
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
24 липня 2018 р. Справа № 802/1668/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дончика В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Медвідь І.О.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Богатира С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Немирівської міської ради Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
в с т а н о в и в :
07 червня 2018 року ФОП ОСОБА_3 звернулась в суд з адміністративним позовом до виконавчого комітету Немирівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Зазначала, що, їй, як замовнику будівництва, 29.08.2017 року Департаментом ДАБІ у Вінницькій області було зареєстровано Декларацію про готовність до експлуатації об'єкта - комерційної споруди (салону-магазину по продажу промислових товарів) по АДРЕСА_1. В зв'язку з чим, у вересні 2017 року вона звернулась до органу місцевого самоврядування - Немирівської міської ради та її виконавчого комітету із заявою про присвоєння об'єкту поштової адреси.
20 лютого 2018 року заява була розглянута на засіданні виконавчого комітету Немирівської міської ради, за результатом чого рішення по ній прийняте не було.
В березні 2018 року позивач повторно подала заяву до виконавчого комітету Немирівської міської ради про присвоєння поштової адреси комерційній споруді, однак листом від 23.03.2018 №03-17-820 була повідомлена, що рішення на засіданні виконавчого комітету Немирівської міської ради, яке відбулося 20.03.2018, знову не прийняте.
Позивач вважає таку бездіяльність виконавчого комітету протиправною, в зв'язку з чим звернулась до суду з цим позовом.
В обґрунтування позову ФОП ОСОБА_3 вказувала, що ч. 2 статті 19 Конституції України визначає обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до п. 2.3 «Порядку надання та зміни адреси об'єктам нерухомості у м. Немирів Вінницької області», затвердженого рішенням 32 сесії Немирівської міської ради 5 скликання від 07.09.2010 року присвоєння або зміна адреси проводиться рішенням виконавчого комітету міської ради на підставі правовстановлюючих документів на об'єкти архітектури, рекомендацій комісії створеної виконавчим комітетом міської ради, та викопіюванням із опорного плану із нанесенням об'єкту архітектури, якому присвоюється чи змінюється адреса.
Посилаючись на те, що позивач неодноразово зверталась до відповідача із заявами про присвоєння належному їй нерухомому майну поштової адреси, проте, відповідач відповідного рішення не приймає, ФОП ОСОБА_3 просила суд:
- визнати бездіяльність виконавчого комітету Немирівської міської ради протиправною;
- зобов'язати виконавчий комітет Немирівської міської ради Вінницької області на черговому засіданні прийняти рішення про присвоєння об'єкту нерухомого майна - комерційній споруді (салону магазину по продажу промислових товарів), що знаходиться по АДРЕСА_1 поштову адресу.
Крім того, позивач просила встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Ухвалою суду 12.06.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 11.07.2018 року.
02.07.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечував та просив в його задоволенні відмовити, з огляду на наступне. Стаття 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Відповідно до витягу з протоколу № 2 виконавчого комітету Немирівської міської ради від 20.02.2018 року рішення про присвоєння поштової адреси на об'єкт нерухомого майна, салону-магазину по продажу промислових товарів в АДРЕСА_1 не прийнято. Враховуючи викладене, відповідач просив відмовити в задоволені позову.
11.07.2018 року, в зв'язку із необхідністю витребування додаткових доказів по справі, ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, відповідно до п. 4 ч. 2 статті КАС України, підготовче засідання відкладено на 24.07.2018 року.
24.07.2018 року представники сторін подали заяви про розгляд справи по суті в цьому ж засіданні.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі. Додатково вказував, що бездіяльність відповідача порушує право позивача на вільне користування та розпорядження майном.
Представник відповідача щодо заявлених позовних заперечував та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, відтворивши зміст відзиву на позовну заяву. Крім того, вказав, що деякі члени виконавчого комітету Немирівської міської ради не погоджуються із законністю дій ФОП ОСОБА_3 щодо побудови нерухомого майна в м.Немирів, в тому числі щодо її права користування земельною ділянкою, правомірністю Декларації про готовність об'єкта до експлуатації. На думку представника відповідача, дані обставини могли слугувати підставою для не голосування ними в питанні про присвоєння нерухомому майну поштової адреси.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані сторонами докази та матеріали справи суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ПП ОСОБА_3 є орендарем земельної ділянки несільськогосподарського призначення, загальною площею 0,012 га, за рахунок земель Немирівської міської ради, що знаходиться у АДРЕСА_1.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень кадастровий номер вказаної земельної ділянки НОМЕР_1.
29.08.2017 року Департаментом ДАБІ у Вінницькій області зареєстровано за № ВН141172410552 Декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (СС1), щодо об'єкту - Будівництво комерційної споруди (салону-магазину по продажу промислових товарів) по АДРЕСА_1, замовник - ОСОБА_3
18.09.2017 року ФОП ОСОБА_3 звернулась до Виконавчого комітету Немирівської міської ради Вінницької області із заявою про присвоєння об'єкту нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці в м. Немирів, по АДРЕСА_1.
Згідно протоколу №2 засідання Виконавчого комітету Немирівської міської ради Вінницької області від 20.02.2018 року, за насідком розгляду заяви ФОП ОСОБА_3 про присвоєння поштової адреси на об'єкту нерухомого майна рішення не прийнято.
16.03.2018 року ФОП ОСОБА_3 повторно звернулась до Виконавчого комітету Немирівської міської ради Вінницької області із заявою про присвоєння об'єкту нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці в м. Немирів, по АДРЕСА_1.
Згідно протоколу №3 засідання Виконавчого комітету Немирівської міської ради Вінницької області від 20.03.2018 року, за насідком розгляду заяви ФОП ОСОБА_3 від 16.03.2018 року рішення не прийнято.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною позивач звернулась в суд з цим позовом.
Визначаючись щодо обґрунтованості позовних вимог суд виходив з наступного.
Не дивлячись на те, що присвоєння поштової адреси нерухомому майну є однією із обов'язкових процедур, що передує оформленню цього майна як речі об'єкту цивільно-правових відносин, чинними нормативно-правовими актами не визначено до повноважень якого органу віднесено даний обов'язок.
Разом з тим, аналіз вказаного питання, показує, що здебільшого питанням присвоєння поштових адрес займаються органи місцевого самоврядування, згідно статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування", які і визначають порядок, правила їх вирішення та розгляду.
Так, рішенням Немирівської міської ради 32 сесії 5 скликання від 07.09.2010 року затверджено "Порядок надання та зміни адреси об'єктам нерухомості у м. Немирові Вінницької області" (далі - Порядок).
Пункт 1.1 Порядку визначає, що він спрямований на впорядкування нумерації об'єктів нерухомості, створення умов для володіння, користування та розпорядження об'єктами нерухомості їх власниками (користувачами), зручного користування мешканцями міста та обслуговуючими організаціями (установами).
Відповідно до пункту 1.2 визначено, що Порядок діє на території міста Немирова і є обов'язковим для виконання всіма громадянами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності.
Пункт 1.4 Порядку вказує, що надання адреси чи її зміна допускається щодо:
- вільних земельних ділянок, які виділяються під будівництво об'єктів;
- об'єктів, що розташовані на земельній ділянці, при введенні їх в експлуатацію та існуючим (впорядкування нумерації).
Згідно пункту 2.1 Порядку для надання чи зміни адрес об'єктам нерухомості власник об'єкта нерухомого майна подає заяву до Немирівської міської ради.
До заяви додаються такі документи:
На адресу для об'єкта нерухомості, що знаходиться на земельній ділянці:
- копія правовстановлювального документа, який підтверджує право власності (користування) на земельну ділянку;
- копія правовстановлювального документа, який підтверджує право власності заявника на об'єкт нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці;
- копія плану території двору з нанесенням об'єктів, ксерокопія технічного паспорта об'єкта нерухомості;
- акт державної приймальної або технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
- сертифікат про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.
Відповідно до пункту 2.3 передбачено, що присвоєння або зміна адреси проводиться рішенням виконавчого комітету міської ради на підставі правовстановлюючих документів на об'єкти архітектури, рекомендації комісії створеної " виконавчим комітетом міської ради, та викопіювання із опорного плану із нанесенням об'єкту архітектури, якому присвоюється чи змінюється адреса.
На підставі поданих документів архітектор міської ради видає висновок про можливість присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна виконавчим комітетом Немирівської міської ради. У висновку зазначається адреса, що рекомендується присвоїти об'єкту нерухомого майна (п. 2.4).
Висновок про можливість присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна є підставою для присвоєння поштової адреси міською радою для вільних земельних ділянок та виконавчим комітетом міської ради для об'єктів нерухомого майна, що будуються чи знаходяться на земельних ділянках (п. 2.5).
Пункт 2.6. визначає, що у разі відсутності підстав для надання чи зміни адреси, заявнику міською радою надається мотивована письмова відповідь щодо неможливості надання чи зміни адреси.
Тобто, наведений вище Порядок розповсюджується на правовідносини, що виникли між позивачем та відповідачем, визначає чітку та послідовну процедуру, що передує наданню об'єкту нерухомого майна адреси.
Частина друга статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина друга статті 2 КАС України встановлює, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
Як встановлено судом, позивач звернувшись до виконавчого комітету Немирівської міської ради до своєї заяви подав всі визначені пунктом 2.2. Порядку документи, що передбачені для надання адреси об'єкту нерухомості.
Також судом встановлено, що отримавши вказані документи в.о. Начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Немирівської міської ради, згідно п. 2.4 Порядку, підготовив Проекти рішень "Про присвоєння поштової адреси" від 19.02.2018 року та 20.03.2018 року.
Разом з тим, не дивлячись на дотримання позивачем встановленого порядку надання поштової адреси та позитивних рішень відповідальної особи щодо дотримання архітектурно-будівельних норм, виконавчим комітетом рішення, згідно пункту 2.5 Порядку не прийнято.
Такі дії відповідача містять ознаки протиправної бездіяльності.
Враховуючи встановлені обставини та норми прийнятого Немирівською міською радою Порядку, суд приходить до висновку, що у виконавчого комітету не передбачено право відступати від положень пункту 2.5 Порядку, в тому числі не передбачено й права прийняття рішень на власний розсуд, керуючись суб'єктивними думками певних членів виконавчого комітету.
Також слід наголосити на тому, що на члена виконавчого комітету, як посадову особу органу місцевого самоврядування, окрім прав, покладений також обов'язок діяти в межах, спосіб та в порядку визначеному Конституцією України, законами та нормативно-правовими актами. Не допускається прийняття ситуативних рішень, обґрунтування яких є суб'єктивна думка особи.
Вирішення питання про непогодження з діями позивача по забудові нерухомого майна в м. Немирів, в тому числі щодо її права користування земельною ділянкою, правомірністю Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, на переконання суду, повинно вирішуватись в правовій площинні.
З огляду на що, бездіяльність відповідача щодо не присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна, не узгоджується з критеріями правомірності, які пред'являються до дій суб'єктів владних повноважень та закріплені статтею 2 КАС України, а тому адміністративний позов ФОП ОСОБА_3 в цій частині підлягає задоволенню.
Отже, враховуючи протиправну бездіяльність, відповідно до статті частини третьої статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне, з метою відновлення права позивача, за захистом якого вона звернулась до суду, зобов'язати виконавчий комітет Немирівської міської ради Вінницької області на черговому засіданні виконавчого комітету прийняти рішення про присвоєння об'єкту нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_1, поштової адреси.
Що ж до встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Тобто, питання щодо зобов'язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.
Таким чином, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов'язком.
В даному ж випадку, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням зазначеного рішення, оскільки ознаки ухилення відповідача від обов'язку виконати судове рішення, що набуло законної сили відсутні, судове рішення та порядок його виконання є зрозумілим та не може бути протрактовано двозначно.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Немирівської міської ради Вінницької області щодо не присвоєння адреси об'єкту нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_1.
Зобов'язати виконавчий комітет Немирівської міської ради Вінницької області на черговому засіданні виконавчого комітету прийняти рішення про присвоєння об'єкту нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_1, поштової адреси.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_2) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні за рахунок місцевого бюджету Немирівської міської ради Вінницької області (вул. Соборна, 26, м. Немирів, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03772619).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_2);
Відповідач: Виконавчий комітет Немирівської міської ради Вінницької області (вул. Соборна, 26, м. Немирів, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03772619).
Рішення у повному обсязі виготовлене 02.08.2018 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович