Рішення № 75507006, 26.07.2018, Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
211/5363/17
Номер документу
75507006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 211/5363/17

Провадження № 2-а/211/265/17

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26 липня 2018 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді – Ніколенко Д.М.,

за участю секретаря судового засідання – Гулько А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кривому Розі адміністративну справу за позовною заявоюОСОБА_1 до Криворізького південного об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті ради, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Криворізького південного об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови йому у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов’язати Криворізьке південне об’єднане управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та користується пільгами згідно ст.. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, в період з 29.11.1984 р. по 28.12.1986 р. він проходив військову службу в лавах Збройних Сил СРСР, з 16.05.1986 р. по 28.06.1986 р. у складі військової частини № 26784 виконував обов’язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, отримавши при цьому дозу опромінення 26.22 рентген, що підтверджується як записом у військовому квитку та посвідченням учасника, так і листами Департаменту соціального захисту населення. після досягнення 50-річного віку він звернувся до відповідача з приводу призначення пенсії за віком відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак отримав відмову у зв’язку з відсутністю в наданих ним документах відомостей про його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та роботи в зоні відчуження до 1 липня 1986 р. Вважає прийняте відповідачем рішення таким, що грубо порушує його конституційні права та інтереси як учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС, тому просить задовольнити заявлені вимоги.

Як вбачається з наданого до суду клопотання від представника відповідача про заміну первісного відповідача - Криворізьке південне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, на підставі постанови КМУ від 08.11.2017 №821 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області реорганізовано шляхом приєднання до головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

Враховуючи наявне клопотання, з огляду на припинення державної реєстрації Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, у відповідності до ст.52 КАС України, суд замінює первісного відповідача - Криворізьке південне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

В судове засідання сторони не з'явились.

Позивач надав до суду заяви про відкладення розгляду справи через неможливість явки адвоката, однак доказів на підтвердження поважності причини не явки адвоката до суду не надав.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась. В матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити в задоволенні позов, оскільки Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області діяло згідно з чинним законодавством не порушуючи його, оскільки основною умовою зниження пенсійного віку є робота в зоні відчуження, надані позивачем довідки не містять підтвердження роботи позивача у зоні відчуження, тому для призначення пенсії не має законних підстав.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи за її відсутності.

Враховуючи положення ст.205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу по суті на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та користується пільгами згідно статті 12 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради від 03.11.2017 р. (а.с.11).

При зверненні ОСОБА_1 до Криворізького південного об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області з питання призначення пенсії на підставі ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», отримав повідомлення від 06.07.2017 р. про відмову в призначенні пенсії в зв’язку з відсутністю належних документів, передбачених п. 2.1 підпункту 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» (а.с.23 – копія листа).

Всебічно, об'єктивно, повно та безпосередньо у судовому засіданні дослідивши наявні у справі докази, оцінюючи ці докази з огляду на їх належність, допустимість, достовірність, кожного окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наданих доказів у їх сукупності, суд вважає вказану відмову протиправною з наступних підстав.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч.1 ст.2 КАС України).

Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів призначається пенсія зі зниженням пенсійного віку на 10 років.

Статтею 14 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів, - віднесені до категорії 2 осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.

Згідно зі ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

У відповідності до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Такі документи, як довідки про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення відповідно до статті 15 Закону № 796-ХІІ є лише підставою для визначення статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Аналізуючи наведені норми права, суд приходить до висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильскій АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Тобто законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796-XII є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та ухвалі від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а, та Верховним Судом в постанові від 08 травня 2018 року по справі № 708/1022/17, правові висновки якого відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, враховуються судом.

Як свідчать встановлені обставини справи, позивач має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії А №219674 с та віднесений до 2 категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.10 – копія посвідчення).

Отже, враховуючи наведене, суд погоджується з тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а надані ним довідки є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей, поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини першої статті 55 Закону № 796-XII.

Згідно частини 6 статті 139 КАС України, судові витрати компенсуються за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246 КАС України , суд, -

вирішив:

позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати неправомірними дії Криворізького південного об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Дніпропетровської області правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 21910427, юридична адреса: м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26 липня 2018 року

Суддя Д.М.Ніколенко