
№ 521/7170/18
№ 3/521/3677/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2018 року
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Кузьменко Н.Л. при секретарі Рєутовій А.Б., за участю прокурора Полякова Р.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративні матеріали, що надійшли з відділу Управління захисту економіки в Одеській області ДЗЕ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця Молдови, громадянина України, не працевлаштованого, зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1,
- в скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді заступника генерального директора з організації управління виробництва в апараті управління Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства (код ЄДРПОУ № 01432144, Одеська область, місто Одеса, Малиновський район, вулиця Інглезі, будинок № 1), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як суб’єкт декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
28.09.2014 відповідно до наказу № 55/к, ОСОБА_1 призначений на посаду заступника генерального директора з організації управління виробництва в апараті управління Причорноморського державного регіонального геологічного підприємства (далі - Причорномор ДРГП).
Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно ч. 1, п. 2, підпункту «а», ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб’єктами, особами, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яких поширюються дія Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником Причорноморського державного регіонального підприємства (код ЄДРПОУ № 01432144) є Державна служба геології та надр України (код ЄДРПОУ № 37536031, адреса: місто Київ, вулиця Ежена Потьє, будинок № 16), таким чином Причорноморське державне регіональне підприємство є юридичною особою публічного права.
Згідно пояснень ОСОБА_1 встановлено, що ОСОБА_1 під час займаної посади - заступник генерального директора по організації управління виробництвом в апараті управління Причерномор ДРГП був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та є повноважним представником Підприємства під час реалізації прав та виконання обов’язків, передбачених законодавством України.
Будучи посадовою особою юридичної особи публічного права яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без наявності поважних причин, не подав до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) у встановлений термін декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Враховуючи вищевказане, до 31.10.2017 року ОСОБА_1 був посадовою особою юридичної особи публічного права яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та на нього поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», і він є суб’єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов’язаного з корупцією і зобов’язаний виконувати вимоги ч. 2 ст. 45 Закону «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 будучи посадовою особою юридичної особи публічного права яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання пункцій держави або місцевого самоврядування яка припиняє діяльність пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 51.10.2017 до 00 годин 00 хвилин зобов’язаний подати відповідну декларацію за місцем останньої роботи - Причорномор ДРГП, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Інглезі, буд. 1, що адміністративно-територіально відповідає Малиновському району м. Одеси, і є місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Датою вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання декларації особою яка припиняє діяльність, тобто 1 ".03.2018 року об 11 годині 46 хвилин.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією є дата складання протоколу, а саме 23.04.2018 року.
Крім того, ОСОБА_1 був зобов'язаний до 01.05.2017 року подати щорічну електрону декларацію за минулий рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства як посадова особа юридичної особи публічного права яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», і він є суб’єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов’язаного з корупцією і зобов’язаний виконувати вимоги ч. 1 ст. 45 Закону «Про запобігання корупції».
Проте, ОСОБА_1, будучі обізнаним щодо обов’язку подати таку декларацію та про терміни її подачі, за відсутності поважних причин, в порушення абзацу першого частини першої статті 45 Закону «Про запобігання корупції», подав відповідну декларацію лише 17.03.2018, що встановлено відповідно до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату подачі декларації ОСОБА_1 (17.03.2018), відповідним рапортом та скрін-шотом з офіційної Інтернет-сторінки Реєстру.
Згідно відповіді на запит за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 (вихідний № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року), зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб’єктом декларування документів до Реєстру.
Факт обізнаності ОСОБА_1 щодо обов’язку подачі щорічної декларації (декларацій) посадовою особою юридичної особи публічного права яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та терміни її подачі підтверджується особистим підписом від 15.02.2017 року у відомості «Про ознайомлення з антикорупційним законодавством».
Датою вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання декларації особою яка припиняє діяльність, тобто 17.03.2018 о 11 годин 19 хвилин.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією є дата складання протоколу, а саме 29.05.2018.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину в інкримінованих йому правопорушень не визнав. Надав письмову заяву щодо обставин правопорушень.
Прокурор в судовому засіданні наполягав на притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вивчивши матеріали справи про адміністративні правопорушення та вислухавши пояснення ОСОБА_1 та прокурора, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП України за кваліфікуючою ознакою: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Вина ОСОБА_1 повністю підтверджується наданими до суду матеріалами адміністративної справи, а саме:
-витягом з офіційного сайту НАЗК про надану декларацію;
-витягом декларації за 2016 рік;
-поясненнями ОСОБА_1;
-попередженням щодо вимог ЗУ «Про запобігання корупції»;
-виписка з наказу;
-витягом з офіційного сайту НАЗК про надану декларацію;
-витягом декларації за 2017 рік;
-поясненням ОСОБА_1;
-випискою з наказу ОСОБА_1;
Обставин, що пом’якшують та обтяжують відповідальність, у судовому засіданні не встановлено.
Згідно ч. 3 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Отже із приписів вказаної статті вбачається, що момент із якого починається відрахування строку притягнення особи до адміністративної відповідальності є саме момент виявлення правопорушення, а не момент складення протоколу про адміністративне правопорушення, який в часі може не збігатись, що пов’язано із рядом дій спрямованих на необхідність перевірки обставин вчинення правопорушення та зібрання відповідних доказів.
Згідно пояснень Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (ВССУ) Головам апеляційних суддів областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов’язані з корупцією за Вих.№ 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, якщо на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, то суд в разі заперечення особою своєї вини чи наявності і її діях складу адміністративного правопорушення спочатку в повному обсязі досліджує всі обставини справи, встановлює, чи містить діяння ознаки та склад адміністративного корупційного правопорушення, чи належить особа до суб’єктів цього корупційного правопорушення, чи винна вона в його вчиненні, і лише після цього закриває провадження у справі.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Керуючись ст. ст. 33, ч.1 ст. 172-6, 283-285, 287, 294 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Провадження по справі про адміністративні правопорушення за протоколом №395 від 29.05.2018 року та протоколом № 324 від 23.04.2018 року відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч.1 ст. 172-6 КУпАП на підставі п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП – закрити у зв’язку із закінченням строків притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Малиновського районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.Л. Кузьменко