
Дата документу Справа №
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
ЄУН 336/4388/17
провадження №22ц/778/2558/18
головуючий у 1 інстанції: Голубкова М.А.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2018 року м. Запоріжжя
Апеляційний суд Запорізької області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого, судді-доповідачаКухаря С.В.,суддів:Дашковської А.В., Гончар М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішенняШевченківського районного суду м. Запоріжжя, ухвалене в м. Запоріжжі 03 травня 2018 року у справі за позовомОСОБА_4 до Міністерства оборони України, Головного Управління Державної казначейської служби в м. Києві про відшкодування моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що в період з 26.08.1968 року по 01.10.1968 року в період проходження військової служби у Збройних силах СРСР на території Республіки Чехословаччини позивач внаслідок отримав осколкові поранення голови, шиї, тулуба, лівої руки, обох ніг, контузію головного мозку, які стала причиною його захворювання та визнання інвалідом 1 групи. Вказаним пошкодженням здоров'я йому завдано моральну шкоду, яка полягає у порушенні нормальних життєвих зв'язків, позбавленні можливості реалізовувати свої звички та бажання, постійних болях, перенесених стражданнях, неможливістю відновити нормальний стан здоров'я.
З наведених підстав позивач, посилаючись на положення ст. 17 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 23, 1167 ЦК України, просив суд стягнути з відповідача 100 000 грн. в порядку відшкодування моральної шкоди.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 03 травня 2018 року позов задоволено. Стягнуто з Міністерства оборони України, на користь ОСОБА_4, 100 000 грн. в порядку відшкодування моральної шкоди. Зобов'язано Управління державного казначейства м. Київ перерахувати 100 000 (сто тисяч) гривень моральної шкоди ОСОБА_4
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду представник Міністерство оборони України подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду, ухвалити нове, про відмову у задоволенні позову.
Ухвалою Апеляційного суду Запорізької області справу призначено до апеляційного розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та без проведення судового засідання в порядку ст. 369 ч. 2 ЦПК України в редакції, чинній з 15.12.2017 року.
В силу вимог ст. 7 ч. 13 ЦПК України в редакції, чинній з 15.12.2017 року, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ч. 1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Судом попередньої інстанції встановлено, що ОСОБА_4, в період з 26.08.1968 року по 01.10.1968 року під час проходження служби у ЗС СРСР в складі діючої армії, перебував на території Республіки Чехословаччини де в період з 20.08.1968 по 01.01.1968р. велись бойові дії (довідка Шевченківського райвійськкомату № 239817 від 08.11.2016 року), згідно висновку МСЕК від 16 грудня 2016 р. є інвалідом 1 групи внаслідок поранення, контузії, захворювання, пов'язаного з виконанням військової служби під час перебування в країнах, де велись бойові дії. (а.с. 6).
Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 06 грудня 2016 р., множинні вогнепальні осколкові поранення голови, шиї, тулуба, лівої руки, обох ніг (контузію головного мозку), що підтверджено висновком спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи № 2791/ж від 29.11.2016р., виданим Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи, наслідком яких стали шкіряні рубці у зазначених анатомічних областях, що в подальшому призвело до розвитку явищ перенесеної ЗЧМТ, у вигляді дисциркуляторної енцефалопатії 3 ст., як наслідок перенесеного інсульту /1991р/ та інш. захворюваннями що підтверджено військово-медичними та військово-обліковими документами поранення-контузія, захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велись бойові дії. (витяг з протоколу ЦВЛК МО України протокол №4990)
Статтею 17 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що відшкодування військовослужбовцям заподіяної моральної і матеріальної шкоди проводиться в установленому законодавством порядку.
Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів. Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини (ст. ст. 23, 1167 ЦК України).
Відповідно до ст. 170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Статтею 3 Закону України «Про Збройні Сили України» передбачено, що Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
Отже, обов'язок держави відшкодувати позивачу завдану моральну шкоду покладається на Міністерство оборони України як на уповноважений орган державного управління.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 21 жовтня 2014 року у справі № 3-86гс14.
Застосовуючи вказані норми матеріального права до спірних правовідносин, суд першої інстанції посилався на те, що позивач звернувся до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди, внаслідок отримання хронічних захворювань та стійкої втрати працездатності, яке пов'язане із проходження військової служби в період з 26.08.1968 року по 01.10.1968 рік в Республіки Чехословаччини, і таке право на звернення до суду в нього виникло лише у зв'язку з певними юридичними фактами, а саме встановленням висновком МСЕК причинного зв'язку, саме: захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де проходили воєнні дії.
Проте з указаним висновком суду погодитись не можна з огляду на наступне.
Суд не звернув увагу на те, що на час проходження військової служби у період з 26.08.1968 року по 01.10.1968 року не діяв Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», прийнятий 20 грудня 1991 року та ЦК України 2003 року.
Крім того, для військовослужбовців (за наявністю підстав) передбачено відшкодування моральної шкоди відповідно до ст. 17 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу.
Однак суд попередньої інстанції не звернув увагу на те, що позивач не є на час звернення до суду військовослужбовцем.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У відповідності із п. 2, 3 рішення Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотню дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно- правовий акт, під час якого вони настали або мали місце. Проте надання зворотної сили в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Спори про відшкодування шкоди повинні вирішуватися за законодавством, яке було чинним на момент виникнення у потерпілого права на відшкодування шкоди.
Законодавство, що було чинним на момент отримання позивачем ушкодження здоров'я (1986-1988 роки), не містило положень щодо відшкодування моральної шкоди.
Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, які особа зазнала у зв'язку з ушкодженням її здоров'я.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» при вирішенні позову про відшкодування моральної шкоди, необхідно з'ясовувати коли виникли правовідносини сторін, коли заподіяна моральна шкода.
Враховуючи те, що позивач отримав поранення (травму) при виконанні службових обов'язків в Республіки Чехословаччини у період з 26.08.1968 року по 01.10.1968 рік, тобто до набрання чинності Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (який набув чинності після 20 грудня 1991 року) та ЦК України, коли діючим законодавством взагалі не передбачалось регулювання правовідносин з відшкодування моральної шкоди, тому слід прийти до висновку, що позовні вимоги позивача не ґрунтуються на законі і задоволенню не підлягають, оскільки шкода заподіяна позивачеві ще до 1991 року.
Вказані висновки відповідають висновкам викладеним у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 14.02.2018 року у аналогічній справі №332/3368/16-ц, провадження №61-143св17.
Оскільки допущені судоми порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову з зазначених підстав.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 381, 382, 384 ЦПК України, апеляційний суд у складі колегії суддів,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити.
Рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 03 травня 2018 року у цій справі скасувати та прийняти постанову.
В задоволенні позову ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, Головного Управління Державної казначейської служби в м. Києві про відшкодування моральної шкоди - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена 30 липня 2018 року.
Головуючий, суддя-доповідач
судді: