Рішення № 75588408, 26.07.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
490/4387/18
Номер документу
75588408
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2018 р. № 490/4387/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагаря В.С. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54001

до відповідача:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Декабристів, 25, м. Миколаїв, 54017

треті особи:ОСОБА_2, АДРЕСА_1, 54001

про:зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до адміністративного суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (надалі - відповідач) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача перерахувати призначену позивачу субсидію за період з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року, виходячи з дійсного доходу родини, суми заборгованості, нарахованої ПАТ "Миколаївська ТЕЦ" за теплопостачання до АДРЕСА_2 за період з січня 2018 по березень 2018, а також з врахуванням площі квартири 74, 4 кв. м. відповідно до постанови КМУ від 26.04.2017 року № 300.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що за його заявою від 11.10.2017 року з 01.10.2017 року йому було призначено субсидію на оплату житлово - комунальних послуг. В свою чергу, при розрахунку розміру субсидії не було враховано дійсний розмір доходу дружини ОСОБА_1, який складає 475 гривень на місяць. Крім того, невірно було обраховано площу квартири, а саме розрахунок проводився виходячи з площі 62, 52 кв. м., коли дійсна площа квартири складає 74, 4 кв. м. Вказані невірні розрахунки призвели до утворення заборгованості за житлово - комунальні послуги, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою від 04.06.2018 року Центральний районний суд міста Миколаєва матеріали справи № 490/4387/18 передав за підсудністю на розгляд Миколаївського окружного адміністративного суду.

Миколаївський окружний адміністративний суд ухвалою від 26.06.2018 року відкрив провадження у справі та ухвалив слухати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач проти позову заперечив, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, порушення законодавства при призначенні та перерахунку субсидії відсутні, а розмір вказаної субсидії визначено згідно з чинним законодавством.

Від третьої особи заяв чи клопотань, а також письмових пояснень по справі до суду не надходило.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), суд здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач зареєстрований та проживає у АДРЕСА_2 та є відповідальним наймачем вказаної квартири.

Окрім позивача у вищевказаній квартирі зареєстровані дружина позивача - ОСОБА_2 та донька позивача - ОСОБА_3.

11.10.2017 року позивач звернувся до відповідача за призначенням субсидії.

Рішенням комісії відповідача було призначено субсидію сім'ї позивача з урахуванням фактично проживаючих осіб, без врахуванням дочки, яка фактично по вказаній адресі не проживає, на період з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року.

При призначенні субсидії з 01.10.2017 до сукупною доходу було враховано дохід згідно даних ДФС за період з 01.01.2017 по 30.06.2017, а саме: пенсія ОСОБА_1 у сумі 9401, 14 грн., допомога у сумі 1177, 20 грн. та оскільки у дружини заявника середньомісячний сукупний дохід менший (заробітна плата 2495, 26 грн.) від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи у розрахунок субсидії враховано дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії у сумі 10 104, 00 гри. Всього: 20682,34 грн.

1. 20682, 34 грн./6 міс. = 3447, 06 грн. (середньомісячний дохід );

2. 3447, 06 грн./2 особи = 1723, 53 грн. (середньомісячний дохід на 1 особу);

3.1723, 53 грн./1624, 00 грн./2х15% = 7. 96% (розрахунок за формулою);

4. 3447,06 грн.х7.96 % = 274,39 грн. (обсяг визначеного обов'язкового відсотка платежу).

За даними організацій - надавачів послуг розмір плати за житлово-комунальні послуги з урахуванням соціальних нормативів з 01.10.2017 складає 877, 35 грн., з 01.11.2017 - 1956, 64 грн., з 01.12.2017- 1954, 83 грн., з 01.01.2018 - 1919,31 грн.. в т.ч.: електропостачання - 123, 60 грн. (норма споживання - 120 кВт), з 01.01.2018 - 90, 00 грн. (норма споживання- 100 кВт); водопостачання 127 грн., з 01.12.2017 - 125, 19 грн., з 01.01.2018 - 123, 27 грн. (з розрахунку за соціальною нормою - 8 м3); газопостачання - 146, 12 грн. (з розрахунку за соціальною нормою на плиту 21 м3); централізоване теплопостачання - з 01.10.2017 - 371, 99 грн., з 01.11.2017 - 1441, 28 грн. (з розрахунку опалювальної площі - 62, 52 м2); оплата житла - 118, 64 грн. (з розрахунку площі - 62.52 м2).

Різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги (з 01.10.2017 - 877,35 грн., з 01.11.2017- 1956, 64 грн., з 01.12.2017 - 1954, 83 грн., з 01.01.2018-1919, 31 грн.) у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного обов'язкового відсотка платежу (274, 39 грн.) складає з 01.10.2017 - 612, 96 грн., з 01.11.2017 - 1682, 25 грн., з 01.12.2017 - 1680, 44 грн., з 01.01.2018 по 31.03.2018 - 1644, 92 грн. щомісяця, що і є розміром призначеної субсидії на опалювальний період. Розмір субсидії змінювався у зв'язку зі зміною соціальних норм (електропостачання) та тарифу (водопостачання).

Не погоджуючись з вказаними розрахунками позивач звернувся до суду з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива регулюються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції чинній на момент звернення позивача з заявою) (надалі - Положення).

Відповідно до п. 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Згідно п. 4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.

Виходячи з п. 12 Положення Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, за два квартали, що передують місяцю, що передує

місяцю, з якого призначається субсидія, а субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік. Розрахунок субсидії на опалювальний сезон у жовтні здійснюється на підставі доходів за перший - другий квартали поточного року.

Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, або в якої відсутні доходи, але вона навчалася за денною формою навчання у загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії.

Пунктом 16 Положення розрахунки щодо визначення розміру субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюються в такій послідовності: 1) визначається середньомісячний сукупний доход та обов'язкова частка плати за житлово-комунальні послуги у цьому доході; 2) визначається загальний місячний розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами у конкретному населеному пункті; 3) визначається розмір субсидії як різниця між вартістю плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного платежу.

Відповідно до довідки про доходи від 30.05.2018 року № 21 середньомісячний сукупний дохід ОСОБА_2 менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

В свою чергу, згідно п. 12 Положення якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, але яка протягом зазначеного періоду отримувала хоча б один із таких видів доходу: пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу по догляду за інвалідом I та II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, допомогу по безробіттю, або

особа не досягла 18-річного віку станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, то у розрахунок субсидії включаються фактичні розміри отриманих такою особою доходів.

Матеріали справи не містять доказів того, що дружина позивача в період, за який враховуються доходи для призначення субсидії, отримувала пенсію чи хоч якийсь вид соціальних виплат, визначений пунктом 12 Положення.

Тобто, відповідач при призначенні субсидії правомірно застосував для обрахування доходу дружини позивача - один прожиткового мінімуму, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 „Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" (надалі - Постанова) встановлено громадянам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла.

Так, відповідно до п. 1.2 Постанови установити громадянам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 13, 65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35, 22 кв. метра на домогосподарство.

Для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних зазначена норма становить 75 кв. метрів на домогосподарство.

Враховуючи вищевказане житлова субсидія позивачу була розрахована на соціальну площу житла 62,52 кв. м, а саме 13,65 кв.м*2+35,22 кв.м.

Оскільки, дружина позивача працездатного віку, то призначити субсидію на збільшену площу житла діючим законодавство не передбачено.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, відповідач, як суб'єкт владних повноважень надав до суду достатні беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його відзив, і довів правомірність нарахованої ним субсидії.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 КАС України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Декабристів, 25, м. Миколаїв, 54017, ідентифікаційний код 03194499) відмовити.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 27.07.2018 р.

Суддя В. С. Брагар