Постанова № 75542657, 26.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
823/1477/18
Номер документу
75542657
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/1477/18 Суддя (судді) першої інстанції:

В.П. Тимошенко

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача: Беспалова О. О.

суддів: Губської О. А., Парінова А. Б.

за участю секретаря: Присяжної Д. В.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року (місце складення: місто Черкаси, час та дата складення повного тексту не зазначені) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності щодо неприйняття рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії у зв'язку із затвердженням Кабінетом Міністрів України нової схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2018 році; зобов'язання здійснити з 01.03.2018 р. перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків заробітної плати на момент виходу на пенсію, виходячи із розміру посадового окладу 6700,00 грн. за 6 групою оплати праці, визначеного постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 18.01.2017 р. «Питання оплати праці працівників державних органів (зі змінами, внесеними згідно з постановою КМ № 24 від 25.01.2018 р.), що прирівняна до його посади (остання посада на державній службі, з якої призначено пенсію) відповідно до довідки Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 16.02.2018 р. № 2 про складові заробітної плати на підставі пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та підпункту 2 пункту 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 р. № 426; зобов'язання провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неприйняття рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_3 у зв'язку із затвердженням Кабінетом міністрів України схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2018 році.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову та ухвалити нове про задоволення позовних вимог в цій частині з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок в частині відсутності у нього права на перерахунок розміру пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним сдужбовцям, оскільки необхідно застосовувати норми, що передбачали таке право на час призначення пенсії позивачу.

До Київського апеляційного адміністративного суду надійшов відзив, зареєстрований 23.07.2018 р. за вх № 24250, в якому відповідач в межах оскарження судового рішення суду першої інстанції зазначає, що з 01.05.2016 р. є чинним Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі - Закон № 889), який не передбачає станом на дату звернення позивача з відповідною заявою такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723), починаючи з 1994 року у розмірі 80% заробітної плати.

20.03.2018 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою щодо перерахунок пенсії з 01.04.2018 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців (а. с. 20 - 24).

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 21.03.2018 р. № 12/Т-10 повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку (а. с. 25 - 26).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом № 3723.

Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

З 01 травня 2016 року набув чинності Закон № 889, а положення Закону № 3723 втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889).

Натомість, у статті 90 Закону № 889 закріплено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В той же час, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців чи працівників органів місцевого с амоврядування.

Оскільки з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців, в тому числі, можливістю перерахунку раніше призначених пенсій, колегія суддів констатує вчинення відповідачем дій у вигляді відмови у здійсненні перерахунку пенсії станом на 21.03.2018 р. (не надаючи оцінку правомірності форми такої відмови) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, відмова відповідача відповідає волі законодавчого органу влади щодо позбавлення права пенсіонерів на перерахунок пенсії державного службовця з 01.05.2016 р.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення в частині його оскарження відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. БеспаловСуддя О. А. ГубськаСуддя А. Б. Парінов

(Повний текст постанови складено 26.07.2018 р.)