
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4441/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Затолочного В.С.,
суддів: Гулида Р.М., Шавеля Р.М.,
розглянувши у судовому засіданні у місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 20 квітня 2018 року у справі № 446/763/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити дії, (рішення суду першої інстанції прийняте суддею Бакай І.А. в м. Кам’янка-Бузька Львівської області, 20.04.2018 року), -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – Позивач, ОСОБА_1А.) звернулася з адміністративним позовом до Кам’янка-Бузького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 28.04.2017 року № 1901/04-32 протиправним та зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі – Закон № 3723-ХІІ) з врахуванням надбавок, які вона отримувала при виході на пенсію і з яких їй нараховувалась пенсія.
В ході розгляду справи судом першої інстанції було здійснено заміну первісного відповідача на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Рішенням Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 20 квітня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням, його оскаржив Позивач, яка покликаючись на те, що вказане рішення є незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального і процесуального права, з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить рішення Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 20 квітня 2018 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування апеляційних вимог покликається на те, що рішенням Кам’янка-Бузького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 28.04.2017 р. їй відмовлено в перерахунку пенсії у зв’язку із втратою чинності норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Дане рішення є незаконним, оскільки суперечить конституційним положенням щодо недопущення звуження змісту та обсягу прав громадян на пенсійне забезпечення та принципу відсутності зворотної дії законів та інших нормативно-правових актів.
У зв’язку з неприбуттям у судове засідання учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце судового засідання, справа розглядалася відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС) України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кам’янка-Бузькому управлінні Пенсійного фонду України Львівської області правонаступником якого є Головне управління Пенсійного Фонду України Львівської області та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
24.04.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв’язку із збільшенням посадових окладів. До даної заяви позивач долучила довідки від 21.04.2017 року № 5/8-2725/0/2-17/4-4 та № 5/8-2724/0/2-17/4-8 про складові заробітної плати у січні 2017 року (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність праці та надбавка за виконання особливо важливої роботи).
Відповідач рішенням від 28.04.2017року № 1901/04-32 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що у зв’язку із набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі – Закон № VIII) скасовано, зокрема ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ. Крім того Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі – Постанова № 1013) скасовано пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі – Постанова № 865), яким визначався механізм перерахунку пенсії, призначеної відповідно Закону № 3723-ХІІ. Враховуючи те, що Закон № 889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно з Законом № 3723-ХІІ, підстав для перерахунку пенсії, який був передбачений ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ немає.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції повністю погодився з мотивацією відмови у перерахунку пенсії, викладену у оскаржуваному рішенні пенсійного органу.
Апеляційний суд також погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно із статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ в редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Постанови № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 підвищення заробітної плати державним службовцям проведено з 01 грудня 2015 року. Пунктом 2 зазначеної Постанови передбачено внести до Постанови № 865 зміни, а саме: пункт 4 виключити; абзац перший пункту 5 викласти в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Вказані зміни застосовуються з 01 грудня 2015 року.
Крім того, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу».
10.12.2015 року прийнято Закон № 889-VIII (набрав чинності з 1 травня 2016 року), згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Також статтею 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вирішуючи спір, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, виходячи із обставин справи та системного аналізу вище приведених законодавчих норм, якими регулюються спірні правовідносини, вважає, що відмовляючи Позивачу в перерахунку пенсії, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому колегією суддів відкидаються посилання Позивача на невідповідність Конституції України законодавчих норм, якими скасовано право державних службовців на перерахунок пенсії у випадку підвищення заробітку працюючим державним службовцям, оскільки Відповідачем при відмові у перерахунку пенсії застосовані норми чинного законодавства, які не визнані у встановленому порядку неконституційними і є чинними на час виникнення спірних правовідносин.
До того ж право на пенсійне забезпечення позивача законодавчими нормами, які застосував при відмові у перерахунку пенсії позивачу відповідач, не скасоване і не звужене, оскільки раніше призначена пенсія позивачу продовжує виплачуватися, а порядок перерахунок пенсії врегульовано іншим законодавчим актом.
Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись ст. 241, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 20 квітня 2018 року у справі № 446/763/17 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4