Постанова № 7558415, 18.01.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2010
Номер справи
2а-5110/09/2370
Номер документу
7558415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2010 року справа № 2а-5110/09/2370

17 год. 35 хв. м.Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Гараня С.М., суддів Гаращенка В.В., Мишенка В.В.,

при секретарі Слуцькій Н.Ю.,

за участю:

представників позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Одісей» Данилюка О.М. за посадою, Верещака П.М. за довіреністю,

представників відповідача Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області Гришка С.І., Бодревської І.В. за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одісей» до Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області, головного управління Державного казначейства України в Черкаській області, про визнання дій неправомірними, стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Одісей» звернулось до суду з позовом про стягнення 161602 грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджував, що в порушення підпунктів 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» йому не відшкодовано з бюджету зазначену суму податку протягом місяця, наступного після подачі декларації.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги змінив, та крім зазначеного просив суд визнати дії Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області щодо несвоєчасного надання інформації Уманському управлінню Державного казначейства України в Черкаській області про відшкодування товариству з обмеженою відповідальністю «Одісей» бюджетного відшкодування податку на додану вартість відповідно до податкової декларації за жовтень 2008 року неправомірними.

Представники позивача, в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог.

Представники відповідача Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області позов не визнали та просили суд залишити його без задоволення. В обґрунтування свого заперечення зазначили, що факт наявності бюджетної заборгованості ними не оспорюється, але податковим органом були вчинені всі необхідні дії, спрямовані на повернення позивачеві з бюджету надмірно сплаченого податку. Зокрема стверджували, що відповідачем були подані головному управлінню Державного казначейства України в Черкаській області висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а відтак другий відповідач безпідставно не перерахував кошти на поточний рахунок платника податку, посилаючись на відсутність реєстрів про відшкодування податку на додану вартість.

Головне управління Державного казначейства України в Черкаській області позов не визнало подавши до суду письмові заперечення в якому зазначило, що відповідач визнає отримання Уманським управлінням головного управління Державного казначейства України в Черкаській області від Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області відповідних висновків. Разом з тим, відповідач стверджував, що він був позбавлений можливості здійснити перерахунок коштів, оскільки перший відповідач не надав йому реєстрів з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету. З цих підстав просили відмовити в задоволенні позову, а справу розглянути за відсутності його представника.

Заслухавши доводи та пояснення представників товариства з обмеженою відповідальністю «Одісей» та Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Одісей» зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності 30 квітня 1999 року виконавчим комітетом Уманської міської ради (ідентифікаційний код 30424709) та перебуває на обліку як платник податків в Уманській обєднаній державній податковій інспекції Черкаської області.

01 червня 2004 року позивачем отримано свідоцтво № 32277096 про реєстрацію платника податку на додану вартість (індивідуальний податковий № 304247023058).

Спеціальним законом який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету є Закон України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (далі Закон № 168/97-ВР).

Пункт 1.6. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає податкове зобов'язання як загальну суму податку, одержану (нараховану) платником податку в звітному (податковому) періоді, що визначена згідно з цим Законом.

За змістом пункту 1.7. статті 1 зазначеного Закону податковий кредит, це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Згідно підпункту 7.5.1 пункту 7.5. статті 7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Відповідно до підпункту 7.7.1. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

При цьому підпунктом 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пункт 1.8. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає бюджетне відшкодування як суму, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

За приписами підпункту 7.7.4. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Згідно підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону № 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.

17.11.2008 р. позивачем у строк, встановлений Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», подано до Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області податкову декларацію, у якій зазначено відємне значення суми податку на додану вартість в розмірі 161602 грн., та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

Підпункт 7.7.5. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР зобовязує податковий орган протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, провести документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до підпункту 7.7.6. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

19.12.2008 р. Уманська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області провела документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за результатами якої складено акт № 132/23/30424709. Згідно з висновками, викладеними у акті перевірки, сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлена товариством з обмеженою відповідальністю «Одісей» по декларації за жовтень 2008 року до повернення на розрахунковий рахунок в банку в сумі 161602 грн., була підтверджена.

З метою забезпечення координації дій органів державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України, був сприйнятий спільний Наказ Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 серпня 2004 року N 451/501/132, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 4 серпня 2004 р. за № 971/9570, яким затверджений Порядок взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики (далі Наказ).

Відповідно до пункту 5 Наказу Державна податкова адміністрація України надає Державному казначейству України реєстр суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету.

Пунктом 7 Наказу передбачено, що Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстром та висновками, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку.

29.12.2008 р. та 16.12.2009 р. Уманська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області передала Уманському управлінню Державного казначейства України в Черкаській області висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю «Одісей» з бюджету.

Висновки про відшкодування позивачу податку на додану вартість були повернуті Уманській обєднаній державній податковій інспекції Черкаської області Уманським управлінням Державного казначейства України в Черкаській області без виконання через відсутність реєстру на відшкодування податку на додану вартість. А тому підстав для відшкодування з бюджету суми податку на додану вартість позивачу у другого відповідача не було.

Виходячи із системного аналізу підпунктів 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР суд доходить висновку, що право у платника податку на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом.

Приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи в суді кошти на поточний банківський рахунок платника податку перераховані не були, суд знаходить вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання дій Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області щодо несвоєчасного надання інформації Уманському управлінню Державного казначейства України в Черкаській області про відшкодування товариству з обмеженою відповідальністю «Одісей» бюджетного відшкодування податку на додану вартість відповідно до податкової декларації за жовтень 2008 року неправомірними, суд зазначає наступне.

Відповідно наданих суду письмових доказів, що знаходяться в матеріалах адміністративної справи та були оглянуті в судовому засіданні, 17.11.2008 р. Уманською обєднаною державною податковою інспекцією Черкаської області буда отримана податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2008 року та заява про повернення суми бюджетного відшкодування.

З цих підстав першим відповідачем 19.12.2008 р. була проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок в банку за жовтень 20089 року. (акт від 19.12.2008 р. № 132/23/30424709).

29.12.2008 р. та 16.12.2009 р. Уманська обєднана державна податкова інспекція Черкаської області передала Уманському управлінню Державного казначейства України в Черкаській області висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню товариству з обмеженою відповідальністю «Одісей» з бюджету.

З огляду на викладене та враховуючи те, що позивач змінюючи позовні вимоги ставить питання про визнання дій Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області щодо несвоєчасного надання інформації Уманському управлінню Державного казначейства України в Черкаській області про відшкодування товариству з обмеженою відповідальністю «Одісей» бюджетного відшкодування податку на додану вартість відповідно до податкової декларації за жовтень 2008 року неправомірними, суд приходить до висновку про відсутність обставин за наявності яких суд може прийняти рішення про неправомірність дій першого відповідача щодо несвоєчасного надання інформації Уманському управлінню Державного казначейства України в Черкаській області, а тому позов в цій частині до задоволення не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Одісей» до Уманської обєднаної державної податкової інспекції Черкаської області, головного управління Державного казначейства України в Черкаській області, про визнання дій неправомірними, стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Черкаській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Одісей», ідентифікаційний код 30424709, бюджетне відшкодування з податку на додану вартість в сумі 161602 (сто шістдесят одну тисячу шістсот дві) грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Одісей», суму сплаченого державного мита в розмірі 1619 (тисячу шістсот дев`ятнадцять) грн. 42 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, а у випадку відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий С.М. Гарань

Судді: В.В. Гаращенко

В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлений 22 січня 2010 року.