
465/1062/18
2/465/1688/18
РІШЕННЯ
Іменем України
18.07.2018 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого - судді Ванівського Ю.М.
при секретарі Школьніковій К.В..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, з участю третіх осіб на стороні позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третьою особою без самостійних вимог на стороні відповідача: Львівське комунальне підприємство «Затишне», про визнання права власності,-
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернулася з позовом до відповідача - Львівської міської ради, за участі третіх осіб: Львівського комунального підприємства "Затишне", ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання права власності на квартиру АДРЕСА_1 реконструйовану з розширенням за рахунок простору горища, загальною площею 186,9 м.кв, житловою площею 101,2 м.кв.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач покликається на те, що з 07.09.2015 року вона є власником квартири АДРЕСА_1, загальна площа якої на той час складала 85,4 м.кв, житлова - 58,2 м.кв. Через незадовільний стан будинку АДРЕСА_1 а саме даху та горища, регулярно спричинялися аварійні ситуації, які мали у тому числі безпосередній негативний вплив на квартиру позивача, а відтак виникла необхідність проведення ремонтно-будівельних робіт у будинку. У зв'язку із наведеним, за замовленням позивача, було виготовлено ескізний проект реставрації з розширенням квартири НОМЕР_2 за рахунок горищного простору; підготовлено реставраційне завдання; отримано висновок управління охорони історичного середовища. Проте у подальшому позивач не змогла завершити виготовлення документації, оскільки отримала відповідь від Управління регулювання департаменту містобудування Львівської міської ради про призупинення видання вихідних даних на реконструкцію квартир з розширенням за рахунок площі горища.
При цьому позивач наголошує, що стан горища та даху вимагав невідкладного втручання та необхідності проведення ремонту, а подальша затримка лише накопичувала обсяг пошкоджень та підвищувала вартість робіт, які за згодою решти співвласників квартир у вказаному будинку, був проведений на підставі наявної документації.
Зазначається, що технічний стан квартири відповідає державним будівельним нормам та стандартам, санітарним нормам.
Після здійснених робіт у будинку та реставрації з розширенням квартири НОМЕР_2 за рахунок горищного простору, її загальна площа склала 225,1 м.кв, житлова 128,7 м.кв, в тому числі 6 житлових кімнат, кухні, ванни, вбиральні, коридору, , підсобне та балкону.
Відповідачем відзив (письмові заперечення) на позовну заяву не подавалися.
Третіми особами письмові пояснення чи заперечення також суду не надані.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, покликаючись на підстави та мотиви, викладені у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову не заперечила та поклалася на думку суду щодо його задоволення. Пояснила, що власниками квартир будинку АДРЕСА_1 надано згоду на ремонт будинку та реконструкцію квартиру НОМЕР_2 у зазначеному будинку, чим останні реалізували свої права, відповідно до вимог закону, та з врахуванням висновків про відповідність реконструйованого об'єкту вимогам державних будівельних норм та стандартів, не вбачає перешкод для задоволення позову.
Треті особи та їх представники, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явилися, заперечень не надіслали.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши подані докази, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно договору купівлі-продажу квартири від 07.09.2015 року, позивачем придбано квартиру АДРЕСА_1, загальною площею 85,4 м.кв, з них дві житлових кімнати, площею 58,2 м.кв.
Право власності на вказану квартиру зареєстроване 07.09.2015 року відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за реєстраційним номером 43423342.
Стан квартири на момент її придбання зафіксований у технічному паспорті від 31.08.2015 року, загальна площа 85,4 м.кв, дві житлові кімнати, площею 58,2 м.кв.
07.02.2017 року складено акт Львівського комунального підприємства "Затишне", відповідно до якого металеве покриття покрівлі потребує заміни, також часткової заміни потребують дерев'яні конструкції.
15.11.2016 року надано висновок управління охорони історичного середовища № 04-2612, згідно якого вбачається можливим здійснення реставрації квартири з переплануванням приміщень квартири АДРЕСА_1 з розширенням, шляхом влаштування додаткових житлових приміщень мансардного типу в межах частини об'єму існуючого горища/.
06.12.2016 року підготовлено технічні умови та виготовлено реставраційне завдання вказаного об'єкту.
Листом Управління регулювання забудови Департаменту містобудування Львівської міської ради від 14.02.2017 року позивача повідомлено про призупинення видання вихідних даних на реконструкцію квартир з розширенням за рахунок площі горища, одночасно вказано на права співвласників багатоквартирного будинку розпоряджатися спільним майном.
Відповідно до довідки, у будинку АДРЕСА_1 власниками (наймачами) квартир є: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6.
Усіма власниками квартир будинку підписано заяву, якою надано погодження на реконструкцію квартири АДРЕСА_1 з розширенням за рахунок площі горища.
У подальшому зміни в стані технічному стані квартири після реставрації і реконструкції зафіксовано, відповідно до технічного паспорту від 20.02.2018 року. Загальна площа складає 225,1 м.кв, житлова 128,7 м.кв, в тому числі 6 житлових кімнат, кухня, ванна, вбиральня, коридор, , підсобне та балкону.
Відповідно до звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкту від 28.02.2018 року встановлено відповідність проведеної реконструкції квартири вимогам чинних будівельних норм і правил, вимогам надійності і безпечної експлуатації.
Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини громадянина захищаються судом та відповідно до вимог чинного цивільного процесуального законодавства України, кожній особі гарантується право звернення безпосередньо до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
06.07.2007 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради ухвалено рішення № 442 "Про порядок проведення переобладнання горищ на мансардні поверхи або надбудов у житлових будинках на території м. Львова з метою ремонту дахів та розширення житлового фонду", яким затверджено Положення про порядок підготовки, погодження документів для оформлення дозволів на проведення переобладнання горищ на мансардні поверхи або надбудов у житлових будинках з метою ремонту дахів та збільшення житлової площі будинків на території м. Львова (надалі Положення про надбудову).
Пунктом п. 1.14 зазначеного Положення про порядок підготовки, погодження документів для оформлення дозволів на проведення переобладнання горищ на мансардні поверхи, проведення реконструкції горищ під мансардні поверхи або надбудов погоджується з власниками (повнолітніми наймачами) всіх квартир будинку.
За змістом ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Стаття 319 ЦК України вказує, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ст. 382 ЦК України квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання. Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несучо-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав (ч. ч. 1, 2 ст. 382 ЦК України).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним.
Згідно ч. 2 ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Пре регулювання містобудівної діяльності".
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Львівської міської ради від 02.06.2017 року № 481 затверджено Порядок надання вимог до архітектурно-планувальної частини проекту на реконструкцію (реставрацію) житлових та нежитлових приміщень без зміни зовнішньої конфігурації будівлі (споруди), влаштування в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових будівлях підприємств та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення.
Згідно п. 3 вказаного Порядку, він діє на території м. Львова і є обов'язковим до виконання всіма органами влади, фізичними та юридичними особами незалежно від форм власності.
Ненаданням відповідачем вимог до архітектурно-планувальної частини проекту перешкоджає подальшому приведенню об'єкта в належний стан, запобіганню його руйнуванню, реконструкції та відповідним реєстраційним діям, які суперечать інтересам всіх співвласників квартир будинку, оскільки реставрація та реконструкція будинку здійснюється за їх згодою та сприяє його приведенню в належний стан. Неможливість отримання відповідних документів порушує принцип правової визначеності та порушує права позивача.
Згідно ч. ч. 1, 2, ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
Частина 1 ст. 19 ЦК України вказує, що особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 392 ЦК України врегульовано, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч. ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України).
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Незважаючи на те, що позивач виконала будівельні роботи в квартирі без відповідного дозволу, отриманню такого перешкоджала бездіяльність відповідача (його підрозділу). Одночасно відповідач, виконавчі органи якого належать до органів державного архітектурно-будівельного контролю за змістом вимог п. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", не висловив заперечень проти реконструкції (реставрації) квартири позивача та задоволення позову, як зазначено вище решта власників квартир будинку теж не заперечили щодо проведення будівельних робіт. Крім того, необхідно враховувати, що згідно звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкту встановлено відповідність проведеної реконструкції квартири вимогам чинних будівельних норм і правил, вимогам надійності і безпечної експлуатації.
Таким чином, зміст правовідносин, які виникли між сторонами, їх правове регулювання та досліджені судом обставини, які підтверджуються доданими допустимими, належними та достатніми доказами, відсутність заперечень відповідача, а також відповідна згода третіх осіб, які є власниками квартир вказаного будинку, щодо задоволення позову, вказують, що позовні вимоги є законними і обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись 2, 12, 13, 81, 223, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України,
в и р і ш и в:
позов задоволити.
визнати за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) право власності на квартиру АДРЕСА_1 реконструйовану з розширенням за рахунок простору горища, загальною площею 225,1 м.кв., житловою площею 128,7 м.кв., в тому числі 6 житлових кімнат, кухні, ванни, вбиральні, коридору, комірки, підсобного.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Львівської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Франківський районний суд м.Львова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ванівський Ю.М.