
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2018 р. № 820/5119/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Маргвелані І.Л.,
представника позивача - Гануленко А.О.,
розглянувши в підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області до Борівського комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з усіх відкритих розрахункових рахунків Борівського комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради до бюджету України кошти у розмірі 170 737,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до облікових даних контролюючого органу Борівське комунальне підприємство "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради має податковий борг перед бюджетом в загальному розмірі 170 737,00 грн. по сплаті податку на додану вартість, що виник внаслідок несплати у встановлений законом строк самостійно задекларованих податкових зобов'язань. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
Ухвалою суду від 02.07.2018 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Представник позивача в підготовчому судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, наявного в матеріалах справи.
У наданому до суду клопотанні від 19.07.2018 року (Вх. № 01-26/36125/18) представник відповідача, Борівського комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради, просив справу розглядати без його участі. Також зазначив, що податковий борг підприємство визнає.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши в підготовчому судовому засіданні думку представника позивача, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Борівське комунальне підприємство "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради зареєстровано як юридична особа 05.10.1995 та перебуває на обліку в Ізюмській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (а.с. 12 - 15).
Відповідач є платником податку на додану вартість.
Відповідно до підпунктів 19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.34, 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Згідно з підпунктами 20.1.18 та 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до положень статті 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Судом встановлено, що Борівським комунальним підприємством "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради подано до контролюючого органу податкові декларації з податку на додану вартість, а саме: податкову декларацію № 9023226077 від 16.02.2018 - 47 569,00 грн., термін сплати 02.03.2018; податкову декларацію № 9044874313 від 15.03.2018 - 48 286,00 грн., термін сплати 30.03.2018; податкову декларацію № 9069965849 від 17.04.2018, термін сплати 30.04.2018 - 36 211,00 грн.; податкову декларацію № 9094828308 від 16.05.2018, термін сплати 30.05.2018 - 38 671,00 грн. (а.с. 18 - 21).
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов'язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, на теперішній час відповідач має податковий борг в загальному розмірі 170 737,00 грн., що підтверджується наданими контролюючим органом розрахунком суми податкового боргу та обліковою карткою платника податків (а.с. 17, 29 - 40).
Приписами пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як свідчать матеріали справи, контролюючим органом було винесено та направлено відповідачу засобами поштового зв'язку першу податкову вимогу № 1/110 від 02.06.2010 року та другу податкову вимогу № 2/116 від 07.07.2010 року (а.с. 22).
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, якими передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, зазначені податкові вимоги не втратили юридичної сили, а тому у контролюючого органу не виникло обов'язку повторного надіслання податкових вимог платнику податків.
Згідно довідки за підписом заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області, податковий борг Борівського комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради з моменту направлення першої податкової вимоги не переривався (а.с. 28).
Відповідач не скористався своїм правом адміністративного або судового оскарження першої та другої податкових вимог, доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи також не містять, а відтак сума заборгованості підприємства перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.).
Відповідно до п.89.1- 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає: у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до ст. 89 ПК України Ізюмською ОДПІ 16.12.2014 року та від 04.08.2015 року було винесено рішення про опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків, Борівського комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради (а.с. 23).
На підставі вказаних рішень податковим керуючим Ізюмської ОДПІ проведено детальний опис майна відповідача та складено акти опису майна від 16.12.2014 року № 3/05/03358937 та від 13.11.2015 року № 2/05/03358937 (а.с. 25, 27).
Згідно Витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) № 45919251 від 19.12.2014 року та № 48325229 від 16.11.2015 року, майно платника податків, Борівського комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради перебуває у податковій заставі (а.с. 24, 26).
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. (Пункт 95.4 статті 95 Податкового кодексу України).
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 170 737,00 грн., який на час розгляду справи не сплачений, що підтверджується карткою особового рахунку.
Згідно довідки за підписом заступника начальника Головного управління ДФС у Харківській області, відповідач має відкриті рахунки в банківських установах (а.с. 16).
Як зазначалося судом раніше, відповідач визнав адміністративний позов.
Відповідно до частин 3, 4 статті 183 Кодексу адміністративного судочинства України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться в порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу.
Згідно положень ч.1, 4 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси (ч.5 ст. 189 КАС України).
Судом не встановлено, що дії відповідача щодо визнання позовних вимог суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДФС у Харківській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198, адреса: вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) до Борівського комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради (код ЄДРПОУ 03358937, адреса: вул. Миру, буд. 6, смт. Борова, Борівський район, Харківська область, 63801) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з усіх відкритих розрахункових рахунків Борівського комунального підприємства "Житлово-комунальне господарство" Борівської селищної ради до бюджету України кошти у розмірі 170737 (сто сімдесят тисяч сімсот тридцять сім) грн. 00 коп. в рахунок погашення податкового боргу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 26 липня 2018 року.
Суддя Д.А. Волошин