
Справа № 815/2651/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2018 року м. Одеса
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) справу за позовною заявою ОСОБА_2 (місце проживання: 68710, Одеська область, Болградський район, с. Дмитрівка, вул. Курогло, 79; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 68609, Одеська область, Болградський район, с. Дмитрівка, вул. Курогло, 79; код ЄДРПОУ 37743414), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання рішень протиправними, зобов’язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи та призначення пенсію на пільгових умовах, –
ВСТАНОВИВ:
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 110 від 29.03.2018р. щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.03.2018 року (протокол № 3) щодо відмови ОСОБА_2 в підтвердженні стажу роботи у період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року на посаді тракториста - машиніста, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах;
зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи ОСОБА_2 на посаді тракториста в колгоспі «Рассвет», КСП «Рассвет», СВК «Дмитрівка» в селі Дмитрівка Болградського району Одеської області у період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року;
зобов'язати Ізмаїльське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити з 11.11.2017 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою від 06.06.2018 року ОСОБА_1 окружним адміністративним судом вказану позовну заяву було залишено без руху.
21.06.2018 року (вхід. № ЕП/3508/18) на виконання ухвали позивач надав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, чим усунув зазначені судом недоліки.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 26.06.2018 р. відкрито провадження в адміністративній справі, визначено, що розгляд справи з урахуванням положень ст. 263 КАС України буде здійснюватись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26.06.2018 року (вх. № 18295/18) позивачем до канцелярії суду подано заяву про усунення недоліків позовної заяви.
11.07.2018 року (вх. № 19940/18) представником відповідача – Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до канцелярії суду подано відзив на позовну заяву.
16.07.2018 року (вх. № 20477/18) представником відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області до канцелярії суду подано відзив на позовну заяву.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач працював трактористом-машиністом в селі Дмирівка Болградського району Одеської області у період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року в колгоспі «Рассвет», КСП «Рассвет», СВК «Дмитрівка» та у періоди з 01.07.2016 року по 16.02.2017 року і з 09.06.2017 року по 31.10.2017 року в TOB «Агрофірма Дмитрівка». Позивач 21.12.2017 року звернувся до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.03.2018 року (протокол № 3) йому відмовлено в підтвердженні періоду роботи на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року відповідно до п. «в» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з посиланням на те, що на одному тракторі працювали два трактористи - машиністи, у зв'язку з чим у позивача нібито відсутній пільговий стаж, необхідний для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач вважає відмову протиправною та такою, що порушує його право на соціальний захист. Також позивач зазначив, що відповідачами не дотримано вимог Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006р., та було розглянуто заяву позивача за його відсутності, без повідомлення про дату, час та місце її розгляду. Відтак, позивач був позбавлений можливості брати участь у розгляді заяви та бути заслуханим на комісії, подати додаткові відомості, що підтверджують виконання робіт, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, заявити клопотання про залучення в якості консультантів фахівців місцевих органів виконавчої влади та сільськогосподарських підприємств.
Від відповідача - Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву від 11.07.2018 р. (вх. №19940/18), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що згідно чинного законодавства обов’язок по нарахуванню та виплаті пенсії позивача покладено на Ізмаїльське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Враховуючи, що первинними документами не підтверджено пільговий характер та безпосередню зайнятість ОСОБА_2 у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду, в останнього відсутній пільговий стаж тракториста-машиніста, в зв’язку з чим немає підстав для нарахування пільгової пенсії. Під час розгляду питання про призначення позивачу пенсії, відповідач діяв на підставі та у межах, передбачених чинним законодавством повноважень, в зв’язку з чим, на думку відповідача, відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення № 110 від 29.03.2018р. щодо відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.03.2018р. (протокол № 3) щодо відмови в підтвердженні стажу роботи у період з 01.01.1984р. по 22.01.2005р, з 1992 та 2004, 2005 р.р. на посаді тракториста-машиніста.
Від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву від 16.07.2018р. (вх. № 20447/18), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що згідно роз’яснювального листа Міністерства соціального забезпечення від 30.03.1992р. № 02-166/37 -18 не призначається пенсія по ст. 13 п. «в» у випадку, коли за одним трактором, який працює у виробництві сільськогосподарської продукції у колгоспі закріплені два трактористи, які працюють позмінно. Враховуючи, що за одним трактором з 1995р. по 2004 р. закріплено два трактористи, а за періоди роботи з 1992 по 2004, 2005 р. взагалі відсутня інформація про роботу заявника та відсутня інформація про зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення про відмову ОСОБА_2 у підтвердженні періоду роботи на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1984р. по. 22.01.2005р. відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, керуючись КАС України в редакції чинній з 15.12.2017 р.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1).
За таких обставин суд дійшов висновку про підсудність позовної заяви ОСОБА_2 ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
ОСОБА_2 працював трактористом-машиністом в селі Дмирівка Болградського району Одеської області у період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року в колгоспі «Рассвет», КСП «Рассвет», СВК «Дмитрівка» та у періоди з 01.07.2016 року по 16.02.2017 року і з 09.06.2017 року по 31.10.2017 року в TOB «Агрофірма Дмитрівка» (а.с. 19-20).
21.12.2017 р. позивач звернувся до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 47).
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.03.2018 року (протокол № 3) позивачу відмовлено в підтвердженні періоду роботи на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року відповідно до п. «в» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з посиланням на те, що на одному тракторі працювали два трактористи - машиністи, у зв'язку з чим у позивача нібито відсутній пільговий стаж, необхідний для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 18).
Рішенням Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.03.2018р. № 110 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи. Фактичною підставою для відмови в призначенні пенсії є те, що на одному тракторі працювали два трактористи - машиністи, у зв'язку з чим у позивача відсутній пільговий стаж, необхідний для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах (а.с. 15).
Не погодившись із зазначеними рішеннями відповідачів, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що даний позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Процедура призначення та отримання пенсії, в тому числі на пільгових умовах, встановлена Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
За змістом п. в ст. 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV, в редакції Закону України від 03.10.2017 р. № 2148-VIII, на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Статтею 62 Закону № 1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.93 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі - Порядок № 637) встановлено правило, згідно якого при призначенні пільгових пенсій необхідне надання довідок встановленого зразка з метою підтвердження відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, і видаються підприємством, на якому особа працювала або правонаступником (пункт 20 Порядку). У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно п. 20 Порядку № 637 для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктами 3, 4 Порядку підтвердження періодів роботи передбачено, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р. № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 р. за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1) встановлено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
За приписами п.7 Порядку № 18-1 для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право: заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку.
Відповідно до п.9 Порядку № 18-1 комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи.
Доказів, які б свідчили про дотримання відповідачами вимог п.9 Порядку № 18-1 до суду не надано.
Згідно п. 11, 12 Порядку № 18-1, для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність). У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління, та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Згідно п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 р. за № 1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористів-машиністів роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 р. № 7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.
Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії "тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
Згідно матеріалів справи, стаж роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року в колгоспі «Рассвет», КСП «Рассвет», СВК «Дмитрівка» в селі Дмитрівка Болградського району Одеської області у період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року, підтверджується копією трудової книжки.
Однак, другою необхідною умовою для зарахування такого стажу до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах є безпосередня зайнятість особи у виробництві сільськогосподарської продукції, відсутність підтвердження якої, на думку відповідача, і стала підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.
Як вже зазначалося вище, безпосередня зайнятість особи у виробництві сільськогосподарської продукції підтверджується за допомогою відповідних уточнюючих довідок з підприємств, де працювала особа.
Водночас, постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1), затверджено Порядок та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Згідно з п. 1.1 цього Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до п. 4.1, 4.2 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (п. 1.7, 3.3 Порядку №22-1).
Судом встановлено, що відповідач прийняв від позивача заяву про призначення пенсії разом із документами, і вивчивши вказані документи встановив, що поданих документів недостатньо для підтвердження пільгового стажу, проте, всупереч вимогам закону відповідачами не надано позивачу допомоги у підготовці матеріалів для розгляду комісією з питань підтвердження стажу роботу на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років за період роботи в колгоспі «Рассвет», КСП «Рассвет», СВК «Дмитрівка» та у періоди з 01.07.2016 року по 16.02.2017 року і з 09.06.2017 року по 31.10.2017 року в TOB «Агрофірма Дмитрівка», не вказано позивачу які ще конкретні документи потрібно подати для розгляду, не з'ясовано можливості у позивача надати додаткові документи, а натомість відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що дії відповідачів щодо відмови позивачу в підтвердженні періоду роботи на посаді тракториста-машиніста з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року відповідно до п. «в» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є передчасними.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення в т.ч. про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Із змісту вказаних норм вбачається, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ст. 245 КАС України.
З метою захисту порушеного права позивача на підтвердження пільгового стажу для призначення пенсії за віком, виходячи з принципу правової визначеності у спірних правовідносинах, керуючись положеннями ст. 245 КАС України, суд зобов’язує відповідачів повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 21.12.2017 р. про призначення пенсії на пільгових умовах та вирішити питання щодо підтвердження стажу роботи у період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року на посаді тракториста – машиніста та призначення з 11.11.2017 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому суд звертає увагу відповідачів, що під час повторного розгляду заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах, вони зобов'язані розглянути вказану заяву, враховуючи правовий висновок суду наведений в даній справі та прийняти відповідні рішення.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належними засобами доказування правомірність дій щодо відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії, а тому позов підлягає задоволенню.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відтак, враховуючи, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судовий збір у розмірі 352,40 грн., з Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області судовий збір у розмірі 352,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 (місце проживання: 68710, Одеська область, Болградський район, с. Дмитрівка, вул. Курогло, 79; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 68609, Одеська область, Болградський район, с. Дмитрівка, вул. Курогло, 79; код ЄДРПОУ 37743414), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: 65107, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання рішень протиправними зобов’язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи та призначити пенсію на пільгових умовах, – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 110 від 29.03.2018р. щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.03.2018 року (протокол № 3) щодо відмови ОСОБА_2 в підтвердженні стажу роботи у період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року на посаді тракториста - машиніста, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах.
Зобов`язати Ізмаїльське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 (місце проживання: 68710, Одеська область, Болградський район, с. Дмитрівка, вул. Курогло, 79; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) від 21.12.2017 р. про призначення пенсії на пільгових умовах та вирішити питання щодо підтвердження стажу роботи у період з 01.01.1984 року по 22.01.2005 року на посаді тракториста – машиніста та призначення з 11.11.2017 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу - машиністу безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) судові витрати у розмірі 352,40 грн., з Ізмаїльського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 37743414) судові витрати у розмірі 352,40 грн. на користь ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Рішення може бути оскаржено до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду.
Суддя: О.М. Тарасишина
.