
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/424/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Іванчук М. І.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» (далі – позивач, ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ») звернулося в суд з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі – відповідач, Офіс ВПП ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 29.11.2017 року № НОМЕР_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» у період, що перевірявся відповідачем, здійснювало реалізацію пального за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_2 ввезеного на митну територію України, з якого було сплачено акцизний податок, а тому виявлені в акті перевірки порушення щодо заниження товариством акцизного податку не відповідають фактичним обставинам справи
Ухвалою суду від 30.03.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено у даній справі підготовче засідання.
Ухвалою суду від 22.05.2018 року продовжено строк підготовчого провадження по справі - до 27.06.2018 року, а ухвалою суду від 20.06.2018 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав посилаючись на правомірність висновків контролюючого органу, зроблених при проведенні перевірки, вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідно до вимог чинного законодавства, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
У судове засідання 18.07.2018 року позивач свого представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. При цьому, 10.05.2018 року представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» зареєстроване як юридична особа, видами діяльності якої є, зокрема, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; роздрібна торгівля пальним, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У період з 10.11.2017 року по 10.11.2017 року посадовими особами Львівського управління Офісу ВПП ДФС було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» з питань повноти сплати акцизного податку при реалізації товару за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_2 понад обсяги протягом червня 2016 року – квітня 2017 року.
За результатами перевірки складено акт від 10.11.2017 року № 226/28-06-48-06/37821544, яким встановлено порушення ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» вимог п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213, п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215, п. 216.12 ст. 216 Податкового кодексу України, в результаті чого товариством занижено акцизний податок всього у сумі 1 427 320,66 грн., в тому числі: за червень 2016 року у сумі 897 315,25 грн.; за липень 2016 року в сумі 349 034,20 грн.; за серпень 2016 року у сумі 83 295,24 грн.; за квітень 2017 року у сумі 97 675,97 грн.
На підставі вищевказаного акту перевірки Офісом ВПП ДФС було прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.11.2017 року № НОМЕР_1, яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання за платежем пальне на 2140980,99 грн., в тому числі за основним платежем 1427320,66 грн., за штрафними санкціями – 713660,33 грн.
При проведенні перевірки посадовими особами відповідача було встановлено наступне.
Працівниками СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС проведено перевірку даних, зазначених в актах інвентаризації залишку пального від 18.03.2016 року №9038674075 та від 18.03.2016 року №9038582755, поданих ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку за період діяльності з 01.01.2016 року по 29.02.2016 року.
За результатами перевірки складено акт від 14.09.2016 року № 297/28-06-39/37821544, відповідно до якого не підтверджено залишок пального станом на 01.03.2016 року, зазначеного в актах інвентаризації, поданих ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС від 18.03.2016 а саме: не підтверджено залишок інгібіторів, присадок, добавок (код УКТ ЗЕД НОМЕР_2) в кількості 257 213,44 кг. (270 750,97 л).
ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», не погодившись із актом від 14.09.2016 року № 297/28-06-39/37821544, подало позовну заяву до суду щодо зобов’язання Офіс ВПП ДФС відновити в Системі електронного адміністрування реалізації пального, Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних та інших інформаційних базах органів доходів і зборів, вилучені на підставі вищезазначеного акту.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 31.07.2017 року у справі № 803/855/17, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017 року у справі № 876/9162/17 (№ 803/855/17), у задоволенні позову товариства було відмовлено. Ухвалою Верховного Суду від 26.12.2017 року касаційну скаргу позивача на зазначені судові рішення повернено заявнику.
При розгляді судами справи № 803/855/17 було встановлено, що відповідно до пункту 9 підрозділу 5 розділ ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
При цьому формула наведена у пункті 232.3 статті 232 Податкового кодексу України включає: еАНакл = еАНаклОтр + еАМитн + еЗаявкиПоповн - еКоригЗаявкиПоповн - еАНаклВид - еВтрат, де: еАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних; еАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок.
Виходячи з аналізу вказаних приписів, у акті інвентаризації відображаються обсяги пального за отриманими акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та з якого сплачено акцизний податок.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
На виконання вимог пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №219 затверджено форму Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядок його заповнення та подання.
Відповідно до пункту 2 Порядку №219 заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, Акт складається особою, що здійснює реалізацію пального та яка згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 розділу VI Кодексу зареєстрована платником акцизного податку (далі - платник податку) щодо обсягів залишку пального: отриманого від інших суб'єктів господарювання (складається особою, що здійснює реалізацію пального, в тому числі виробником та імпортером). При цьому обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта; виробленого на митній території України, з якого сплачено акцизний податок (складається виробником пального); ввезеного на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок (складається імпортером пального).
