Рішення № 75541369, 19.07.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.07.2018
Номер справи
826/1838/16
Номер документу
75541369
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 липня 2018 року № 826/1838/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., за участю секретаря судового засідання Артеменко Я.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до проУповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Європейський газовий банк» Оберемка Романа Анатолійовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,за участю:

від позивача - ОСОБА_3;

від відповідача - Мойсейченко О.В.;

від відповідача (Фонд) - не з'явився

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Європейський газовий банк" щодо не включення його до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами АТ "Єврогазбанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною йому сумою в розмірі 140390,00 грн на підставі договору банківського вкладу з фізичною особою № 348991 від 17.06.2014;

- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Європейський газовий банк" Оберемка Романа Анатолійовича включити його до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Європейський газовий банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з належною йому сумою в розмірі 140390,00 грн на підставі договору банківського вкладу з фізичною особою № 348991 від 17.06.2014 в порядку, визначеному чинним законодавством;

- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб вчинити дії щодо виплати грошових коштів у розмірі, визначеному частиною першою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", що розміщені за договорами банківського рахунку у ПАТ "Європейський газовий банк" на його користь в порядку, визначеному чинним законодавством.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 17.06.2014 на підставі договору банківського вкладу № 348991 ним було розміщено в ПАТ "Європейський газовий банк" грошові кошти в сумі 140390,00 грн. 24.11.2014 на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів було розміщено оголошення про початок виплати коштів вкладникам ПАТ "Європейський газовий банк". Стверджує, що звернувшись до банка-агента ПАТ "Київська Русь" за отриманням коштів за вкладом у ПАТ "Європейський газовий банк", йому усно було повідомлено, що він відсутній в переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Зазначає, що належні йому кошти не підпадають під обмеження, встановлені частиною четвертою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", тому дії Уповноваженої особи щодо невключення позивача до переліку вкладників, вклади яких відшкодовуються за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, є безпідставними.

Ухвалою суду від 03 березня 2016 року відкрито провадження у даній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

30.05.2016 представник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Башаров В.Є. подав до суду письмові заперечення проти позову, у яких останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що позовні вимоги, заявлені позивачем до Фонду, є передчасними.

02.08.2016 Уповноваженою особою подано до суду клопотання, у якому останній просить суд зупинити провадження у справі № 826/1838/16 до вирішення Конституційним Судом України справи за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

20.09.2016 представником Уповноваженої особи Мойсеєнко О.В. подано суду:

- клопотання, у якому останній просить суд закрити провадження у справі № 826/1838/16 на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України;

- заяву про застосування наслідків пропуску позивачем строків звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 20.09.2016 зупинено провадження в адміністративній справі № 826/1838/16 до прийняття рішення Конституційним Судом України справи за конституційним поданням Верховного Суду України щодо конституційності Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ухвали суду від 22.05.2017 поновлено провадження в адміністративній справі № 826/1838/16.

18.10.2017 представником позивача ОСОБА_3 було подано до суду клопотання про долучення судового рішення у справі та надання додаткових доказів.

Ухвалою суду від 17.11.2017 адміністративну справу № 826/1838/16 прийнято до провадження судді Катющенка В.П. та призначено справу до судового розгляду.

18.01.2018 представником Уповноваженої особи Мойсеєнко О.В. подано до суду доповнення до заяви про застосування наслідків пропущення строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 18.01.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Європейський газовий банк" Оберемка Романа Анатолійовича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - залишено без розгляду.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2018 скасовано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2018 та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Відповідно до ухвали суду від 08.05.2018 адміністративну справу № 826/1838/16 прийнято до провадження судді Катющенка В.П. та призначено справу до судового розгляду.

15.06.2018 представником Уповноваженої особи Мойсеєнко О.В. подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справах № 820/3664/16, № 813/5827/15, № 826/1476/15.

