Рішення № 75588108, 30.07.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2018
Номер справи
808/1942/18
Номер документу
75588108
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 липня 2018 року Справа № 808/1942/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Конишева О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1)

до Центрального об'єднаного Управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2Б)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: 1. Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 168)

2. Управління Державної казначейської служби України в Олександрійському районі м. Запоріжжя Запорізької області (вул. Олександрівська, 7, м. Запоріжжя, 69063).

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач), зазначивши в позовній заяві, що під час нотаріального оформлення договору купівлі-продажу нерухомого майна ним, як покупцем, сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 4434 гривень. Враховуючи, що житло придбавалось ним вперше, вважає, що він звільнений від сплати такого збору в силу приписів п.9 ст.1 Закону України "Про збір та обов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з чим звернувся до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України (далі - відповідач) із заявою щодо направлення до Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (далі - третя особа) подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 4434грн. Листом від 23.05.2018 Центральне ОУПФУ м. Запоріжжя відмовило позивачу в поверненні зазначеного збору. Також у листі було вказано, що для повернення сплаченого збору необхідно звернутися до суду.

Позивач просить зобов'язати зобов'язати Центральне ОУПФУ м. Запоріжжя сформувати та подати до УДКСУ у м. Запоріжжі подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна і розмірі 4434 грн.

Ухвалою суду від 14.06.2018 до участі у справі в якості третьої особи залучено Управління Державної казначейської служби України в Олександрійському районі м. Запоріжжя Запорізької області та відкладено розгляд справи на 17.07.2018.

12.06.2018 позивач подав до суду заяву (вх. № 18001) про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

17.07.2018 від відповідача та третьої особи 1 надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. Проти задоволення позову відповідач заперечує з підстав, вказаних в запереченнях, які раніше надавались суду.

Третя особа 2 також подала до суду свої пояснення та просила проводити розгляд справи за наявними матеріалами в справі та за відсутності представника. Крім того, просила повідомити про результати розгляду справи.

В письмових запереченнях відповідач зазначив, що позивачем не надано документів, які б підтверджували придбання житла вперше. На сьогоднішній день в Україні не існує єдиної бази, за допомогою якої можна встановити факт придбання житла та, відповідно, органу, компетентного видавати довідки на підтвердження обставин первинного придбання житла. Центральне ОУПФУ м.Запоріжжя не мало правових підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна на підставі листа позивача, адже до Центрального ОУПФУ м.Запоріжжя не було надано доказів придбання житла вперше. Просить відмовити в позові.

Представник третьої особи зазначив, що УДКСУ у м.Запоріжжі не приймає самостійного рішення щодо повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), а здійснює повернення тільки на підставі подання контролюючого органу.

Розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

27 квітня 2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідчено приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Тізенберг Д.Д. та зареєстровано в реєстрі за №1127, згідно якого позивач придбав квартиру, за адресою: АДРЕСА_2, 69104.

При укладанні договору купівлі-продажу квартири позивач сплатив збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості придбаного нерухомого майна, тобто в розмірі 4434 гривень. Цього ж дня здійснена реєстрація права власності на квартиру, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 27.04.2018.

Також з матеріалів справи встановлено, що 22.05.2018 позивач звертався до Центрального ОУПФУ м.Запоріжжя із заявою щодо направлення до УДКСУ у м.Запоріжжі подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 4434 грн.

Листом від 23.05.2018 за №9503/08.01 Центральне ОУПФУ м.Запоріжжя повідомило позивача, що Державний реєстр речових прав на нерухоме майно не містить вичерпний перелік власників нерухомого майна, відповідно органи Пенсійного фонду в повній мірі не володіють інформацією щодо осіб, які придбавають житло вперше. Також для доведення факту придбавання нерухомого майна відповідач порадив позивачу звернутися до судових органів. Тобто фактично відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача.

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача щодо повернення помилково сплачених коштів, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного: під час розгляду справи судом встановлено, що, відмовляючи позивачу у поверненні помилково сплачених коштів, відповідач послався на відсутність інформації щодо набуття права власності громадянами на нерухоме майно, вказав, що підтвердження факту помилковості сплати збору - 1% з купівлі-продажу нерухомості - не входить до компетенції органів Пенсійного фонду. Також зазначив про відсутність єдиної бази, за допомогою якої можна визначити обставини придбання житла особою, та органу, компетентного видавати довідки на підтвердження обставин придбання житла. Зазначене, на думку відповідача, свідчить про відсутність підстав для повернення коштів.

Разом з тим, суд не погоджується з правомірністю такої відмови та зазначає, що, відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.9 ст.1 вказаного Закону, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Таким чином, законодавець виключив зі складу осіб, які є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, певні категорії суб'єктів, у тому числі громадян, які придбавають житло вперше.

Згідно з п.8 ст.2 Закону об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Отже, громадяни, які придбавають нерухоме майно у вигляді житла вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та звільнені від обов'язку сплачувати такий збір в розмірі 1% від вартості нерухомого майна. Для встановлення наявності обставин, які звільняють громадянина від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі житла, необхідно перевірити, чи придбавається таке нерухоме майно особою вперше.

На підтвердження факту придбання житла, а також того, що вищезазначене нерухоме майно придбано вперше, позивачем до матеріалів справи надано: договір купівлі - продажу квартири від 27 квітня 2018 року, відповідно до якого позивач придбав квартиру за адресою: АДРЕСА_2, 69104; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 27.04.2018; квитанцію №0001652 від 27.04.2018 про сплату позивачем 4434 гривень, призначення платежу - збір з операцій придбання (купівлі - продажу) нерухомого майна, ід.номер НОМЕР_1 ОСОБА_1.

Відповідач в свою чергу не надає суду будь-якого доказу, який би міг підтвердити правомірність дій відповідача. Крім того, в відзиві на позовну заяву зазначає, що відповідач не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, тому не може сформувати подання без надання зацікавленими особами доказів придбання ними нерухомості вперше. Також зазначає про відсутність єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та органу який би видавав довідки на підтвердження обставин первинного придбання житла.

Отже, наведене не спростовує доводи позивача стосовно придбання квартири вперше, відповідачем не спростовано та не надано суду доказів, як б свідчили, що позивач раніше придбавав нерухоме майно, а тому вони підлягають визнанню такими як достовірні.

В силу пункту 2 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1740 від 03.11.1998 (далі - Порядок №1740), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Пунктом 15-1 Порядку №1740 передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується ... фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком ... громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до п.15-3 Порядку №1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Відповідно до ч.2 ст.45 Бюджетного кодексу України, Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії передбачено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787). Відповідно до п.3 останнього, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника.

Згідно п.5 Порядку №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання складається органом, який здійснює облік заборгованості в розрізі позичальників, за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (п.8 Порядку №787).

Відповідно до п.10 Порядку №787, заява та подання подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

В силу п.15 Порядку №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету здійснюється з того бюджету, до якого такі кошти були зараховані.

Як вбачається з матеріалів справи, перед укладенням договору купівлі-продажу квартири позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна у розмірі 1% від вартості придбаного житла, а саме 4434 грн., що підтверджується квитанцію №0001652 від 27.04.2018, що було сплачено на рахунок державного бюджету міста Запоріжжя, обслуговування якого здійснює Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (що обслуговує Олександрівський район м. Запоріжжя).

Згідно з додатком до постанови Кабінету міністрів України "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" №106 від 16.02.2011, контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.

Враховуючи те, що позивач в силу закону звільнений від сплати збору на обов'язкове державне соціальне страхування як такий, що придбав житло вперше, зважаючи на відсутність доказів того, що раніше за позивачем реєструвалось право власності на житло, суд дійшов висновку про наявність підстав для відновлення порушеного права позивача та необхідність зобов'язати Центральне ОУПФУ м. Запоріжжя сформувати та направити до УДКСУ у м. Запоріжжя подання про повернення ОСОБА_1 надмірно сплачених коштів в розмірі 4434 гривень.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного Управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2Б, ЄДРПОУ 41248629), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: 1. Управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 168, ЄДРПОУ 38025409), 2. Управління Державної казначейської служби України в Олександрійському районі м. Запоріжжя Запорізької області (вул. Олександрівська, 7, м. Запоріжжя, 69063, ЄДРПОУ 38025440) - задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Запоріжжі сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України в Олександрівському районі м. Запоріжжя Запорізької області подання про повернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4434 грн. сплаченого відповідно до квитанції №0001652 від 27.04.2018.

Судові витрати в сумі 704 грн. (сімсот чотири) гривні 80 копійок присудити на користь ОСОБА_1(69104, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2Б, ЄДРПОУ 41248629).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 30.07.2018.

Суддя О.В. Конишева