Законом України від 24.12.2015 року №909-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, зокрема, визначено, що до складу товарів з яких справляється акцизний податок віднесено товари за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_2.
Отже, при формуванні акта інвентаризації залишків пального необхідно враховувати факт, чи був сплачений акцизний податок при виробництві чи імпорті товарно-матеріальних цінностей на митну територію України згідно коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2.
Судовими рішеннями у справі № 803/855/17 встановлено, що за придбане у 2016 році пальне згідно коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2 ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було сплачено акцизний податок.
Водночас, враховуючи те, що ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» протягом січня – лютого 2016 року придбано 159 296.81 кг присадок, реалізовано 159 078,56 кг присадок, залишок станом на 01.03.2016 року становить 218,25 кг.
Відповідно до договору відповідального зберігання від 06.11.2013 року, зазначеного ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» в акті інвентаризації станом на 01.03.2016 року та в акті виконаних робіт від 14.01.2016 року №ОУ-0000003, наданого позивачем в ході перевірки, пальне зберігалось на складі ТОВ «Старокостянтиніська база нафтопродуктів», за адресою: м. Старокостянтинів, вул. Залізнична, 6.
СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС скеровано лист на Красилівську ОДПІ ГУ ДФС від 02.06.2016 року за №7038/28-06-39-907 про підтвердження зберігання нафтопродуктів відповідно до укладеного договору оренди. Згідно отриманої відповіді від 22.06.2016 року за №1800/10/22-15-14-01 ТОВ «Старокостянтиніська база нафтопродуктів» не укладало договору оренди ємкостей із ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», відповідно залишків акцизної продукції станом на 01.03.2016 року не було.
СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС направлено ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» вимогу від 06.09.2016 року за №2/28-06-39 про надання документів, що підтверджують зберігання пального відповідно до укладеного договору із ТОВ «Старокостянтиніська база нафтопродуктів».
Згідно отриманої відповіді від 08.09.2016 року ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», загальна площа об’єкту, що орендується становить 6,97 кв. м та є частиною будівлі матеріального складу нафтобази. Крім того, товариством надано копії документів, зокрема: копію договору оренди будівлі за адресою: м. Старокостянтинів, вул. Залізнична, 6, від 31.12.2013 року №01; додаткову угоду від 31.12.2015 року про продовження строку договору оренди будівлі від 31.12.2013 року №01; оборотно-сальдову відомість по рахунку 20,28 за січень – лютий 2016 року в розрізі номенклатури товарів (пального).
Проте, в акті інвентаризації позивачем зазначено, що продукція згідно коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2 зберігається в резервуарах відповідно до договору оренди від 06.11.2013 року №06/11-1.
Таким чином, перевіркою встановлено невідповідність інформації, наведеній ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» в акті інвентаризації станом на 01.03.2016 року стосовно дати, номеру договору, ємності, в які зберігається пальне та інформації, наданої платником в ході перевірки.
Також, пальне зберігалося на складі ПАТ «Волиньгаз», за адресою: м. Луцьк, вул. Клима Савури, згідно із договором відповідального зберігання від 31.12.2013 року, зазначеного ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» в акті інвентаризації станом на 01.03. 2016 року.
СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС скеровано лист на ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» від 13.06.2016 року за №7487/28-06-39/615 про підтвердження зберігання нафтопродуктів відповідно до укладеного договору оренди. Згідно отриманої відповіді від 07.07.2016 року за №1056/02-02 ПАТ «Волиньгаз» не укладало договору оренди із ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» та не приймало на зберігання пальне від ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», тобто не підтверджено факт зберігання нафтопродуктів.
На вимогу СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС від 06.09.2016 року за №2/28-06-39 про надання документів, що підтверджують зберігання пального відповідно до укладеного договору із ПАТ «Волиньгаз», позивачем не надано пояснень щодо операцій по зберіганню пального та не надано копій відповідних первинних документів.
Крім того, на вимогу СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС від 30.08.2016 троку за №1/28-06-39 про надання підтверджуючих документів по зберіганню нафтопродуктів, ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» надано копії товарно-транспортних накладних.
Під час перевірки наданих первинних бухгалтерських документів встановлено, що у товарно-транспортних накладних відсутня необхідна інформація, що підтверджує факт перебування пального в автоцистернах станом на 01.03.2016 року, зокрема, по кодах УКТ ЗЕД НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5.
Відповідно до пункту 4 Порядку №219 в Акті зазначаються обсяги залишку пального, чим відповідно до підпункту 14.1.141 1 пункту 14.1 статті 14 Кодексу є нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу, станом на 00 годин 01 березня 2016 року.
Відсутність належним чином заповненої первинної транспортної документації, в даному випадку – товарно-транспортних накладних, що підтверджує зберігання пального в автоцистернах, свідчить про відсутність фактичного зберігання нафтопродуктів по даних кодах УКТ ЗЕД.
Зважаючи на встановлені обставини, суди дійшли висновку, що відсутність необхідних первинних документів, які б підтверджували сплату акцизного податку при виробництві чи імпорті товарно-матеріальних цінностей згідно коду УКТ ЗЕД 381119000, наявність відповіді Красилівської ОДПІ ГУ ДФС від 22.06.2016 року за №1800/10/22-15-14-01, відповідно до якої ТОВ «Старокостянтиніська база нафтопродуктів» не підтверджено факту зберігання нафтопродуктів ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» по коду УКТ ЗЕД 381119000 станом на 01.03.2016 року, а також відповіді ПАТ «Волиньгаз» від 07.07.2016 року за №1056/02-02, згідно якої ПАТ «Волиньгаз» не підтверджує факт зберігання нафтопродуктів ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» по коду УКТ ЗЕД 381119000 станом на 01.03.2016 року, дають підстави для висновку, що залишок пального по коду УКТ ЗЕД 381119000, який наведено в акті інвентаризації та відображений в СЕАРП в кількості 257 213, 44 кг (в літрах 270 750,97) не підтверджено.
Оскільки ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» не підтверджено залишків пального станом на 01.03.2016 року, зазначеного в актах інвентаризації, поданих ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до СДПІ з ОВП у м. Львові МГУ ДФС від 18.03.2016 року, а саме: не підтверджено залишок інгібіторів, присадок, добавок (код УКТ ЗЕД НОМЕР_2) в кількості 257 213,44 кг. (270 750,97 л), судами було зроблено висновок про правомірність дій податкового органу щодо коригування залишків пального в акті інвентаризації на виявлені відхилення в Системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно проведеного аналізу ЄРАН встановлено, що протягом червня 2016 року - квітня 2017 року ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» здійснено реєстрацію виданих акцизних накладних (розрахунків коригувань до акцизних накладних) по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2, що свідчить про факт реалізації даного виду пального.
За даними, наведеними у таблиці 1 акту перевірки, встановлено, що ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» здійснено реєстрацію виданих акцизних накладних (розрахунків коригувань до акцизних накладних) по коду УКТЗЕД НОМЕР_2:
- в червні 2016р. в кількості 175 285,01 літрів, або 154 541,21 кг.
- в липні 2016р. в кількості 73 833.54 літрів, або 64 111,7 кг.
- в серпні 2016р. в кількості 17 620 літрів, або 16 300 кг.
- в жовтні 2016р. в кількос ті (- 1 1 782,9) літрів, або (- 10 851 кг.), коригування
- в квітні 201 7р. в кількості 15 795.32 літрів, або 14 215,8 кг.
Відповідно до Єдиного реєстру акцизних накладних (ЄРАН) протягом червня 2016 року - квітня 2017 року ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» придбання пального по коду УКТЗЕД НОМЕР_2 не здійснювалось.
Відповідно до п.п. 14.1.4, 14.1.145, 14.1.141-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції); підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку; пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є, зокрема, особа, яка реалізує пальне.
Згідно з п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:
- отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
- ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
- вироблені в Україні, реалізація яких є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 цього пункту, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Підпунктом 215.3.4 п. 215.3 статті 215 Податкового кодексу України визначено ставки та перелік товару (пальне), з якого справляється акцизний податок.
Як передбачено п. 216.12 ст. 216 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань щодо операцій, визначених у підпункті 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, є дата реалізації таких обсягів пального.
Зважаючи на обставини, викладені у вищенаведених судових рішеннях у справі № 803/855/17, які мають преюдиційне значення при розгляді даного спору, та на те, що позивачем не спростовано висновків перевірки щодо відсутності придбання протягом червня 2016-квітня 2017 року пального по коду УКТ ЗЕД 3811 190000, не підтвердження залишку пального станом на 01.03.2016 року, в кількості 257 213,44 кг. (270 750.97 л) та наявну реалізацію даного виду товару протягом червня 2016р.- квітня 2017 року, суд погоджується з доводами відповідача про наявність у платника обов’язку задекларувати податкові зобов’язання з акцизного податку за відповідні звітні періоди, що ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» не було зроблено.
Відтак, висновки податкового органу про порушення платником п.п.213.1.12 п.213.1. ст.213, п.п.215.3.4, п.215.3 ст.215, п.216.12 ст.216 Податкового кодексу України та ,як наслідок, заниження акцизного податку на суму 1 427 320,66 грн., є правомірними і підтвердженими належними доказами, а тому підстави для задоволення позовних вимог ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» відсутні.
Керуючись статтями 243 ч. 3, 246, 250 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_2 Андрусенко
Повний текст рішення складено 27 липня 2018 року.