
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у забезпеченні адміністративного позову
27 липня 2018 р. Справа № 1840/2895/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кравченко Є.Д., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Сенс" про забезпечення позову у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сенс" до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сенс" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради, в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради від 20.07.2018 № 71-ОД.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 відкрито провадження за вказаною позовною заявою, справу призначено до розгляду у загальному позовному провадженні.
Разом з позовною заявою позивач подав до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради від 20.07.2018 № 71-ОД до набрання законної сили рішенням по даній справі.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову позивач зазначив, що на підставі оскаржуваного наказу, який позивач вважає протиправним, Управлінням було видано направлення для проведення позапланового заходу № 48 від 20.07.2018, згідно якого призначено позапланову перевірку об’єкту ТОВ «СЕНС», яка буде проведена з 26.07.2018 по 08.08.2018. У випадку, якщо дію оскаржуваного наказу про проведення позапланової перевірки не буде зупинено судом, даний наказ в найближчий час (вже 26.07.2018р.) буде виконано (реалізовано) відповідачем, що в свою чергу унеможливить ефективний захист порушених прав позивача в разі задоволення позовних вимог в даній справі, а тому взагалі відпаде необхідність в розгляді даної справи. Таким чином, невжиття заходів забезпечення позову зробить неможливим ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся згідно даного позову.
Дослідивши доводи заяви та додані до неї матеріали, суд вважає, що заява задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно із ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняє дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 151 КАС України, адміністративний позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.
Частиною 2 статті 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Із системного аналізу вимог наведених статей вбачається, що заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим позовним вимогам, безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
У вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.
Однак, у ході розгляду заяви судом не виявлено існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам заявника до прийняття у справі судового рішення, або неможливості захисту таких прав та інтересів без вжиття заходів забезпечення позову, або необхідності докласти значних зусиль та витрат для відновлення таких прав та інтересів при виконанні у майбутньому судового рішення, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Разом з тим, наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваних рішення, дій та/або бездіяльності може бути виявлена судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.
Крім того, сам спосіб забезпечення позову у вигляді зупинення дії оскаржуваного наказу не може бути застосованим у даному випадку, оскільки з підстав, зазначених позивачем, зокрема щодо незаконності спірного наказу, суд з цих підстав щодо такого виду забезпечення позову вирішує позовні вимоги наперед, що не відповідає принципам адміністративного судочинства.
Зважаючи на викладене, суд відмовляє у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 150, 151, 248 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Сенс" про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Є.Д. Кравченко