Рішення № 75540042, 25.07.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
819/688/18
Номер документу
75540042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/688/18

25 липня 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю: секретаря судового засідання Риндюк В.Т.

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) 17.04.2018 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач), у якому просив зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно з особовими рахунками за період з 01.01.1995 по 31.12.1999, виходячи з сум заробітку, з яких були сплачені страхові пенсійні внески з дати первинного призначення пенсії - 20.01.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно не враховано заробітну плату позивача за періоди роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 в ДП ДАК "Хліб України" "Тернопільський КХП" на посаді вантажника дільниці №3,4 на підставі поданих розрахункових листів, довідки архівного відділу, довідки про заробітну плату від 26.10.2017 №1393/26-3.02, оскільки архівна довідка складена архівним відділом Тернопільської міської ради на підставі наявних в архівних фондах оригіналів його первинних документів. Тому, позивач вважає, що на підставі наданих документів, відповідач мав провести нарахування пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 прийнято до провадження адміністративну справу №819/688/18 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву від 08.05.2018, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову та клопотання про призначення у справі судового засідання з повідомленням (викликом) сторін (аркуш справи 13-18).

Позивач подав до суду відповідь на відзив від 14.05.2018 (аркуш справи 20-21).

Суд ухвалою від 23.05.2018 постановив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначив судове засідання на 25.06.2018.

У судовому засіданні 25.06.2018 оголошено перерву до 11.07.2018.

Позивач подав 10.07.2018 уточнення позовних вимог.

Суд в судовому засіданні 11.07.2018 ухвалив долучити до матеріалів справи клопотання про уточнення позовних вимог, продовжив процесуальні строки розгляду справи та оголосив перерву до 25.07.2018.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві. Просили суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві. Зокрема зазначив, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області проведено перевірку достовірності видачі довідки про заробіток для обчислення пенсії. Згідно акту перевірки сектору контрольно-перевірочної роботи №1 управлінням внутрішнього аудиту та фінансового контролю від 20.02.2018 №1131 виявлено розбіжності в нарахованих сумах заробітку зазначених у довідці та особових рахунках, тому провести перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період з 01.01.1995 по 31.12.1999 немає можливості. Також зазначено, що довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами і провести перерахунок пенсії згідно поданих довідок немає підстав. Просив суд в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.

Суд встановив, що позивачу з 20.01.2018 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

24.02.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо призначення пенсії та долучив довідку про заробітну плату від 26.10.2017 №1393/26-3.02 за період роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 в ДП ДАК "Хліб України "Тернопільський комбінат хлібопродуктів".

Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області листом від 20.02.2018 №4105/04 повідомило позивача, що провести перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з 01.01.1995 по 31.12.1999 немає можливості, оскільки згідно з акта перевірки сектору контрольно-перевірочної роботи №1 управлінням внутрішнього аудиту та фінансового контролю від 20.02.2018 №1131 виявлено розбіжності в нарахованих сумах заробітку зазначених в довідці та особових рахунках (аркуш справи 7).

Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV), для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Стаття 41 цього Закону, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч.3 ст.44 Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/118461.1(далі Порядок від 25.11.2005 № 22-1).

Згідно із п.п.3 п.2.1 Порядку від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п.2.10. вищевказаного Порядку від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Так, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що при поданні документів на призначення пенсії за віком, позивач подав органу Пенсійного фонду довідку від архівного відділу Тернопільської міської ради про заробітну плату на "ДП ДАК "Хліб України" Тернопільський комбінат хлібопродуктів" за період жовтень за 1995-1999 роки (аркуш справи 8).

Однак, вказана довідка органом Пенсійного фонду була відхилена, через те, що проведено перевірку достовірності видачі довідки про заробіток для обчислення пенсії. Згідно акту перевірки сектору контрольно-перевірочної роботи №1 управлінням внутрішнього аудиту та фінансового контролю від 20.02.2018 №1131 виявлено розбіжності в нарахованих сумах заробітку зазначених в довідці та особових рахунках (аркуш справи 16).

А тому, відповідач з цих підстав не врахував заробітну плату ОСОБА_1 за період з 01.01.1995 по 31.12.1999.

Проте, із вказаною позицією відповідача суд не погоджується, з наступних підстав.

З аналізу наведеного законодавства вбачається, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Вказане також підтверджується правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі №21-11а15.

Так, Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області були встановлені виплати, з яких утримувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та перевірялося достовірність відомостей зазначених в довідках про заробітну плату. А тому, суд приходить до висновку, що у відповідача була можливість врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи з 1995-1999 роки на "ДП ДАК "Хліб України" Тернопільський комбінат хлібопродуктів" для визначення призначеної пенсії.

Крім того, всі виплати підтвердженні первинними документами, а саме розрахунковими листами дослідженими в судовому засіданні (аркуш справи 33-86), які знаходяться на зберіганні в архівному відділі виконавчого комітету Тернопільської міської ради.

Згідно із п.п.3 п.4.2. Порядку від 12.04.2011 №112-11, орган, що призначає пенсію, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Оскільки за результатами перевірки документів, відповідач виявив розбіжності у досліджуваних довідках, то при зарахуванні заробітної плати за спірні періоди, необхідним є врахування зазначених розбіжностей, викладених у акті перевірки №1131 від 20.02.2018.

Водночас, повне відхилення відповідачем та не врахування заробітної плати за 1995-1999 роки є безпідставним та таким, що порушує права позивача. Доказів протилежного - відповідачем надано суду не було.

Крім того, суд звертає увагу, що обов'язок визначення правильного розміру пенсії покладений на відповідача.

Зважаючи на наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити, та зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно з особовими рахунками за період з 01.01.1995 по 31.12.1999, виходячи з сум заробітку, з яких були сплачені страхові пенсійні внески з дати первинного призначення пенсії.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір на суму 704,80 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно з особовими рахунками за період з 01.01.1995 по 31.12.1999, виходячи з сум заробітку, з яких були сплачені страхові пенсійні внески з дати первинного призначення пенсії - 20.01.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1), судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 (вісімдесят) коп. сплачений згідно з квитанцією №58 від 17.04.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27 липня 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.