Рішення № 75508806, 26.07.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
750/5620/18
Номер документу
75508806
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2018 року м. Чернігів Справа № 750/5620/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1М.) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (далі – Управління) та просить:

- скасувати рішення відповідача від 05.03.2018 № 03-09/5347 щодо відмови у призначенні йому житлової субсидії з 01.02.2018;

- зобов'язати відповідача призначити йому житлову субсидію з 01.02.2018 з проведенням відповідного перерахунку.

Позов мотивовано тим, що оскільки ним була в повному обсязі погашена заборгованість перед ТОВ «Чернігівгаз Збут» та подано Управлінню відповідну заяву з пакетом документів, у відповідача відсутні підстави для відмови у поновленні виплати йому субсидії з дати припинення попередньої субсидії.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 08.06.2018 справу передано на розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для розгляду судді Бородавкіній С.В.

Ухвалою судді від 04.07.2018 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) та надано відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання відзиву на позов.

У встановлений ухвалою суду строк представником відповідача надано відзив на позов, в якому він просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та зазначив, що позивачу було припинено субсидію у зв’язку з несплатою обов’язкового платежу. Вважає, що відповідно до абзацу дев’ятого пункту 20 Положення № 848 позивач набуває право на призначення субсидії на наступний період після подання додаткових документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії. Однак, в порушення наведеного, ОСОБА_1 до заяви про призначення (поновлення) виплати субсидії не було долучено Декларацію про доходи. У зв’язку з наведеним пояснив, що за відсутності необхідних документів житлова субсидія позивачу поновлена не була.

Крім того, ТОВ «Чернігівгаз Збут» надано до Управління список побутових споживачів природного газу, які мають прострочену понад два місці заборгованість перед Товариством з оплати за спожитий природній газ станом на 01.05.2018, серед яких є і позивач. Його борг складає 2845,06 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 мають бути задоволені, враховуючи таке.

Судом встановлено, що відповідно до заяви про призначення житлових субсидій, ОСОБА_1, в період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року включно, призначено житлові субсидії, в тому числі, і на послуги з газопостачання, що надаються ТОВ «Чернігівгаз Збут» (а.с. 37, 38).

Листом № 03-09/3511 Управління повідомило позивача, що у зв’язку з надходженням 09.02.2018 з ТОВ «Чернігівгаз Збут» подання, йому припинено надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.02.2018 через несплату вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (а.с. 9).

22.02.2018 ОСОБА_1 сплатив заборгованість перед ТОВ «Чернігівгаз Збут» за спожитий природний газ, що підтверджується платіжним дорученням (а.с. 13), у зв’язку з чим 27.02.2018 засобами поштового зв’язку подав до Управління заяву про поновлення (призначення) житлової субсидії з 01.02.2018. Відповідно до перелічених додатків, до вказаної заяви позивачем було долучено: платіжне доручення про сплату за газ та довідку ТОВ «Чернігівгаз Збут» від 31.01.2018 (а.с. 10-11, 13).

Листом від 05.03.2018 № 03-09/5347 Управління повідомило позивача, що оскільки заборгованість по газопостачанню погашена 22.02.2018, йому запропоновано звернутись до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, для вирішення питання щодо призначення субсидії на наступний термін з березня 2018 року (а.с. 15-16).

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Перевіряючи законність оскаржуваного рішення суд бере до уваги те, що однією з найважливіших умов визначеності відносин між людиною і державою є закріплення у статтях 3, 21 Конституції України принципу непорушності прав і свобод людини. Визнаючи людину найвищою соціальною цінністю, ОСОБА_3 України встановлює перелік прав і свобод, гарантує і забезпечує їх захист, у тому числі від порушення з боку держави, її органів та посадових осіб. Зазначені права і свободи визначають міру можливої поведінки людини і громадянина, відображають певні межі цих прав та можливість користуватися благами для задоволення своїх інтересів.

Положеннями Закону України від 05.10.2000 року № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування.

З метою спрощення порядку призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 затверджено відповідне Положення (далі – Положення; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (пункт 3 Положення).

Відповідно до абзацу першого пункту 14 зазначеного Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

При цьому розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Відповідно до пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, в тому числі, за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для припинення ОСОБА_1 нарахування субсидії з 01.02.2018 стало подання ТОВ «Чернігівгаз Збут» від 09.02.2018 № СЛ-1112 про наявність у позивача заборгованості за фактично надані спожиті послуги по газопостачанню, з урахуванням розміру субсидії.

Наступного для після повідомлення про вищевказані обставини (22.02.2018), позивач сплатив заборгованість перед ТОВ «Чернігівгаз Збут» та надав до Управління заяву про поновлення субсидії з підтвердженням сплати.

Відмовляючи в поновленні субсидії відповідач зазначив про необхідність звернення ОСОБА_1 до Управління із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Також відповідач вказав, що у випадку виконання вказаних дій, позивачу буде призначено субсидію на наступний термін з березня 2018 року.

Однак, з такою позицією суд не погоджується, враховуючи таке.

Відповідно до пункту 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):

заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами;

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру;

договір найму (оренди) житла (за наявності).

В свою чергу, абзацом дев’ятим пункту 20 Положення встановлено, що у разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.

Тобто, затверджуючи Положення законодавець чітко виокремив пакет документів, який особа зобов’язана подати уповноваженому органу для призначення житлової субсидії (пункт 13) та який громадянин подає для її поновлення у випадку наявності заборгованості (пункт 20). В останньому випадку достатнім є подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії. Суд звертає увагу, що вказана норма є абсолютно визначеною нормою права, з вичерпною конкретністю і повнотою.

Згідно із абзацом шостим пункту 13 Положення забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено Управлінням в наданому відзиві, житлова субсидія ОСОБА_1 була призначена з жовтня 2017 року. Тобто, позивач скориставшись наданим йому правом вже подавав до Управління встановлений пунктом 13 Положення пакет документів, перевіривши який уповноважений орган дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 права на отримання житлової субсидії.

В свою чергу, суд звертає увагу, що у спірних правовідносинах позивач, враховуючи отримання ним субсидії та приписи пункту 20 Положення, для її поновлення, у зв’язку із заборгованістю, повинен був подати до Управління виключно докази її погашення.

Вимагаючи від ОСОБА_1, в тому числі, подання Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, Управління діяло з перевищенням наданих йому повноважень, не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Положенням.

Суд зазначає, що у зв’язку з протиправними діями відповідача ОСОБА_1, незважаючи на сплату заборгованості у встановлений чинним законодавством строк, був позбавлений права на вчасне поновлення житлової субсидії (пільги), отримання якої є його соціальним правом та гарантована державою.

Відповідно до абзацу одинадцятого пункту 14 Положення у разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.

Проаналізувавши вищевикладені обставини справи та вимоги Положення, суд зазначає, що після подання ОСОБА_1 до Управління належних доказів сплати заборгованості перед ТОВ «Чернігівгаз Збут», відповідач повинен був призначити (поновити) йому житлову субсидію з дати закінчення дії попередньої субсидії, тобто з 01.02.2018.

Посилання представника відповідача на наявність у ОСОБА_1, станом на 01.05.2018, заборгованості перед ТОВ «Чернігівгаз Збут» суд вважає необґрунтованим, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин та звернення позивача до Управління із заявою про призначення (поновлення) житлової субсидії, заборгованість з газопостачання у нього була відсутня, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами та не заперечувалось відповідачем в наданому відзиві.

Крім того, в силу вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1, оскільки відповідач не довів правомірність своїх дій.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов – задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (код ЄДРПОУ 03196191, вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, 14000), оформлене листом від 05.03.2018 № 03-09/5347, про відмову ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Милорадовичів, 55/58, м. Чернігів, 14000) у призначенні (поновленні) житлової субсидії.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (код ЄДРПОУ 03196191, вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, 14000) призначити (поновити) ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Милорадовичів, 55/58, м. Чернігів, 14000) житлову субсидію з 01 лютого 2018 року, з проведенням відповідного перерахунку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (код ЄДРПОУ 03196191, вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, 14000) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. Милорадовичів, 55/58, м. Чернігів, 14000) судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 26.07.2018.

Суддя С.В. Бородавкіна