
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2068/18
категорія 3.7.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки-рахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ Сенс TF 698К", 2011 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 реєстраційний номер НОМЕР_4 дозволу на сплату його залишкової вартості та його переоформлення;
- продовжити шестимісячний термін, встановлений законодавством, для сплати розрахункової суми для викупу автомобіля марки "ЗАЗ Сенс TF 698К", 2011 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 реєстраційний номер НОМЕР_4, зареєстрованого на ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1;
- зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на сплату залишкової вартості автомобіля марки "ЗАЗ Сенс TF 698К", 2011 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 реєстраційний номер НОМЕР_4, для його викупу та переоформлення.
В обґрунтування позову зазначає, що шестимісячний строк для звернення до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації для викупу автомобіля був пропущений з поважних причин, а саме позивач займалася переоформленням спадщини та пільг після смерті чоловіка.
Ухвалою від 29.05.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні на 25.06.2018 з повідомленням учасників справи.
08.06.2018 відповідач надав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 38-55) в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що протягом шестимісячного строку з моменту смерті інваліда викуп автомобіля позивачем здійснено не було, а посилання позивача на обставини пропуску строку звернення для викупу автомобіля не заслуговують на увагу, оскільки не є фактом, що має юридичне значення.
25.06.2018 позивач подала клопотання про розгляд справи без її участі в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України справа розглядається у письмовому провадженні.
Проаналізувавши досліджені докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частково задоволенню з таких підстав.
Відповідно до довідки Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації від 21.08.2012 року № 3971/02 (а.с.43), ОСОБА_1, інваліда війни І групи, забезпечено безоплатно автомобілем марки "ЗАЗ-Сенс" TF689K 2011 року виготовлення, номер двигуна НОМЕР_2, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999, акту приймання-передачі транспортного засобу від 16.08.2012 № 057190 (а.с. 42), рішення колегії Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації від 15.08.2012 № 22 та наказу № 89 від 15.08.2012.
Згідно свідоцтва про смерть (а.с.30), виданого Коростенським міським відділом державної РАЦС ГТУЮ у Житомирській області, ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2
26.04.2017 позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської Міської ради Житомирської області з заявою про передачу у власність автомобіля марки "ЗАЗ-Сенс", отриманого її чоловіком ОСОБА_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 48).
За результатами розрахунку ступеня зношення автомобіля Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА (далі - Департамент) видав довідку розрахунок (а.с. 50), в якій зазначив вартість автомобіля 31660,20 грн.
21.07.2017 позивач подала до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської Міської ради Житомирської області заяву в якій зазначила, що у зв'язку з тим, що у ОСОБА_1 немає коштів для виплати автомобіля, який був отриманий її чоловіком, то автомобіль повертає державі (а.с. 52).
Суд зауважує, що органами праці та соціального захисту населення не було вчинено ніяких дій щодо вилучення автомобіля у позивача, і на момент розгляду справи автомобіль марки "ЗАЗ-Сенс" перебував у користуванні ОСОБА_1
02.03.2018 ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської Міської ради Житомирської області з заявою, в якій просила надати дозвіл на переоформлення автомобіля марки "ЗАЗ-Сенс".
Листом від 20.03.2018 № 1225/02 (а.с. 28) відповідач надав відповідь на заяву від 02.03.2018, в якій вказав, що оскільки протягом 6 місяців з дня смерті особи з інвалідністю ОСОБА_1 до органів соціального захисту населення із заявою та відповідними документами не зверталася та не сплатила до державного бюджету розрахункову вартість автомобіля, надати дозвіл на переоформлення ОСОБА_1 у власність автомобіль, яким був забезпечений ОСОБА_1, департамент у даний час не має законних підстав.
В судовому засіданні позивач зазначила, що через зайнятість в оформленні спадщини мала змогу повторно звернутись до органів соціального захисту населення із заявою лише 02.03.2018.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно абз. 1 ст. 26 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні", держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, поширює інформацію про таку продукцію.
Відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів її сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлої особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1, 3, 9, 10 пункту 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 р. № 999 (далі -Порядок № 999) (в редакції чинній на момент звернення позивача до відповідача з заявою) передбачено, що Інваліду, законному представнику недієздатного інваліда чи дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, за їх бажанням може бути безоплатно переданий у власність після закінчення 10-річного строку експлуатації. Після смерті інваліда, дитини-інваліда такий автомобіль може бути безоплатно переданий у власність члену його (її) сім'ї (за бажанням такого члена сім'ї), який на час смерті інваліда були зареєстровані за місцем реєстрації інваліда, дитини-інваліда.
Автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті інваліда залишається у користуванні його сім'ї, якщо в ній є інвалід, який:
мав підстави для забезпечення автомобілем на час смерті інваліда або протягом не більше 6 місяців з дня його смерті;
був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його реєстрації;
не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через структурний підрозділ соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції.
Іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда на час смерті, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової вартості автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Розрахункова вартість автомобіля визначається структурним підрозділом соціального захисту населення або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний календарний місяць, або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний календарний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний календарний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
Відповідно до абз. 9 п. 3 Порядку №999, до членів сім'ї інваліда належать громадяни України, які проживають разом з ним, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.
Судом встановлено, що позивач була членом сім'ї померлого інваліда, фактично проживала та була зареєстрована разом зі своїм чоловіком ОСОБА_1 (а.с. 26) та що у неї відсутній інший автомобіль, у тому числі отриманий через Головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції. Також встановлено, що позивач має намір сплатити відповідні кошти для викупу автомобіля. Згідно довідки - рахунок про результати розрахунку ступеня зношення автомобіля, виданого інваліду ОСОБА_1, термін експлуатації автомобіля становить 4 роки 07 місяців.
Вказане вище не заперечується відповідачем.
Також встановлено, що рішення суду про вилучення автомобіля, отриманого інвалідом, на час звернення позивача прийнято не було.
Суд звертає увагу, що вперше позивач звернулась до органів праці та соціального захисту населення в строк встановлений законодавством (ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, а позивач звернулась з заявою 26.04.2017).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації протиправно відмовив ОСОБА_1 у наданні довідки-рахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ Сенс TF 698К", 2011 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 реєстраційний номер НОМЕР_4 для сплату його залишкової вартості та дозволу на його переоформлення.
Щодо позовних вимог про поновлення пропущеного шестимісячного строку, то в цій частині позову слід відмовити з оглядом на наступне.
Кодексом адміністративного судочинства не передбачено захист інтересів позивача шляхом продовження встановленого шестимісячного строку з дня смерті інваліда для сплати до бюджету розрахункової суми, це не передбачено і діючим законодавством. Суд вважає, достатнім способом захисту порушеного права позивача, шляхом зобов'язання відповідача надати розрахунок з розрахунковою сумою для викупу автомобіля.
Враховуючи часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесений нею судовий збір в сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11501, номер НОМЕР_5) до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (вул. Чуднівська, 105, м. Житомир, 10005, код 03192833), задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надані ОСОБА_1 довідки-розрахунку з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки "ЗАЗ Сенс TF 698К", 2011 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 реєстраційний номер НОМЕР_4 та дозволу на перереєстрацію автомобіля зі сплатою залишкової вартості.
Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 дозвіл на сплату залишкової вартості автомобіля марки "ЗАЗ Сенс TF 698К", 2011 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 реєстраційний номер НОМЕР_4, для його викупу та переоформлення у власність.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 352,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк