71956,09 грн., який виник на підставі: по податку на доходи фізичних осіб в сумі 66816,50 грн. - податкового повідомлення - рішення від 18.04.2016 року №0006061303; по військовому збору в сумі 5139,59 грн. - податкового повідомлення - рішення від 18.04.2016 року №0006081303. На даний час сума боргу є узгодженою та у встановлені строки до бюджету не сплачена, тобто визнається сумою податкового боргу (узгодженою сумою податкового зобов'язання, не сплаченою платником податків у строки, визначені ПК України). Тому, позивач просить позов задовільнити у повному обсязі.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 року відкрито спрощене провадження без повідомлення (виклику) сторін згідно з положеннями статті 262 КАС України.

Даною ухвалою запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Копію вказаної ухвали суду надіслано відповідачу за адресою: 79019, м. Львів, вул. Замарстинівська, 30/5. До суду повернулося рекомендоване поштове повідомлення про вручення поштового відправлення №7902305163596, яке отримано позивачем 26 травня 2018 року.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 не перебуває в процесі припинення, адреса місцезнаходження фізичної особи-підприємця відповідає адресі, на яку судом було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідач своєчасно та належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

На час прийняття рішення у даній справі відзив на позовну заяву або заява про визнання позову від відповідача до суду не надходили.

Враховуючи неподання відповідачем заперечень проти позовних вимог та доказів на їх підтвердження, суд відповідно до частини 6 статті 162 КАС України розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 перебуває на обліку в Галицькій ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2015 року складено акт від 04 квітня 2016 року №456/17-02/НОМЕР_1(а.с 16-18). На підставі вказаного акта перевірки, контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення:

- від 18 квітня 2016 року №0006081303 (а.с. 15), яким збільшено відповідачу суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір на суму 6478,13 грн., в тому числі за податковим зобов'язанням на суму 5182,50 грн. та за штрафними санкціями на суму 1295,63 грн.;

- від 18 квітня 2016 року №0006061303 (а.с. 13), яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування в сумі 66816,50 грн., в тому числі за податковим зобов'язанням 53453,20 грн. та за штрафними санкціями 13363,30 грн.

Податкові повідомлення - рішення отримані відповідачем 20 квітня 2016 року (а.с.13 зворотній бік).

Галицькою ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області винесено податкову вимогу форми «Ф» від 15 липня 2016 року №1826-17, яку вручено платнику податків 05.08.2016. (а.с.21)

Станом на 23 січня 2018 року сума податкового боргу за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями складає 110333,39 грн., у тому числі пеня 1017,07 грн. та штрафні санкції 18 388,98 грн., що підтверджується довідкою від 26.01. 2018 року № 758/9/13-01-17-04-09. Сума боргу у розмірі 38 426,10 грн. підлягає стягненню згідно постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року у справі № 813/3062/17.

У зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених сум грошових зобов'язань, контролюючий орган звернувся до суду з вимогою про стягнення з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 71956,09 грн.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Сторонами не надано доказів здійснення відповідачем передбаченої пунктом 56.1 статті 56 ПК процедури адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, а також його оскарження до суду.

Підпунктом 56.17.1 пункту 56.17 статті 56 ПК України передбачено, що процедура адміністративного оскарження закінчується днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

Таким чином, грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами документальної планової виїзної перевірки визначене податковими повідомленнями-рішеннями від 18.04.2018 року №0006061303 та №0006081303 є узгодженим.

Отже, за відповідачем рахується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб та військового збору у загальному розмірі 71 956,09 грн.

Відповідно до статті 14 ПК України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1).

Згідно зі статтею 16 ПК України, платник податків зобов'язаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.18 пункту 20.1); приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством (підпункт 20.1.29 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1).

Наявність податкового боргу за відповідачем підтверджується відомостями облікової картки платника податків, копія якої наявна в матеріалах справи.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України, передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Згідно з пунктом 59.3 статті59 ПК України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Доказів оскарження вказаної вимоги сторонами не надано.

Згідно положень п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

На виконання вищезазначених положень 15 липня 2016 року позивачем винесено податкову вимогу № 1826-17 на суму узгодженого податкового боргу у розмірі 89616,08 грн, яка отримана відповідачем 05.08.2016. (а.с.21).

Відповідно до п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до змісту адміністративного позову, податкова вимога є дійсною, в судовому порядках не оскаржувалась, не є скасованою, зміненою або відкликаною.

Грошові зобов'язання вважаються узгодженими і в тому випадку, якщо рішення контролюючого органу, за яким стягується податковий борг не було скасовано і є чинним.

Згідно з пунктом 87.11 статті 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

З огляду на вищевикладене, суд знаходить доведеним факт наявності у відповідача податкового боргу за узгодженим грошовим зобов'язанням по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 66 816,50 грн та військового збору у розмірі 5139,59 грн.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 №1797-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017 (за виключенням окремих статей), були внесені зміни до Податкового кодексу України щодо функцій та прав контролюючих органів та щодо функцій державних податкових інспекцій.

З 01.01.2017 контролюючим органом в межах даної справи є ГУ ДФС у Львівській області.

Враховуючи зазначені вище положення Податкового кодексу України, суд дійшов до висновку, що чинним законодавством контролюючому органу надано право звертатися до суду з позовами про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.

За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача, а тому вважає за необхідне задоволити позов у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов Головного управління ДФС у Львівській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 71956,09 грн., - задовольнити повністю.

Стягнути до бюджету з Фізичної особи - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 79019, АДРЕСА_1) податковий борг в розмірі 71 956,09 грн.

Судові витрати з сторін не стягуються.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Львівський окружний адміністративний суд.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне судове рішення виготовлене 31.07.2018 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна