
Справа № 815/3167/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “БЛЄК СІ ЛІНК” до Державної служби України з безпеки на транспорті, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “ОДЕМАРА”, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 інфраструктури України, Департаменту захисту економіки Національної поліції України, Адміністрації Одеського морського порту про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправним та скасування наказу № 566 від 20.06.2018р., –
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “БЛЄК СІ ЛІНК” до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій позивач просить:
встановити відсутність компетенції (повноважень) у Державної служби України з безпеки на транспорті на дострокове припинення дії Підтвердження № 17/17 від 16.11.2017 року про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES»;
визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» від 16.11.2017 року № 17/17.
Ухвалою від 02.07.2018 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін: залучено ОСОБА_2 інфраструктури України, Департамент захисту економіки Національної поліції України, Адміністрацію Одеського морського порту до участі у справі, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвалою від 02.07.2018 року Одеським окружним адміністративним судом заяву ТОВ «Блєк ОСОБА_3» про забезпечення доказів задоволено.
Ухвалою від 02.07.2018 року Одеським окружним адміністративним судом у задоволенні заяви ТОВ «Блєк ОСОБА_3» про забезпечення позову відмовлено.
06.07.2018 року (вх. № 19417/18) представником позивача до канцелярії суду подано заяву про приєднання до матеріалів справи документів, що підтверджують факт спрямування сторонам по справі адміністративного позову разом з судовою кореспонденцією.
23.07.2018 року (вх. № 21105/18) представником позивача до канцелярії суду подано заяву про ознайомлення з матеріалами справи.
23.07.2018 року (вх. № 21112/18) представником ОСОБА_2 інфраструктури України до канцелярії суду подано клопотання про приєднання письмових доказів.
25.07.2018 року (вх. № ЕП/4145/18) представником відповідача до канцелярії суду подано відзив на адміністративний позов.
25.07.2018 року (вх. № 4146/18) представником відповідача до канцелярії суду подано клопотання про перенесення судового засідання.
26.07.2018 року (вх. № 21540/18) представником ДП «Адміністрація морських портів України» до канцелярії суду подано відповідь на пояснення третьої особи.
26.07.2018 року (вх. № 21550/18) представником ТОВ «Одемара» до канцелярії суду подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
26.07.2018 року (вх. № 21551/18) представником ДП «Адміністрація морських портів України» подано до канцелярії суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
26.07.2018 року (вх. № 21552/18) представником ДП «Адміністрація морських портів України» подано до канцелярії суду письмові пояснення.
26.07.2018 року (вх. № 21553/18) представником позивача до канцелярії суду подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що “БЛЄК СІ ЛІНК” згідно Правил надання послуг у морських портах України, затвердженого наказом ОСОБА_2 інфраструктури України від 05.06.2013рр. та договору № 01/OD від 03.01.2013р. є офіційним морським агентом (представником) оператора лінійних перевезень компанії «Admiral Container Lines Inc.». Наказом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) від 20.06.2018р. № 566 припинено дію підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines Inc.» від 16.11.2017р. № 17/17, про що позивач дізнався з мережі Інтернет та листа Укртрансбезпеки. На думку позивача, зазначений наказ суперечить чинному законодавству та підлягає скасуванню, оскільки при його прийнятті відповідачем перевищено повноваження, останній прийнято Укртрансбезпекою за відсутності встановленої законом компетенції щодо припинення діяльності лінії закордонного перевезення.
Від відповідача надійшов відзив на повну заяву, в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що згідно наданої Одеською філією ДП «Адміністрація морських портів» інформації встановлено, що «Asiat Clory» (IMO 9322865), “Alida” (IMO 9326940) в період з 16.11.2017 по 01.05.2018 здійснювали судозаходження до портів: Амбарлі (Туреччина), Аліага (Туреччина), Пірей (Греція), ОСОБА_4 (Болгарія), які не зазначені в підтвердженні про реєстрацію лінії закордонного плавання, що свідчить про порушення позивачем вимог п.п.1, 2 розділу IV Інструкції про порядок реєстрації лінії закордонного плавання, затвердженої наказом ОСОБА_2 інфраструктури України від 14.10.2013 року № 790. За приписами п.1 розділу IV зазначеної Інструкції Укртрансбезпекою може достроково припинятися дія підтвердження у разі: 1) втрати лінією ознак лінії закордонного плавання; 2) порушення вимог цієї Інструкції; 3) за ініціативою оператора лінії закордонного плавання; 4) невиконання лінійного розкладу; 5) у разі невиконання зареєстрованої мінімальної кількості суднозаходжень до обов'язкових портів заходження. Враховуючи зазначене, Укртрансбезпека листом від 07.06.2018 року № 1421/02/14-18 повідомила ДП «АМПУ» та ТОВ “БЛЄК СІ ЛІНК” про дострокове припинення лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines Inc.» та наказом Укртрансбезпеки від 27.06.2018 року № 584 «Про припинення дії підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання» достроково дію підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання.
У судове засідання 26.07.2018 року сторони по справі не з'явились, сповіщались належним чином та завчасно про дату, час та місце судового засідання.
26.07.2018 року (вхід. № 21553/18) від представника позивача надійшло клопотання про судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.
26.07.2018 року (вх. № 21550/18) від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “ОДЕМАРА” надійшла заява, в якій останній позовні вимоги підтримав та просив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Аналогічне клопотання через канцелярію суду 26.07.2018 року (вх. № 21551/18) надійшло від представника Адміністрації Одеського морського порту.
Відповідач та треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 інфраструктури України, Департамент захисту економіки Національної поліції України до судового засідання явку представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином та завчасно.
За приписами ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1).
За таких обставин суд дійшов висновку про підсудність позовної заяви ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “БЛЄК СІ ЛІНК” Одеському окружному адміністративному суду.
Судом встановлено, що між ДП «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація), компанією «Admiral Container Lines Inc.» (Оператор) та ТОВ «Одемара» (Агент) укладено угоду про порядок роботи лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines» (зареєстровано ДП «Адміністрація морських портів України» 15.11.2013р. № 160-П-067-13), якою визначено порядок роботи лінії закордонного плавання «Admiral Container Lines» (далі - лінія) компанії «Admiral Container Lines Inc.» та зобов’язання сторін щодо перереєстрації лінії в Адміністрації (а.с. 20-22).
03.01.2013р. між компанією Admiral Container Lines Inc.» (принципал) та ТОВ “БЛЄК СІ ЛІНК” (агент) укладено агентський договір № 01/AD, яким врегульовано взаємовідносини сторін з обслуговування агентом від свого імені та за рахунок принципала суден принципала у портах України. Агент діє як експедитор та букінг агент в Україні, країнах СНД і Балтії, Молдови та Польщі згідно з умовами, визначеними в цьому договорі (а.с. 23-31).
Наказом Укртрансбезпеки № 1100 від 16.11.2017р. «Про видачу підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання» відповідно до ст. 16-3 Закону України «Про транспорт», підпункту 62 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103, пунктів 9 розділу ІII Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання, затвердженої наказом ОСОБА_2 інфраструктури України від 14 жовтня 2013 року № 790, зареєстрованої в ОСОБА_2 юстиції України 01 листопада 2013 року за № 1859/24391, зареєстровано лінію закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» на новий строк (а.с. 19).
Підставою прийняття наказу зазначено: заяву про перереєстрацію судноплавної лінії «ADMIRAL CONTAINER LINES» на 2017/2018 рр. від 01.11.2017; подання державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (далі – ДП «АМПУ») від 08.11.2017 № 7119; звіт про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» грудень 2016 – жовтень 2017 р.; розклад роботи лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» у листопаді 2017 – січні 2018р.
Видано ДП «АМПУ» оригінал підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» на новий строк №17/17.
Згідно з підтвердженням №17/17, виданим 16.11.2017р., визначено сполучення між обов’язковими портами: Одеса (Україна) – Стамбул (Туреччина) – Ашдод (Ізраїль), факультативні порти : Хайфа (Ізраїль) – Ізмір (Туреччина) – Гемлік (Туреччина) - Евіап (Туреччина) - Мерсін (Туреччина) - Олександрія (Єгипет), ОСОБА_5 (Єгипет) – Дамьетта (Єгипет) - Чорноморськ (Україна) – Новоросійськ (Росія) – для перевезення завантажених та порожніх контейнерів суднами : “John Lukas Dede”, “Bottenvik”, “Angela”, “Skyline”, “Tinka”, “Maike D”, “Tolaga”, “Meriwa”, “Marti Prosperity”, “Corsa”, “Clonmore”, “Kirsten”, ''Masau’', ''Marti Prime'', ''Herm J'', “Green Fast’’, “Asiatic Glory’’, “Asiatic Neptune’’, “Buxtehude’’, “Alida’’, “Max Strenghth’’, “Frisia Bonn’’ або її субститутами, оператор лінійних перевезень – компанія «Admiral Container Lines Inc.» (Туреччина), морський агент ТОВ «Одемара» (а.с. 17).
27.12.2017р. між ТОВ “БЛЄК СІ ЛІНК” (агент) та ТОВ «Одемара» (субагент) укладено договір субагентування № 007, предметом якого є розподіл агентських функцій та порядок взаємодії українських та зарубіжних суден в портах України ( морський торговий порт, річковий порт, судноремонтні підприємства, перевантажувальні термінали та інші причал), а також порядок перерахування коштів, належних судновласнику, спрямованих на оплату дисбурсментських витрат (а.с. 32-37).
Наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566, посилаючись на норми ст. 16-3 Закону України «Про транспорт», підпункту 62 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103, підпункту 1, 2 пункту 1 розділу IV Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання, затвердженої наказом ОСОБА_2 інфраструктури України від 14 жовтня 2013 року № 790, зареєстрованої в ОСОБА_2 юстиції України 01 листопада 2013 року за №1859/24391, припинено дію Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» від 16.11.2017 №17/17 (а.с. 12).
Підставою прийняття оскаржуваного наказу зазначено: лист Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 02.05.2018 № 5052/39/04-2018;
лист Одеської філії «Адміністрації морських портів України» Адміністрації Одеського морського порту «Одеса» від 22.05.2018 № 19-25А/АС-20-42;
звіт ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за IV квартал 2017 року від 02.01.2018;
звіт ТОВ «ОДЕМАРА» про роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за I квартал 2018 року від 02.04.2018;
розклад ТОВ «ОДЕМАРА» роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за I квартал 2018 від 04.12.2017;
розклад ТОВ «ОДЕМАРА» роботу лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» за IІ квартал 2018 від 02.03.2018.
Позивач, не погоджуючись з зазначеним наказом, вважаючи, що його прийнято за відсутності належних повноважень, звернувся з позовом до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 16-3 Закону України «Про транспорт» визначено повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Згідно підпункту 62 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103, основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, здійснення інших повноважень, визначених законом.
Підпунктами 1, 2 пункту 1 розділу IV Інструкції про порядок реєстрації ліній закордонного плавання, затвердженої наказом ОСОБА_2 інфраструктури України від 14 жовтня 2013 року № 790, зареєстрованої в ОСОБА_2 юстиції України 01 листопада 2013 року за № 1859/2439, визначено, що дія Підтвердження може припинятися Укртрансбезпекою достроково: 1) втрати лінією ознак лінії закордонного плавання; 2) порушення вимог цієї Інструкції.
Аналіз вищенаведених норм, на які відповідач посилався при прийнятті оскаржуваного наказу свідчить про те, що Державна служба України з безпеки на транспорті здійснює інші повноваження, визначені законом, проте жодної норми закону, яка б передбачала повноваження відповідача щодо припинення діяльності ліній закордонного плавання або порушення вимог Інструкції ним не наведено.
За приписами абз. 30 ч.1 ст. 16-3 Закону України «Про транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті реєструє лінії закордонного плавання та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті.
Разом з тим, наказом ОСОБА_2 інфраструктури України від 14 жовтня 2013 року № 790, зареєстрованим в ОСОБА_2 юстиції України 01 листопада 2013 року за № 1859/2439, відповідно до статті 16-3 Закону України «Про транспорт», підпункту 4.9.12 підпункту 4.9 пункту 4 Положення про ОСОБА_2 інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 581, з метою впорядкування реєстрації ліній закордонного плавання, затверджено Інструкцію про порядок реєстрації ліній закордонного плавання (далі – Інструкція № 790).
Інструкція № 790 визначає порядок реєстрації, функціонування, припинення дії та контролю за роботою ліній закордонного плавання для українських та іноземних суден.
Згідно п.2 розділу І Інструкції № 790, у цій Інструкції наведені нижче терміни вживаються в таких значеннях, зокрема: лінія закордонного плавання - регулярне морське сполучення між визначеними портами двох або декількох країн, яке здійснюється за лінійним розкладом визначеними суднами; морський агент - суб’єкт господарювання, зареєстрований на території України, який діє на території порту або поза його територією як постійний представник оператора лінійних перевезень; обов'язкові порти заходження - морські порти України, які оголошені та внесені до лінійного розкладу оператором лінійних перевезень; оператор лінійних перевезень - судновласник або фрахтувальник, який організовує і керує роботою лінії закордонного плавання; факультативний порт - порт, розташований у напрямку лінійного рейсу, але не внесений до розкладу лінії, заходження лінійного судна до якого обумовлюється договором між оператором лінійних перевезень та вантажовласником.
Відповідно до п.1 розділу ІІ Інструкції № 790 під час виконання лінійного рейсу судно повинно заходити до обов'язкових портів заходження та іноземних портів заходження згідно з визначеним, оголошеним і погодженим з Адміністрацією морських портів України лінійним розкладом руху судна.
Пунктами 1.7, 1.8 розділу І Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом ОСОБА_2 інфраструктури України від 27.05.2013р. № 316, зареєстрованого в ОСОБА_2 юстиції України 12.06.2013р. за № 930/23462, передбачено, що для вантажних суден групи А, які працюють на лініях закордонного плавання, відкритих у встановленому законодавством порядку, надається знижка у розмірі 20 відсотків корабельного збору.
Основними ознаками лінії закордонного плавання є: установлення обов'язкових і факультативних іноземних (для ліній закордонного плавання) та українських портів заходження; закріплення для роботи на лінії типів суден; установлення періодичності заходження закріплених суден в українські порти; реєстрація лінії Укрморрічінспекцією за поданням Адміністрації морських портів України.
Згідно п. 3 розділу ІІІ Інструкції № 790, якщо надані документи підтверджують усі ознаки лінії закордонного плавання, визначені цією Інструкцією, Укртрансбезпека у строк, визначений пунктом 2 цього розділу, приймає рішення щодо реєстрації відповідної лінії закордонного плавання, яке оформляється наказом та надає Адміністрації морських портів України, для кожного обов'язкового порту заходження підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання (далі - Підтвердження) за формою згідно з додатком до цієї Інструкції. Завірена в установленому законодавством порядку копія Підтвердження в цей же строк надається оператору лінійних перевезень. Підтвердження друкується на бланку Укртрансбезпеки та підписується Головою Укртрансбезпеки (особою, що виконує його обов’язки)
За змістом п.п. 4-7 розділу ІІІ Інструкції № 790, у Підтвердженні обов'язково зазначаються такі дані: перелік обов'язкових та факультативних портів лінії закордонного плавання, види вантажів, тип (назва) судна (суден) або судна-субституту (суден-субститутів), найменування (прізвище, ім’я, по батькові) оператора лінійних перевезень, морського агента, місце реєстрації морського агента на території України, дата, номер розпорядчого документа Укртрансбезпеки про реєстрацію лінії закордонного плавання Укртрансбезпекою, назва лінії, мінімальна кількість суднозаходжень до обов'язкового порту заходження щомісяця під час виконання лінійних рейсів. У разі збільшення оператором лінійних перевезень кількості суднозаходжень отримання нового Підтвердження не потрібне.
Дія Підтвердження поширюється тільки на юридичних та фізичних осіб - підприємців, які визначені в такому Підтвердженні. Укртрансбезпека у п’ятиденний строк з дати реєстрації лінії закордонного плавання розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному сайті. Строк дії Підтвердження становить один рік з дня прийняття рішення про реєстрацію лінії закордонного плавання. У разі виконання оператором лінійних перевезень усіх умов, передбачених Підтвердженням протягом строку його дії, Укртрансбезпека видає Підтвердження про реєстрацію відповідної лінії закордонного плавання на новий строк.
У разі подання документів для отримання нового Підтвердження у зв’язку з необхідністю внесення змін до чинного Підтвердження оператор лінійних перевезень подає до Укртрансбезпеки документи, передбачені пунктом 1 цього розділу (п. 9 розділу ІІІ Інструкції № 790).
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом, Укртрансбезпекою було прийняте рішення про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» на новий строк (наказ № 1100 від 16.11.2017р.).
Пунктами 1-4 розділу V Інструкції № 790 передбачено, що адміністрація морських портів України здійснює контроль та нагляд за виконанням операторами лінійних перевезень та лінійними суднами вимог цієї Інструкції.
Контроль за дотриманням Адміністрацією морських портів України та операторами лінійних перевезень умов функціонування ліній закордонного плавання здійснює Укртрансбезпека.
Оператор лінійних перевезень за три робочих дні до закінчення кожного кварталу подає до Укртрансбезпеки розклад руху суден на лінії на наступний квартал (періодичність заходження до обов'язкових (факультативних) портів заходження), погоджений з Адміністрацією морських портів України.
Оператор лінійних перевезень щокварталу до 15 числа місяця, наступного за звітним кварталом, надсилає до Укртрансбезпеки інформацію про виконання графіка заходження суден до обов’язкових портів заходження лінії закордонного плавання, кількість суднозаходжень та виконані ними обсяги перевезень, погоджену з Адміністрацією морських портів України.
Твердження позивача про те, що наказ ОСОБА_2 інфраструктури України №278 від 16.08.2016р., яким внесено зміни до Інструкція № 790, що є регуляторним актом всупереч ст. ст. 1, 25 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не погоджувався з Державною регуляторною службою України є безпідставними та спростовуються наданими на вимогу суду ОСОБА_2 інфраструктури України матеріалами (вх. № 21112/18 від 23.07.2018р.). Так, листом Державної регуляторної служби України «Щодо надання роз’яснення» від 03.03.2016р. (вих. № 1254/0/20-16) було повідомлено, що проект вказаного наказу з урахуванням вимог ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не містить норм регуляторного характеру, а його прийняття не потребує передбачених вказаним Законом процедур.
Крім того, суд зазначає, що за приписами ч. 2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази скасування зазначеного наказу відсутні та останній є чинним станом на час вирішення справи, його правомірність не є предметом спору у даній справі.
Доводи позивача про наявність підстав для встановлення відсутності компетенції (повноважень) у Державної служби України з безпеки на транспорті на дострокове припинення дії Підтвердження № 17/17 від 16.11.2017 року про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» не знайшли підтвердження під час судового розгляду справи, оскільки, як зазначалося судом раніше, згідно розділу ІV Інструкції № 790 дія Підтвердження може припинятися Укртрансбезпекою достроково у випадках: 1) втрати лінією ознак лінії закордонного плавання; 2) порушення вимог цієї Інструкції; 3) за ініціативою оператора лінії закордонного плавання; 4) невиконання лінійного розкладу; 5) у разі невиконання зареєстрованої мінімальної кількості суднозаходжень до обов'язкових портів заходження. Відтак, згідно вказаної Інструкції відповідач в цілому наділений компетенцією щодо дострокового припинення підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання.
Водночас, в конкретному випадку щодо дострокового припинення дії Підтвердження №17/17 від 16.11.2017р. суд зазначає наступне.
Як зазначено відповідачем, з метою перевірки інформації, викладеної у листі Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 02.05.2018р. № 5052/39/04-2018, Укртрансбезпекою здійснено запит до морського порту Одеської філії ДП «Адміністрація морських портів України» з проханням надати інформацію щодо суден «Asiat Clory» (IMO 9322865), “Alida” (IMO 9326940) та «Buxtehude» (IMO 9354399) до Одеського морського порту в період з 16.11.2017 р. по 01.05.2018 р.
При цьому зазначено, що згідно наданої Одеською філією ДП «Адміністрація морських портів» інформації встановлено, що «Asiat Clory» (IMO 9322865), “Alida” (IMO 9326940) в період з 16.11.2017 по 01.05.2018 здійснювали судозаходження до портів: Амбарлі (Туреччина), Аліага (Туреччина), Пірей (Греція), ОСОБА_4 (Болгарія), які не зазначені в підтвердженні про реєстрацію лінії закордонного плавання, в зв’язку з чим відповідачем зроблено висновок про порушення позивачем вимог п.п.1, 2 розділу IV Інструкції № 790, що й послугувало підставою для припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» від 16.11.2017 року № 17/17.
За приписами ч.ч. 1-3 ст. 16-1 Закону України «Про транспорт» державний нагляд (контроль) за діяльністю суб’єктів господарювання, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів (у тому числі небезпечних), юридичних та фізичних осіб проводиться шляхом планових, позапланових, рейдових перевірок (перевірка на дорозі).
Планові та позапланові перевірки за додержанням суб’єктами господарювання, фізичними особами (на автомобільному транспорті - також фізичними особами - суб’єктами господарювання) та юридичними особами вимог законодавства про транспорт проводяться на підставі переліку питань, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Для проведення заходу державного нагляду (контролю) оформлюється посвідчення (направлення).
У письмових поясненнях головний оперуповноважений відділу протидії злочинам у галузях економіки, житлово-комунального господарства та сфери інфраструктури управління протидії злочинам у фінансовій сфері Департаменту захисту економіки Національної поліції України ОСОБА_4 зазначив, що у зв’язку з невідповідністю даних, що містилися у поданих звітах морського агента ТОВ «Одемара» про виконання та дотримання умов функціонування лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES», а також отримання морським агентом ТОВ «Одемара» протягом 2017-2018р.р. знижки на оплату портових зборів під час здійснення суднових заходів суден в Одеський порт Департаментом захисту економіки Національної поліції України було направлено на адресу Укртрансбезпеки лист від 02.05.2018р. (вих. № 5052/39/04-2018), в якому просив провести перевірку щодо вказаних питань та про її результати повідомити Департамент захисту економіки Національної поліції України.
На запит правоохоронних органів Укртрансбезпека листом від 07.06.2018р. (вих. №4841/02/15-18) проінформувала про припинення дії підтвердження №17/17, виданого 16.11.2017р., про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES». Однак, проведення заходу державного нагляду (контролю) Укртрансбезпекою з дотриманням встановленого законом порядку не здійснювалось, зазначені в листі Департаменту захисту економіки Національної поліції України обставини не з’ясовувались та не встановлювались відповідачем, протилежного ним не доводилось та не підтверджувалось належними доказами. Доказів проведення відповідачем відповідно до вимог ч.ч. 1-3 ст. 16-1 Закону України «Про транспорт» перевірок оператора лінійних перевезень та морського агента, що забезпечують перевезення вантажів на лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» до суду не надано.
Відповідач в оскаржуваному наказі посилається на порушення ТОВ “БЛЄК СІ ЛІНК”, в тому числі, вимог підпункту 1, 2 пункту 1 розділу IV Інструкції № 790, тобто таких як : втрата лінією ознак лінії закордонного плавання; порушення вимог цієї Інструкції.
Відповідно до п.3 розділу І Інструкції № 790, основними ознаками лінії закордонного плавання є: 1) установлення обов'язкових і факультативних іноземних та українських портів заходження; 2) закріплення для роботи на лінії визначених типів суден; 3) установлення періодичності заходження закріплених суден в обов’язкові порти заходження; 4) реєстрація лінії здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті за поданням Адміністрації морських портів України.
Згідно розділу ІІ Інструкції № 790 під час виконання лінійного рейсу судно повинно заходити до обов'язкових портів заходження та іноземних портів заходження згідно з визначеним, оголошеним і погодженим з Адміністрацією морських портів України лінійним розкладом руху судна. До лінійних рейсів належить морське регулярне сполучення для забезпечення перевезень вантажів з періодичністю заходження суден до обов'язкового порту заходження не рідше одного разу на місяць.
Суднами, які виконують лінійний розклад, вважаються судна, що зайшли в морський порт у строки, оголошені в лінійному розкладі, або в проміжок часу, який заздалегідь обумовлений в договорі між Адміністрацією морських портів України та оператором лінійних перевезень і його морським агентом про роботу лінії закордонного плавання. Лінійний розклад погоджується з Адміністрацією морських портів України, затверджується оператором лінійних перевезень.
Кожний оператор лінійних перевезень зобов'язаний оприлюднити у засобах масової інформації та/або мережі Інтернет лінійний розклад та правила лінійних перевезень між портами.
Між Адміністрацією морських портів України та оператором лінійних перевезень і його морським агентом укладається договір про роботу лінії закордонного плавання.
Оператором лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES», морським агентом ТОВ “БЛЄК СІ ЛІНК”, субагентом ТОВ «Одемара» дотримано вищенаведених норм законодавства, ДП «Адміністрація морських портів України» та компанією «Admiral Container Lines Inc.» 15.11.2-13р. укладено угоду про порядок роботи лінії закордонного плавання; наказом Укртрансбезпеки № 1100 від 16.11.2017р. зареєстровано лінію закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» на новий строк та видано Підтвердження №17/17 від 16.11.2017р. для виконання лінійних рейсів за умови здійснення не менше одного суднозаходження на місяць до Одеського морського порту, в якому, зокрема, зазначено, що надані на перереєстрацію документи відповідають основним ознакам лінії закордонного плавання.
За приписами абз.8 п.2 розділу І Інструкції № 790 обов'язкові порти заходження - морські порти України, які оголошені та внесені до лінійного розкладу оператором лінійних перевезень.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до приписів розділу ІІ Інструкції № 790 при виконанні лінійних рейсів судна лінії «ADMIRAL CONTAINER LINES» систематично заходили до обов’язкових портів заходження та іноземних портів, передбачених у лінійних розкладах руху суден. Відповідачем визнається дотримання вимог щодо регулярності та строків заходження суден оператора лінії закордонного плавання до морського порту Одеса (Україна), проте відповідач зазначає про недотримання розкладу судозаходів та відхилення від маршруту шляхом заходу суден до порту Амбарліта та Аліага (Туреччина).
Позивач не погоджуючись із зазначеними твердженнями відповідача, зазначив, що такі порти (термінали) є фактично турецькими портами «Стамбул» та «Ізмір», надаючи на підтвердження вказаних обставин лист віце –консула України в Туреччині від 25.06.2018 року № 61318/71-540-1084, в якому зазначено, що порт Амбарли знаходиться в районі Бейлікдюзю європейської частини м.Стамбул, а порт Аліага – в районі Аліага провінції Ізмір.
Крім того, за приписами ст. 161 Кодексу торговельного мореплавства України не вважається порушенням договору морського перевезення вантажу будь-яке відхилення судна від наміченого шляху з метою рятування на морі людей, суден і вантажів, а також інше розумне відхилення, якщо воно не викликане неправильними діями перевізника.
Таким чином, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, враховуючи встановлені судом обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» від 16.11.2017 року № 17/17.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач – Укртрансбезпека діяв при винесенні оскаржуваного наказу не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відтак, суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправними дій Державної служби України з безпеки на транспорті щодо прийняття наказу №566 від 20.06.2018 року, оскільки відповідач не вчинив відповідних дій щодо проведення перевірки з метою встановлення наявності в діях ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “БЛЄК СІ ЛІНК” порушення Інструкції № 790 та як наслідок дострокове припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» від 16.11.2017 року № 17/17.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відтак, враховуючи, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, слід стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “БЛЄК СІ ЛІНК” (код ЄДРПОУ 35991370) судові витрати у розмірі 1762,00 грн..
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 205, 229, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “БЛЄК СІ ЛІНК” (місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Середня, 83-а; код ЄДРПОУ 35991370) до Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: 01135, м. Київ, просп. Перемоги, 14; код ЄДРПОУ 39816845), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “ОДЕМАРА” (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, Митна площа, 1; код ЄДРПОУ 14278041), за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 інфраструктури України (місцезнаходження: 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14; код ЄДРПОУ 37472062), Департаменту захисту економіки Національної поліції України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10; код ЄДРПОУ 40111732), Адміністрації Одеського морського порту (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, Митна площа, 1; код ЄДРПОУ ДП "АМПУ" 38727770) про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправним та скасування наказу № 566 від 20.06.2018р. - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з безпеки на транспорті від 20.06.2018 року № 566 про припинення дії Підтвердження про реєстрацію лінії закордонного плавання «ADMIRAL CONTAINER LINES» від 16.11.2017 року № 17/17.
Визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо прийняття наказу №566 від 20.06.2018 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “БЛЄК СІ ЛІНК” (код ЄДРПОУ 35991370) судові витрати у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст. 255 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.М. Тарасишина
.