
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1203/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення у зв'язку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 №1118 для перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 21.11.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2011 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 04.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), яка була призначена у розмірі 90% від суми грошового забезпечення. Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 29.12.2017 в справі №162/1083/17 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії та зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), починаючи з 21.11.2017. Проте, при проведенні перерахунку пенсії на підставі вказаної постанови суду, відповідач протиправно обмежив розмір пенсії позивача шляхом зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
19.06.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із письмовою заявою щодо обчислення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04.05.2017 №1118. Проте, листом від 22.06.2018 №862/П-01 відповідач повідомив, що чинною редакцією Закону №2262-XII максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає, що таким рішенням суб'єкт владних повноважень протиправно порушив його конституційні права і інтереси на соціальний захист. Позивач також зазначає, що при перерахунку його пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням змін в посадових окладах, надбавках, преміях. Звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення, яке встановлено нормами Закону №2262-XII стосується порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначенні пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З наведених вище підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Відповідно до ухвали судді від 02.07.2018 розгляд даної справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 18.07.2018 №5752/06-39 представник відповідача позов заперечив з тих підстав, що ГУ ПФУ у Волинській області протиправних дій щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 90 % грошового забезпечення не вчиняло, оскільки відповідно до чинної редакції статті 13 Закону №2262-XII зі змінами передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні» від 27.03.2014 №1166 законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, яка призначена з 02.08.2011 у розмірі 90% від суми грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.05.2017 ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області видано довідку №1118 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 про те, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, Постанови №988, наказу МВС України від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою перший заступник начальника відділу-начальник кримінальної міліції Любешівського РВУ МВС/перший заступник начальника відділу поліції становить: посадовий оклад - 3 400,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2 200,00 грн., надбавка за стаж служби (45 відс.) - 2 520,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відс.) - 510,00 грн., премія (0,54 відс.) - 48,30 грн., а всього 8 676,60 грн. (а. с. 17).
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 29.12.2017 в справі №162/1083/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій по відмові у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії визнано неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки голови ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 1118 від 04.05.2017 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 21.11.2017 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 21.11.2017 (а. с. 22-24).
Як встановлено судом з матеріалів справи, в лютому 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії згідно довідки Ліквідаційної комісії МВС у Волинській області №1118 від 04.05.2017.
Однак, позивачу стало відомо, що розмір пенсії після проведеного перерахунку зменшився з 90% до 70% грошового забезпечення, тому 19.06.2018 ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок (обчислення) та виплату пенсії відповідно до Закону №2262-XII у розмірі 90% (в редакції на час призначення пенсії) від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 № 1191 (а. с. 19).
Листом від 22.06.2018 №862/П-02 ГУ ПФУ у Волинській області на звернення позивача щодо перерахунку його пенсії повідомило про те, що з 01.01.2016 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) проведено перерахунок пенсії позивача з нового грошового забезпечення за чинною редакцією Закону №2262-XII, яким передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (а. с. 21).
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом, спір у даній справі виник з приводу правомірності перерахунку розміру пенсії, виходячи з визначення його максимального розміру у відповідності до умов, передбачених частиною другою статті 13 Закону №2262-XII.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку №45 та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012, отже відповідачем не обмежується розмір пенсій, а приводиться у відповідність до інших нормативно-правових актів.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України від 27.03.2014 №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності в цій частині 01.05.2014, статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в наступній редакції: «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Суд зазначає, що статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10.12.2013 № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17.12.2013 № 21-445а13 та Верховним Судом у постанові від 03.04.2018, та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі Закону №2262-ХІІ максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Як встановлено судом, позивачу з 02.08.2011 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі статті 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент звільнення).
На виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 29.12.2017 по справі №162/1083/17 відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу починаючи з 21.11.2017, проте, обчисленої з розрахунку 70% від розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України від 04.05.2017 №1118, що підтверджується матеріалами справи.
Суд звертає увагу на те, що під час проведення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії за вислугу років, на виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 29.12.2017 по справі №162/1083/17, відповідач зобов'язаний був провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 21.11.2017 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988, з врахуванням тих видів грошового забезпечення, які були безпідставно не враховані при виникненні права на перерахунок пенсії ОСОБА_3
В той же час, при проведенні перерахунку відповідач не був наділений повноваженнями щодо зміни максимального розміру пенсії, який був обчислений під час призначення пенсії в розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії за рішенням суду відповідач повинен був застосувати норми частини другої статті 13 Закону №2262-XII в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії передбачав не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач, під час проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років, на виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 29.12.2017 по справі №162/1083/17, протиправно змінив розмір пенсії позивача, обмеживши максимальний розмір пенсії 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а тому вказані дії відповідача необхідно визнати протиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 90 % грошового забезпечення.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку та виплати на виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 29.12.2017 по справі №162/1083/17, протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 (44200, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), на виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 29.12.2017 по справі №162/1083/17, у розмірі 90% суми грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04.05.2017 №1118 для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 21.11.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський