Рішення № 75507236, 17.07.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
818/2372/18
Номер документу
75507236
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 липня 2018 р. Справа № 818/2372/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в письмовому провадженні адміністративну справу №818/2372/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1А.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУПФ України в Сумській області), у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині не проведення позивачу перерахунку пенсії виходячи з основного її розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016;

- зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача виходячи з осноного її розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Основний розмір пенсії позивача з дня її призначення становив 77% грошового забезпечення до 31.12.2015 року.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 року по справі №818/693/18 з 01.01.2016 року відповідача зобов’язано провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області 11/146-443 (2784) від 26.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268", починаючи з 01 січня 2016 року та провести виплату перерахованої пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії.

05.05.2018 року позивач звернувся з листом до відповідача про надання інформації щодо виконання рішення суду. Однак, відповідач у листі від 18.05.2018 року повідомив ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії та надав перерахунок пенсії, з якого свідчить, що розмір пенсії позивача складає 70% від грошового забезпечення.

На переконання позивача з 01.01.2016 року розмір його пенсії безпідставно зменшено на 7%, оскільки на момент виходу позивача на пенсію діяв Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу). У частині 2 статті 13 зазначеного Закону (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) зазначено, що "максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення".

Ухвалою суду від 21.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами прощеного позовного провадження з викликом сторін.

У письмовому відзиві від 12.07.2018 відповідач заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 у зв’язку з тим, що з 01.05.2014 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 27.03.2014 № 1166 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зазначені положення, як зазначив відповідач, стосуються розміру пенсії як при її призначенні, так і при проведенні перерахунку (а.с.17-18).

У судове засідання сторони не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.15-16).

Згідно ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).

Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с.8).

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року.

Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме ст.63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 по справі №818/693/18 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області 11/146-443 (2784) від 26.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268", починаючи з 01 січня 2016 року та провести виплату перерахованої пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії.

05.05.2018 позивач звернувся до ГУПФ України в Сумській області з питання виконання зазначеного рішення суду.

Листом від 18.05.2018 за №1551/М-11 ГУПФ України в Сумській області повідомило ОСОБА_1, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, при цьому, за результатами проведеного перерахунку, розмір пенсії склав 4593,13 грн. та є меншим за розмір пенсії, перерахований згідно з постановою КМУ №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", та склав 4758,52грн. До відповіді додано довідки про перерахунок пенсії, з яких свідчить, що розмір пенсії ОСОБА_1 становить 70 % від грошового забезпечення (вислуга років 29) (а.с.10-11).

Разом з тим, позивача повідомлено, що відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розмір пенсій є нижчим, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У зв’язку з цим, виплата пенсій здійснюється у розмірі, перерахованому згідно з постановою, а сума коштів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена після їх виділення з Державного бюджету України, у зазначеному у постанові порядку (а.с.12).

Суд не погоджується з позицією відповідача, вважає її безпідставною, виходячи з наступного:

На момент виходу позивача на пенсію (перебуває на обліку з 10.05.2010 року) діяв Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції від 27.04.2010 року.

Відповідно до пункту «а» статті 13 цього Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Таким чином, враховуючи вимоги вищезазначенної норми, розмір пенсії позивача було визначено у розмірі 77% від грошового забезпечення (29 років вислуги).

Натомість відповідач при перерахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2016 протиправно застосував норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які набрали чинності 01.05.2014 року, зокрема частину 2 статті 13 даного Закону, де зазначено, що «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Саме цим керувався відповідач при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 №818/693/18. Таку ж позицію висловив відповідач і у відзиві на позовну заяву (а.с.17-18).

Однак, слід зазначити, що на момент настання права на пенсійне забезпечення позивача - 10.05.2010 року ця норма Закону ще не діяла і зворотної дії в часі не має згідно з положеннями ст.58 Конституції України.

Згідно ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до приписів ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, рішення відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 77 % (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку за рішенням суду, що не заперечується відповідачем) до 70% грошового забезпечення не відповідає вимогам закону, отже є протиправним, а право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 77% підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності з вимогами ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з основного її розміру 77% грошового забезпечення при вислузі 29 років обрахованої відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу.

Тому, суд вважає правомірними та обгрунтованими вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності з вимогами ст.51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, виходячи з основного її розміру 77% грошового забезпечення при вислузі 29 років, обрахованої відповідно до ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в редакції закону, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при подачі даної позовної заяви було сплачено судовий збір у сумі 704,80грн., що підтверджується квитанцією №30 від 19.06.2018 (а.с.4).

Таким чином, на користь ОСОБА_1 підлягають відшкодуванню витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в сумі 704,80грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) в частині не проведення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. І.Франка, 35/107, м. Конотоп, Сумська область, 41600, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунку пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов’язати Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. І.Франка, 35/107, м. Конотоп, Сумська область, 41600, РНОКПП НОМЕР_1) виходячи з основного її розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. І.Франка, 35/107, м. Конотоп, Сумська область, 41600, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець