Постанова № 75559715, 25.07.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
822/1134/18
Номер документу
75559715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1134/18

Головуючий у 1-й інстанції: Майстер П.М.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

25 липня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Платашем В.О.,

представника позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Киричук Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року (м. Хмельницький, 15 травня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В :

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №34826-13 від 30.06.2017 року.

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

На обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, 2016 року випуску, який належить на праві власності позивачу, не є об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні п.п. 267.2.1. п. 267.2. ст. 267 ПК України. Звертає увагу, що згідно інформації офіційного сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість належного позивачу автомобіля становить 857692,50 грн. Вказує, що зазначений автомобіль був придбаний позивачем в 2016 році за 1 088 971 грн. 67 коп. З урахування коефіцієнту коригування вартості протягом першого року експлуатації автомобіля, його середньоринкова вартість є значно нижчою, від визначеної ст. 267 ПК України граничною вартістю в 1 200 000 грн. Вважає, що належний позивачу автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, 2016 року випуску не є об'єктом оподаткування транспортним податком, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення з цих підстав є протиправним та належить до скасування.

Представник позивача в судовому засіданні просили задовольнити апеляційну скаргу.

Представники відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що 25.11.2016 року позивач зареєстрував транспортний засіб TOYOTA моделі LAND CRUISER PRADO 150, д.н.з. НОМЕР_1, об'єм двигуна 2755, тип пального дизель, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Рішенням Маниковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області №1 тридцятої сесії сьомого скликання "Про встановлення ставок на місцеві податки та збори на території Маниковецької сільської ради на 2017 рік", встановлена сплата транспортного податку на 2017 рік. Вказане рішення оприлюднене на офіційному веб-сайті в мережі інтернет.

30 червня 2017 року податковий орган на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, пп. 267.6.2 п.у 267.6 ст. 267 ПК України прийняв податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №34826-13, яким позивачу визначено податкове зобов'язання по платежу "транспортний податок з фізичних осіб" на суму 25000,00 грн.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, згідно з п.п.267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України (тут і надалі в редакції, чинній на час спірних правовідносин), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (п.п.267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України).

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п.п.267.3.1 п.267.3 ст. 267 ПК України).

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п.267.4 ст. 267 ПК України).

В силу п.п. 267.5 та 267.6 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Органи внутрішніх справ зобов'язані до 01 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку. З 01 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісячно, у 10-денний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця. Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.

За змістом п.п. 267.6.10 п. 267.6 ст. 267 ПК України, фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо: а) об'єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку; б) розміру ставки податку; в) нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об'єкт оподаткування, перехід права власності на об'єкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення.

У відповідності до пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Положеннями п.п.267.7.1 п.267.7 ст.267 ПК України передбачено, що податок сплачується за місцем реєстрації об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Транспортний податок сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.п.267.8.1 п.267.8 ст.267 ПК України).

Як встановлено з матеріалів справи, рішенням Маниковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області №1 тридцятої сесії сьомого скликання "Про встановлення ставок на місцеві податки та збори на території Маниковецької сільської ради на 2017 рік", встановлена сплата транспортного податку на 2017 рік. Вказане рішення оприлюднене на офіційному веб-сайті в мережі інтернет.

При цьому, Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 року № 428), (далі - Методика), встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Відповідно до п. 2 Методики, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576).

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 Методики).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку (пункт 4 Методики).

Тобто, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2017 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

Отже, з 01 січня 2017 року платниками транспортного податку є власники легкових автомобілів не старше п'яти років, середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Станом на 01 січня 2017 року мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 3200 грн (стаття 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік»). Отже, 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2017 року складали 1200000 грн.

Відтак, об'єктом оподаткування у 2017 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 200 000 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).

Водночас, з наданої представником позивача видаткової накладної №GM-7686 від 24.11.2016 року на авто TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, Diesel 2,8, копія якої міститься в матеріалах справи, встановлено, що ціна вказаного автомобіля всього з ПДВ становить 1306766,00 грн., тобто перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Крім того, в розміщеному на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2017 (звітного) року, міститься автомобіль марки TOYOTA модель LAND CRUISER PRADO, рік випуску (включно) до 1 року, об'єм циліндрів двигуна 2,8, тип пального дизель, можливі ідентичні, аналогічні автомобілі LAND CRUISER PRADO 150.

В свою чергу, посилання представника позивача, що згідно інформації офіційного сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість належного позивачу автомобіля становить 857692,50 грн., суд першої інстанції вірно не взяв до уваги, оскільки згідно пп. 267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України, розрахунок вартості легкових автомобілів, які є об'єктами оподаткування транспортним податком, а також перелік таких автомобілів формується Міністерством економічного розвитку і торгівлі України станом на 1 січня податкового (звітного) року.

Також, слід зауважити, що позивач не звертався до контролюючого органу, згідно п.п.267.6.10 п.267.6 ст. 267 ПК України, із письмовою заявою для проведення звірки даних щодо розглядуваного ТЗ як об'єкту оподаткування.

Питання щодо розбіжностей з приводу середньоринкової вартості розглядуваного ТЗ контролюючим органом не розглядалось.

Враховуючи встановлені обставини, належний на праві власності позивачу автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, 2016 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 2,8, тип пального дизель, є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році, що доводить правомірність спірного податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №34826-13 від 30.06.2017 року.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 травня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 27 липня 2018 року.

Головуючий Сушко О.О. Судді Смілянець Е. С. Залімський І. Г.