Рішення № 75564155, 24.07.2018, Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
24.07.2018
Номер справи
212/2090/18
Номер документу
75564155
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 212/2090/18

2/212/1550/18

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2018 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Борис О.Н., з участю секретаря судового засідання Хазієвої Т.В., без присутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Кривого Рогу у порядку спрощеного провадження цивільну справу № 212/2090/18; 2/212/1550/18 за позовною заявою керівника Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області Коценко М.В. (ЄДРПОУ 02909938 місце знаходження: м. Кривий Ріг, вул. Невська,3), який діє в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради до ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1) про стягнення виплачених бюджетних коштів при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-

встановив:

Позивач в особі керівника Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області Коценко М.В. який діє в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті Ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (далі по тексту Управління або позивач) звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення виплачених бюджетних коштів при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Позовні вимоги обґрунтовані тим що, Криворізькою місцевою прокуратурою № 2 під час вивчення додержання законодавства під час виплати тимчасової державної допомоги на дітей одиноким матерям, на території Покровського району м. Кривого Рогу встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради протягом липня 2016 - грудня 2016 та червня 2017 - листопада 2017 нараховувались кошти ОСОБА_4, яка при написанні заяви на облік в Покровське УПСЗН м. Кривий Ріг зазначила неправдиву інформацію. Управлінням 02.01.2018 року складено акт перевірки особових справ в якому зафіксовано інформацію про внесення ОСОБА_4 неправдивих відомостей при призначені соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Враховуючи зазначене, виникла переплата допомоги за липень 2016 - грудень 2016 року у розмірі 20385, 15 грн. та червень 2017 - листопад 2017 у розмірі 20986, 74 грн., яку позивач і просить стягнути з відповідача.

Прокурор Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області Іванченко П.П. та представник Управління в судове засідання не з"явився, надали письмову заяву про розгляд позову в їх відсутність, вимоги підтримують, просять їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, судова повістка, направлена відповідачу повернулась на адресу суду не врученою адресату, з відміткою пошти «За закінченням терміну зберігання».

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі ст.ст. 211, 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.

У відповідності до ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Ухвалою суду від 16.04.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження (а.с.66).

Ухвалою суду від 15.05.2018 року розгляд справи відкладено у зв'язку з неявкою учасників справи (а.с.69).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.

Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних,вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу,визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Як вбачається із матеріалів справи,19.06.2016 року та 07.07.2016 року до управління праці та соціального захисту населення виконком Покровської районної в місті ради з заявою зверталась ОСОБА_4 за призначенням допомоги малозабезпеченій сім'ї, яка складається з матері - ОСОБА_4, ОСОБА_6 (02.05.1998 р.н.), ОСОБА_7 (17.02.2011 р.н.), ОСОБА_8 (09.02.2006 р.н.), ОСОБА_9 (25.04.2012 р.н.). Допомогу було призначено з 01.07.2016 по 31.12.2016 у розмірі 20 385, 15 грн. та з 01.06.2017 по 31.11.2017 у розмірі 20986, 74 грн. (а.с. 28-29, 36-37).

Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до п. 6 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога відповідачці призначалася, враховуючи декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.

При призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям бралися доходи, вид і розмір яких був задекларований відповідачкою при зверненні за призначення державної соціальної допомоги.

Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

Пунктом 14 Порядку передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої сумісним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України №486/202/524/455/3370 від 15.11.2001 р.

Так, згідно пункту 9.1 Методики загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів про доходи за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.

Тобто, всі доходи заявника та членів його сім'ї, мають враховуватися при визначенні її розміру.

При перевірці достовірності наданої інформації про майновий стан соціальними інспекторами управління було виявлено, що у другому кварталі 2017 року ОСОБА_4 отримала дохід від продажу нерухомого майна (квартири) за адресою: АДРЕСА_2 у розмірі 49994,00 грн.

Крім цього, 07.07.2016 року при зверненні за призначенням допомоги ОСОБА_4 не задекларувала суму у розмірі 50020 грн. від продажу квартири за адресою: АДРЕСА_3

Управлінням 02.01.2018 року складено акт перевірки особових справ в якому зафіксовано інформацію про внесення ОСОБА_4 неправдивих відомостей при призначені соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.22).

Отже у відповідача ОСОБА_3, виникла переплата допомоги за липень 2016 - грудень 2016 року у розмірі 20385, 15 грн. та червень 2017 - листопад 2017 у розмірі 20986, 74 грн.

Згідно ч. 2 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 12 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до заяви ОСОБА_4 (а.с.23) від 15.12.2017 та листа Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради відповідач повідомлена про необхідність повернення виплаченої допомоги за період з липень 2016 - грудень 2016 та червень 2017 - листопад 2017 (а.с.20).

Згідно довідок Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради від 19.01.2018 та від 20.01.2018 ОСОБА_4 за період з липень 2016 - грудень 2016 року у розмірі 20385, 15 грн. (а.с.10) та червень 2017 - листопад 2017 у розмірі 20986, 74 грн. (а.с.11).

Відповідно до інформації Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради за вих. № 01/2505 від 02.03.2018 за ОСОБА_4 рахується заборгованість.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

На адресу відповідачки неодноразово направлялись письмові попередження про повернення надміру виплачених бюджетних коштів, однак жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчинила.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 41371,89 грн.

Крім того, з урахуванням положень ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст.1, 3, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141, 211, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позовні вимоги керівника Криворізької місцевої прокуратури №2 Дніпропетровської області Коценка М.В., який діє в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті ради до ОСОБА_3 про стягнення виплачених бюджетних коштів при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, виплачені бюджетні кошти при призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 41371 гривень 89 копійок.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 1762 гривні 00 копійок.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Суддя: О. Н. Борис

Повний текст рішення виготовлено 30.07.2018 року