У судовому засіданні 03.07.2018 представником Уповноваженої особи Мойсеєнко О.В. подано відзив на позовну заяву, у якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Пояснив, що в період дії тимчасової адміністрації в АТ "Європейський газовий банк" було виявлено низку нікчемних правочинів, в тому числі правочин за участю позивача щодо укладення договору № 348991 та транзакцій з залучення коштів на рахунок № НОМЕР_2. Наголошував на тому, що депозитний договір укладено позивачем з банком у період дії заходів впливу, застосованих Національним банком України до АТ "Європейський газовий банк".

Одночасно з відзивом представником відповідача було подано суду клопотання про виклик свідків для з'ясування обставин щодо реальності залучення грошових коштів АТ "Європейський газовий банк" від позивача.

Ухвалою суду, постановленою у судовому засіданні 03.07.2018 без виходу до нарадчої кімнати, відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі у зв'язку з відсутністю підстав для його задоволення.

Представник позивача у судовому засіданні 19.07.2018 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача - Уповноваженої особи у судовому засіданні 19.07.2018 заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову. Наголошував, що правочин позивача з банком є нікчемним в силу положень пункту 7 частини третьої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідач - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не забезпечив явку уповноваженого представника у судове засідання, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Ухвалами суду, постановленими у судовому засіданні 19.07.2018 без виходу до нарадчої кімнати, відмовлено у задоволенні клопотань представника відповідача про закриття провадження у справі та виклик свідків. Також у судовому засіданні 19.07.2018 представником відповідача усно відкликано клопотання про закриття провадження у справі, подане до суду 20.09.2016.

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 19.07.2018 проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

17.06.2014 позивач уклав з ПАТ "Європейський газовий банк" договір банківського вкладу з фізичною особою № 348991, за умовами якого Банк відкриває Вкладнику депозитний рахунок № НОМЕР_2 та приймає від Вкладника грошові кошти в національній валюті України на строк 30 днів (тобто до 17 липня 2014 року). ... Вкладник вносить готівкою або перераховує безготівковим шляхом з відкритих в Банку власних поточних та/або депозитних рахунків, а Банк приймає на відкритий Вкладнику рахунок грошові кошти в сумі 140390,00 грн.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 16.07.2014 № 424 "Про віднесення ПАТ "Єврогазбанк" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування фізичних осіб прийнято рішення від 16.07.2014 № 57 "Про виведення з ринку та запровадження тимчасової адміністрації в АТ "Єврогазбанк".

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 17.11.2014 № 725 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АТ "Єврогазбанк", виконавчою дирекцією Фонду гарантування фізичних осіб прийнято рішення від 18.112014 № 121 "Про початок процедури ліквідації АТ "Єврогазбанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації та призначено уповноваженою особою Ковальова В.М. строком на 1 рік з 18.11.2014 по 17.11.2015 включно. Рішенням Фонду № 150 від 18.12.2014 Уповноважену особу змінено на Оберемка Р.А.

24.11.2014 на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб розміщено оголошення, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування фізичних осіб прийнято 18.11.2014 рішення № 121 про початок ліквідації АТ "Єврогазбанк" Фонд з 25.11.2014 розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники АТ "Єврогазбанк" з 25.11.2014 по 06.01.2015 включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду Публічного акціонерного товариства "Банк "Київська Русь".

За результатами звернення позивача до ПАТ "Банк "Київська Русь", як зазначено позивачем у позовній заяві, йому усно було повідомлено, що він відсутній в переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

На переконання позивача, у відповідача не було підстав для не включення його до переліку вкладників, вклади яких відшкодовуються за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За визначенням статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):

вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Частиною першою статті 11 та частиною третьою статті 12 наведеного Закону передбачено, що Виконавча дирекція Фонду здійснює управління поточною діяльністю Фонду.

Виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; 3) визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; 4) приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) затверджує порядок визначення банків-агентів та визначає на підставі цього порядку банків-агентів; 6) приймає рішення про оплату Фондом витрат, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку, у межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; 7) встановлює вимоги до змісту договорів банківського вкладу, договорів банківського рахунка з питань, що стосуються функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

Згідно з частиною першою статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Відповідно до частини другої статті 26 зазначеного Закону вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Пунктом 1 частини четвертої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що Фонд протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.

Згідно з нормами статті 27 вказаного Закону Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 9 серпня 2012 року № 14 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення) Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла "Перелік вкладників" (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Відповідно до пункту 6 Розділу ІІІ Положення протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Пунктами 2, 3 розділу IV Положення передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає такі етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

При цьому, Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій, Уповноважена особа Фонду у відзиві на позовну заяву вказує, що у зв'язку з порушенням Банком економічних нормативів, установлених Національним банком; порушенням Банком порядку формування обов'язкових резервів три звітних періоди поспіль, порушенням нормативів ліквідності та наявністю проблем з ліквідністю, що становило реальну загрозу невиконання Банком своїх зобов'язань перед вкладниками та іншими кредиторами, а також потреб у посиленому контролі за діяльністю банку, на підставі ст.ст. 7, 15, 55 ЗУ "Про Національний банк", ст.ст. 66, 67, 73 ЗУ "Про банки і банківську діяльність", з метою захисту інтересів вкладників та кредиторів АТ "ЄВРОГАЗБАНК" постановою Правління Національного банку України від 17.06.2014 № 366/БТ (є банківською таємницею), до АТ "ЄВРОГАЗБАНК" було застосовано заходи впливу за порушення банківського законодавства.

Вказаною постановою було зупинено ряд операцій в ПАТ "Європейський газовий банк", зокрема:

- залучення у вклади (депозити) коштів від фізичних осіб (у ому числі з видачею ощадних депозитних сертифікатів) у національній та іноземній валютах, а також у банківських металах, крім операцій з членами спостережної ради, правління, ревізійної комісії банку, власниками істотної участі банку, а також у разі залучення коштів на умовах субординованого боргу;

- відкриття поточних рахунків (у тому числі карткових) та залучення поточні рахунки клієнтів (у тому числі карткових) - фізичних осіб (резидентів) коштів у національній та іноземній валюті;

- проведення будь-яких активних операцій з інсайдерами та пов'язаними особами;

- та інших операцій.

Представник відповідача акцентував увагу на тому, що в день, коли почала діяти постанова Правління Національного банку України від 17.06.2014 № 366/БТ між позивачем та Банком було укладено договір банківського вкладу. При цьому, стверджує, що грошові кошти в розмірі 140390,00 грн на рахунок позивача були залучені в результаті зняття даних коштів з рахунку № НОМЕР_3, що належить ОСОБА_10 Наголошував на тому, що залишок коштів у Трускавецькому відділенні № 1 АТ "Єврогазбанк" станом на 17.06.2014 становив 1,19 грн.

У зв'язку з чим Уповноважена особа Фонду вважає, що договір банківського рахунку і правочин щодо перерахування коштів є нікчемними з підстав, передбачених пунктом 7 частини третьої статті 38 цього ж Закону, що, у свою чергу, виключає можливість включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до частини другої статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.

Згідно з частиною третьою статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав:

1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;

2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;

3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;

4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;

5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність";

6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;

8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Наведене дає підстави для висновку про наявність в Уповноваженої особи, а у подальшому у Фонду обов'язку забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті, а також права на вчинення дій щодо повідомлення осіб про нікчемність договорів і застосування наслідків їх нікчемності.

Разом з тим, аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що дане право не є абсолютним, а кореспондується з обов'язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон пов'язує нікчемність правочину, тобто, саме по собі твердження про нікчемність правочину недостатньо для визнання його таким, оскільки воно у даному випадку нівелюється протилежним твердженням вкладника про дійсність вкладу.

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 1812.2015 у справі № К/800/39816/15.

Суд звертає увагу, що Уповноваженою особою Фонду не було прийнято жодного рішення, яким би було визнано нікчемним договір банківського вкладу, укладений між ОСОБА_1 та ПАТ "Єврогазбанк".

Також, матеріали справи не містять повідомлення відповідачем позивача про нікчемність правочину. Представник відповідача на неодноразові вимоги суду не надав суду доказів існування такого повідомлення та відповідного рішення.

Зазначені обставини свідчать про порушення відповідачем встановленої законом процедури повідомлення вкладника про нікчемність укладених з банком договорів.

Щодо доводів представника відповідача про нікчемність договору банківського вкладу з підстав, визначених пунктом 7 частини третьої статті 38 Закону, суд зазначає насупне.

Умовою застосування вказаної норми при встановленні нікчемності правочину є мета надання окремим кредиторам переваг, прямо не встановлених для них законодавством.

Однак, одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах 200000,00 грн прямо встановлена законодавством України, а тому посилання на пункт 7 частини третьої статті 38 вказаного Закону не є належною підставою для визнання правочинів з внесення позивачем коштів на власний депозитний рахунок нікчемними.

Суд звертає увагу, що доказів на підтвердження нікчемності правочину (спрямованості його на порушення прав та свобод особи або держави, незаконне заволодіння майном) Уповноваженою особою Фонду не наведено, оскільки умови договору банківського рахунку є типовими, та з них не вбачається, які саме пільги або переваги отримав (міг би отримати) позивач.

Аналогічна позиція узгоджується з висновками Вищого адміністративного суду України, викладеними в ухвалі від 07.06.2017 у справі №826/11989/15.

Суд критично оцінює доводи представника в частині того, що про нікчемність правочину свідчить те, що договір банківського вкладу був укладений під час дії заборони Національного банку України, з огляду на наступне.

Відповідно до пунктів 7.7. - 7.10 глави 7 розділу II Положення про застосування Національним банком України заходів впливу, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 17.08.2012 № 346 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Національний банк забезпечує отримання банком рішення про обмеження, зупинення чи припинення окремих видів операцій банку під підпис його уповноваженого представника на другому примірнику супровідного листа із зазначенням дати та часу отримання (далі - момент отримання).

Банк з моменту отримання рішення Національного банку про обмеження окремих видів здійснюваних банком операцій та протягом визначеного цим рішенням строку (або до визначеного терміну) укладає договори та здійснює операції, у тому числі згідно з договорами, що укладені ним з клієнтами до моменту отримання рішення, виключно з урахуванням установлених обмежень.

Банк з моменту отримання рішення Національного банку про зупинення окремих видів здійснюваних банком операцій та на визначений у цьому рішенні строк (або до визначеного терміну) утрачає право одночасно на здійснення таких операцій у визначеній рішенням частині (щодо виду здійснюваних операцій та/або кола клієнтів) та продовження строку діючих договорів (укладання нових договорів) щодо проведення операцій, які зупинені.

З копії листа Національного банку України від 14.09.2015 №18.03017/32357 вбачається, що постанова Національного банку України від 17.06.2014 № 366/БТ "Про застосування до Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" заходів впливу та призначення куратора" була доведена до відома Банку 18.06.2014 о 12 год. 30 хв., про що свідчить відмітка голови Правління Банку Сулятицького Б.І. про отримання примірника № 11 постанови, яка була зроблена на примірнику № 7 Національного банку України.

Зазначені обставини свідчать про те, що на момент укладення позивачем з ПАТ "Єврогазбанк" договору банківського вкладу від 17.06.2017 № 348991, про існування постанови Національного банку України від 17.06.2014 № 366/БТ "Про застосування до Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" не могло бути відомо жодній стороні договору.

Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 10.12 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України № 492 від 12.11.2003, кошти на вкладний (депозитний) рахунок фізичної особи можуть бути внесені вкладником готівкою, перераховані з іншого власного вкладного (депозитного) або поточного рахунку. Після закінчення строку або настання інших обставин, визначених законодавством України чи договором банківського вкладу, кошти з вкладного (депозитного) рахунку повертаються вкладнику шляхом видачі готівкою або в безготівковій формі на зазначений у договорі рахунок вкладника для повернення коштів чи за заявою вкладника на інший його рахунок. На вкладний (депозитний) рахунок фізичної особи можуть зараховуватися кошти, які надійшли на ім'я власника рахунку від іншої особи, якщо договором банківського вкладу не передбачено інше. У цьому разі вважається, що власник рахунку погодився на одержання грошових коштів від іншої особи, надавши їй необхідні дані про свій вкладний (депозитний) рахунок.

Приписи статті 319 Цивільного кодексу України визначають, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України врегульовано Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні".

Відповідно до пункту 1.24 статті 1 вказаного Закону переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.

У свою чергу, згідно з пунктом 1.15 статті 1 згаданого Закону, ініціатором є особа, яка на законних підставах ініціює переказ коштів шляхом формування та/або подання відповідного документа на переказ або використання електронного платіжного засобу.

Статтею 5 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що відносини між суб'єктами переказу регулюються на підставі договорів, укладених між ними з урахуванням вимог законодавства України.

Згідно положень статті 30 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" переказ вважається завершеним з моменту зарахування суми переказу на рахунок отримувача або її видачі йому в готівковій формі.

Банк отримувача в разі надходження суми переказу протягом операційного дня зобов'язаний її зарахувати на рахунок отримувача або виплатити йому в готівковій формі в той самий день або в день (дата валютування), зазначений платником у розрахунковому документі або в документі на переказ готівки.

Відповідно до квитанції від 17.06.2014 № 75829 ОСОБА_1 особисто внесено на свій вкладний рахунок 140390,00 грн.

За таких обставин суд приходить до висновку, що Уповноваженою особою Фонду не доведено наявності підстав, передбачених пунктом 7 частини третьої статті 38 Закону, для визнання нікчемним внесення коштів на рахунок позивача, й відповідний висновок є таким, що ґрунтується на припущеннях та ймовірності, а отже є необґрунтованим. Уповноваженою особою Фонду не надано доказів, які б свідчили, що зазначений правочин є таким, що порушує публічний порядок чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.

Крім того, в силу положень частини третьої статті 228 Цивільного кодексу України питання недійсності правочину у разі недодержання вимоги щодо його відповідності інтересам держави і суспільства, його моральним засадам вирішується виключно судом, натомість відповідного судового рішення про визнання недійсним спірного договору та застосування до нього правових наслідків недійсності матеріали справи не містять.

Також суд вважає необхідним зазначити, що Уповноваженою особою Фонду не було враховано, що частину 3 стаття 38 Закону доповнено пунктом 7 згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи" від 04.07.2014 № 1586-VII, який набрав чинності 11.07.2014, тобто після укладення договору банківського вкладу № 348991 від 17.06.2014 та здійснення зарахування коштів на рахунок позивача. За таких обставин, з урахуванням закріпленого у статті 58 Конституції України принципу дії нормативно-правових актів у часі, зазначена норма не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Враховуючи наведене у сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача у межах даних правовідносин, з огляду на їх нормативне регулювання, є визнання протиправною бездіяльності Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" Оберемка Романа Анатолійовича щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договору банківського вкладу № 348991 від 17.06.2014 та зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Європейський газовий банк" Оберемка Романа Анатолійовича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами у Публічному акціонерному товаристві "Європейський газовий банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, заявлених позивачем до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, з огляду на наступне.

Суд звертає увагу на те, що Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого Уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. В даному випадку Фонд не отримував ні Переліку вкладників з відомостями про позивача, ні додаткової інформації про позивача, як вкладника, на кошти якого поширюються гарантії Фонду, тобто відсутні підстави для висновку про порушення Фондом прав позивача та, відповідно, підстави для задоволення позову в цій частині.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (82100, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Європейський газовий банк» Оберемка Романа Анатолійовича (04655, м. Київ, проспект Степана Бандери, 16, код ЄДРПОУ 34693790) щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на підставі договору банківського вкладу № 348991 від 17.06.2014.

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Європейський газовий банк» Оберемка Романа Анатолійовича (04655, м. Київ, проспект Степана Бандери, 16, код ЄДРПОУ 34693790) подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 (82100, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами у Публічному акціонерному товаристві «Європейський газовий банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Європейський газовий банк» Оберемка Романа Анатолійовича (04655, м. Київ, проспект Степана Бандери, 16, код ЄДРПОУ 34693790) на користь ОСОБА_1 (82100, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) 1102 (одну тисячу сто дві) гривні 40 копійки сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147-VIII).

Суддя В.П. Катющенко

Повний текст рішення складено та підписано 27 липня 2017 року.