Постанова № 75559361, 25.07.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
805/4814/17-а
Номер документу
75559361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2018 року справа №805/4814/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Сухарька М.Г., Шишова О.О. при секретарі судового засідання Борисові А.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Військової частини 3035 Національної гвардії України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року (повний текст складено 12 квітня 2018 року в м. Слов'янськ) у справі № 805/4814/17-а (суддя І інстанції - Мозговая Н.А.) за позовом Військової частини 3035 Національної гвардії України до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

26 грудня 2017 року позивач, Військова частина 3035 Національної гвардії України, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 132 від 14.11.2017 року на суму 30461,08 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі № 805/4814/17-а у задоволені позову відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обгрунтування апеляційної скарги зазначено, що факт втрати первинної документації внаслідок злочинних дій незаконних збройних формувань підтверджується копією витягу з ЄРДР щодо кримінального провадження №42014130610000022 та актом "Про проведення повної інвентаризації матеріальних цінностей та військового майна військової частини 3035" від 18.06.2014 року №1. Крім того зазначає, що згідно з п.п.716 пункту 7.2 "Медичне і санаторно-курортне обслуговування" глави 7 "Соціально-побутові питання" Наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2012року за № 578/5 "Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів" для листків непрацездатності, корінців листків непрацездатності строк зберігання передбачений 3 роки, а отже за період з 01.04.2013 року по 01.01.2015 року строк зберігання закінчився. Також вважає, що встановлені перевіркою недоліки заповнення листків непрацездатності є суто формальними та під час проведення перевірки позивачем було надано листки непрацездатності з усунутими недоліками.

Відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу в якому відповідач погоджується з рішенням суду першої інстанції, апеляційну скаргу вважає необґрунтованою, та такою, що не підлягає задоволенню.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги.

Представника відповідача не скористався процесуальним правом прийняти участь у судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, Військова частина 3035 Національної гвардії України (ЄДРПОУ 23313902, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 2) пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації 01.03.2014 року, та в даних правовідносинах, у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.

Відповідач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Судом першої інстанції встановлено, що 14 листопада 2017 року відповідачем проведено планову перевірку правильності використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг в період з 01.04.2013 року по 31.12.2014 року, та дотримання порядку використання коштів Фонду соціального страхування України, виділених в період з 01.01.2015 року по 30.09.2017 року у військовій частині 3035 Національної гвардії України, за результатами якої складено акт від 14.11.2017року.

Вказаною перевіркою встановлено порушення ч.1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 року №1105-ХІV (далі Закон №1105-ХІV) в частині призначення та виплати допомоги за листками непрацездатності, які видані в порушення Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 р. № 455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2001 р. за №1005/6196, Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 р. за №145/10055, а саме:

- листок непрацездатності АДЕ №044340, виданий ОСОБА_2, з 13.06.2017 р. по 30.06.2017 р., у листку непрацездатності в графі місце роботи, назва вказана в скороченому виді, адреса установи відсутня, чим порушено пункт 3.1. Інструкції №532. Тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем реєстрації проживання чи роботи, проте в листку непрацездатності відсутній підпис головного лікаря та печатка закладу охорони здоров'я, що є порушенням пункту 1.9 Інструкції №455. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 3468,78 грн. за протоколом засідання комісії із соціального страхування №4 від 18.07.2017р, заявою - розрахунком від 29.08.2017 р., профінансована фондом 30.08.2017 р., сплачено застрахованій особі 22.09.2017 р.(а.с.109-110).

- листок непрацездатності АДЕ №044360, виданий ОСОБА_2, з 01.07.2017 р. по 11.07.2017 р., у листку непрацездатності в графі місце роботи, назва вказана в скороченому виді, адреса установи відсутня, чим порушено пункт 3.1. Інструкції №532. Також відсутній підпис головного лікаря та печатка закладу охорони здоров'я, так як тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем реєстрації проживання чи роботи, що є порушення пункту 1.9 Інструкції №455. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 1116,42 грн. за протоколом засідання комісії із соціального страхування №4 від 18.07.2017р, заявою - розрахунком від 29.08.2017 р., профінансована фондом 21.08.2017 р., сплачено застрахованій особі 22.09.2017 р.(а.с.107-108).

Актом перевірки встановлено, що за період з 01.04.2013р. по 01.01.2015р. загальна сума витрат профінансованих Фондом складає 23583,28 грн. Первинні документи, які є підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах, та для отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду, у страхувальника відсутні, що є порушенням ч.1 ст.51 Закону України №2240. В порушення ч.3 ст.50 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року №2240-ІІІ ( далі Закон №2240-ІІІ ) протоколи засідання комісії із соціального страхування відсутні. Згідно пояснень начальника фінансового відділу (головного бухгалтера) ОСОБА_3 встановлено, що причина їх відсутності пояснюється проведенням бойових дій та активної фази АТО в 2014 році. На момент перевірки повернути документи не було можливості.

На підставі зазначеного акту винесено рішення №132 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким позивача зобов'язано відшкодувати фонду неправомірно втрачену суму страхових коштів за період з 01.01.2015 року в розмірі 4585,20 грн., штрафні санкції за період з 01.01.2016 року в сумі 2292,60 грн., неправомірно витрачену суму страхових коштів за період до 31.12.2014 року в розмірі 23583,28 грн., що разом складає 30461,08 грн.(а.с.18).

Суд першої інстанції встановлено, що сторони не оспорюють суми, визначені до сплати спірним рішенням, а предметом розгляду даної справи є питання правомірності висновків контролюючого органу щодо витраченої позивачем суми страхових внесків за період з 01.04.2013року по 30.09.2017року.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" ( Закон №1105-ХІV ).

Відповідно до ст. 20 Закону №1105-ХІV надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомога по вагітності та пологах.

Статтею 22 Закону №1105-ХІV передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

На підставі ст. 31 Закону №1105-ХІV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008року за №189 "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності".

Згідно пункту 3.2 Наказу № 189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13.11.2011 №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за № 1456/10055 (далі Інструкція №532). Відповідно до п.3.1 Інструкції №532 передбачено, що підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Згідно з п.3.13 Інструкції №532 у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

Пунктом 4.5 Інструкції №532 передбачено, що у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".

На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.

Пунктом 1.9 Інструкції №455 передбачено, що листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.

Під час перевірки позивача, відповідачем були виявлені порушення заповнення листка непрацездатності АДЕ №044340, виданого ОСОБА_2 з 13.06.2017 р. по 30.06.2017 р. ( у листку непрацездатності в графі місце роботи, назва вказана в скороченому виді, адреса установи відсутня, тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем реєстрації проживання чи роботи, проте в листку непрацездатності відсутній підпис головного лікаря та печатка закладу охорони здоров'я), листка непрацездатності АДЕ №044360, виданого ОСОБА_2 з 01.07.2017 р. по 11.07.2017 р. (у листку непрацездатності в графі місце роботи, назва вказана в скороченому виді, адреса установи відсутня, також відсутній підпис головного лікаря та печатка закладу охорони здоров'я, так як тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем реєстрації проживання чи роботи), всупереч вимогам п.3.1 Інструкції №532, п.1.9 Інструкції №455, отже вони були видані без додержання вимог діючого законодавства.

Факти існуючих невідповідностей у листках непрацездатності, виявлених під час перевірки та суму виплаченої за ними допомоги по тимчасовій непрацездатності, позивач не заперечував. Крім того, у судовому засіданні ним були надані вже виправлені та дозаповнені листки непрацездатності (а.с.25-26). Вказані дії позивача судом першої інстанції були критично оцінені, оскільки вказані дії виконані позивачем після проведення перевірки та без додержання вимог п. 4.5 Інструкції №532 щодо виправлень у листках непрацездатності. Вказані дії позивача щодо, випралення недоліків лише підтверджують правильність висновків відповідача, викладених у акті перевірки.

Відповідно до ст. 30 Закону №1105-ХІV рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 №25, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008р. за №636/15327, передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана: - приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; - приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Підпунктом 3.1.1 п.3.1 вказаного Положення передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Тобто, одним із обов'язків комісії є перевірка правильності видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування матеріального забезпечення застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності спеціалістом виконавчої дирекції, встановлені випадки безпідставного призначення допомоги по листках непрацездатності, що видані та оформлені з порушенням вимог Інструкції №532, Інструкції №455.

Суд першої інстанції зазначив, що виправлення та дооформлення вже після перевірки листів непрацездатності не звільняє позивача від відповідальності та не може бути підставою для скасування рішення Фонду, прийнятого за результатами перевірки від 14.11.2017 року, оскільки листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги лише у разі, якщо його зміст та форма відповідає вимогам установленим Інструкцією №532, Інструкцією №455.

Пунктом 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року № 168/704) первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству.

Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам (п. 2.16. Положення № 88).

Відповідно до ч.6 ст.15 Закону №1105-ХІV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка.

Таким чином, фінансування страхувальника для надання матеріального забезпечення - допомоги по тимчасовій непрацездатності, здійснювалось за листками непрацездатності, які видані в порушення вимог п.3.1 Інструкції №532 та п.1.9 Інструкції №455, що в свою чергу доводить правомірність висновків відповідача в спірному рішенні про повернення коштів Фонду в сумі 4585,20грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 2292,60грн., що в загальному розмірі становить 6877,80грн.

Стосовно неправомірно витраченої позивачем суми страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг за період до 31.12.2014року, суд першої інстанції зазначив наступне.

Актом перевірки встановлено, що за період з 01.04.2013р. по 01.01.2015р. загальна сума витрат профінансованих Фондом складає 23583,28 грн.

Первинні документи, які є підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах, та для отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду, у страхувальника відсутні.

З пояснень позивача вбачається, що причиною їх відсутності є проведення бойових дій та активної фази АТО, в тому числі й у м. Луганську, де була зареєстрована та знаходилась Військова частина 3035.

Відповідно до ст.51 Закону №2240-ІІІ підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Згідно п.6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995року за №88, у разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітності керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх утрати чи знищення.

Для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду.

Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також територіальному органу центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, - підприємствами та місцевому фінансовому органу - установами, в 10-денний строк.

Всупереч вказаній нормі, позивачем в якості документів, що підтверджують втрату листків непрацездатності, протоколів комісії із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення за період з 01.04.2013року по 31.12.2014року були надані: копія витягу з ЄРДР щодо кримінального провадження №42014130610000022 та акт "Про проведення повної інвентаризації матеріальних цінностей та військового майна військової частини 3035" від 18.06.2014 року №1.

Разом з тим, для участі в роботі комісії для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх утрати чи знищення позивачем не було запрошено представників слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду, акт за результатами роботи комісії, а ні станом на момент його складання (18.06.2014року), а ні після перереєстрації позивача та інших державних установ на територію, що підконтрольна українській владі, не надсилався органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також територіальному органу центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, та місцевому фінансовому органу.

Суд першої інстанції критично оцінив доводи позивача стосовно строку зберігання листків непрацездатності протягом 3 років та закінчення цього терміну станом на момент перевірки, оскільки як контролюючому органу під час перевірки так і суду протягом розгляду справи не було надано актів знищення вказаних листків непрацездатності за спірний період, а єдиним доводом стосовно відсутності первинних документів під час перевірки був загальновідомий факт наявності на території Донецької та Луганської області антитерористичної операції з квітня 2014 року.

Для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення було прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Проте, позивачем не було надано до суду сертифікат Торгово-промислової палати України або доказів звернення до її структурних підрозділів з заявою про його отримання.

Враховуючи вищевикладене, суми матеріального забезпечення, отримані страхувальником за період з 01.04.2013року по 31.12.2014року у загальній сумі 23 583,28грн. не підтверджуються листками непрацездатності, протоколами комісії із соціального страхування (первинними документами), у зв'язку з чим відсутні документи підтверджуючі цільове використання коштів.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов до висновку, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень є таким, що вчинено з урахуванням вимог частини другої статті 2 цього Кодексу, з огляду на що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

При викладених обставинах, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Військової частини 3035 Національної гвардії України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі № 805/4814/17-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі № 805/4814/17-а - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 30 липня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді М.Г.Сухарьок

О.О.Шишов