Рішення № 75519609, 17.07.2018, Роменський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
585/3343/17
Номер документу
75519609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 585/3343/17

Номер провадження 2-а/585/9/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2018 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області, в складі:

головуючої - судді Машини І.М.,

з участю секретаря – Дмитренко М.О.,

позивача – ОСОБА_1,

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Роменського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 07.09.2017 р. звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що в період з 26.07.1986 року по 17.08.1986 року перебував у відрядженні в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії, являється інвалідом третьої групи, інвалідність пов’язана з виконанням робіт на ЧАЕС. Вважає, що пенсія відповідачем нараховується невірно, так як для обрахунку пенсії взятий його середньомісячний заробіток у меншому розмірі, що не може відповідати дійсному фактичному заробітку за період перебування в зоні відчуження, оскільки при обрахунку розміру пенсії необхідно враховувати основну заробітну плату, відрядну, акордну, систематичні доплати та надбавки (премії), оплату та доплату за понаднормову роботу, доплату в нічний час. Для нарахування розміру державної пенсії позивачем було подано до пенсійного фонду всі необхідні розрахункові документи, в тому числі, і розрахункові відомості про заробітну плату за липень-серпень 1986 року, архівну довідку про кількість днів виїздів в кожному місяці з отриманою дозою опромінення. Незважаючи на це, в своєму розрахунку пенсійний фонд розрахував середньомісячний заробіток лише із розміру його заробітної плати. При цьому при розрахунку середньомісячного розміру заробітної плати не було враховано її підвищення в залежності від рівня радіоактивного забруднення. Тому просить зобов’язати відповідача провести йому перерахунок пенсії, починаючи з 01.08.2017 р., з урахуванням висновку судово-економічної експертизи.

Представник відповідача ОСОБА_2, що діє на підставі довіреності, в запереченнях на позов зазначив, що з 01.01.2012 р. ОСОБА_1 зроблений перерахунок пенсії відповідно до вимог Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210. ОСОБА_3 до цього порядку у разі, коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації на інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, І групи – 285 відсотків, ІІ групи – 255 відсотків, ІІІ групи – 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. ОСОБА_3 до Закону України «Про державний бюджет на 2017 р.» з 01.05.2017 р. установлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у розмірі 1312 грн. У зв’язку з тим, що пенсія позивача обрахована виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у розмірі відшкодування фактичних збитків, є меншою за розмір 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 2952 грн. (1312 грн.*225%), останньому виплачується пенсія у вказаному розмірі. Також, представник відповідача вказує на те, що вимога позивача не конкретизована реквізитами довідки про заробітну плату, на підставі якої він вимагає проведення перерахунку пенсії. Надана до позовної заяви архівна довідка від 17.08.2017 р. № 575 не може бути врахована управлінням для перерахунку пенсії позивача, оскільки за приписами ч. 4 ст. 15 Закону № 796 видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також радіоактивного забруднення, про заробітну плату здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами). Перерахунок пенсії позивача проведений згідно довідки про заробітну плату від 20.03.2007 р. № 50, виданої ВАТ «Роменський завод АТС» за період роботи позивача у зоні відчуження, враховує збережений середній заробіток за основним місцем роботи, заробіток за фактично відпрацьований час у зоні відчуження, доплату за роботу у вихідні дні, премію. Таким чином, вимоги позивача про перерахунок пенсії були задоволені відповідно до вимог Порядку № 1210, а тому в задоволенні позову представник відповідача просив відмовити за необґрунтованістю.

Ухвалою судді Роменського міськрайонного суду Сумської області від 08.09.2017 р. по справі було відкрите провадження та справа призначена до судового розгляду.

Ухвалою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 27 вересня 2017 р. по справі була призначена судова економічна експертиза.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, з підстав, вказаних у запереченнях на позовну заяву.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази, приходить до наступного висновку.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом установлено, що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом 3 групи, ступінь втрати професійної працездатності за висновком МСЕК встановлена у розмірі 60% (а.с.5,8,9,15,16).

З 26.07.1986 р. по 21.08.1986 р. на підставі наказу по Роменському заводу автоматичних телефонних станцій від 21.08.1986 р за № 936-к позивач був направлений на учбові збори, на період яких за ним зберігається місце роботи, займана посада і виплачується середній заробіток. Крім того, у відповідності з постановою ЦК КПСС Президіуму Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 р. і йому належить виплатити за місцем постійної роботи 100 % тарифної ставки з 26.07.1986 р. по 17.08.1986 р. У відповідності з розпорядженням ОСОБА_4 міністрів СРСР від 17.05.1986 р. № 984 та від 23.05.1986 р. № 1031 ОСОБА_1 має право на отримання одноразової винагороди в розмірі п’ятикратної місячної тарифної ставки, з 26.07.1986 р. по 17.08.1986 р. (а.с. 66).

У 1986 році ОСОБА_1 працював фрезерувальником цеху № 10 відкритого акціонерного товариства «Роменський завод автоматичних телефонних станцій», що підтверджено записами його трудової книжки (а.с.12-14).

21 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, на яку йому була надана відповідь, що розрахунок пенсії ОСОБА_1 проведено на підставі довідки про заробітну плату, одержану в зоні відчуження № 50 від 20.03.2007 р., виданої ВАТ «Роменський завод АТС», за період з 01 серпня 1986 р. по 18 серпня 1986 р., розмір його пенсії з 01.05.2017 становить 2952, 34 грн. (а.с. 17, 22).

По справі була проведена судово-економічна експертиза (а.с.85- 97), відповідно до висновку № 1657 від 23.04.2018 якої, за роботу, пов’язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 методично обґрунтовано нарахування заробітку в загальній сумі: 1111,39 руб. по І варіанту за період з 26.07.1986 р. по 18.08.1986 р. на підставі даних «Довідки ВК37528» (а.с. 17, а. 76. пенс. справи); 978,90 руб. по ІІ варіанту за період з 27.07.1986 р. по 18.08.1986 р. на підставі «Архівної довідки» (а.с. 18, а. 73 пенс. прави). Середній заробіток ОСОБА_1 за роботу, пов’язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, за період з 26.07.1986 по 18.08.1986 року , з якого має бути призначена пенсія, відповідно до вимог законодавства, складає 1 251,77 руб по І варіанту на підставі даних «Довідки ВЧ37528» (а.с. 17, 76 пенс. справи) за дні виїзду у зону відчуження у серпні 1986 року; 1160,33 руб. по ІІ варіанту на підставі даних «Архівної довідки» (а.с. 18, а. 73 пенс. справи) за дні виїзду у зону відчуження у серпні 1986 року.

Встановлено, що ОСОБА_1 у період роботи з 26.07.1986 р. по 18.08.1986 р. як військовозобов’язаний був призваний на спеціальній військові збори і у складі військової частини № 37528 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Під час виконання робіт з ліквідації наслідків на ЧАЕС позивач отримав високу дозу радіоактивного опромінення 25 рентген (а.с. 11,18), внаслідок чого став інвалідом 3 групи, з втратою працездатності 60 % (а.с. 5, 15).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Роменському об’єднаному управлінні пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію по інвалідності 3 групи відповідно до Закону України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 р.

Згідно ст. 15 названого Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Щодо порядку нарахування заробітної плати.

ОСОБА_3 до ч. 2 ст. 40 вказаного Закону військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.

З довідки військової частини 37528 від 17.08.1986 р. № 311 вбачається, що «ОСОБА_5В находился на учебных сборах з 26 июля по 18 августа 1986 р. и за ним согласно статье 72 Закона СССР о всеобщей воинской обязаности сохраняется по месту работы средний заработок. Кроме того, в соответствии с постановлением ЦК КПСС, Президиума Верховного Совета СССР, Совета Министров СССР и ВЦСПС от 7 мая 1986 г. ему надлежит виплатить по месту посноянной работы 100 процентов тарифной ставки (должностного оклада) за период з 26 июля по 17 августа 1986 г. Отработано 23 дня без выходных» (а.с. 17, а. пенс. справи 76).

Також в матеріалах справи мається копія архівної довідки Центрального архіву Міністерства оборони України від 19.03.1993 № 51/1630, в якій зазначено: «ОСОБА_5 принимал участие в ликвидации последствий аварии на Чернобыльськой АЭС при войсковой части 37528. Прибыл: приказ № 86 от 27 июля 1986 г». Убыл: приказ № 114 от 24 августа 1986 г. В приказах командира по выездам на ЧАЭС войсковой части 37528 значиться: Производил работы: 2РСО ПУСО № 1. Дни выезда: июль – 27,28,29,30; август – 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18. Приобрел сумарное количество радиации: 25 рентген».

ОСОБА_3 до п. 4 Інструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на строкову військову службу та при приходженні служби у запасі, затвердженої ОСОБА_4 Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦСПС від 02.04.1982 № 95/4-132, за робітниками, службовцями та колгоспниками, що призвані на збори зберігається середній заробіток як по основній, так і по роботі за сумісництвом за весь період зборів, включаючи час перебування в дорозі до військової частини і назад, а також посада (робота). Середній заробіток зберігається за всі робочі дні по графіку, встановленому за основним місцем роботи.

Під середнім заробітком слід розуміти розмір заробітної плати робітника, розрахований із фактично нарахованого заробітку за попередній час. У період з 1986 – 1987 р.р. середній заробіток розраховувався відповідно до вимог ОСОБА_4 НКП СРСР від 22.04.1930 р. № 142 «Про середній заробіток і оплату за неповний місяць», а також «Основних положень по обліку праці та заробітної плати в промисловості та будівництві», затверджених Держкомпраці, Мінфіном і ЦСУ СРСР від 27.04.1973 № 75-АБ/89/10-80.

Вимоги вищевказаних нормативних актів використовувалися при обчисленні середнього заробітку у випадках оплати за час службового відрядження, за час виконання державних та громадських обов’язків.

Робітникам, у яких розміри заробітної плати змінюються по місяцям, середній заробіток обчислюється із розрахунку заробітку останніх двох календарних місяців роботи (з 1-го по 1-ше число) перед тим місяцем, за який виплачується середній заробіток.

Згідно Довідки ВЧ37528 ОСОБА_1 знаходився на спеціальних військових зборах у період з 26.07.1986 року по 18.08.1986 року. ОСОБА_3 до цього, при обчисленні середнього заробітку мають бути враховані нарахування за фактично відпрацьований час позивача у травні та червні 1986 року.

ОСОБА_3 до архівної копії особових рахунків по заробітної платі ОСОБА_1 за 1986 рік, нарахована заробітна плата ОСОБА_1 за травень та червень 1986 року в наступних сумах: 71,07 руб. за 159 год. травня 1986 року; 76,88 руб. за 176 год. червня 1986 року. Всього: 147,95 руб. за 335 год. за травень - червень 1986 року. Винагорода за підсумками роботи за 1986 рік нарахованою не значиться. Таким чином, середньогодинний заробіток позивача по основному місцю роботи складав 0,442 руб. (147,95 руб. : 335 год. = 0,442 руб.)ОСОБА_3, середньоденний робіток позивача при 8-годинному робочому дні складав 3,54 руб. (0,442 руб. х 8 год. = 3,54 руб.)

Оплата праці військовозобов’язаних, які були призвані на спеціальні військові збори та направлені на роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, провадилась на умовах, передбачених для робітників та службовців, виконуючих ці роботи. Тобто, оплата праці провадилась згідно вимог ОСОБА_6 Міністрів СРСР від 23.05.1986 №1031, яким встановлено, що на військовозобов’язаних, призваних на спеціальні збори та які безпосередньо приймали участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розповсюджено порядок оплати праці та виплати одноразової винагороди за місцем основної роботи, який передбачено для робітників та службовців, що виконували такі роботи. У відповідності з цим, на них поширюється дія ОСОБА_4 Міністрів УРСР від 08.05.1986 №168 (Постанова ЦК КПРС, ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156) та ОСОБА_6 Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс.

Таким чином, оплата праці військовозобов’язаних провадиться у такому порядку.

ОСОБА_3 до ст.72 Закону СРСР «Про загальний військовий обов’язок», за військовозобов’язаними, що призвані на збори, зберігається середній заробіток за весь час їх проходження.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_6 СРСР, ОСОБА_6 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156 (ОСОБА_4 Міністрів УРСР від 08.05.1986 №168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%.

Згідно постанови ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 № 665-195 (ОСОБА_4 Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 № 207-7) за робітниками, направленими для виконання робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, зберігається середня заробітна плата (за винятком пільг для робітників в районах Крайньої Півночі та прирівняних до них місцевостей). Розповсюджується на працівників підприємств, організацій та установ, незалежно від відомчої підлеглості (включаючи осіб, що тимчасово переведені та відряджені), а також на військовослужбовців, військових будівельників, що зайняті на вказаних роботах, дію пунктів 1 (на період проведення цих робіт) та 10 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 № 524-156. Оплата праці робітників, що зайняті на роботах у третій, другій та першій зонах небезпеки, провадиться відповідно у чотирьох, трьох, та двох кратному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи і тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місці роботи. Встановлено робітникам підприємств, організацій та установ, що виконують роботи, пов’язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС по запобіганню забруднення середовища, додаткову оплату праці у нічний час у розмірі 35% годинної тарифної ставки (окладу) за кожний час роботи у нічний час та максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки (окладу) на місяць. Дозволено підприємствам, організаціям та установам залучати робітників на роботи, що пов’язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у вихідні та святкові дні з оплатою праці у подвійному розмірі. Пільги, що передбачені цією ОСОБА_4, встановлюються з моменту аварії на ЧАЕС.

Крім того, у відповідності до ОСОБА_4 Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦСПС від 07.05.1986 №153/10-43 для робітників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється шестигодинний робочий день.

ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665-19 (ОСОБА_4 Міністрів УРСР та УКРСОВПРОФА від 10.06.1986 №207-7 передбачено, що підвищена оплата праці у зоні відчуження застосовується від дня аварії, граничний розмір премії встановлено - 60% тарифної ставки (посадового окладу).

Згідно наказу від 03.06.1986 року № 6 командира військової частини №83279 «Про перелік частин військової частини №83279 працюючих у зоні №3» військова частина № 37528 віднесена до переліку військових частин, працюючих на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 5 травня 1986 року у зоні № 3.

В Архівній довідці зазначено місце робіт, що проводились позивачем в зоні відчуження у липні - серпні 1986 року: «2РСО ПУСО №1» - без розшифровки.

ОСОБА_3 до «Переліку населених пунктів і виробничих об’єктів, де оплата праці здійснювалась відповідно до зон небезпеки (згідно з рішенням Урядової комісії) у підвищених розмірах залежно від рівня радіації, рішенням Урядової комісії від 07.08.1986 № 87, у період з 26.07.1986 року по 18.08.1986 року «ПуСО № 1» (населений пункт Лельов) віднесено до зони небезпеки №3.

Згідно до вимог ОСОБА_4 ради міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 № 665-195 (ОСОБА_4 Міністрів УРСР та УКППРОФСОФА від 10.06.1986 № 207-7), оплата праці позивача за дні виїзду у третю зону небезпеки у липні - серпні 1986 року проводиться у чотирьохкратному розмірі понад середньомісячну заробітну плату, виходячи зі тарифної ставки (посадового окладу), встановленої по основному місцю роботи.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_4 СРСР, ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 07.05.1986 №524-156 (ОСОБА_4 Міністрів УРСР від 08.05.1986р.№ 168-5) передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) робітникам підприємств та організацій, що приймали участь у роботах, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні до 100%. Конкретні розміри підвищення тарифних ставок (окладів) поводились з урахуванням складності, терміновості виконання робіт та рівня радіоактивного забруднення території, де проводились такі роботи.

Оплата праці по підвищеним тарифним ставкам передбачена і статтею 36 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону від 28.02.1991р. №796-ХІІ, ст. 38 якого передбачено, що працівникам, тимчасово переведеним або відрядженим для роботи на території радіоактивного забруднення, за основним місцем роботи зберігається середня заробітна плата, виплачуються добові в розмірі, передбаченому чинним законодавством. У зоні відчуження добові виплачуються у підвищеному розмірі, який встановлюється ОСОБА_4 Міністрів Української PCP. Підвищена оплата праці на зазначених територіях за виконану роботу провадиться відповідно до статті 36 цього Закону.

Згідно ст. 36 даного Закону оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками (відрядними розцінками) і посадовими окладами, з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт і умов праці в таких розмірах: від 1 до 5 Кі/кв. км - на 20 - 30 процентів; від 5 до 10 Кі/кв. км - на 30 - 40 процентів; від 10 до 15 Кі/кв. км - на 40 - 60 процентів; від 15 до 30 Кі/кв. км - на 60 - 80 процентів; понад 30 Кі/кв. км - - на 80 - 100 процентів.

Перелік видів робіт і конкретні розміри процентних надбавок залежно від складності робіт і умов праці встановлюються ОСОБА_4 Міністрів Української PCP».?

Згідно розпорядження ОСОБА_4 Міністрів СРСР від 17 травня 1986р. №96 гранично допустима доза радіоактивного опромінення - 25 рентген.

ОСОБА_3 до Архівної довідки, під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач отримав високу дозу радіоактивне опромінення - 25 рентген (а.с.18).

Населені пункти та виробничі об’єкти третьої зоні небезпеки мали рівень радіоактивного забруднення ізотопами цезію понад 40 Кі/кв. км. Робота в 3-й зоні небезпеки проводилась на території найвищого радіоактивного забруднення ізотопами цезію, понад 40 Кі/кв. км, на підставі чого розмір годинної ставки підвищується на 100 % тобто в 2 рази.

За таких обставин, суд враховує розрахунки експерта щодо методично обгрунтованого підвищення годинної тарифної ставки в залежності від радіоактивного забрудження території ізотопами цезію.

ОСОБА_3 до роз’яснень Держкомпраці СРСР та секретаріату ВЦСПС від 16.01.1969р. №1/2, робітникам, яким тарифна ставка встановлена при 8(7) годинному робочому дні, перерахунок тарифної ставки на 6-ти годинний робочий день провадиться у наступному порядку: годинна тарифна ставка при 8-ми годинному робочому дні множиться на середню тривалість робочого часу в годинах при 8-ми годинному робочому дні (173,1) і ділити на середню тривалість робочого часу в годинах при 6-ти годинному робочому дні (152,5).

ОСОБА_3 до копії довідки ВАТ «Роменський завод АТС» від 20.03.2007 №50 про заробітну плату ОСОБА_1 за роботу у зоні відчуження (а.с.31), вказана годинна тарифна ставка позивача у розмірі 0,45 руб. Перерахована годинна тарифна ставка позивача при 6-ти годинному робочому дні складає 0,511 руб. (0,45 руб. х 173,1 : 152,5 = 0,511 руб.).Підвищена на 100% годинна тарифна ставка для розрахунку заробітку позивача за роботу в 3-й зоні небезпеки при 6-ти годинному робочому дні складає 1,022 руб. (0,511 руб. х 2 = 1,022 руб.).?

ОСОБА_3 листа Міністерства праці України від 10.01.1997 № 06-79 - премії, доплати та надбавки до посадового окладу не включаються.

Оскільки на дослідження експерту не було надано Положення про преміювання працівників Роменського заводу АТС за 1986 рік, то суд, відповідно до ОСОБА_4 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 № 665-195 (ОСОБА_4 Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7) враховує розрахунок заробітної плати позивача, проведений експертом з урахуванням премії у 60% від заробітку, нарахованого безпосередньо за роботу у зоні небезпеки.

Також, згідно вимог законодавства, оплата праці у вихідні дні проводиться у подвійному розмірі лише за роботу у вихідний день - неділю (ст.67 КЗпП України) за фактично відпрацьований час.

ОСОБА_3 до даних Довідки ВЧ37528 та даних Архівної довідки позивач працював у зоні небезпеки № 3 у наступні вихідні дні: у липні - 1 день (27 липня 1986року - неділя), у серпні - 3 дні (3,10,17 серпня 1986 року - неділі).

Оскільки на дослідження експерту не був наданий графік роботи підприємства на 1986 рік, то розмір збереженого середнього заробітку за основним місцем роботи експертом обчислений на підставі листа Міністераства праці та соціальної політики України від 16.01.1998 р. № 01-3/93-02-6 «Табель робочого часу з 1986-1990 роки для використання в практичній роботі».

Так, відповідно до вимог законодавчих актів, позивачу методично обґрунтовано нарахувати:

- на підставі Довідки ВЧ37528: збережений середній заробіток за робочі дні згідно графіку роботи підприємства по основному місцю роботи; 100% тарифної ставки (посадового окладу) по основному місцю роботи; заробіток за фактично відпрацьований час у зоні небезпеки і підвищеній годинній ставці з урахуванням кратності;премію за фактично відпрацьований час у зоні небезпеки; доплату за роботу у вихідні дні;

- на підставі «Архівної довідки»: збережений середній заробіток за робочі дні згідно графіку роботи підприємства по основному місцю роботи; заробіток за фактично відпрацьований час у зоні небезпеки підвищеній годинній ставці з урахуванням кратності; премію за фактично відпрацьований час у зоні небезпеки; доплату за роботу у вихідні дні.

Оскільки до матеріалів справи залучені документи (Довідка ВЧ 37528 від 17.08.1986 р. та Архівна довідка від 19.03.1993 р.), які мають різні вихідні дані для проведення експертизи, то експерт провів розрахунки оплати праці позивачу за період перебування на спеціальних військових зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по двом варіантам.

Щодо порядку обчислення пенсії.

ОСОБА_4 КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01.01.12 р., затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Цей порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно п. 3 вказаного Порядку № 1210 заробітна плата для обчислення пенсії обраховується наступним чином - у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження: 3) менше ніж 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження; 4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробіток за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25, 4. Коли дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітку здійснюється у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності, додається до суми обчисленого заробітку.

ОСОБА_3 до п. 5 Порядку у разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час.

Пунктами 7 та 8 зазначеного Порядку визначено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки : у 3 зоні - 5, 2 зоні - 4, 1 зоні – 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. крб.

Отже, відповідно до вимог п. 3 Порядку обчислення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України від 23.11.2011 № 1210, розмір пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, обчислюються з розрахункового (умовного) розміру заробітку за роботу в зоні відчуження. При цьому, при проведенні розрахунку заробітку для призначення пенсії позивачу мала бути застосована сумарна кратність оплати праці, встановлена у відповідні періоди зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5 (у тому числі з урахуванням збереженого середньомісячного заробітку).

При цьому експертизою встановлено, що згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 розрахунок пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи проведений на підставі довідки ВАТ «Роменський завод АТС» від 20.03.2007 р. № 50 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, дані якої не відповідають сумам, обчисленим судовим експертом при проведенні відповідних методично обґрунтованих розрахунків. За результатами проведеного дослідження даних вказаної довідки встановлено, що при проведенні розрахунків підприємством не враховані вимоги законодавства щодо підвищення тарифної ставки при розрахунку розміру оплати праці за період перебування позивача на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та не враховано передбачений вимогами законодавства розмір премії за роботу в зоні відчуження.

ОСОБА_3 проведення судово-економічних експертиз за цивільними справами, пов'язаними з визначенням розміру оплати праці за роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 26 квітня 1986 року Уряди колишнього СРСР та Української РСР ухвалили безліч рішень із грифом «Секретно» щодо оплати праці осіб - ліквідаторів (із яких в подальшому секретність була знята), але що вплинуло на правильність нарахування оплати праці за роботу в зоні відчуження, про що свідчить судова практика. Згідно листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 № 09-3751, якщо підприємством була невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. Розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.

Форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644. Зразок форми надано у додатку до цього Наказу. Розділ цієї довідки - «Заробітна плата працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, із якої визначається пенсія», містить наступні графи:

1.Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках.

2.Оплата праці за тарифними ставками (розцінками відрядними, окладами, посадовими окладами) за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

3.Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (з зазначенням показника преміювання, розміру премії та підстави її виплати).

4.Інші доплати та надбавки (за роботу у нічний час, за класність тощо із зазначенням розміру та підстави виплати).

Так як згідно Довідки ВЧ 37528 та Архівної довідки позивач відпрацював на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році два неповні календарні місяці – липень, серпень (за Довідкою ВЧ – з 26 липня по 18 серпня 1986 р, за Архівною довідкою – липень 4 календарних днів (27,28,29,30), серпень – 18 календарних днів (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,15,16,17,18)), то розрахунковий розмір заробітку за роботу в зоні відчуження для обчислення пенсії обчислюється окремо по кожному місяцю. При цьому ці довідки місять різні дані щодо кількості днів, відпрацьованих позивачем у зоні відчуження: 23 дні – згідно Довідки ВЧ 37528, 21 день – згідно Архівної довідки.

ОСОБА_3 І варіанту, зробленого на підставі Довідки ВЧ 37528 ОСОБА_1 методично обґрунтовано нарахування заробітку в загальній сумі за період з 26.07.1986 р. по 18.08.1986 р. – 1111,39 руб.; по ІІ варіанту за період з 27.07.1986 р. по 18.08.1986 р. на підставі «Архівної довідки» - 978,90 руб.

Методично обгрунтований середній заробіток ОСОБА_1 за роботу, пов’язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 26.07.1986 р. по 18.08.1986 р., з якого має бути призначена пенсія відповідно до вимог законодавства складає: 1 251,77 руб. по І варіанту на підставі даних «Довідки ВЧ37528», за дні виїзду у зону відчуження у серпні 1986 року; 1160,33 руб. по ІІ варіанту на підставі даних «Архівної довідки» за дні виїзду у зону відчуження у серпні 1986.

ОСОБА_3 до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого діяння, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Представник відповідача, не визнаючи позовні вимоги, не довів своєї позиції по справі, зокрема щодо правильності розміру середньомісячного заробітку, з якого виходив пенсійний фонд при обчисленні позивачу пенсії.

При цьому, суд розцінює критично письмові пояснення представника відповідача з приводу проведеної судової економічної експертизи № 1657, а саме, щодо неправильності розрахунку експертом середньомісячного заробітку позивача з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами, складності виконуваних робіт і умов праці, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та не вбачає сумнівів у правильності висновків експерта. В той же час, представник відповідача під час розгляду справи не заявляв клопотання про проведення повторної експертизи по справі.

З урахуванням зазначеного, оскільки в судовому засіданні встановлено, що пенсія позивачу нараховується у менших розмірах, ніж це передбачено законодавством, на даний час підприємство, яке видавало довідку про заробітну плату, не існує, а права позивача порушені, суд дійшов висновку про задовлення позову.

У відповідності з ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Роменського об’єднананого Управління Пенсійного Фонду України Сумської області на користь держави має бути стягнутий судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14,77, 90, 242-246, 250, 255, 295-297 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІДН - НОМЕР_1) до Роменського об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області (місцезнаходження: Сумська область, м. Ромни, вул. Гетьмана Мазепи, 3, код ЄДРПОУ - 37431010) про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати дії Роменського об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати державної пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - незаконними.

Зобов’язати Роменське об’єднане Управління Пенсійного Фонду України Сумської області провести перерахунок з 01.08.2017 р. розміру встановленої ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, державної пенсії з урахуванням висновку Судової економічної експертизи № 1657 від 23.04.2018 р. Сумського відділення Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. ОСОБА_7.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Роменського об’єднананого Управління Пенсійного Фонду України Сумської області на користь держави судовий збір у розмірі 640,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи в порядку письмового провадження - в той же строк з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду виготовлений 23.07.2018 р.

Суддя: підпис...

Копія вірна:

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_8