
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2018 р. Справа № 818/1921/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савицької Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Веріч А.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 818/1921/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1А.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач), і просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні і виплаті одноразової грошової допомоги, як інваліду II групи внаслідок захворювання, пов'язаного із виконання обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат від 12.02.2018;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі кратному 200 прожиткових мінімумів на працездатну особу станом на 1 січня 2018 року за шкоду заподіяну здоров'ю, з встановленням інвалідності ІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, однак рішенням Міністерства оборони України, оформленим у вигляді протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 12.02.2018, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач вважає такі дії неправомірними та такими, що порушують його право на соціальний захист.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу 15-денний строк, з дня вручення даної ухвали, для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні. Зазначає, що позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки відповідно до підпункту 6 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається військовозобов’язаним, призваним на збори, у разі встановлення інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва, заподіяного військовозобов'язаному при виконанні обов’язків військової служби, або не пізніше ніж через три місяці після закінчення зборів, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження цих зборів, а ОСОБА_1 інвалідність було встановлено понад 3-х місячний термін (а.с. 33-34).
У подальшому ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 призначено справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 24.07.2018.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач, належним чином повідомлений про місце, дату та час розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив (а.с. 36).
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов є необґрунтованим і не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відноситься до 1 категорії і є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.9).
У період з 01.08 1986 по 15.08.1986 позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 53893 в с.Оране, і проводив дезактивацію об’єктів "зони № 3", дні виїздів 2,3,4,5,6,7,8,910,11,12,13,14 серпня 1986 року, тобто, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-ти кілометровій зоні підвищеної небезпеки, що підтверджується копією довідки Центрального архіву Міністерства оборони України (а.с.13).
06.10.1993 під час первинного огляду органами МСЕК ОСОБА_1 визнано інвалідом ІІІ групи внаслідок загального захворювання (довідка МСЕК серії 2-18 АГ №138100 від 06.10.1993). 13.10.2003 під час повторного огляду органами МСЕК позивача визнано інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (довідка МСЕК серії АА №000091 від 13.10.2003).
У подальшому у 2009 році позивачеві була встановлена ІІ група інвалідності безстроково, що підтверджується довідкою до Акта огляду МСЕК, інвалідність пов'язана з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 12.02.2018 №12, позивачу було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги (а.с.8). Відмова у призначенні допомоги обґрунтована тим, що ОСОБА_1 групу інвалідності встановлено понад 3-х місячний термін після закінчення зборів.
Надаючи правову оцінку правовим відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до частини 9 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975).
При цьому, пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, зокрема, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Таким чином, суд зазначає, що моментом виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата встановлення інвалідності, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на момент встановлення позивачу ІІ групи інвалідності, що пов'язана з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ в редакції Закону України від 01.08.2003.
Слід зазначити, що на момент встановлення позивачу інвалідності у 2003 році, яка пов'язана з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» взагалі не було передбачено норми щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 № 335, були внесені зміни до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 № 975 (далі - Порядок № 975).
Зокрема, пп. 3 п. 6 Порядку № 975 викладено в такій редакції: одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов’язаному чи резервісту під час виконання обов’язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві.
Відповідно до п. 2 цієї постанови (від 18.05.2017 № 335), ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2017 року.
З аналізу зазначених норм законодавства суд вбачає, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення, зокрема, військовозобов'язаному, якого призвано на спеціальні збори, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), при виконанні обов'язків військової служби, або не пізніше ніж через три місяці після закінчення зборів, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження, цих зборів.
Судом встановлено, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС як військовозобов'язаний, призваний на збори - у 1986 році, при цьому інвалідність ІІ групи йому встановлено в 2003 році, тобто через 17 років, а відтак, право на отримання одноразової грошової допомоги за статтею 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у позивача відсутнє.
Дана позиція суду узгоджується з постановою Верховного суду від 26.06.2018 по справі № 750/5074/17 (провадження № К/9901/44751/18).
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, код НОМЕР_1) до Міністерства оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено і підписано 26.07.2018.
Суддя Н.В. Савицька