
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1356/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Телиця О.В.,
за участю:
представника відповідача Ткачука Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Дрогобицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Дрогобицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області у якій позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №43050-13 від 29.06.2016, №43051-13 від 29.06.2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що прийняті відповідачем податкові повідомлення рішення за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваний фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, від 29.06.2016 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Зазначає, що податковим органом неправомірно нараховано податкове зобов'язання за 2015 рік, а саме, не враховано те, що вказаний податок відноситься до місцевих платежів та зборів, особливості ведення якого передбачено ст. 12 Податкового кодексу України. Так, на території Дрогобицької міської ради вказаний податок встановлено рішенням "Про внесення змін та доповнень до Положення про нарахування та сплту місцевих податків і зборів" №1481 від 23.01.2015, а на території Болехівської сільської ради - рішенням "Про встановлення на території Болехівської сільської ради податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки" № 701 від 30.01.2015. Відтак, з огляду на те, що вказані рішення прийняті після 15.07.2014, підстави для сплати цього податку відсутні. З врахуванням приписів Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", що ухвалений 28.12.2014, тобто після 15.07.2014, зазначеними рішеннями Дрогобицької міської ради та Болехівської ради такий податок установлений 21.01.2015 та 30.01.2015 відповідно, застосування контролюючим органом положень Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених зазначеним законом, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто 2016 року.
Позивач у судове засідання не з'явилася, явки уповноваженого представника не забезпечила, про дату, час і місце проведення судового розгляду повідомлена належним чином, подала клопотання про розгляд справи без її участі за наявними матеріалами у справі.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав, викладених у відзиві. Зазначив, що виходячи з приписів податкового законодавства, за загальним правилом, визначення сум грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно відмінне від земельних ділянок з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб провадиться контролюючим органом шляхом надсилання (вручення) платнику податків відповідних податкових повідомлень-рішень, в разі наявності у такого платника податків житлових та нежитлових приміщень, що є об'єктами оподаткування. При цьому, застосування у 2016 році норм Закону України від 28.12.2014 № 71-VIII загалом не порушує та не суперечить принципу стабільності, який закріплений у податковому законодавстві України та до якого апелює позивачка. У зв'язку з тим, що позивач володіє об'єктом оподаткування, нерухомим майном відмінним від земельної ділянки, прийняті контролюючим органом податкові повідомлення-рішення є обґрунтованими та відповідають нормам чинного законодавства, відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Ухвалою суду від 13.04.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін на 14.05.2018. Ухвалою від 14.05.2018 року розгляд справи відкладено на 30.05.2018 року для направлення відзиву. Ухвалою від 30.05.2018 року розгляд справи відкладено на 25.06.2018 року для долучення додаткових доказів. Судове засідання 25.06.2018 не відбулося у зв'язку з відрядженням судді та відкладено розгляд справи на 16.07.2018.
Суд, заслухавши вступне слово представника відповідача, з"ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обгрунтовуються, встановив наступні обставини справи.
29.06.2016 ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № 43050-13 від 29.06.2016, відповідно до якого згідно з підп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до підп. 266.7.2 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваний фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, за податковий період 2015 рік - 2745,25 грн.
- та № 43051-13 від 29.06.2016, відповідно до якого згідно з підп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до підп. 266.7.2 п. 267.2 ст. 267 податкового кодексу України позивачці визначено суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваний фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, за податковий період 2015 рік - 302,98 грн.
Позивач не погоджуючись із цими рішеннями, звернулася з даним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Так, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон № 71-VIII, яким було внесено зміни до ПК України та введено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
При цьому, відповідно до пункту "є" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України не є об'єктом оподаткування будівлі промисловості, зокрема, виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств.
Підпунктом 266.3.1, 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.
Тобто, із набранням чинності вказаними положеннями ПК України, фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (за винятком тих, які не є об'єктами оподаткування відповідно до підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України) є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Разом з тим, пунктом 8.1 статті 8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Згідно зі статтею 265 ПК України податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю.
Пунктом 10.1 статті 10 ПК України визначено, що місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно.
Відповідно до пункту 12.3 статті 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Отже, з аналізу вищевикладених норм вбачається, що встановлення податку на майно, зокрема податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є безумовним обов'язком місцевої ради, який повинен бути виконаний шляхом прийняття відповідного рішення.
Підпункт 12.3.4. пункту 12.2 статті 12 ПК України імперативно врегульовує порядок опублікування та застосування рішень місцевої ради про встановлення місцевих податків.
Так, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Підпунктом 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПК України встановлено, що у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
Відповідно до підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 ПК України податкове законодавство ґрунтується на принципі стабільності.
Так, згідно з вказаною нормою зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Таким чином, оскільки відповідні рішення прийняті Дрогобицькою міською радою 23.01.2015 за №1481 та Болехівською сільською радою Дрогобицького району Львівської області 30.01.2015 за № 701, тобто після 15 липня 2014 року, то застосування контролюючим органом положень ПК України з урахуванням внесених Законом № 71-VIII змін щодо оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року.
При вирішенні справи суд враховує аналогічну правову позицію, викладену у постановах Верхового суду від 18.01.2018 у справах № 804/1241/17 (К/9907/1648/17), № 813/1707/17 (К/9901/2107/17), від 10.04.2018 у справі №813/3803/16 (К/9901/35350/18).
Отже, у контролюючого органу були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та визначення позивачці грошового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2015 рік.
Разом з тим, суд також констатує порушенням податковим органом пп. 266.7.2 п.266.7 ст.266 ПК України в частині строку надсилання та вручення такого рішення
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки податкові повідомлення-рішення не відповідають критеріям, що передбачені ч. 2 ст. 2 КАС України, позивачем доведено вимоги позову належними та допустимими письмовими доказами, долученими до матеріалів справи, а відповідачем таких не спростовано, позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене позивачу слід повернути сплачений нею судовий збір відповідно до квитанції № 0.0.997276697.1 від 26.03.2018 у сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення- рішення Дрогобицької об`єднаної ДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 29.06.2016 року №43050-13 та від 29.06.2016 року №43051-13.
Стягнути з Дрогобицької об`єднаної ДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (82100, Львівська область, м.Дрогобич, вул.Шевченка,2, код ЄДРПОУ 39507175) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (82100, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) 704,80 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного адміністратвного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26.07.2018 року.
Суддя Карп`як О.О.