
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2018 року м. Житомир
справа № 806/2027/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання призначити та провести нарахування пенсії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить:
- визнати протиправною відмову Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.09.2018 №1757/03.2 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов"язати Коростенське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та провести нарахування пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років - з 05.04.2018, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв"язку із досягненням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, 23 березня 2018 року звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку. Згідно з листом №1757/03.2 від 29.03.2018 відповідач повідомив позивачу про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, з тих підстав, що відповідно до поданих документів неможливо визначити право на зниження пенсійного віку, проте позивач вважає, що подані ним документи, при зверненні до відповідача, не викликають сумнівів щодо підтвердження його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надіслав до суду заяву від 08.06.2018 за вх.№11606/18 в якій просив відкласти розгляд справи призначений на 15.06.2018, у зв"язку з відпусткою начальника юридичного відділу об"єднаного управління. Відзив на позовну заяву відповідач до суду не подав.
Згідно з довідкою від 15.06.2018 розгляд справи відкладено на 05.07.2018, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.
У визначений день та час, позивач та представник відповідача до суду не прибули про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилали.
Зважаючи на неявку позивача та представника відповідача, керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ліквідатором аварії на ЧАЕС, 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.4).
Вказане посвідчення є дійсним, статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не оспорюється.
У березні 2018 року, позивач звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, який має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 29.03.2018 №175703.2 повідомив позивачу про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що згідно з положеннями пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) за наданими позивачем документами, відсутні підстави для призначення пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.52-53).
Суд зазначає, що в матеріалах справи наявні наступні документи:
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 2, серія А №270554, виданого Донецькою обласною державною адміністрацією 14.02.1996 (а.с.4);
- довідка, видана Міністерством Російської Федерації по атомній енергії від 12.11.1993 №11-06/Т-93 (а.с. 10);
- копія трудової книжки серії БТ-І №6769122 (а.с. 11-15).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, зважаючи на наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон).
Згідно зі ст. 55 Закону особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Відповідно до ст. 65 Закону документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” та “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”.
Згідно із частиною третьою статті 55 Закону призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно з підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 документами, що підтверджують право особи на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зазначена норма містить вичерпний перелік документів, що додаються особами до заяви про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Суд приходить до висновку, що в Порядку №22-1 наведено перелік альтернативних документів для підтвердження такого права особи, а не їх обов'язкову сумарну кількість.
Як свідчить довідка, видана Міністерством Російської Федерації по атомній енергії №11-06/Т-93 від 12.11.1993, ОСОБА_1 при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 10.12.1987 по 10.01.1988 отримав загальну дозу внутрішнього гамма-опромінення у розмірі 0,3 рентген. Підстава: фонд №19, особова справа (а.с.10).
Відповідачем не доведено той факт, що довідка, видана Міністерством Російської Федерації по атомній енергії №11-06/Т-93 від 12.11.1993, містить недостовірну інформацію.
Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в тому числі, і призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій також є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” та “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048в06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується зазначеними доказами.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин, враховуючи дату звернення позивача до Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - березень 2018 року та дату народження позивача - 04.04.1966 року, така пенсія повинна бути призначена з 05.04.2018, тобто зі зниженням пенсійного віку.
З метою захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та як наслідок, їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул.Січових Стрільців, буд.22, м.Малин, Житомирська область, 11601, ідн. номер НОМЕР_1) до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Грушевського, буд.16/1 м.Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 37909216) про визнання протиправною відмови, зобов'язання призначити та провести нарахування пенсії, - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1757/03.2 від 29.03.2018 у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Коростенське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37909216) призначити ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 05.04.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко