Рішення № 75557029, 27.07.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2018
Номер справи
806/1809/18
Номер документу
75557029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/1809/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання призначити, здійснити нарахування та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправним рішення Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №34 від 29.11.2017 про відмову у призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.11.2017;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він є потерпілим від аварії на ЧАЕС 2 категорії та з моменту народження по 24.02.1993 проживав у смт. Народичі Житомирської області, якt відноситься до зони безумовного (обов'язкового) відселення внаслідок аварії на ЧАЕС. У зв'язку з цим позивач вважає, що він має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України ". З метою реалізації свого права, 13 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії. Однак, відповідач листом від 30.11.2017 № 13339/02-2 повідомив ОСОБА_1 про те, що рішенням №34 від 29.11.2017 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Підставою для відмови стала розбіжність у матеріалах пенсійної справи, а саме: наявність у ОСОБА_1 двох посвідчень потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорії 2 НОМЕР_2 від 17.01.2002, виданого Житомирською облдержадміністрацією та категорії 3 НОМЕР_3 від 16.02.1995, виданого Житомирським облвиконкомом), дійсність яких не підтверджена Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.

Вважаючи відмову Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

07 травня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що відповідно до п.п. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються окрім іншого документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". ОСОБА_1 разом із заявою про призначення пенсії надав довідку, видану Народицькою селищною радою № 2042 від 10.07.2013, згідно з якою він в період з 03.11.1987 по 24.02.1993 постійно проживав в смт. Народичі Житомирської області в зоні 2 обов'язкового (безумовного) відселення внаслідок аварії на ЧАЕС. Однак, Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації листом від 25.10.2017 повідомив Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що згідно з інформацією управління праці та соціального захисту населення Народицької райдержадміністрації підтвердити факт проживання ОСОБА_1 в смт. Народичі неможливо, оскільки за повідомленням Народицької селищної ради відомості про час проживання ОСОБА_1 в даному населеному пункті відсутні. У зв'язку з зазначеним відповідач вважає, що за наявними документами відсутні підстави для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років, оскільки є розбіжність в матеріалах пенсійної справи, а саме: наявність двох посвідчень потерпілого від Чорнобильської катастрофи 2 та 3 категорії, дійсність яких не підтверджена Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації. (а.с. 36-38)

Дослідивши матеріали справи та надісланий відповідачем відзив на позовну заяву, суд постановив ухвалу від 10 травня 2018 року, якою залучив Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, а також призначив справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 24 травня 2018 року.

Крім того, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року від Народицької селищної ради було витребувано інформацію про період проживання ОСОБА_1 в смт. Народичі та належним чином завірені копії документів, які підтверджують чи спростовують факт проживання ОСОБА_1 в смт. Народичі, а також зобов'язано Народицьку селищну ради виконати вимоги даної ухвали та надати до суду витребувані докази в строк до 22 травня 2018 року.

Однак, станом на 24 травня 2018 року Народицька селищна рада вимоги ухвали від 10 травня 2018 року не виконала, витребувані судом документи не надала.

В судове засідання, призначене на 24 травня 2018 року сторони та третя особа не з'явились, однак відповідач надіслав до суду клопотання, в якому просив розглядати справу без участі представника відповідача. У зв'язку з вищезазначеним, судове засідання по справі було перенесено на 25 червня 2018 року.

30 травня 2018 року Народицька селищна рада, на виконання вимог ухвали суду від 10.05.2018 надіслала лист № 01-26/705, в якому повідомила, що у Народицькій селищній раді відсутні документи, які могли б стати підставою для визначення часу проживання ОСОБА_1 в смт. Народичі Житомирської області в зоні 2 безумовного (обов'язкового) відселення. В той же час селищна рада повідомила, що за відомостями Народицького районного сектора Державної міграційної служби України в Житомирській області ОСОБА_1 був зареєстрований в смт. Народичі з 1982 по 24.02.1993 року. (а.с.66)

25 червня 2018 року сторони та третя особа в судове засідання не з'явились. Натомість відповідача надіслав на електронну адресу суду клопотання про розгляд справи без участі його представника. У зв'язку з відсутністю відомостей, що підтверджують факт належного повідомлення учасників справи про дату, час та місце проведення судового розгляду справи, судове засідання по справі було перенесено на 19 липня 2018 року.

18 липня 2018 року до відділу документального забезпечення суду надійшли пояснення на позовну заяву Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації, в якому останній повідомив, що згідно статті 65 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим 1 Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Натомість, відповідно до частини першої статті 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. В свою чергу довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (а.с.80-82) Також, третя особа надала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за відсутності її представника. (а.с.79)

19 липня 2018 року в судове засідання з'явився позивач, однак ним було подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник відповідача подав аналогічне клопотання про розгляд справи без участі його представника.

На підставі зазначеного та керуючись ст. 205 КАС України, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, розглянувши відзив на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, на підставі наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням НОМЕР_3 від 16.02.1995, виданим Житомирським облвиконкомом (а.с.25). Посвідчення було видано на підставі довідки Брусилівської районної ради народних депутатів № 410 від 13.02.1995, згідно якої ОСОБА_1 з 26.11.1987 по 08.03.1993 постійно проживав на території зони безумовного (обов'язкового) відселення у смт. Народичі Житомирської області.(а.с.83)

Крім того, згідно з посвідченням категорії 2 НОМЕР_2 від 17.01.2002, виданим Житомирською облдержадміністрацією ОСОБА_1 має статус громадянина, який постійно проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення (розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28 червня 1989 року № 224) (а.с.24). Посвідчення було видано на підставі довідки Народицької районної державної адміністрації № 3173, згідно якої ОСОБА_1 з моменту аварії по 24.02.1993 року постійно проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення у смт. Народичі Житомирської області.(а.с.86)

13 вересня 2017 року позивач звернувся до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до пункту 2 частини першої статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ ). До заяви позивач додав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3 НОМЕР_3 від 16.02.1995, видане Житомирським облвиконкомом, посвідчення громадянина, який постійно проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення категорії 2 НОМЕР_2 від 17.01.2002, видане Житомирською облдержадміністрацією, а також довідку Народицької селищної ради від 10.07.2013 № 2042, відповідно до якої ОСОБА_1 дійсно проживав в смт. Народичі, Житомирської області в зоні 2 обов'язкового (безумовного) відселення внаслідок аварії на ЧАЕС з 03.11.1987 по 24.02.1993.(а.с.18)

Коростишівське об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 30.11.2017 № 13339/02-2 повідомило ОСОБА_1 про те, що рішенням №34 від 29.11.2017 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Підставою для відмови є розбіжність у матеріалах пенсійної справи, а саме наявність у позивача двох посвідчень потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорії 2 НОМЕР_2 від 17.01.2002, виданого Житомирською облдержадміністрацією та категорії 3 НОМЕР_3 від 16.02.1995, виданого Житомирським облвиконкомом), дійсність яких не підтверджена Департаментом праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, а також те, що відповідно до інформації, що зазначена в листі Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 19.10.2017 №4338/13, управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації не підтвердило період проживання ОСОБА_1 в смт. Народичі, оскільки за повідомленням Народицької селищної ради відомості про його проживання в даному населеному пункті - відсутні.(а.с.11-12)

Вирішуючи публічно-правовий спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).

Відповідно до статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з пунктами 2, 3 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій, а також особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.

Стаття 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Так відповідно до пункту 2 частини 1 вказаної статті особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення належать до 2 категорії.

Статтею 49 Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Зокрема, ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно з абзацом 3 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у такому порядку: 4 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Згідно зі ст. 65 Закону №796-ХІІ документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Отже, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону №796-ХІІ, в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Як зазначалось раніше, відповідач листом від 30.11.2017 № 13339/02-2 відмовив у призначенні позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з наявністю у позивача двох посвідчень потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорії 2 НОМЕР_2 від 17.01.2002, виданого Житомирською облдержадміністрацією та категорії 3 НОМЕР_3 від 16.02.1995, виданого Житомирським облвиконкомом).

Разом з тим, судом безспірно встановлено, що статус позивача як особи, потерпілої від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, ніким не оспорювався. Відповідач доказів визнання зазначеного посвідчення недійсним або про його відкликання чи вилучення суду не надав.

