
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
25 липня 2018 року справа № 808/478/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.,
суддів: Баранник Н.П. Щербака А.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 р. (суддя Прасов Олександр Олександрович) в адміністративній справі № 808/478/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (відповідач-1), Міністерства внутрішніх справ України (відповідач-2) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
У позові просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не подання до відповідача-2 у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту) позивача, висновку щодо виплати грошової допомоги разом з підтвердними документами, які додані до заяви; зобов'язати відповідача-1 надіслати до відповідача-2, висновок щодо виплати грошової допомоги, у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію", а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі за (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850; зобов'язати відповідача-2 розглянути в визначений законом термін подані відповідачем-1 документи, нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію", а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі за (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 02.11.1969 по 01.06.2001 служив в органах внутрішніх справ, в Управлінні державної пожежної охорони УМВС України в Запорізькій області. 21.04.2015 постановою Військово-лікарської комісії ГУМВС України в Запорізькій області №3 був встановлений причинний зв'язок між захворюваннями ОСОБА_1 з його проходженням служби в органах внутрішніх справ, а саме зазначено, що захворювання колишнього співробітника ОВС ОСОБА_1, які встановлені на час його фактичного звільнення з ОВС (03.06.2001): Вертеброгенна (клінічно) цервікокраніалгія, брахіалгія, торакалгія, рецидивний перебіг; Гіпертонічна хвороба 2 ст.; Хронічний бронхіт, ЛH 1 ст.; Жировий гепатоз, стадія компенсації; Хронічний панкреатит, стадія ремісії; Захворювання (новоутворення лівої нирки), без визначення функції нирок - ТАК, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. За результатами обстеження позивач отримав довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках №0008910 від 24.06.2015, в якій зазначено, що ступінь втрати професійної придатності у відсотках становить 70%, травма пов'язана із проходженням служби в ОВС.
У грудні 2017р. позивач звертався до відповідач-1 для отримання висновку щодо виплати грошової допомоги, проте його заява була передана до Голова ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області, який в свою чергу надав відповідь вих.№685-Б/Л.К/29-18 від 22.01.2018, на інші звернення надав відповідь, що такі питання вирішуються ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області. Таким чином вважає, що відповідачами не вчинено дій у встановленому законодавством порядку.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 р. у задоволенні позову відмовлено.
Позивач не поголившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити.
В апеляційній скарзі зазначає зокрема, що має право на отримання відповідної грошової допомоги, на що вказує і відповідач-2 у відзиві на позов.
Справа розглядається в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на такі підстави.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову прийшов до висновку, що орган внутрішніх справ, в якому (проходив) проходить службу працівник міліції - Позивач, покладено обов'язок по проведенню відповідних процедурних дій з оформлення відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізацію рішення головного розпорядника, що і було викладено у листі ГУНП в Запорізькій області від 22.01.2018 за вих.№684-Б/05/29-18, надісланого на адресу позивача. До відповідач-2 МВС України позивач не звертався, а тому таким не було порушено прав та інтересів позивача.
Колегія суду погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивач проходив службу в Управлінні державної пожежної охорони УМВС України в Запорізькій області з 02.11.1969 по 01.06.2001 (а.с.11-13).
Постановою військово-лікарської комісії ГУМВС України в Запорізькій області №3 від 21.04.2015 визначено: "… Захворювання колишнього співробітника ОВС ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, які встановлені на час його фактичного звільнення з ОВС (03.06.2001): Вертеброгенна (клінічно) цервікокраніалгія, брахіалгія, торакалгія, рецидивний перебіг. Гіпертонічна хвороба 2ст. Хронічний бронхіт, ЛН 1ст. Жировий гепатоз, стадія компенсації. Хронічний панкреатит, стадія ремісії. Захворювання (новоутворення лівої нирки), без визначення функції нирок. - ТАК, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. На основі статті 39в, 23в, 48в, 55в, стосовно ст.10 графи 1 Наказу МВС України №488 від 17.07.1995 - Обмежено придатний до військової служби. …" (а.с.21).
За результатами обстеження позивач отримав Довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках №0008910 від 24.06.2015, в якій зазначено, що ступінь втрати професійної працездатності у відсотках становить 70%, причина втрати професійної працездатності пов'язана із проходженням служби в ОВС (а.с.22).
27.12.2017р. позивач подав до ВДЗ ГУНП в Запорізькій області заяву (рапорт) (вх.№Б-7099), в якому позивач просить провести йому виплату одноразової грошової допомоги з посиланнями на вищевикладені медичні документи (а.с.23).
ГУНП в Запорізькій області (вих.№684-Б/05/29-18 від 22.01.2018) на вказану заяву надано відповідь, в якій з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 за №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України" зазначено про повну ліквідацію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області. Звернення позивача передано на розгляд до голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області. Також зазначен, що такі питання здійснюються через ліквідаційну комісію ГУМВС України в Запорізькій області (а.с.24).
Заступником голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області на звернення позивача (за вих.№685-Б/Л.К/29-18 від 22.01.2018), надано відповідь в якій, зокрема, зазначено: "… У межах повноважень повідомляємо, що Порядок виплати одноразової грошової допомоги визначається Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції", який набрав чинність з 12.03.2015 та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції". При проходженні 24.06.2015 первинного огляду в МСЕК №3, тобто на час дії Закону, Вам встановлена друга група інвалідності та 70% втрати працездатності. Згідно з прийнятими змінами, право на одержання одноразової грошової допомоги залишилося за працівниками міліції. Тобто, звільнені зі служби особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, у тому числі пенсіонери зі спеціальним званням міліції мають право на отримання одноразової грошової допомоги, а пенсіонери зі спеціальним званням внутрішньої служби такого права не мають. Ви проходили службу в Управлінні Державної пожежної охорони УМВС України в Запорізькій області на посаді заступника начальник та були звільнені зі служби зі спеціальним званням "полковник внутрішньої служби". На підставі зазначеного дія Закону та Постанови на Вас не поширюється. … Оригінал постанови ВЛК ГУМВС України в Запорізькій області від 21.04.2015 №3 надано до Управління ПФ України в Запорізькій області для залучення до Вашої пенсійної справи. Оригінал довідки про результати визначення втрати працездатності від 24.06.2015 сер.АГ №0008910 повертаємо. …" (а.с.25).
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції Закону України №208-VІІІ від 13.02.2015, що набрав чинності 12.03.2015р.) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 5 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних Закону № 580-VIII (який набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон № 565-XII.
Відповідно до пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних Закону № 580-VIII право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом № 565-XII, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 580-VIII.
Таким чином за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 580-VIII.
До набрання чинності Законом № 580-VIII порядок виплати одноразової грошової допомоги регулювався нормами статті 23 Закону № 565-XII та Порядком № 850 затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 установлено, що: особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. № 208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707.
Проте як вбачається з матеріалів справи, днем виникнення права у позивача відповідно до п. 2 Порядку №850 є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії - 24.06.2015р., а отже позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги яке здійснюється в Порядку №850.
Відповідно до пунктів 7 - 9 Порядку № 850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Як вбачається з матеріалів справи проходив службу в Управлінні державної пожежної охорони УМВС України в Запорізькій області з 02.11.1969 по 01.06.2001 та не проходив службу в органах поліції, таким чином позивач подає відповідні документи за місцем служби - ГУМВС України в Запорізькій області.
Згідно інформації Міністерства Юстиції України, що міститься в матеріалах справи та додатково здійснено роздруківку судом апеляційної інстанції 25.07.2018р., діяльність ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області станом на 25.07.2018р. не припинена.
Таким чином є вірними висновки суду першої інстанції про безпідставність заявлених позовних вимог про бездіяльність ГУНП в Запорізькій області та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно матеріалам справи, ліквідаційна комісії ГУМВС України в Запорізькій області надала відповідь на звернення позивача вих.№685-Б/Л.К/29-18 від 22.01.2018, щодо призначення одноразової грошової допомоги.
Проте позивач не оскаржує таке рішення, про можливість у його оскарженні зазначено у самому листі (а.с. 25).
Разом з тим, суд апеляційної інстанції за приписами статті 48 КАС України, не наділений повноваженнями щодо здійснення заміни неналежного відповідача під час апеляційного розгляду справи.
Щодо позовних вимог до МВС України, колегія суду зазначає, що останній не отримував будь-яких документів щодо вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачу та не приймав будь-якого рішення з цього питання, а тому позивні вимоги є передчасними.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 р. в адміністративній справі № 808/478/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя: Н.І. Малиш
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: А.А. Щербак