
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2018 року справа № 805/4402/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Гаврищук Т.Г., Шишова О.О., при секретареві судового засідання – Борисові А.А., за участю представника позивача – ОСОБА_1, представника відповідача – ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року в справі № 805/4402/17-а (головуючий І інстанції Зінченко О.В.) за позовом Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» до Головного управління ДФС у Донецькій області, третя особа – Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Український державний центр радіочастот» (далі – позивач, підприємство, ДП «УДЦР») звернулось до суду з позовом, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Донецькій області (далі – відповідач, податковий орган, управління) щодо не підготовки висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за 2014 рік у сумі 1061428,67 грн з Державного бюджету України, згідно із поданою заявою від 18 жовтня 2017 року № 80/13.1/14421 та не направлення такого висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України;
- зобов’язати Головне управління ДФС у Донецькій області підготувати висновок про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за 2014 рік у сумі 1061428,67 грн, з Державного бюджету України згідно із поданою заявою позивача від 18 жовтня 2017 року № 80/13.1/14421 та направити вказаний висновок для виконання відповідному органу Державного казначейства України.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року адміністративний позов задоволено, внаслідок чого бездіяльність податкового органу визнано протиправною та зобов’язано його виконати дії щодо повернення надміру сплачених грошових зобов’язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності за 2014 рік.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що оскільки на час звернення ДП «УДЦР» із заявою про повернення надміру сплачених сум, за позивачем рахувався борг, згідно з даними зведеної ІКП по податку на прибуток у розмірі 538353,82 грн, платнику відмовлено в поверненні надміру сплачених сум. Тому податковий орган наголошує на відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, встановила наступне.
Відповідно до матеріалів справи ДП «УДЦР» зареєстровано як юридична особа 03 лютого 2000 року за № 0721200000000400. Має відокремлені підрозділи юридичної особи:
- Донецька філія ДП «Український державний центр радіочастот», Код ЄДРПОУ ВП: 23774862, місцезнаходження ВП: 83001, Донецька область, м. Донецьк, Ворошиловський район, пр. Театральний, буд 21;
- Кримська філія ДП «Український державний центр радіочастот» Код ЄДРПОУ ВП: 23450734, місцезнаходження ВП: 95043, ОСОБА_2 Республіка Крим, м. Сімферополь, Київський район, вул. Київська, будинок 133-А;
- Подільська філія ДП «Український державний центр радіочастот» Код ЄДРПОУ ВП: 21726250, місцезнаходження ВП: 21050, Вінницька область, м. Вінниця, Ленінський район, вул. Соборна, будинок 59;
- Центральна філія ДП «Український державний центр радіочастот» Код ЄДРПОУ ВП: 21908235, місцезнаходження ВП: 49064, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Красногвардійський район, пр. Сергія Нігояна, будинок 41;
- Карпатська філія ДП «Український державний центр радіочастот Код ЄДРПОУ ВП: 20564880, місцезнаходження ВП: 76018, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Січових стрільців, будинок 30 Б;
- Західна філія ДП «Український державний центр радіочастот» Код ЄДРПОУ ВП: 20857613, місцезнаходження ВП: 79018, Львівська область, м. Львів, Залізничний район, вул. Стороженка, будинок 20;
- Луганська філія ДП «Український державний центр радіочастот» Код ЄДРПОУ ВП: 23478773, місцезнаходження ВП: 91055, Луганська область, м. Луганськ, Ленінський район, вул. Даля , будинок 13, корпус А;
- Південна філія ДП «Український державний центр радіочастот» Код ЄДРПОУ ВП: 23211596, місцезнаходження ВП: 65059, Одеська область, м. Одеса, Київський район, вул. Краснова, будинок 14, кімната 33;
- Північна-Східна філія ДП «Український державний центр радіочастот» Код ЄДРПОУ ВП: 23751625, місцезнаходження ВП: 61010, Харківська область, м. Харків, Червонозаводський район, вул. Гольбергівська, будинок 63.
ДП «УДЦР» було платником консолідованого податку на прибуток підприємства та сплачувало цей податок за місцем реєстрації своїх структурних підрозділів, в тому числі здійснювало сплату податків Донецької філії ДП «Український державний центр радіочастот».
За даними акту звірки від 06 червня 2016 року № 245-07 між Маріупольською ДПІ та Донецькою філією ДП «Український державний центр радіочастот» за результатами проведених звірок розрахунків платника за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року, за позивачем обліковувалось позитивне сальдо (переплата) з податку на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності за даними податкового органу у розмірі 1061428,67 грн.
В зв'язку з чим підприємство 22 вересня 2017 року звернулось із заявою № 80/13.1/13191 до Маріупольського ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, Північного відділення, про перерахунок надміру сплачених сум грошового зобов’язання із податку на прибуток.
22 вересня 2017 року позивач звернувся із заявою № 80/13.1/13192 до Північного відділення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, якою інформував про допущену Північним відділенням Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області помилку при нарахування податку на прибуток у 2013 рік, яка була виявлена відповідно до акту звірки від 06 червня 2016 року № 245-07.
Листом від 17 жовтня 2017 року за № 22986/10/05-62 Північне відділення Маріупольського ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області повідомило про залишення без виконання заяви підприємства про повернення надміру сплачених коштів з податку через наявність заборгованості по одній із філій підприємства, яка складає 538353,82 грн.
Разом із цим, Північне відділення Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області листом від 09 жовтня 2017 року № 22247/10/05-62 повідомило позивача, що останнє здійснює лише сервісне обслуговування платників податків, питання повноти і своєчасності нарахування та сплати податків та зборів належить до компетенції ГУ ДФС у Донецькій області.
18 жовтня 2017 року ДП «УДЦР» звернулось із заявою за № 80/13.1/14421 до Головного управлінні ДФС у Донецькій області про повернення підприємству надміру сплачених коштів у розмірі 1061428,67 грн, на підставі чого, позивач просив фіскальну службу надати висновок про повернення надміру сплачених грошових зобов’язань по сплаті податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 1061428,67 грн, з Державного бюджету України та направити такий висновок для виконання відповідному органу державного казначейства України.
Відповідь на цю заяву в матеріалах справи відсутня.
Вважаючи, що бездіяльність ГУ ДФС у Донецькій області є протиправною та порушує його права як платника податків, ДП «УДЦР» звернулось до суду з цим позовом.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі – ПК України).
За приписами пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату, є надмірно сплаченим грошовим зобов'язанням.
Абзацом 4 п. 57.1 ст. 57 ПК України (в редакції станом на 01.01.2014, що діяла на момент сплати позивачем авансових платежів з податку на прибуток, на суму яких виникла переплата) зазначено, що платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій), у тому числі визначених п. 133.4 ст. 133 цього Кодексу, та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують двадцяти мільйонів гривень) щомісяця, протягом дванадцятимісячного періоду, сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду. Сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов'язання з цього податку, без подання податкової декларації.
Згідно з пп. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 ПК України (в редакції станом на 10.09.2017 року) платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Процедура повернення надміру сплачених сум грошових зобов’язань регулюється ст. 43 ПК України.
За приписами п. 43.3 ст. 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Положеннями п. 43.4 ст. 43 ПК України регламентовано, що платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Пунктом 43.5 ст. 43 ПК України визначено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків, згідно з приписами п. 43.6 ст. 43 ПК України, здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Відповідно до п. 43.2 ст. 43 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
З аналізу вищенаведених положень Податкового кодексу України суд дійшов висновку, що обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п’яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Отже, умовою повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань, окрім відсутності податкового боргу у платника податку незалежно від виду боргу, є воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення. При цьому, заява подається протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно з інтеграційною карткою підприємства станом на 31 жовтня 2015 року обліковується переплата з податку на прибуток у розмірі 1061428,67 грн, яка не змінилась станом на 31 грудня 2017 року.
Листом № 53404/10/05-62-07 від 14 грудня 2016 року Головне управління ДФС у Донецькій області визнало переплату з податку на прибуток, але зазначило, що повернення надміру сплачених платежів у розмірі 1061428,678 грн не передбачено діючим бюджетним розписом на 2016 рік.
У довідці, виданій Офісом великих платників податків ДФС від 31 жовтня 2017 року № 55882/10/28-10-17-02-23, зазначено, що позивач станом на 31 жовтня 2017 року не має заборгованості зі сплати податків, зборів та платежів.
Наданими відповідними контролюючими органами довідками підтверджено, що структурні підрозділи підприємства також не мають податкового боргу. Помилково утворений податковий борг, який обліковувався за Севастопольською філією ДП «Український державний центр радіочастот», станом на 01 січня 2018 року за філією не обліковується.
Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на час звернення позивача до податкового органу із заявою про повернення надміру сплачених грошових коштів з податку на прибуток підприємств за позивачем та його філіями податковий борг не рахувався. Доказів наявності цього боргу у підприємства на момент його звернення до відповідача, останнім суду також не надано.
Частиною 2 статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій покупцям (споживачам) за рахунок сплачених до державного бюджету сум штрафних (фінансових) санкцій, застосованих такими органами за наслідками проведеної перевірки за зверненням або скаргою покупця (споживача) про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 Бюджетного кодексу України казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства України відповідно до статті 43 цього Кодексу.
Казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Наказом Міністерства фінансів України № 1146 від 15 грудня 2015 року затверджений Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі – Порядок № 1146).
У відповідності до пункту 1 Порядку № 1146 цей Порядок регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі – органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі – органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 5 Порядку визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Відповідно до п. 8 Порядку у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством регламентовано чіткий порядок повернення суб'єктам господарювання надмірно сплачених податкових платежів, який включає в себе сукупність послідовних дій учасників даних правовідносин, а саме: 1) звернення суб'єкта господарювання до податкового органу із відповідною заявою; 2) встановлення податковим органом наявності факту переплати; 3) складання ним відповідного висновку та його надіслання органам Державної казначейської служби України для повернення заявнику надміру сплачених коштів або винесення обґрунтованої відмови у задоволенні заяви.
Враховуючи, що ДП «УДЦР» виконано всі вимоги ст. 43 ПК України, суд погоджується з викладеним в оскаржуваному рішенні висновком щодо протиправності бездіяльності Головного управління ДФС у Донецькій області щодо не підготовлення та неподання до відповідного органу казначейства у встановлені терміни висновку про повернення позивачу коштів у розмірі 1061428,67 грн. Тому порушене право особи підлягає відновленню шляхом зобов’язання податкового органу вчинити дії щодо підготовки та направлення такого висновку. Доводи апеляційної скарги позицію суду першої інстанції не спростовують.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статями 139, 291, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року в справі № 805/4402/17-а за позовом Державного підприємства «Український державний центр радіочастот» до Головного управління ДФС у Донецькій області, третя особа – Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року в справі № 805/4402/17-а – залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 25 липня 2018 року. Повний текст постанови складений 26 липня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів після складення повного тексту в порядку, визначеному ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів М. Г. Сухарьок
ОСОБА_3
ОСОБА_4