Рішення № 75509877, 25.07.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
704/161/18
Номер документу
75509877
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2018 року справа № 704/161/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

15.05.2018 з Тальнівського районного суду Черкаської області до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії згідно з постановою КМУ від 15.11.2017 №851;

- зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, що настала внаслідок захворювання у зв’язку з ліквідацією Чорнобильської катастрофи в розмірі фактичних збитків, виходячи з фактичної заробітної плати в зоні відчуження з урахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою суду від 17.07.2018 замінено первинного відповідача у справі – управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області на правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі – відповідач).

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем безпідставно не перераховано йому пенсію відповідно до постанови КМУ від 15.11.2017 №851, виходячи з розміру заробітної плати у зоні відчуження.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що постанова КМУ від 15.11.2017 №851 передбачає пeрeрaxунoк пенсії виключно oсoбaм, які брали участь у ліквідації наслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, інших ядeрниx aвaрій та випрoбувaнь, у військoвиx нaвчaнняx із зaстoсувaнням ядeрнoї зброї під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвалідністю, тобто даний перерахунок передбачено тільки особам які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби. Відповідач зазначає, що позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не під час проходження дійсної строкової служби, а як військовозобов’язаний, який призваний на спеціальні збори, в зв’язку з чим не набув права на перерахунок відповідно до вищевказаної постанови КМУ.

У зв’язку з наданням сторонами заяв про розгляд справи без їх участі, хвалою від 17.07.2018 суд вирішив розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження на підставі ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України). Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв’язку з розглядом справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Позивач з 09.09.1988 до 27.12.1988 був призваний на спеціальні збори з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з довідкою МСЕК від 04.02.2009 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності по захворюванню пов’язаному з виконанням обов’язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та у відповідності до копії посвідчення Серії А №102521 – позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.

09.01.2018 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 15.11.2017 №851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

У листі управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області від 15.01.2018 №772/06 зазначено, що оскільки участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відбувалась не під час проходження строкової військової служби, а тому права на проведення перерахунку пенсії згідно постанови КМУ від 15.11.2017 №851 – позивач не має.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам в контексті позовних вимог, суд врахував, що спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (далі – Закон № 796-ХІІ), постановою КМУ від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Постанова № 851).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній з 05.10.2006 до 01.10.2017 було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній з 01.10.2017 р. та на теперішній час, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

У Змінах, що вносяться до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджених Постановою № 851, також зазначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, у ч. 3 ст. 59 вказаного Закону в останній редакції розширено перелік категорій осіб, на яких розповсюджується така норма, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Враховуючи вищезазначене, частина 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань; 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Водночас, таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності одночасної сукупності наступних умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

При цьому, зазначена законодавча норма є чіткою та не передбачає можливості здійснення розширеного тлумачення.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 р. по справі №820/1148/18.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оскільки у період з 09.09.1988 до 27.12.1988 був призваний на збори та направлений в зону відчуження для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а не проходив дійсну строкову службу, суд дійшов висновку, що відсутні достатні та необхідні правові підстави для перерахунку його пенсії на підставі ч.3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ та Постанови № 851.

Отже, відповідач, відмовляючи у здійсненні позивачу перерахунку та виплати пенсії згідно з постановою КМУ від 15.11.2017 №851 діяв у межах та в спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства, а тому позовна вимога про визнання таких дій протиправними задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, що настала внаслідок захворювання у зв’язку з ліквідацією Чорнобильської катастрофи в розмірі фактичних збитків, виходячи з фактичної заробітної плати в зоні відчуження з урахуванням раніше проведених виплат, суд врахував таке.

Відповідно до ч.1 ст.54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-ХІІ визначені Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 (далі – Порядок №1210).

На підставі п.7 вказаного Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Отже, вказаними нормами передбачено право позивача, інвалідність якого настала внаслідок ліквідації наслідків на ЧАЕС, на обчислення йому пенсії, виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Суд встановив, що у заяві про перерахунок пенсії від 09.01.2018 позивач просив здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до Постанови № 851 та не ставив питання про здійснення перерахунку та виплати йому пенсії, виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, право на що передбачено ч.1 ст.54 Закону № 796-ХІІ та п.7 Порядку №1210.

Суд також наголошує, що Постановою № 851 не вносились зміни ні до ч.1 ст.54 Закону № 796-ХІІ, ні до п.7 Порядку №1210, а лише встановлювалось право військовослужбовців строкової служби, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на обчислення пенсії по інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, за правилами наведеної норми процесуального законодавства захисту в суді підлягають, зокрема, порушені органом державної влади та його посадовими особами, права, свободи та інтереси фізичних осіб.

Оскільки питання про здійснення перерахунку та виплати пенсії, виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, право на що передбачено ч.1 ст.54 Закону № 796-ХІІ та п.7 Порядку №1210, позивачем у заяві від 09.01.2018 не порушувалось, а відповідач не відмовляв у перерахунку пенсії на підставі наведених норм, суд дійшов висновку, що позовна вимога зобов’язати відповідача здійснити такий перерахунок є передчасною та не підлягає задоволенню, оскільки у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, а суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє, оскільки на час розгляду судом справи права позивача в цій частині вимог не були порушені.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 – відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Рідзель