
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1386/18 Суддя (судді) першої інстанції: Скалозуб Ю.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Беспалова О.О. Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Гужві К.М.,
за участю представника відповідача Циганенко Н.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо непроведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» та перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» у строк визначений Законом України «Про запобігання корупції»;
- визнати протиправною бездіяльність Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо неприйняття рішення про призначення позивача на посаду, пов'язану із виконанням функцій держави після закінчення спеціальної перевірки відповідно до поданої заяви від 19.06.2017 про призначення на посаду першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо непроведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» та перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» у строк, визначений Законом України «Про запобігання корупції». В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням в частині про задоволення позову, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення помилково застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 24 квітня 2017 року відповідно до пункту 4 статті 28 Закону України «Про державну службу» та на підставі Протоколу конкурсної комісії на зайняття вакантних посад державної служби Чернігівської обласної державної адміністрації №19 від 24 квітня 2017 року, ОСОБА_3 став переможцем конкурсного відбору на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області.
19 червня 2017 року позивачем подано до Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області заяву про призначення на посаду та пакет документів для перевірки у відповідності до вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про очищення влади».
На звернення позивача від 15 липня 2017 року про надання інформації щодо стану проведення перевірок, листом від 08 серпня 2017 року за № 03-21/94 Талалаївська районна державна адміністрація Чернігівської області повернула документи та повідомила ОСОБА_3 про те, що перевірка не розпочата.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року у справі № 825/1417/17, яка набрала законної сили 18 жовтня 2017 року, зобов'язано Талалаївську районну державну адміністрацію Чернігівської області направити стосовно ОСОБА_3 запити до органів, визначених частиною 4 статті 57 Закону України «Про запобігання корупції» та Законом України «Про очищення влади» для проведення спеціальної перевірки та перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади», як особи, яка 24 квітня 2017 року відповідно до пункту 4 статті 28 Закону України «Про державну службу» та на підставі Протоколу конкурсної комісії на зайняття вакантних посад державної служби Чернігівської обласної державної адміністрації від 24 квітня 2017 року № 19, стала переможцем конкурсного відбору на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області.
На виконання судового рішення 23 жовтня 2017 року ОСОБА_3 повторно направив повернуті районною державною адміністрацією документи до Талалаївської районної державної адміністрації для проведення перевірок, а саме автобіографію, копію паспорта громадянина України, копію документів про освіту, медичні довідки про стан здоров'я, копію військового квитка, копію електронної декларації, уповноваженої на виконання функцій держави, копію посвідчення щодо вільного володіння державною мовою. Також, позивачем в заяві повідомлялося, що письмова згода на проведення спеціальної перевірки від 19 червня 2017 року та власноручно написані заяви про те, що до нього не застосовуються заборони, визначені частинами 3 та 4 статті 1 Закону України «Про очищення влади» від 07 квітня 2017 року та від 19 червня 2017 року зберігаються у кадровій службі Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області.
09 листопада 2017 року позивач повторно надав згоду на проведення спеціальної перевірки до Талалаївської районної державної адміністрації за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 171 від 25.03.2015.
29 січня 2018 року ОСОБА_3 звернувся до Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області з проханням повідомити про результати проведених перевірок та про прийняте рішення щодо призначення або про відмову у призначенні на посаду першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області.
Листом від 02 лютого 2018 року Талалаївська районна державна адміністрація Чернігівської області повідомила позивача про те, що 04 січня 2018 року щодо ОСОБА_3 закінчено проведення перевірок та інформація що перешкоджає призначенню на посаду першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації не виявлена, про що складено відповідні довідки.
Листом від 02 лютого 2018 року за № 02-31/3 відповідач повідомив позивача, що 01.02.2018 до районної адміністрації надійшло погодження голови обласної державної адміністрації щодо призначення ОСОБА_3 на посаду першого заступника голови Талалаївської районної державної адміністрації та, у зв'язку із закінченням терміну розгляду заяви від 19.06.2017 запропоновано позивачу актуалізувати заяву про призначення та визначитися з датою призначення.
Вважаючи бездіяльність Талалаївської районної державної адміністрації щодо непроведення спеціальної перевірки та перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» у визначений Законом України «Про запобігання корупції» строк та бездіяльність щодо неприйняття рішення про призначення на посаду протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи вимоги адміністративного позову про визнання бездіяльності щодо проведення спеціальної перевірки щодо позивача протиправною, суд першої інстанції виходив з того, що суб'єктом владних повноважень не було виконано обов'язку щодо проведення такої перевірки у встановлений строк.
В частині про відмову у задоволенні позову рішення суду першої інстанції учасниками справи не оскаржується та судом апеляційної інстанції згідно з вимогами ч. 1 ст. 195 КАС України не переглядається.
Переглядаючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державну службу» на посаду державної служби призначається переможець конкурсу. Рішення про призначення приймається: на посади державної служби категорій "Б" і "В" - керівником державної служби. Рішення про призначення або про відмову у призначенні на посаду державної служби приймається за результатами спеціальної перевірки відповідно до Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції» та за результатами перевірки відповідно до Закону України від 16.09.2014 № 1682-VII «Про очищення влади».
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про очищення влади» передбачено, що особа, яка претендує на зайняття посади, визначеної пунктами 1-10 ч. 1 ст. 2 цього Закону подає власноручно написану письмову заяву, якою повідомляє про згоду на проходження перевірки, згоду на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до цього Закону. Відомості, зазначені у заяві, передбаченій частиною першою цієї статті, перевіряються під час проведення спеціальної перевірки. Встановлення перевіркою факту належності особи до переліку осіб, щодо яких застосовуються заборони, визначені ч.3 або ч.4 ст.1 цього Закону, є підставою для відмови у призначенні такої особи на посаду, на яку вона претендує.
Згідно з ч. 2 цієї статті відомості, зазначені у заяві, передбаченій частиною першою цієї статті, перевіряються під час проведення спеціальної перевірки відповідно до статті 11 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» у порядку та строки, визначені цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про запобігання корупції» стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством, проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що організація проведення спеціальної перевірки покладається на керівника (заступника керівника) державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування або їх апарату, на зайняття посади в якому претендує особа, крім випадків, установлених законом. Для забезпечення організації проведення спеціальної перевірки керівник відповідного державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування або їх апарату може визначити відповідальний структурний підрозділ.
Згідно з ч. 1 ст. 57 Закону України «Про запобігання корупції» спеціальна перевірка проводиться за письмовою згодою особи, яка претендує на зайняття посади, у строк, що не перевищує двадцяти п'яти календарних днів з дня надання згоди на проведення спеціальної перевірки.
Пунктом 8 Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 563 (далі - Порядок 563) передбачено, що особа, яка підлягає перевірці, зобов'язана у десятиденний строк з дня початку проведення перевірки в органі подати до відповідального структурного підрозділу:
1) у разі незастосування заборон, передбачених частиною третьою або четвертою статті 1 Закону:
- власноручно написану заяву про проведення перевірки, передбаченої Законом, про те, що до неї не застосовуються заборони, передбачені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону, про згоду на проходження перевірки та оприлюднення відомостей щодо неї за формою згідно з додатком 1;
- копії, засвідчені підписом керівника кадрової служби і скріплені печаткою (далі - засвідчені копії):
- сторінок паспорта громадянина України з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу паспорта та місце реєстрації;
- документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України);
- декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік, складеної за формою, що встановлена Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі - декларація).
Відповідно до п. 17 Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 563 (далі - Порядок 563), керівник органу не пізніш як на третій день після надходження заяви щодо незастосування до особи, яка підлягає перевірці, заборон, передбачених частинами третьою або четвертою статті 1 Закону, одночасно надсилає органам, що проводять перевірку достовірності відомостей щодо незастосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України (далі - органи перевірки), відповідно до компетенції запити про проведення перевірки за формою згідно з додатком 3 щодо особи, яка підлягає перевірці, до яких додаються засвідчені копії сторінок паспорта громадянина України з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу паспорта та місце реєстрації, а також документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Як вбачається з матеріалів справи, згоду на проведення спеціальної перевірки було надано позивачем 19 червня 2017 року. При цьому було надано також всі, передбачені законодавством, документи.
Проте, спеціальну перевірку було розпочато відповідачем лише на виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року у справі № 825/1417/17, яка набрала законної сили 18 жовтня 2017 року, лише 30 жовтня 2017 року шляхом направлення відповідних запитів.
При цьому, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, мало місце повернення поданих позивачем документів деякими державними органами, що проводять перевірку, у зв'язку з тим, що письмова згода позивача була датована 19 червня 2017 року.
Зазначена обставина мала наслідком порушення термінів проведення спеціальної перевірки.
З огляду на що, висновок суду першої інстанції про те, що, направляючи запити до державних органів, відповідачем не було зазначено, що вказані запити направляються на виконання рішення суду від 26.09.2017, що б пояснило дату написання заяви позивачем та час направлення запитів. Вказане призвело до чисельних повернень запитів з порушенням пункту 7 Порядку щодо терміну надання згоди претендента на проведення спеціальної перевірки.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що бездіяльність Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області щодо не проведення спеціальної перевірки передбаченої Законом України «Про запобігання корупції» та перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» у строк визначений Законом України «Про запобігання корупції» є протиправною.
Щодо посилання апеляційної скарги на ту обставину, що ОСОБА_3 у встановлений строк не було подано заяву про проведення перевірки колегія суддів зазначає, що таке посилання не спростовує факту того, що перевірку проведено з порушенням встановленого законодавством строку з урахуванням дати подання заяви - 19 червня 2017 року.
Отже, висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позову є законним та обґрунтованим.
Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями ст.ст. 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу Талалаївської районної державної адміністрації Чернігівської області залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді О.О. Беспалов О.А. Губська
Повний текст постанови виготовлено 26.07.2018