Постанова № 75582344, 31.07.2018, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
31.07.2018
Номер справи
904/714/18
Номер документу
75582344
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.07.2018 року м.Дніпро Справа № 904/714/18

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Білецької Л.М. (доповідач),

суддів: Паруснікова Ю.Б., Коваль Л.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 року (повний текст складено 11.05.2018, суддя Петрова В.І.) у справі № 904/714/18

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар", м. Дніпро

до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

про скасування оперативно-господарської санкції та стягнення 32 585,08грн. адміністративно-господарської санкції

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради, в якому просив:

- скасувати оперативно-господарську санкцію, застосовану Комунальним підприємством "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" за результатами перевірки та складання акту від 16.11.2017р., оформлену у формі рахунку №113224 від 31.12.2017р. у розмірі 32 585,08грн. за скид стічних вод у міську каналізацію з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин;

- стягнути з Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" 32 585,08грн. - адміністративно-господарської санкції, сплачену Товариством з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" платіжним дорученням №6817 від 30.01.2017р. на підставі рахунку №113224 від 31.12.2017р. за скид стічних вод у міську каналізацію з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 року у даній справі у позові відмовлено.

Рішення мотивовано тим, що відповідачем правомірно застосовано Правила для розрахунку суми плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями.

Не погодившись із вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 року у справі №904/714/18 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Узагальнені доводи ТОВ "Слов'янський базар", викладені в апеляційній скарзі, зводяться до того, що в рішенні доводи позивача, що оскільки Наказ № 37 від 19.02.2002 року, яким затверджені Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» був скасований Розпорядженням КМУ № 166-р від 10.03.2017р., Правила № 129 також є скасованими, не ґрунтуються на діючому законодавстві», оскільки на час проведення відбору проб та нарахування адміністративно-господарської санкції, Правила № 129 не були скасовані, відповідач вірно застосував їх положення при розрахунку санкцій за понаднормативне забруднення стічних вод.

Однак даний висновок суду є помилковим, оскільки позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, ніколи не наголошував на тому, що Правила № 129 є скасованими в повному обсязі внаслідок скасування Наказу № 37.

Навпаки, позивач наголошував на тому, що положення Правил № 129 не можна застосовувати лише в тих частинах, які містять пряме посилання на норми Правил та Інструкції № 37, а саме в частинах визначення нормативів допустимих концентрацій (надалі ДК) забруднюючих речовин та порядку розрахунку плати за перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах підприємств.

Поряд з наведеними судом нормативними актами, які носять загальний характер, порядок відбору проб стічних вод підприємств у міську каналізацію та розрахунок плати за понаднормативне забруднення стічних вод до 21 травня 2018 року регулювався загальнодержавним нормативно-правовим актом - Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (далі - Правила № 37) та Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція № 37), затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року N 37 та місцевими правилами відбору проб, зокрема Правилами № 129.

Пунктом 1.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів передбачено, що вона встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Тобто розрахунок плати за понаднормативне забруднення стічних виконується виключно в порядку та за формулою встановленими Інструкцією № 37.

Пунктом 1.2 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, також зазначено, про те, що дані Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

Згідно з п. 1.5.Правил № 37 на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України (п. 1.6.Правил № 37).

Відбір проб та розрахунок плати за понаднормативне забруднення стічних вод проводились на підставі Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод ідприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська» затверджених рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015р. № 129 (надалі Правила № 129).

Зазначені Правила розроблені, в тому числі, на виконання та у відповідності до наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року N 37 Про затвердження Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України.

Зокрема, в п.5.1. розділу 5 правил № 129 зазначено, що допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин в стічних водах підприємств розраховані згідно з Правилами № 37, а п.6.4 Інструкції визначено, що розмір та порядок плати за понаднормативне забруднення стічних вод визначається у порядку Інструкції № 37.

В пункті 8.1 розділу 8 Правил № 129 наведено формулу згідно з якою проводиться обчислення плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням яка повністю співпадає з формулою наведеною в Інструкції № 37.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017р. № 166-р наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України віл 19 лютого 2002 року N 37 скасовано як такий, що втратив актуальність та встановлює регуляторні бар'єри. Це розпорядження набуло чинності 21 травня 2017р.

Рішення Дніпропетровської міської ради № 129 є актом місцевого значення, розробленим на підставі загальнодержавного акту та на його виконання (акту більшої юридичної сили) - наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України. Тож положення Правил № 129 в частині, що регулюють порядок визначення ДК забруднень в стічних водах підприємства та порядок розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень, автоматично втрачають силу з втратою чинності Правил № 37.

Відбір проб стічних вод ТВК «Слов’янський» здійснювався 16.11.2017р., тобто у період, коли положення Правил та Інструкції № 37 та Правил № 129 (в частині правовідносин, що регулювались Правилами та Інструкцією № 37) вже були нечинними.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 року без змін.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду у від 06.06.2018 року у складі колегії суддів: головуючого судді: Білецької Л.М. (доповідач), суддів: Паруснікова Ю.Б., Коваль Л.А., відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 року у справі № 904/714/18 та призначено до розгляду у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 року у справі №904/714/18 слід залишити без змін огляду на наступне.

Встановлені та неоспорені обставини даної справи і відповідні їм правовідносини зводяться до того, що 12.11.2015р. між Комунальним підприємством "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради (водоканал) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" (абонент) укладено договір №3535 на надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення.

Згідно п.2.1. договору водоканал зобов`язується надавати абоненту послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - послуги), а абонент - оплачувати послуги в порядку і умовах, визначених договором та діючим законодавством.

Пунктом 3.15. договору передбачено, що абонент, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в стічних водах, які скидають до вказаних мереж субабоненти, орендарі, суборендарі.

Допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах встановлені рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №129 від 19.02.2015р. "Про затвердження Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська" та передбачені додатком №4 до договору.

За п.3.18. договору для визначення вмісту забруднень у стічних водах використовуються як дані лабораторії водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими уданій галузі.

Відповідно до п.3.19. договору плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь об`єм стічних вод, скинутих абонентом протягом календарного місяця, коли було зафіксовано перевищення допустимої концентрації. У випадку повторного встановлення факту перевищення ДК забруднюючих речовин - три календарних місяця (місяця, в якому відібрана проба і було зафіксовано перевищення ДК, та двох попередніх).

Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення печатками, і в частині надання послуг діє до 12.11.2018р., а в частині їх оплати - до повного виконання (п.9.1. договору).

16.11.2017р. представники водоканалу з метою здійснення контролю якості стічних вод виконали відбір разових проб стічних вод підприємства.

16.11.2017р. лабораторією з контролю якості стічних вод підприємства складений протокол, за яким встановлено перевищення допустимих концентрацій по завислим речовинам, сухому залишку, хлоридам, сульфатам, азоту амонійному, нафтопродуктам, ортофосфатам ХСК та БСК, у стічній воді підприємства.

За скид наднормативних забруднень позивачу нараховано плату у розмірі 32 585,08грн.

Правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовані Законом України "Про питну воду та питне водопостачання", Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, договором №3535 від 12.11.2015р., Правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, затверджених рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №129 від 19.02.2015р.

Відповідно до п.п.5 п.а ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод, здійснення контролю за якістю питної води належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території (ст.144 Конституції України).

Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015р. №129 затверджено Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у системі каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила №129), якими регламентовано взаємні права та обов’язки КП "Дніпроводоканал" Дніпропетровської міської ради і суб’єктів господарювання.

Рішення виконкому від 19.02.2015р. №129 про затвердження Правил опубліковано в газеті «Наше місто» 19.03.2015р. Правила №129 розміщені на сайті КП "Дніпроводоканал", тобто належним чином доведені до відома всіх заінтересованих осіб.

Зазначені Правила спрямовані на запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод підприємств (п.1.3.), а також встановлюють вимоги до підприємств, які скидають свої стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов`язки підприємств і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконання цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення (п.1.5.).

З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб. Ці проби характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин допустимим. Виявлення в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (п.7.11. Правил №129).

На виконання вимог п.7.11. Правил №129, з метою контролю якості стічних вод, представниками КП "Дніпроводоканал" 16.11.2017р. здійснено виїзд на об’єкт ТОВ "Слов'янський базар", який розташований за адресою: вул. Курчатова, 1а у м. Дніпрі.

За п.3.1. Правил №129 відповідальність Водоканалу та підприємств, які користуються послугами міської каналізації, визначається актами чинного законодавства та умовами договору.

Відповідно до п.3.2. Правил №129 підприємство несе відповідальність за якість стічних вод, які скидає у міську каналізаційну мережу.

Підпунктами 7.2.6., 7.2.7., 7.2.8. договору передбачено, що на абонента покладаються обо`"язки: здійснювати очищення стічних вод на власних локальних очисних спорудах до рівня, при якому дозволяється скидати в каналізацію водоканалу; не перевищувати витрати води питної і скидання стічних вод понад встановлені нормами водопостачання та водовідведення, визначені в п.3.1. договору; не перевищувати рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах та нести відповідальність за якісний склад стічних вод.

Згідно п.7.9. Правил №129 для визначення вмісту забруднень у своїх стічних водах підприємства можуть використовувати як дані лабораторії водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного іншими лабораторіями, атестованими у даній галузі. Надалі ці результати підприємства можуть використовувати для з'ясування причин надходження забруднень у міські каналізаційні мережі та усунення порушень.

За п.11.3. Правил №129 з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб. Ці проби характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин допустимим. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Відповідно до п.8.6. Правил №129 плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством протягом місяця, в якому було зафіксовано перевищення ДК. У випадку повторного встановлення факту перевищення ДК забруднюючих речовин - три календарних місяця (місяця, у якому відібрана проба і було зафіксовано перевищення ДК, та двох попередніх).

Згідно положень ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст.ст.74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Враховуючи, що під час перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" відповідачем було встановлено перевищення концентрацій у стічних водах підприємства, Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" нарахувало позивачу плату за скид стічних вод з наднормативних забруднень у розмірі 32 585,08грн.

З огляду на викладене, суд вважає, що вимога позивача про скасування оперативно-господарської санкції за скид стічних вод у міську каналізацію з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин не підлягає задоволенню.

Доводи скаржника про те, що оскільки наказ №37 від 19.02.2002р., яким затверджені "Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", був скасований Розпорядженням КМУ №166-р від 10.03.2017р., Правила №129 також є скасованими, не знайшли належну оцінку у суді першої інстанції.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належать, зокрема затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.

Правила №129, затверджені рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015р. та станом на час розгляду справи не скасовані в порядку, встановленому законом.

Отже, відповідачем правомірно застосовані зазначені Правила для розрахунку суми плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями.

Стосовно непогодження скаржника з правилами №129, колегія суддів зазначає, що загальнодержавні «Правила прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», як вбачається з п.1.5., надавали можливість місцевим Водоканалам розробляти місцеві правила приймання стічних вод в яких самостійно визначати допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, а також відображати місцеві особливості приймання стічних вод у міську каналізацію.

Окрім того, відповідно до 4.8. ст. 13-1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», місцеві правила включають розмір плати, що справляється із суб’єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод.

Тобто законодавством була делегована можливість визначати у місцевих правилах порядок визначення розміру плати за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а застосування положень «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» було обов’язковими при розробці місцевих правил приймання стічних вод (ч.5. ст. 13-1 ЗУ Про питну воду та питне водопостачання»), або ж у випадку не прийняття органами місцевого самоврядування місцевих правил приймання стічних вод в яких визначався порядок стягнення плати за перевищення ДК забруднюючих речовин (ч. 6 ст. 13-1 Закону України Про питну воду та питне водопостачання»).

Так, згідно п.1.5. Правил 129, дані правила встановлюють вимоги до підприємств, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов’язки підприємств і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скид стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення (п.1.5. Правил №129).

У розділі 8 Правил 129 визначено «Порядок обчислення плати за скид стічних вод у міську каналізаційну мережу».

Як вбачається з даного розділу вимоги Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» при розробці та прийнятті Правил 129 були повністю дотримано.

Отже, виходячи з вищевикладеного можна стверджувати, що місцеві правила приймання стічних вод є самостійним, керівним нормативним документом у сфері приймання стічних вод у міську каналізацію міста Дніпро, а значить вони не пов’язанні з дією, зокрема в часі, із скасованими загальнодержавними «Правилами прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» та Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів. Втрата чинності загальнодержавних правил та інструкції не мас наслідком припинення дії місцевих правил приймання стічних вод, а значить Правила 129 є чинними та обов’язковими до виконання.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції винесено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а скаржником не наведено доводів, які спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в рішенні.

За таких обставин апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення без змін.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір за розгляд справи у суді апеляційної інстанції покладається на позивача.

Керуючись ст.ст. 269, 275-279, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Слов'янський базар" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 року у справі № 904/714/18 – залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 10.05.2018 у справі №904/714/18 – залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, зазначених у пункті 2 частини 3 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Л.М. Білецька

Суддя Ю.Б. Парусніков

Суддя Л.А. Коваль