Оскільки посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 2 НОМЕР_2 від 17.01.2002 видане пізніше, ніж посвідчення 3 категорії, а також у зв'язку з тим, що належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 2 категорії ніким не оспорювалась, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, суд приходить до висновку, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для потерпілих від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, зокрема, призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Щодо ще однієї підстави відмови в призначенні позивачу пенсії, яка полягала в неможливості підтвердження періоду проживання ОСОБА_1 в смт. Народичі через відсутність в Народицької селищної ради відомостей про проживання позивача в даному населеному пункті, суд зазначає наступне.

Судом було встановлено, що до заяви про призначення пенсії позивач додав довідку Народицької селищної ради від 10.07.2013 № 2042. Зі змісту довідки вбачається, що в період з 03.11.1987 по 24.02.1993 року ОСОБА_1 проживав в смт.Народичі, Житомирської області, яке згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 відноситься до зони 2 обов'язкового (безумовного) відселення внаслідок аварії на ЧАЕС. Підставою для видачі даної довідки була будинкова книжка житлового будинку № 39 по вул. Чапаєва в смт. Народичі. (а.с.18)

Посилання відповідача на те, що зазначений в довідці Народицької селищної ради від 10.07.2013 № 2042 факт проживання позивача в період з 03.11.1987 по 24.02.1993 року в смт. Народичі, не підтверджується листом Народицької селищної ради від 11.10.2017 №01-29/872, суд оцінює критично та відхиляє з наступних підстав.

В листі від 11.10.2017 №01-29/872 Народицька селищна рада повідомляє, що даних про час проживання ОСОБА_1 в смт. Народичі в селищній раді немає.(а.с.85) Натомість жодних відомостей про те, що раніше видана Народицькою селищною радою від 10.07.2013 № 2042 є недійсною, чи про те що зазначені в ній відомості є недостовірними, а сама довідка підлягає відкликанню, вищезазначений лист не містить.

Крім того, довідка Народицької селищної ради від 10.07.2013 № 2042 про період проживання позивача в смт. Народичі Житомирської області не скасована та не визнана судом такою, що не відповідає первинним документам чи фактичним обставинам. Відповідальність за достовірність таких довідок несе орган, який видав такі довідки, недостовірність цих довідок повинна бути доведена відповідачем, а не навпаки.

Інших доказів, які б підтверджували недостовірність вищевказаної довідки від 10.07.2013 № 2042, відповідачем не надано, відсутні будь-які судові рішення про їх скасування, визнання недійсними або ж визнання дій селищної ради, що полягають у видачі цієї довідки неправомірними, а тому зазначена довідка відповідає викладеним у ній відомостям.

З огляду на наведене, у відповідача відсутні законні підстави для неврахування при розгляді заяви позивача про призначення пенсії йому пенсії, довідки Народицької селищної ради від 10.07.2013 № 2042 про період проживання ОСОБА_1 в смт. Народичі Житомирської області.

Крім того, період проживання позивача в смт. Народичі Житомирської області підтверджується також довідкою Народицької районної державної адміністрації № 3173, згідно якої ОСОБА_1 з моменту аварії по 24.02.1993 року постійно проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення у смт. Народичі Житомирської області.(а.с.86)

Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджено, що станом на 01.01.1993 позивач проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення менше 2 років. Як наслідок, відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, позивач має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до абзацу 3 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, внаслідок чого порушив гарантоване державою право позивача на пенсійне забезпечення.

Одночасно суд зазначає, що відповідно до статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Відтак, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, постійно проживала у зоні безумовного (обов'язкового) та станом на 01.01.1993 прожила в цій зоні не менше двох років.

На підставі вищезазначеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.267 КАС України суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 267 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі

Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 242-247, 255, 257, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними рішення № 34 від 29.11.2017 Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гагаріна, 2, м. Коростишів, Житомирська область, 12504; код ЄДРПОУ 40380694) про відмову у призначенні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12601; РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до абз. 3 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гагаріна, 2, м. Коростишів, Житомирська область, 12504; код ЄДРПОУ 40380694) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12601; РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до абз. 3 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.11.2017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя І.Е.Черняхович