
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2469/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шешери М.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до військової частини А4583 (Оперативне командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України, військової частини А 1815 про визнання протиправним та скасування наказу та стягнення коштів,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини А4583 (Оперативне командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України, військової частини А 1815 та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати пункт 1,18. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, відповідно до якого, командира вузла зв'язку механізованого батальйону військової частини А1815 сержанта ОСОБА_4, призначеного наказом командира військової частини А1815 від 30 грудня 2017 року №133-рс, притягнути до матеріальної відповідальності у розмірі 5317,00 грн.
2. Стягнути з військової частини А1815 на користь ОСОБА_4, незаконно утримане грошове забезпечення, стягнуте в рахунок відшкодування нанесених державі збитків у сумі 1970 (одна тисяча дев’ятсот сімдесят) грн. 00 коп.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що пункт 1.18. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, яким позивача було притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 6962,50 грн. є неправомірним, оскільки жодних порушень вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України, Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України, Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, ним допущено не було, також позивач стверджує, що він не має жодного відношення до неправомірного, безпідставного, чи неналежним способом оформленого списання пально-мастильних матеріалів.
Утримання, в рахунок відшкодування нанесених державі збитків, з позивача 5317 грн. останній також вважає неправомірним.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзивах на позовну заяву, що приєднані до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
15 червня 2018 сержант військової служби за контрактом ОСОБА_4, з довідки військової частини А1815 від 18.06.2018 за №541, дізнався про те, що згідно наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 про притягнення до обмеженої відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведення аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815 було притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності у розміру 5317 грн. (п’ять тисяч триста сімнадцять) грн.
В червні 2018 року військовою частиною А1815 на виконання вказаного наказу з позивача було утримано 20% з його місячного грошового забезпечення у сумі 1970 грн.
Пунктом 1.18 наказу командувача військ оперативного командування «Північ» №342 від 30.05.2018 року за неналежне виконання вимог ст.ст. 11, 16, 58, 119, 120 частини І Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV, ст.3 Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України”, ст.ст. 2,5,6,15,16 “Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року № 1225, командира вузла зв’язку механізованого батальйону військової частини А1815 сержанта ОСОБА_4, призначеного наказом командира військової частини А1815 від 30 грудня 2017 року №133-рс, притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 5317 грн.
Загальні підстави і порядок притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних, винних у заподіяні шкоди державі під час виконання ними службових обов'язків, передбачених актами законодавства, військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативно правовими актами визначені Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР.
Відповідно до положень п.п.2,3 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою ВРУ № 243/95-ВР від 23.06.1995 року, відшкодуванню підлягає пряма дійсна шкода, заподіяна розкраданням, пошкодженням, втратою чи незаконним використанням військового майна, погіршенням або зниженням його цінності, що спричинило додаткові витрати для військових частин, установ, організацій, підприємств та військово-навчальних закладів (далі – військові частини) для відновлення, придбання майна чи інших матеріальних цінностей або надлишкові виплати.
Як вбачається з наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 «Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815», «аудитом Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту у період з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року у військовій частині А1815 були встановлені порушення вимог пункту 6.4 Порядку списання військового майна у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 12 січня 2015 року № 17, які виявилися в тому, що дорожні (робочі) листи до донесення про наявність та рух пального в обов’язковому порядку не додавались, та в порушення вимог п.5.14.7 Тимчасового керівництва з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 24 грудня 2010 року № 690, що діяло до 02 листопада 2017 року, а також Інструкції з обліку військового майна № 440, що набрала чинності з 03 листопада 2017 року, щомісячні донесення Ф.24 командирами підрозділів не подавались, внаслідок чого було виявлено незаконне (безпідставне) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільний бензин (далі – АБ) – 219547 л та дизельне пальне (далі – ДП) – 549973 л, на загальну суму 20227067 грн.
Аудитом також було встановлено, що в порушення вимог Інструкції про порядок використання автомобільної техніки № 678, переважна кількість дорожніх (робочих) листів, попередньо виписаних до автомобільної, бронетанкової служб, не здавалась, але посадовими особами відповідних служб нові дорожні листи оформлювалися.
На сторінці 39 вказаного наказу (описова частина), зазначено наступне: «За неналежне виконання вимог ст.ст. 11, 16, 58, 119, 120 частини І Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV, ст.3 Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України”, ст.ст. 2,5,6,15,16 “Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року № 1225, командира вузла зв’язку механізованого батальйону військової частини А1815 сержанта ОСОБА_4, призначеного наказом командира військової частини А1815 від 30 грудня 2017 року №133-рс, притягнути до матеріальної відповідальності у розмірі 5317,00 грн.»
Рапортом від 15.06.2018 сержант військової служби за контрактом ОСОБА_4 доповів командиру військової частини А1815, що його помилково притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності за порушення, які допущені в донесенні від 08 листопада 2016 року №138, оскільки на момент скоєння вказаного порушення він проходив службу у іншому підрозділу на посаді водія-кранівника ТЗМ в ЗРБТР-ЗРАДн і вказане донесення не надавав.
Згідно до витягу з наказу командира військової частини А1815 (по стройовій частині) від 03.04.2018 №82 молодшого сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_4 було призначено на посаду командира взводу зв’язку механізованого батальйону.
Вказану посаду ОСОБА_4 прийняв 03 квітня 2018 року.
Тобто, у період, за який проводилась аудиторська перевірка, позивач на посаді командира вузла зв’язку механізованого батальйону військової частини А1815 взагалі не перебував.
Щодо обґрунтованості підстав видання наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, суд зазначає наступне.
Як вбачається з наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 «Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815».
В той же час приписами п.п. 17,18, 19, 21,22,23 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою ВРУ № 243/95-ВР від 23.06.1995 передбачено, що у разі виявлення факту заподіяння матеріальної шкоди командир (начальник) військової частини призначає розслідування для встановлення причин виникнення шкоди, її розміру та винних осіб.
Розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня виявлення шкоди. У необхідних випадках цей термін може бути продовжено вищим за підлеглістю командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Розслідування призначається письмовим розпорядженням командира (начальника) військової частини, який має право прийняти рішення про притягнення військовослужбовця і призваного на збори військовозобов'язаного до матеріальної відповідальності.
Розслідуванням повинно бути встановлено: в чому полягає матеріальна шкода та яка її вартісна оцінка; якими конкретно неправомірними діями військовослужбовця або призваного на збори військовозобов'язаного заподіяно шкоду, вимоги яких законів, військових статутів, порадників, інструкцій та інших нормативних актів при цьому було порушено; умисно чи з необережності та з якою метою заподіяно шкоду; чи заподіяно шкоду винною особою під час виконання службових обов'язків; ступінь вини кожного у разі заподіяння шкоди кількома особами; умови та причини, що сприяли заподіянню шкоди, та її наслідки.
У висновку розслідування викладаються факти, встановлені відповідно до вимог пунктів 3 і 19 цього Положення, та пропозиції про притягнення винної особи (винних осіб) до обмеженої, повної чи підвищеної матеріальної відповідальності, а в разі необхідності - обґрунтування можливості зменшення суми, що підлягає стягненню з винного для відшкодування заподіяної шкоди.
Військовослужбовці та призвані на збори військовозобов'язані, які притягаються до матеріальної відповідальності, ознайомлюються з матеріалами розслідування, про що у висновках робиться відповідний запис. Вони мають право подавати свої заперечення та клопотання на ім'я командира (начальника) військової частини.
Командир (начальник) військової частини після розгляду матеріалів розслідування зобов'язаний особисто провести бесіду з військовослужбовцем або призваним на збори військовозобов'язаним, який притягається до матеріальної відповідальності.
По фактам виявленого Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815 незаконного (безпідставного) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільний бензин (далі – АБ) – 219547 л та дизельне пальне (далі – ДП) – 549973 л, на загальну суму 20227067 грн. розслідування оперативним командуванням «Північ» (військова частина А4583) не призначалося та не проводилося.
Крім того, письмовий висновок на коментарі до висновків та рекомендацій, викладених в аудиторському звіті, не є рішенням суб'єкта владних повноважень (Управління), прийнятим за результатами проведення аудиту та обов'язковим до виконання підконтрольним суб'єктом.
Обов'язковою ознакою рішення суб'єкта владних повноважень, яке може бути оскаржене до суду, є те, що воно безпосередньо породжує певні правові наслідки для суб'єкта відповідних правовідносин і має обов'язковий характер. Висновки, викладені в аудиторському звіті, як і висновки на коментарі до вказаних висновків, не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Водночас судження Управління про порушення підконтрольним суб'єктом вимог законодавства є висновками тільки цього органу, зазначення яких в аудиторському звіті не суперечить чинному законодавству. Такі висновки аудиторського звіту, як і висновки на коментарі до цього звіту, можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень, дій, в основу яких покладені згадувані висновки аудиторського звіту.
Тобто, результати проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815 не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС України і безпосередньо не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялася.
Щодо притягнення сержанта ОСОБА_4 до обмеженої матеріальної відповідальності, суд зазначає наступне.
Пунктами 10-12 Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР визначено наступне.
Пункт 10. Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані за шкоду, заподіяну недбалим виконанням ними службових обов'язків, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше місячного грошового забезпечення.
Військові будівельники військово-будівельних частин, окремих батальйонів і рот у випадках, передбачених цим пунктом, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше середньомісячної заробітної плати.
За пошкодження, псування або втрату через необережність майна, виданого військовослужбовцям призваним на збори військовозобов'язаним на період зборів в особисте користування, вони несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше тримісячного грошового забезпечення.
Пункт 11. Командири (начальники) військових частин за шкоду, заподіяну державі їх підлеглими, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше тримісячного грошового забезпечення, якщо вони своїми розпорядженнями порушили встановлений порядок обліку, зберігання, використання, перевезення військового майна.
У разі, якщо командири (начальники) військових частин не вжили належних заходів, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню військового майна або щодо притягнення винних до відповідальності, вони несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше місячного грошового забезпечення.
Тобто, обмежена матеріальна відповідальність військовослужбовців, відповідно до пунктів 10-11 Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР, настає тільки якщо командири своїми розпорядженнями порушили встановлений порядок обліку, зберігання, використання, перевезення військового майна та не вжили належних заходів, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню військового майна або щодо притягнення винних до відповідальності.
Зважаючи на наведене вище, притягнення командира вузла зв’язку механізованого батальйону військової частини А1815 сержанта ОСОБА_4, призначеного наказом командира військової частини А1815 від 30 грудня 2017 року №133-рс до матеріальної відповідальності у розмірі 5317,00 грн. відбулося у порушення вказаних норм.
Окрім того, відповідно до п.1.18. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 до матеріальної відповідальності притягнуто командира вузла зв’язку механізованого батальйону військової частини А1815 сержанта ОСОБА_4, в той же час наказу командира військової частини А1815 (по стройовій частині) від 03.04.2018 року №82 молодшого сержанта військової служби за контрактом ОСОБА_4 було призначено на посаду командира взводу зв’язку механізованого батальйону, ВОС – 423147А (витяг з наказу додаю).
Тобто видаючи спірний наказ відповідач 1 невірно зазначив посаду позивача при притягненні його до обмеженої матеріальної відповідальності, що також є підставою для визнання неправомірним та скасування спірного пункту наказу.
Щодо вимоги про стягнення з військової частини А1815 на користь ОСОБА_5 незаконно утримане грошове забезпечення на суму 1970 грн.
Вказана вимога є похідною від виконання відповідачем 2 пункт 1.18. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, відповідно до якого, командира вузла зв’язку механізованого батальйону військової частини А1815 сержанта ОСОБА_4, призначеного наказом командира військової частини А1815 від 30 грудня 2017 року №133-рс, притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 5317 грн.
Відповідно до довідки військової частини А1815 від 18.06.2018 за №541 в червні 2018 року військовою частиною на виконання вказаного наказу було утримано 20% з грошового забезпечення ОСОБА_5 у сумі 1970 (одна тисяча дев’ятсот сімдесят) грн. 00 коп.
З огляду на те, що судом визнано та скасовано пункт 1.18. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, підлягає стягненню на користь позивача утримане грошове забезпечення у сумі 1970 грн. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1,18. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, відповідно до якого, командира вузла зв'язку механізованого батальону військової частини А1815 сержанта ОСОБА_4, призначеного наказом командира військової частини А1815 від 30 грудня 2017 року №133-рс, притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 5317,00 грн.
Стягнути з військової частини А1815 (код ЄДРПОУ 07880688) на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), незаконно утримане грошове забезпечення, стягнуте в рахунок відшкодування нанесених державі збитків у сумі 1970 (одна тисяча девятсот сімдесят) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 26 липня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот