Рішення № 75526702, 23.07.2018, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
23.07.2018
Номер справи
914/846/17
Номер документу
75526702
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.07.2018р. Справа №914/846/17

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., при секретарі судового засідання Дубенюк Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області, м. Жовква, Львівська область

до відповідача-1: Червоноградської центральної міської лікарні, м. Червоноград, Львівська область

відповідача-2: Фізичної особи-підприємця Тенетюх Ганни Петрівни, м. Червоноград, Львівська область

відповідача-3: Виконавчого комітету Червоноградської міської ради, м. Червоноград, Львівська область

про визнання недійсним договору оренди комунального майна №55 від 01.12.2016 року та визнання незаконним та скасування п.5 розпорядження міського голови м. Червонограда №175-р від 20.10.2016 року.

За участю представників:

від позивача: Леонтьєва Н.Т. - прокурор;

від відповідача-1: не з'явився;

від відповідача-2: Гуменюк О.Р. - представник;

від відповідача-3: Цюпа В.П. - представник.

Заяв про відвід не поступало, та в судових засіданнях учасниками справи не заявлено.

Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області, м. Жовква, Львівська область до відповідача-1- Червоноградської центральної міської лікарні, м. Червоноград, Львівська область, відповідача-2 - Фізичної особи-підприємця Тенетюх Ганни Петрівни, м. Червоноград, Львівська область, відповідача-3 - Виконавчого комітету Червоноградської міської ради, м. Червоноград, Львівська область про визнання недійсним договору оренди комунального майна №55 від 01.12.2016 року та визнання незаконним та скасування п.5 розпорядження міського голови м. Червонограда №175-р від 20.10.2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Прокурор зазначає, що 24.10.2013р. виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області прийнято рішення №167 «Про оголошення конкурсу на право оренди комунального майна». 20.11.2013р. комісією для проведення конкурсу на право оренди комунального майна, нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка,2 загальною площею 23,6 м.кв., визнано переможцем конкурсу ФОП Тенетюх Г.П., яка запропонувала 5100 грн. орендної плати в місяць. Прокурор зазначає, що 22.11.2013р. виконавчим комітетом Червоноградської міської ради протокол засідання конкурсної комісії про право оренди об'єкту комунального майна від 20.11.2013р. скеровано у Червоноградську центральну міську лікарню. 01.12.2013р. між Червоноградською центральною міською лікарнею в особі головного лікаря Грондзаля І.В. та ФОП Тенетюх Г.П. укладено договір оренди комунального майна м.Червонограда №55, згідно п.1.1. якого, орендодавець передає, а орендар приймає в оренду цегляне одноповерхове прибудоване нежитлове приміщення площею 23,6 кв., що належить до комунальної власності територіальної громади м.Червонограда, за адресою вул.Івасюка, 2, для розміщення салону ритуальних послуг. Пунктом 2 вказаного Договору вказано, що вартість об'єкта оренди згідно із зазначеним звітом про експертну (незалежну) оцінку станом на 10 липня 2013 року становить 19900грн. Згідно із п.п. 3.1., 3.2. договору орендна плата становить 5100 грн. без ПДВ за місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць. Також, прокурор зазначає, що згідно із п.3.10. Договору орендар має право звернутися до орендодавця з клопотанням щодо відповідного зменшення орендної плати, якщо з незалежних від нього обставин змінилися умови, передбачені цим Договором, або істотно погіршився стан об'єкта оренди не з вини орендаря. Пунктами 9.1., 9.2. Договору вказано, що договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 01.12.2013р. по 29.11.2016р., усі зміни та доповнення до цього Договору оформляються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх сторонами.

Прокурор зазначає, що 17.10.2016р. ФОП Тенетюх Г.П. подала на розгляд Червоноградської центральної міської лікарні заяву про продовження терміну дії Договору оренди комунального майна №55 від 01.12.2013р. 17.10.2016р. Червоноградською центральною міською лікарнею листом №6091 заяву ФОП Тенетюх Г.П. від 17.10.2016 та суміжні документи, скеровано міському голові м.Червонограда для надання дозволу на перезаключення договору оренди майна. 19.10.2016р. комісією з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна виконавчого комітету Червоноградської міської ради рекомендовано міському голові м.Червонограда надати дозвіл головному лікарю Червоноградської міської лікарні переукласти договір оренди нежитлового цегляного одноповерхового прибудованого приміщення Червоноградської центральної міської лікарні площею 23,6 кв.м. з метою використання для надання ритуальних послуг (орендна ставка 3%) за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2 терміном з 01.12.2016р. по 29.11.2017р. з ФОП Тенетюх Г.П. За вказане рішення, як зазначає прокурор, проголосували 4 члени комісії, утримались - 2, членом комісії ОСОБА_7 подана окрема думка з вказаного питання. Разом з тим, як зазначає прокурор, 20.10.2016р. розпорядженням міського голови м.Червонограда №175-р «Про надання дозволу на укладення договорів оренди нежитлових приміщень» надано дозвіл головному лікарю Червоноградської центральної міської лікарні на переукладення договору оренди нежитлового цегляного одноповерхового прибудованого приміщення Червоноградської центральної міської лікарні з ФОП Тенетюх Г.П. площею 23,6 кв.м. з метою використання для надання ритуальних послуг (орендна ставка 3%) за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2 терміном з 01.12.2016 по 29.11.2017.

Прокурор зазначає, що 01.12.2016р. між Червоноградською цейтральною міською лікарнею в особі головного лікаря Грондзаля І.В. та ФОП Тенетюх Г.П. укладено договір оренди комунального майна м.Червонограда №55, згідно п. 1.1. якого, орендодавець на підставі протоколу засідання конкурсної комісії від 20.10.2016р. 175-р передає, а орендар приймає в оренду цегляне одноповерхове прибудоване нежитлове приміщення площею 23,6 кв.м., що належить до комунальної власності територіальної громади м.Червонограда, за адресою вул.Івасюка, 2, для розміщення салону ритуальних послуг. Прокурор зазначає, що пунктом 2 вказаного Договору вказано, що вартість об'єкта оренди згідно із зазначеним звітом про експертну (незалежну) оцінку станом па 12 жовтня 2016 року становить 82971грн. Згідно п.3.1. договору за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється па підставі Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, затвердженої рішенням міської ради від 17.11.2011 року №158, та на дату підписання Договору становить 8 грн.95 коп. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає 211 гри.16 коп., місячний розмір якої згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього Договору, становить: 8 грн. 95 коп. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає 211 грн.16 коп. Пунктами 9.1., 9.2. Договору вказано, що Договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 01.12.2016 по 29.11.2017. Усі зміни та доповнення до цього Договору оформляються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх сторонами. Прокурор зазначає, що договір №55 від 01.12.2013р. не може вважатися продовженим договором №55 від 01.12.2016., оскільки істотні умови договорів є різними, зокрема термін на який укладено договір та розмір орендної плати. Таким чином, як стверджує прокурор, договір оренди комунального майна №55 від 01.12.2016 є новим договором оренди нежитлового цегляного одноповерхового прибудованого приміщення Червоноградської центральної міської лікарні площею 23,6 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2, укладеним з ФОП Тенетюх Г.П. без проведення конкурсу. Водночас, як зазначає прокурор, згідно інформації виконавчого комітету Червоноградської міської ради №3/22-2470/3-7 від 16.03.2017 впродовж 2016 року оголошення у офіційних засобах масової інформації чи на веб-сайті Червоноградської міської ради про намір передати в оренду приміщення площею 23,6 кв.м. за адресою: м.Червоноград. вул.Івасюка, 2, не розміщувалось та конкурс не проводився. Прокурор стверджує, що орендар отримав спірне приміщення всупереч вимогам чинного законодавства щодо обов'язкового оголошення в засобах масової інформації про намір здати приміщення в оренду та проведення конкурсу на оренду комунального майна.

Крім того, прокурор зазначає, що Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради самостійно допущено порушення вимог чинного законодавства при наданні в оренду комунального майна, відтак з даним позовом звертається керівник Червоноградської місцевої прокуратури як позивач.

З огляду на вищенаведене прокурор просить визнати недійсним договір оренди комунального майна №55 від 01.12.2016 року та визнати незаконним та скасувати п.5 розпорядження міського голови м. Червонограда №175-р від 20.10.2016 року.

Ухвалою суду від 03.05.2017р. порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 06.06.2017р. Ухвалами суду у зв'язку із поданими клопотаннями, для надання можливості сторонам виконати вимоги ухвал суду та надати додаткові докази по справі розгляд справи відкладався.

Ухвалою суду від 11.07.2018р. провадження у справі №914/846/17 зупинено до повернення матеріалів даної справи з експертизи та призначено проведення судової експертизи у справі №914/846/17.

15.12.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким зокрема, Господарський процесуальний кодекс України викладено в новій редакції.

Пунктом 9 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147VІІІ, чинної з 15.12.2017, передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

З огляду на те, що матеріали справи №914/846/17 повернуто в господарський суд Львівської області без виконання експертизи, ухвалою суду від 10.04.2018р. провадження у справі №914/846/17 поновлено, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Ухвалою суду від 29.05.2018 року продовжено строк розгляду підготовчого провадження у справі на тридцять днів. Ухвалою суду від 26.06.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 11.07.2018 р. В судовому засіданні 11.07.2018р. оголошувалась перерва до 23.07.2018р.

В судове засідання 23.07.2018р. прокурор явку забезпечив, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд позов задоволити. Прокурором подані письмова відповідь на відзив відповідача-2 за вх.№18762/18 від 24.05.2018р. та пояснення за вх.№21653/18 від 13.06.2018р.

В судове засідання 23.07.2018р. відповідач-1 явки повноваженого представника не забезпечив, через канцелярію суду від відповідача-1 поступило клопотання за вх.№27083/18 від 19.07.2018р. про розгляд справи без участі повноважного представника відповідача-1. Відповідачем-1 подано відзив за вх.№19876/17 від 06.06.2017р., в якому відповідач-1 зазначає, що 01.12.2013 року по 29.11.2016 року між Червоноградською центральною міською лікарнею в особі головного лікаря Грондчаля І.В. (орендодавець) та ФОП Тенетюх Ганною Петрівною (орендар) був укладений договір оренди комунального майна м.Червонограда № 55. Відповідач-1 зазначає, що згідно із п.3 Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання і сплати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, у разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендна плата, розрахована за цією Методикою, застосовується як стартова, а її розмір може бути збільшено за результатами такого визначення. 17.10.2016 року Червоноградською центральною міською лікарнею скеровано лист №6091 міському голові м.Червонограда для надання дозволу на перезаключення договору оренди комунального майна; протоколом комісії від 19.10.2016р. з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна виконавчого комітету Червоноградської міської ради рекомендовано міському голові надати дозвіл головному лікарю Червоноградської центральної міської лікарні переукласти договір оренди нежитлового цегляного одноповерхового прибудованого приміщення Червоноградської центральної міської лікарні площею 23.6 кв.м. з метою використання для надання ритуальних послуг (орендна ставка 3%) за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка,2 терміном з 01.12.2016 року по 29.11.2017 року з ФОП Тенетюх Ганною Петрівною; розпорядженням міського голови м.Червонограда від 20.10.2016р. № 175-р «Про надання дозволу на укладення договорів оренди нежитлових приміщень» (п.5) надано дозвіл головному лікарю Червоноградської центральної міської лікарні на переукладення договору оренди нежитлового цегляного одноповерхового прибудованого приміщення Червоноградської центральної міської лікарні площею 23,6 кв.м. з метою використання для надання ритуальних послуг (орендна ставка 3%) за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2 терміном з 01.12.2016 року по 29.11.2017 року з ФОП Тенетюх Ганною Петрівною. Таким чином, як зазначає відповідач-1, з 01.12.2016 року по 29.11.2017 року між Червоноградського центральною міською лікарнею (Орендодавець) та ФОП Тенетюх Ганною Петрівною укладено договір оренди комунального майна м.Червонограда №55. Відповідач-1 зазначає, що відповідно до п.5.3. Положення про оренду комунального майна територіальної громади м. Червонограда затвердженого рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158 - орендар має переважне право на укладення договору оренди на новий термін, що визначений чинним законодавством, за умови відсутності заборгованості по орендній платі згідно із ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна». В пункті 3.1 Договору оренди комунального майна №55 від 01.12.2016 року вказано, що за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м. Червонограда, затвердженої рішенням міської ради від 17.11.2011 року № 158 та на дату підписання Договору становить 8 грн95 коп за 1 кв.м орендованої площі, що в цілому складає 211грн. 16коп., місячний розмір якої згідно з розрахунком орендної плати, що є невідємною частиною цього Договору на дату підписання Договору становить: 8грн. 95коп. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає 211грн. 16 коп.

Відповідач-1 зазначає, що в п. 4 Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червоної рада, вказано що - орендна плата розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, який фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плата за перший місяць оренди розраховується розмір орендної плати на наступні місяці оренди.

Відповідач-1 зазначає, що на момент переукладення договору оренди комунального майна №55 від 01,12.2016 в Методиці розрахунку орендної плати не зазначено, що при продовжені договору оренди на об'єкт нерухомого майна, отриманий в користування на конкурсних засадах, розмір орендної плати не може бути меншим від запропонованої переможцем на конкурсі, тому відповідно до Методики розрахунку орендної ставки за використання нерухомого майна за цільовим призначенням (п.23 суб'єктів господарювання, що надають ритуальні послуги) становить 3 % від нової проведеної незалежної експертної оцінки майна. Відповідач-1, також зазначає, що вартість орендованого нежитлового приміщення станом на 12.10.2016 року становить 82971,00 грн. відповідно орендна плата становить 82971 х 3% :12 міс. х на індекс інфляції (вересень 101.8%, жовтень-102,8%, листопад-101,8% ) загальна сума орендної плати станом на грудень 2016 року склала- 265,18 грн. З огляду на вищенаведене відповідач-1 просить відмовити прокурору в задоволенні позову.

В судове засідання 23.07.2018р. представник відповідача-2 явку забезпечив, який позовні вимоги заперечив з підстав викладених у відзивах (вх.№22937/17 від 27.06.2017р. та вх.№16456/18 від 10.05.2018р.) на позовну заяву та просить в задоволенні позовних вимог відмовити. У відзиві на позовну заяву, представник відповідача-2 зазначає, що на підставі протоколу від 20.11.2013р. 01.12.201Зр. між Тенетюх Г.П. та Червоноградською центральною міською лікарнею було укладено договір оренди комунального майна № 55 на строк з 01.12.2013р. по 29.11.2016р. При цьому розмір орендної плати було визначено в розмірі 5100грн. (без ПДВ) в місяць (п. 3.1 Договору), з наступною Індексацією (п. 3.2). Також, як зазначає відповідач-2, сторонами було визначено строк дії Договору з 01.12.2013р. по 29.11.2016р. Відповідач-2 зазначає, що зобов'язання по Договору орендарем виконувались в належним чином та в повному обсязі. Згідно з п. 5.4 договору оренди комунального майна м. Червонограда № 55 від 01.12.2013р. орендар після закінчення строку дії договору мас переважне право, за інших рівних умов, на продовження дії Договору за умови належного виконання своїх обов'язків за цим договором. 17.10.2016р. Червоноградська ЦМЛ звернулась з листом на адресу міського голови м.Червонограда Львівської області про отримання дозволу на перезаключення договору оренди нежитлового приміщення, яке знаходиться на балансі Червоноградської центральної міської лікарні за адресою: Львівська обл., м. Червоноград, вул. Івасюка, 2, загальною площею 23.6 м.кв. з ФОП Тенетюх Г.П. та 19.10.2016р. рішенням комісії з підготовки пропозиції для надання в оренду комунального майна виконавчого комітету Червоноградської міської ради рекомендовано міському голові надати головному лікарю Червоноградської ЦМЛ дозвіл на переукладення договору оренди нежитлового приміщення площею 23.6 м.кв. за адресою: Львівська обл., м. Червоноград, вул. Івасюка, 2 терміном з 1.12.2016р. по 29.11.2017р. з ФОП Тенетюх Г.П.

Відповідач-2 зазначає, що 01.12.2016р. між Червоноградською центральною міською лікарнею та ФОП Тенетюх Г.П. було укладено спірний договір оренди комунального майна м.Червонограда №55, а саме - нежитлового приміщення площею 23.6 м.кв. за адресою: Львівська обл., м. Червоноград. вул. Івасюка. 2. На думку відповідача-2 спірний договір був укладений відповідно до вимог чинного законодавства та підзаконних нормативних актів, що регулює дані правовідносини. Відповідач-2 стверджує, що станом на даний час чинність як договору оренди комунального майна від 01.12.2013р. № 55, так і від 01.12.2016р. закінчилися у зв'язку з закінченням термінів їх дії та на підставі розпорядження міського голови м. Червонограда від 10.11.2017р. № 1557-р «Про надання дозволу на укладення договорів оренди нежитлових приміщень» між Червоноградською центральною міською лікарнею та ФОП Тенетюх Г.П. було укладено договір оренди комунального майна м. Червонограда № 55 від 01.12.2017р., а саме нежитлового приміщення площею 23,6м.кв., що знаходиться за адресою: вул. Івасюка, 2, м. Червоноград Львівської обл., з терміном дії до 29.11.2020р. та розміром орендної плати 246,50грн./місяць передано за Актом прийому-передачі, а також між сторонами було укладено договір № 55/01 про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю від 01.12.2018р. Відтак, як зазначає відповідач-2, оскільки договір оренди комунального майна від 01.12.2013р. № 55 та від 01.12.2016р. втратили чинність, тому відсутній предмет даного спору.

Також, Відповідач-2 зазначає, що спірний договір оренди забезпечує права та інтереси орендаря, та жодним чином не порушено балансу інтересів держави, органів місцевого самоврядування. З огляду на вищенаведене відповідач-2 просить в задоволенні позову відмовити.

В судове засідання 23.07.2018р. представник відповідача-3 явку забезпечив, який позовні вимоги заперечив з підстав викладених у відзиві (вх.№19875/18 від 06.06.2017р.) на позовну заяву та просить в задоволенні позовних вимог відмовити. У відзиві (вх.№19875/18 від 06.06.2017р.) на позовну заяву, представник відповідача-3 зазначає, що право прокуратури на представництво інтересів територіальних громад в Конституції України не вказано, а отже повноважень прокурорів представляти в суді інтереси місцевих рад чи їх виконавчих органів відсутні, як такі, оскільки органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України). На думку відповідача-3, прокуратура не має законних повноважень на подання позовів і представництво в суді інтересів територіальних громад в особі відповідних місцевих рад. Відповідач-3 зазначає, що необхідною умовою для звернення до суду із відповідним позовом є порушення прав та охоронюваних законом інтересів особи - позивача у справі. Матеріалами справи, як зазначає відповідач-3, жодним чином не підтверджується порушення прав Червоноградської міської ради. Також відповідач-3 зазначає, що згідно положень норми Закону України «Про оренду державного та комунального майна» спрямовані, зокрема, на забезпечення балансу інтересів держави, органів місцевого самоврядування, орендарів комунального майна та підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб - суб'єктів господарювання. Відтак, як стверджує відповідач-3, у спірних правовідносинах Договори забезпечують права та інтереси орендарів за відсутністю проведення будь якого конкурсу та визначення орендаря на конкурсних засадах. За таких обставин, на думку відовідача-3, не порушено балансу інтересів держави, органів місцевого самоврядування, орендарів, тому, не підлягають задоволенню позовні вимоги прокурора про визнання недійсними Договору.

Дослідивши подані суду документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд Львівської області,

в с т а н о в и в:

24.10.2013р. Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області прийнято рішення №167 «Про оголошення конкурсу на право оренди комунального майна», яким оголошено конкурс на право оренди об'єктів комунального майна (нежитлових приміщень), зокрема на об'єкт, що знаходиться за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2, заг. площею 23,6м.кв. Даним рішенням від 24.10.2013р. №167 затверджено умови проведення конкурсу на право оренди об'єктів комунального майна. Ч. 2 п.2 вказаних умов, визначено умови проведення конкурсу на право оренди об'єкту цегляного одноповерхового прибудованого нежитлового приміщення загальною площею 23,6 кв., зокрема відповідність запропонованій меті використання, компенсація коштів за виконану незалежну оцінку замовнику оцінки, строк оренди - до 5-ти років.

20.11.2013р. комісією для проведення конкурсу на право оренди комунального майна, вирішено, визнати переможцем конкурсу на право оренди комунального майна - нежитлове приміщення, загальною площею 23,6 м.кв., що розташоване за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка,2 - ФОП Тенетюх Ганну Петрівну, яка запропонувала розмір орендної плати - 5100 грн. без ПДВ в місяць та виконання умов конкурсу на право оренди об'єкту цегляного одноповерхового прибудованого нежитлового приміщення загальною площею 23,6 кв. Комісією також вирішено, орендодавцю Червоноградській центральній міській лікарні заключити договір оренди комунального майна з переможцем конкурсу ФОП Тенетюх Ганною Петрівною включивши в пункт 2 «Особливі умови» всі умови конкурсу на право оренди об'єкту нежитлового приміщення площею 23,6 кв., зазначені в рішенні Виконавчого комітету Червоноградської міської ради від 24.10.2013р. №167 «Про оголошення конкурсу на право оренди комунального майна», зокрема, відповідність запропонованій меті використання, компенсація коштів за виконану незалежну оцінку замовнику оцінки, строк оренди - до 5-ти років. За результатами прийнятих рішень комісією складено протокол від 20.11.2013р.

22.11.2013р. Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради листом №3/14-6393/3-7 протокол засідання конкурсної комісії про право оренди об'єкту комунального майна від 20.11.2013р. скеровано до Червоноградської центральної міської лікарні.

01.12.2013р. між Червоноградського центральною міською лікарнею (орендодавець) та ФОП Тенетюх Г.П. (орендар) укладено договір оренди комунального майна м.Червонограда №55, згідно до п.1.1. якого, орендодавець на підставі протоколу засідання конкурсної комісії від 20.11.2013р. передає, а орендар приймає в оренду цегляне одноповерхове прибудоване нежитлове приміщення площею 23,6 кв., що належить до комунальної власності територіальної громади м.Червонограда, за адресою вул.Івасюка, буд.2, для розміщення салону ритуальних послуг.

Пунктом 2.2. договору №55 від 01.12.2013р. сторони дійшли згоди, що вартість об'єкта оренди згідно із затвердженим звітом про експертну (незалежну) оцінку станом на 10 липня 2013 року становить 19900,00грн.

Згідно із п.п. 3.1., 3.2., 3.3. договору №55 від 01.12.2013р., за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату. Запропонований розмір орендної плати на конкурсі на право оренди комунального майна - нежитлового приміщення загальною площею 23,6кв.м. становить - 5100 грн. без ПДВ в місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, відповідіних цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Відповідно до п. 5.4. договору №55 від 01.12.2013р., орендар після закінчення строку дії договору має переважне право, за інших рівних умов, на продовження дії договору за умови належного виконання своїх обов'язків за цим договором. Дозвіл на продовження строку оренди надається розпорядженням міського голови на підставі протокольного рішення комісії виконавчого комітету Червоноградської міської ради з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна. На момент переукладення договору оренди акт приймання-передачі приміщення не оформляється.

Пунктами 9.1., 9.2. договору №55 від 01.12.2013р., сторони дійшли згоди, що договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 01.12.2013р. по 29.11.2016р. Усі зміни та доповнення до цього договору оформляються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх сторонами.

Згідно із п.3.10. договору №55 від 01.12.2013р., орендар має право звернутися до орендодавця з клопотанням, щодо відповідного зменшення орендної плати, якщо з незалежних від нього обставин змінилися умови, передбачені цим договором, або істотно погіршився стан об'єкта оренди не з вини орендаря.

12.10.2016р. КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» здійснено оцінку спірного нерухомого майна за результатами якої складено висновок про вартість майна згідно до якого ринкова вартість об'єкта оренди станом на 12.10.2016р. становить 82971грн. (копію звіту про незалежну оцінку нежитлових приміщень, що знаходяться по вул.Івасюка, 2 в м.Червоноград Львівської області з висновком про вартість майна від 12.10.2016р.). Як вбачається із матеріалів вказаного звіту витрати з проведення оцінки понесено ФОП Тенетюх Г.П.

17.10.2016р. ФОП Тенетюх Г.П. звернулась до Червоноградської центральної міської лікарні із заявою про продовження терміну дії Договору оренди комунального майна №55 від 01.12.2013р.

17.10.2016р. Червоноградською центральною міською лікарнею листом №6091 заяву ФОП Тенетюх Г.П. від 17.10.2016 та додані до неї документи скеровано міському голові м.Червонограда для надання дозволу на перезаключення договору оренди майна.

19.10.2016р. комісією з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна виконавчого комітету Червоноградської міської ради вирішено, рекомендувати міському голові м.Червонограда надати дозвіл головному лікарю Червоноградської міської лікарні переукласти договір оренди нежитлового цегляного одноповерхового прибудованого приміщення Червоноградської центральної міської лікарні площею 23,6 кв.м. з метою використання для надання ритуальних послуг (орендна ставка 3%) за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2 терміном з 01.12.2016р. по 29.11.2017р. з ФОП Тенетюх Галиною Петрівною.

20.10.2016р. розпорядженням міського голови м.Червонограда №175-р «Про надання дозволу на укладення договорів оренди нежитлових приміщень», зокрема п.5 даного розпорядження, надано дозвіл головному лікарю Червоноградської центральної міської лікарні на переукладення договору оренди нежитлового цегляного одноповерхового прибудованого приміщення Червоноградської центральної міської лікарні з ФОП Тенетюх Г.П. площею 23,6 кв.м. з метою використання для надання ритуальних послуг (орендна ставка 3%) за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2 терміном з 01.12.2016р. по 29.11.2017р.

01.12.2016р. між Червоноградською цейтральною міською лікарнею (орендодавець) та ФОП Тенетюх Г.П. (орендар) укладено договір оренди комунального майна м.Червонограда №55, згідно до п. 1.1. якого, орендодавець на підставі протоколу засідання конкурсної комісії та розпорядження міського голови від 20.10.2016р. №175-р передає, а орендар приймає в оренду цегляне одноповерхове прибудоване нежитлове приміщення площею 23,6 кв.м., що належить до комунальної власності територіальної громади м.Червонограда, за адресою вул.Івасюка, 2, для розміщення салону ритуальних послуг.

Пунктом 2.2. договору №55 від 01.12.2016р. визначено, що вартість об'єкта оренди згідно із затвердженим звітом про експертну (незалежну) оцінку станом на 12 жовтня 2016 року становить 82971грн.

Згідно із п. п. 3.1., 3.2., 3.3. договору №55 від 01.12.2016р., за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється па підставі Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, затвердженої рішенням міської ради від 17.11.2011 року №158, та на дату підписання договору становить 8 грн. 95 коп. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає 211 гри. 16 коп., місячний розмір якої згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього Договору, становить: 8 грн. 95 коп. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає 211 грн. 16 коп. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, відповідних цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Відповідно до п. 5.4. договору №55 від 01.12.2016р., орендар після закінчення строку дії договору має переважне право, за інших рівних умов, на продовження дії договору за умови належного виконання своїх обов'язків за цим договором. Дозвіл на продовження строку оренди надається розпорядженням міського голови на підставі протокольного рішення комісії виконавчого комітету Червоноградської міської ради з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна. На момент переукладення договору оренди акт приймання-передачі приміщення не оформляється.

Пунктами 9.1., 9.2. договору №55 від 01.12.2016р. сторони дійшли згоди, що договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 01.12.2016 по 29.11.2017. Усі зміни та доповнення до цього Договору оформляються в письмовій формі і вступають в силу з моменту підписання їх сторонами.

Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що договір оренди комунального майна №55 від 01.12.2016 є новим договором оренди нежитлового цегляного одноповерхового прибудованого приміщення Червоноградської центральної міської лікарні площею 23,6 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2, який укладено з ФОП Тенетюх Г.П. без проведення конкурсу.

За змістом ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно положень статей 626 - 629 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з приписами частини першої статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

У відповідності до частин першої та другої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Як унормовано статтею 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин). Відповідно до частин першої - третьої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. У відповідності до частин п'ятої та шостої статті 203 ЦК України правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно із п.2 ч.1 ст. 287 ГК України орендодавцями щодо державного та комунального майна є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевими радами управляти майном, - відповідно щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим або є у комунальній власності.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями є: органи уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Згідно із частиною п'ятою статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до частини п'ятої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно із п.2.3. Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда затвердженого рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158, від імені територіальної громади міста повноваження орендодавця здійснює: виконавчий комітет міської ради м. Червоноград - відносно цілісних майнових комплексів (ЦМК) підприємств; комунальні підприємства, установи та заклади - балансоутримувачi вiдносно нерухомого та iндивiдуально - визначеного майна, уповноваженi управляти даним комунальним майном, в межах закрiпленого на їх балансi рухомого та нерухомого майна. Повноваження Орендодавця щодо об'єктiв, якi перебувають на балансi пiдприємств бюджетної сфери здiйснює виконавчий комiтет Червоноградської мiської ради.

Пунктом 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" роз'яснено, що правочин може бути визнаний недійсним з підстав, передбачених законом. Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Як встановлено судом, 24.10.2013р. Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області прийнято рішення №167 «Про оголошення конкурсу на право оренди комунального майна», яким оголошено конкурс на право оренди об'єктів комунального майна (нежитлових приміщень), зокрема на об'єкт, що знаходиться за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка, 2, заг. площею 23,6м.кв. Даним рішенням від 24.10.2013р. №167 затверджено умови проведення конкурсу на право оренди об'єктів комунального майна, частиною 2 пункту 2 вказаних умов, визначено умови проведення конкурсу на право оренди об'єкту цегляного одноповерхового прибудованого нежитлового приміщення загальною площею 23,6 кв., зокрема, із строком оренди - до 5-ти років.

20.11.2013р. комісією для проведення конкурсу на право оренди комунального майна, вирішено, визнати переможцем конкурсу на право оренди комунального майна - нежитлове приміщення, загальною площею 23,6 м.кв., що розташоване за адресою: м.Червоноград, вул.Івасюка,2 - ФОП Тенетюх Ганну Петрівну, яка запропонувала розмір орендної плати - 5100 грн. без ПДВ в місяць та виконання умов конкурсу на право оренди об'єкту цегляного одноповерхового прибудованого нежитлового приміщення загальною площею 23,6 кв. Комісією також вирішено, орендодавцю Червоноградській центральній міській лікарні заключити договір оренди комунального майна з переможцем конкурсу ФОП Тенетюх Ганною Петрівною включивши в пункт 2 «Особливі умови» всі умови конкурсу на право оренди об'єкту нежитлового приміщення площею 23,6 кв., зазначені в рішенні Виконавчого комітету Червоноградської міської ради від 24.10.2013р. №167 «Про оголошення конкурсу на право оренди комунального майна», зокрема, відповідність запропонованій меті використання, компенсація коштів за виконану незалежну оцінку замовнику оцінки, строк оренди - до 5-ти років. За результатами прийнятих рішень комісією складено протокол від 20.11.2013р.

Як встановлено судом, відповідач-2 на підставі договору оренди №55 від 01.12.2013р. із строком дії з 01.12.2013 по 29.11.2016р. орендував спірне приміщення, орендодавцем за яким, виступала Червоноградська центральна міська лікарня уповноважена на укладення, рішенням комісії з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна виконавчого комітету Червоноградської міської ради оформленого протоколом від 20.11.2013р.

Згідно із п.п. 3.1., 3.2., 3.3. договору №55 від 01.12.2013р., за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату. Запропонований розмір орендної плати на конкурсі на право оренди комунального майна - нежитлового приміщення загальною площею 23,6кв.м. становить - 5100 грн. без ПДВ в місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, відповідіних цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Відповідно до п. 5.4. договору №55 від 01.12.2013р., орендар після закінчення строку дії договору має переважне право, за інших рівних умов, на продовження дії договору за умови належного виконання своїх обов'язків за цим договором. Дозвіл на продовження строку оренди надається розпорядженням міського голови на підставі протокольного рішення комісії виконавчого комітету Червоноградської міської ради з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна. На момент переукладення договору оренди акт приймання-передачі приміщення не оформляється.

01.12.2016р. орендодавецем - Червоноградською центральною міською лікарнею на підставі рішення комісії з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна виконавчого комітету Червоноградської міської ради оформленого протоколом від 19.10.2016р. та розпорядження міського голови м.Червонограда №175-р «Про надання дозволу на укладення договорів оренди нежитлових приміщень» укладено з ФОП Тенетюх Г.П. договір №55 строком з 01.12.2016р. по 29.11.2017р.

Пунктом 2.2. договору №55 від 01.12.2016р. визначено, що вартість об'єкта оренди згідно із затвердженим звітом про експертну (незалежну) оцінку станом на 12 жовтня 2016 року становить 82971грн.

Згідно із п. п. 3.1., 3.2., 3.3. договору №55 від 01.12.2016р., за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється па підставі Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, затвердженої рішенням міської ради від 17.11.2011 року №158, та на дату підписання договору становить 8 грн. 95 коп. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає 211 гри. 16 коп., місячний розмір якої згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього Договору, становить: 8 грн. 95 коп. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає 211 грн. 16 коп. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, відповідних цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України.

Відповідно до п. 5.4. договору №55 від 01.12.2016р., орендар після закінчення строку дії договору має переважне право, за інших рівних умов, на продовження дії договору за умови належного виконання своїх обов'язків за цим договором. Дозвіл на продовження строку оренди надається розпорядженням міського голови на підставі протокольного рішення комісії виконавчого комітету Червоноградської міської ради з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна. На момент переукладення договору оренди акт приймання-передачі приміщення не оформляється.

Згідно із п. 2.4. Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда затвердженого рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158, дозвіл на оренду нерухомого майна надається розпорядженням міського голови на підставі протокольного рішення комісії виконавчого комітету з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна, за участю депутатів міської ради.

Як вбачається з матеріалів справи спірне розпорядження міського голови м. Червонограда №175-р від 20.10.2016 року прийняте на підставі рішення комісії виконавчого комітету з підготовки пропозицій для надання в оренду комунального майна, оформленого протоколом №10 від 19.10.2016р.

Пунктом 4.5. Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда затвердженого рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158, передбачено, що інформація про майно не оприлюднюється, якщо є підстави для укладення (продовження) договору оренди на новий термін або переукладення договору оренди згідно із п.п.5.3., 6.11. Положення.

За умовами п.5.3. Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда затвердженого рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158, орендар має переважне право на укладення договору оренди на новий термін, що визначений чинним законодавством, за умови відсутності заборгованості по орендній платі згідно із ст.17 Закону України „Про оренду державного та комунального майна".

Як вбачається з матеріалів справи відповідач-2 належним чином сплачував орендні платежі, що підтверджується банківськими виписками по рахунку, платіжними дорученнями та виставленими рахунками (арк. справи 131-215). Дана обставина підтверджується та визнається відповідачем-1, який є орендодавцем спірного майна у відзиві за вх.№22937/17 від 27.06.2017р. на позов, та не заперечується прокурором. Доказів протилежного суду не надано.

Згідно із ч.1 ст.75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ст. 17 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін, крім випадків, якщо орендоване майно необхідне для потреб його власника. У разі якщо власник має намір використовувати зазначене майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору.

Як вбачається із матеріалів справи, сторони договору відповідно до вимог Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, затвердженого рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158, дійшли письмової згоди щодо строків у спірному договорі оренди з 01.12.2016р. по 29.11.2017р.

Відповідно до ст. 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.

Згідно із ч.2 ст. 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.

Згідно із ч.2 п.2 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995р. № 629 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 січня 2003р. № 3) оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.

Відповідно до ст. 11 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.

Рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158 затверджено Методику розрахунку i порядку використання плати за оренду комунального майна та Типовий договір оренди комунального майна.

Пунктом 6.12. Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда затвердженого рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158, передбачено, що оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться нова оцінка об'єкта оренди.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема умов договору №55 від 01.12.2013р. (п.2.2. договору) оцінка об'єкта оренди була здійснена 10 липня 2013 року. Враховуючи те, що оцінка орендованого майна була здійснена більш як три роки тому, та враховуючи закінчення строку дії договору №55 від 01.12.2013р., 12.10.2016р. КП ЛОР «Червоноградське міжміське бюро технічної інвентаризації» здійснено оцінку спірного нерухомого майна за результатами якої складено висновок про вартість майна згідно до якого ринкова вартість об'єкта оренди станом на 12.10.2016р. становить 82971грн.

Відповідно до п. 4 Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, затвердженої рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158, орендна плата розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, який фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плата за перший місяць оренди розраховується розмір орендної плати на наступні місяці оренди.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини, сторонами підставно визначено розмір орендних платежів згідно проведеної оцінки із врахуванням Методики розрахунку пропорції розподілу між міським бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядку використання плати за оренду комунального майна територіальної громади м.Червонограда, затвердженої рішенням Червоноградської міської ради від 17.11.2011р. №158 та з врахуванням погодження продовження договору №55 від 01.12.2013р., оскільки остання оцінка була проведена більш як три роки тому. З огляду на вищенаведене, за даних умов має місце продовження договору оренди, а не укладення нового договору, тому безпідставними є покликання прокурора на укладення нового договору без конкурсу, відтак позовні вимоги із зазначених підстав є необґрунтованими, не підтвердженими належними доказами та задоволенню не підлягають.

Приписами п. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

У рішенні від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини 14 статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) Конституційним Судом України було зазначено, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Даним рішенням Конституційним Судом України відзначено, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У пункті 5 зазначеного рішення, Конституційний Суд України, роз'яснив, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Розпорядження міського голови м.Червонограда №175-р від 20.10.2016р. «Про надання дозволу на укладення договорів оренди нежитлових приміщень» є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання суб'єктом, на якого був направлений. Скасування такого акту, зокрема його частини у судовому порядку не породжує наслідків для сторін у справі або для сторін договору, який було погоджено, оскільки, презумпція дійсності правочину не передбачає автоматичної/не судової процедури визнання недійсним договору.

Позов, предметом якого є скасування п.5 розпорядження міського голови м.Червонограда №175-р від 20.10.2016р. «Про надання дозволу на укладення договорів оренди нежитлових приміщень» щодо надання згоди на укладення правочину комунальному підприємству, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово та прийнято на підставі рішення комісії виконавчого комітету Червоноградської міської ради, не може бути задоволений, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію шляхом виконання. Його скасування не породжує наслідків для будь-яких осіб, включаючи сторін у справі, оскільки у третіх осіб права та обов'язки виникли не із оскаржуваного розпорядження, а із правочину, укладеного після. Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного суду України від 11.11.2014р. №21-405а14 та від 30.09.2015р. №3-553гс15.

Окрім цього, належить зазначити, що позовна вимога про скасування п.5 розпорядження міського голови м. Червонограда №175-р від 20.10.2016р. заявлена до відповідачів Червоноградської центральної міської лікарні, Фізичної особи-підприємця Тенетюх Ганни Петрівни та Виконавчого комітету Червоноградської міської ради, які не приймали відповідне розпорядження. Відтак, враховуючи вищезазначені обставини дана позовна вимога задоволенню не підлягає.

Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Відтак, з огляду на вищевикладене, подані докази в їх сукупності, надані пояснення присутніми учасниками справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, спростованими, не підтвердженими належними доказами, тому задоволенню не підлягають.

Витрати по сплаті судового збору, згідно ст.129 ГПК України, при відмові в задоволенні позовних вимог покладаються на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Повне рішення складено 26.07.2018р.

Суддя Іванчук С.В.