Рішення № 75506735, 26.07.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
812/1540/18
Номер документу
75506735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1540/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04 червня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими вимогами:

1) визнати противоправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення виплати призначеної пенсії позивачу;

2) зобов'язати відповідача провести позивачу виплату пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», та довідки від 21.03.2018 № 3545-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру;

3) зобов'язати відповідача здійснити позивачу з урахуванням частин третьої, четвертої статті 3 КАС України, пункту 41 позиції Верховного Суду по справі № ПЗ/9901/8/18 від 15.02.2018 виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Ухвалою суду від 06.06.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 57-58).

25 червня 2018 року до суду позивачем надано уточнений адміністративний позов з додатками, вивченням якого встановлено, що позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом (арк. спр. 62-63).

З урахуванням уточнених позовних вимог позивач просить:

1) зобов'язати відповідача здійснити позивачу невідкладний перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням до неї нового посадового окладу в розмірі 2500,00 грн, окладу за спеціальним званням в розмірі 2000,00 грн, надбавки за вислугу років - 35%, надбавки за особливо важливі завдання - в розмірі 42%, надбавки за інформаційно - аналітичну роботу в розмірі 8%, премії – в розмірі 14%, а також встановити позивачу з цієї дати новий розмір пенсії;

2) зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити позивачу заборгованість по пенсії, що виникла не з його вини, як за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 так і з 01.01.2018 з урахуванням висновків Верховного Суду по справі № Пз/9901/8/18, викладених в абзаці 2 пункту 41, та з урахуванням вимог, викладених в частині четвертій статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, чи обмежує їх - не має зворотної дії в часі.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 1997 року позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України. 14.06.2017 та 26.03.2018 до ГУ ПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії надійшли довідки про новий розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016.

25.04.2018 листом вих. № 5359/03-03 відповідач повідомив позивача, що довідка від 14.06.2017 нечинна, а тому перерахунок пенсії позивачу здійснено по довідці від 26.03.2018 за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 з виплатою позивачу за цей період 8775,77 грн. Решта суми доплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена позивачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо не здійснення позивачу у березні 2018 року своєчасної виплати доплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 не є законними, адже відповідно до частини четвертої статті 3 КАС України та абзацу 2 пункту 41 рішення Верховного суду закон, який встановлює нові обов’язки, скасовує чи звужує права, чи обмежує їх, не має зворотної дії в часу.

Також позивач зазначає, що відповідач не звернув уваги, що у довідці, складеній ліквідаційною комісією щодо позивача, відсутні щомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі – 42 %, надбавка за інформаційно-аналітичну роботу в розмірі – 8 %, премія в розмір – 14 %, які були встановленні раніше, тобто до перерахунку пенсії.

Позивач також зазначає, що на час складання ліквідаційною комісією довідки нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення законодавством не вводилися, а раніше встановлені щодо позивача не змінювалися, таким чином не включення до довідки вище зазначених щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є незаконним.

З викладених підстав позивач просив задовольнити його вимоги та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Ухвалою суду від 26.06.2018 прийнято уточнену позовну заяву до провадження та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (арк. спр. 1-3).

Відповідачем подано відзив на позовну заяву (арк. спр. 117-119), в якому відповідач заперечує проти задоволення вимог позивача з таких підстав.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку. 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 988. Перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.

ГУПФУ в Луганській області зроблено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016, за даними довідки від 21.03.2018 № 3545-лк, враховуючи такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад – 2500,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням – 2000,00 грн, надбавка за стаж служби 35% - 1575,00 грн, премія 2,05% - 124,54 грн. Інші складові не враховувались, оскільки перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою № 988, з першого числа місяця, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016.

Внаслідок проведеного перерахунку визначено різницю між місячним розміром підвищеної пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та фактично сплаченою за вказаний період. З урахуванням Постанови КМУ № 103 встановлено розмір та строки сплати вказаної різниці у 2019 та 2020 роках. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному Постановою № 103.

Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. У свою чергу, Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту. Відповідач зобов’язаний дотримуватись рішень КМУ, у тому числі й Постанови № 103.

На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Позивачем до матеріалів справи також подана відповідь на відзив відповідача (арк. спр. 123), в якій зазначено, що позивач вважає відзив необґрунтованим, з огляду на правову позицію Верховного Суду викладену у постанові від 10.05.2018 у справі № 825/1433/17, відповідно до якої позивач вважає, що має право на включення у розрахунок пенсії надбавки за особливі умови служби, премію, що були встановлені позивачу на момент перерахунку пенсії, тобто до 01.01.2016. Позивач вважає, що має право на доплати до пенсії не тільки з 01.01.2018 по квітень 2018 року, а й з 01.01.2016 по 01.01.2018.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 29.11.2007 призначена пенсія по інвалідності згідно із Законом № 2262-ХІІ, що підтверджується копіями паспорта громадянина України (арк. спр. 14-16), картки фізичної особи – платника податків (арк. спр. 17), пенсійного посвідчення від 26.12.2007 № НОМЕР_1 (арк. спр. 18).

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області.

За даними протоколу за пенсійною справою позивача від 01.12.2015, копія якого наявна в матеріалах справи, ОСОБА_1, починаючи з 01.12.2015 отримував пенсію у розмірі 60 % грошового забезпечення, загальний розмір пенсії складав 1563,86 грн, у тому числі основний розмір пенсії – 1466,01 грн, підвищення та надбавки до пенсії – 97,85 грн. Основний розмір пенсії розрахований з такого грошового забезпечення: посадовий оклад – 650,00 грн, оклад за військове звання – 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35 % - 271,25 грн, надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 8% - 52,00 грн, надбавка за особливо важливі завдання 42 % - 439,43 грн, премія 14 % - 215,28 грн, всього 1752,96 грн (арк. спр. 82, 102).

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області складено довідку від 21.03.2018 № 3545-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), на позивача, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за прирівняною посадою старшого інспектора управління, відділів (відділень) поліції до посади на день звільнення зі служби старший інспектор з дозвільної системи групи охорони громадського порядку Попаснянського РВ УМВС України в Луганській області становить 6199,54 грн, у тому числі: посадовий оклад – 2500,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «майор поліції» - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби 35 % - 1575,00 грн, премія 2,05 % - 124,54 грн (арк. спр. 101).

Після одержання довідки від 21.03.2018 № 3545-лк ГУПФУ в Луганській області 28.03.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016, визначено, що розмір пенсії (з надбавками) з 01.04.2018 складає 3719,72 грн, що підтверджено копією протоколу за пенсійною справою позивача та перерахунком пенсії (арк. спр. 99, 100).

Дослідженням протоколу про перерахунок пенсії позивача також встановлено, що відповідачем розрахована різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 47761,75 грн, яка буде виплачуватися з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно по 995,04 грн, з 01.01.2020 щомісячно до повної виплати розрахованої суми по 1990,07 грн.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, суд виходить з такого.

Спірними питанням у даній адміністративній справі є: правомірність не включення відповідачем до складу грошового забезпечення, з якого проведений перерахунок пенсії позивачу, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 8 %, надбавки за особливо важливі завдання 42 %, премії 14 %, які раніше були враховані відповідачем при обчисленні основного розміру позивача; правомірність невиплати відповідачем різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 одразу після проведення перерахунку пенсії та встановлення графіку погашення такої різниці, починаючи з 01.01.2019.

Спірні правовідносини врегульовано такими нормативно-правовими актами: Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262-ХІІ); Законом України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі – Закон № 580-VIII); Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі – Закон № 900-VIII); постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 45); постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – Постанова № 988); постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Внаслідок набрання чинності Законом № 580-VIII втратив чинність Закон України від 20.12.1990 № 565-ХІІ «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.

Згідно із статтею 102 Закону № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон № 900-VIII, яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580-VIII - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З вищевикладеного слідує, що чинним законодавством передбачено обов’язок органів Пенсійного фонду України здійснювати перерахунок пенсій колишніх працівників міліції у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Згідно з пунктом 1 Постанови № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Постанови № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін’юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 3 Постанови № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 Порядку № 45).

Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Системним аналізом вищевикладеного встановлено, що органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції на підставі відповідних довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складених уповноваженими органами, у даному випадку – ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області.

Дослідженням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 № 3545-лк, на підставі якої відповідачем здійснений перерахунок пенсії позивача станом на 01.01.2016, встановлено, що до грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, такі надбавки як надбавка за особливо важливі завдання в розмірі 42 %, надбавка за інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 8 %, а також премія у розмірі 14 % не включалися.

З огляду на положення Порядку № 45, суд вважає, що відповідач не повноважний під час здійснення перерахунку пенсії враховувати будь-які інші складові грошового забезпечення, відмінні від складових грошового забезпечення, що зазначені уповноваженим органом у відповідній довідці.

Позивачем суду не надано доказів існування іншої довідки, складеної ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області (уповноваженим органом), до якої включено грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі надбавки як надбавка за особливо важливі завдання в розмірі 42 %, надбавка за інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 8 %, а також премія у розмірі 14 %.

У свою чергу, на виконання вимог ухвали суду від 26.06.2018 про прийняття позовної заяви до провадження та відкриття провадження у справі, ліквідаційна комісія ГУМВС України у Луганській області листами від 10.07.2018 № 412/1/111/22-2018 та від 10.07.2018 № 121/1 повідомила суду, що такі надбавки, як за особливо важливі завдання та за інформаційно-аналітичне забезпечення, для поліцейських Національної поліції України не передбачені. Також повідомлено, що розмір премії включено до довідки на підставі листа Національної поліції України від 12.03.2018 № 2866/09/48-2018 «Про надання інформації про грошове забезпечення поліцейських» (арк. спр. 104, 110-115).

Посилання позивача на правову позицію висловлену Верховним Судом у постанові від 10.05.2018 у справі № 825/1433/17 за адміністративним позовом Особа_2 до Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справу України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії (реєстраційний № в ЄДРСР 74135586) суд відхиляє, оскільки з огляду на суб’єктний склад учасників справи та предмет доказування, суд вважає, що висловлена Верховним Судом правова позиція не застосовна у спірних правовідносинах по даній справі.

З вищевикладених міркувань суд також не надає правової оцінки діям ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області під час складання довідки від 21.03.2018 № 3545-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач під час здійснення перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016, виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 № 3545-лк, без урахування не включених до цієї довідки складових грошового забезпечення, діяв із дотриманням вимог чинного законодавства.

За таких обставин суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити позивачу невідкладний перерахунок пенсії з 01.01.2016 з урахуванням до неї нового посадового окладу в розмірі 2500,00 грн, окладу за спеціальним званням в розмірі 2000,00 грн, надбавки за вислугу років - 35%, надбавки за особливо важливі завдання - в розмірі 42%, надбавки за інформаційно - аналітичну роботу в розмірі 8%, премії – в розмірі 14%, а також встановити позивачу з цієї дати новий розмір пенсії, є необґрунтованою та у її задоволенні слід відмовити.

Що стосується вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу заборгованість по пенсії, що виникла не з його вини, як за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 так і з 01.01.2018 з урахуванням висновків Верховного Суду по справі № Пз/9901/8/18, викладених в абзаці 2 пункту 41, та з урахуванням вимог, викладених в частині четвертій статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, чи обмежує їх - не має зворотної дії в часі, суд зазначає таке.

По-перше, протоколом відповідача від 28.03.2018 про перерахунок пенсії позивача у повній мірі підтверджується, що відповідачем вже нарахована заборгованість по пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Відповідно вимога позивача в цій частині є безпідставною та у її задоволенні слід відмовити.

По-друге, протоколом від 28.03.2018 відповідачем також покладено на себе обов’язок здійснити виплату позивачу заборгованість по пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 із дотриманням графіку проведення таких виплат, визначеного Постановою № 103.

Так, як вже вище вказано Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103, якою внесено зміни до Постанови № 45, а також унормовано порядок виплати суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Слід зазначити, що право визначати умови, порядок та розміри здійснення перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 цього Закону № 2262-ХІІ.

У пункті 2.1 рішення від 26 грудня 2011 року № 1-42/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Конституційний Суд України зазначив, що згідно з частиною першою статті 46 Основного Закону України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.

У Конституції України передбачено гарантії прав громадян на соціальний захист, зокрема такі, як законодавче закріплення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92), визначення джерел державного соціального забезпечення (частина друга статті 46), контроль за використанням коштів Державного бюджету України (стаття 98).

Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.

Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави… Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський Суд з прав людини у справі «ОСОБА_2 проти України», заява № 43331/12, п. 26, 27, 28 ухвала від 03 червня 2014 року, зазначив, що перша та найважливіша вимога положення щодо втручання у право заявниці на мирне володіння майном у розумінні статті 1 Першого протоколу полягає у тому, що будь-яке втручання з боку державних органів влади у мине володіння майном має бути законним та має переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання має також бути обґрунтовано пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, має зберігатися «справедливий баланс» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту основоположних прав особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде накладений особистий та надмірний тягар (див. серед багатьох інших джерел рішення у справі «ОСОБА_3 Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ECHR 2000 XII).

У цій справі немає доказів того, що відповідні зміни до Закону України про державний бюджет України не були внесені відповідно до законної процедури, а за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними, Суд доходить висновку, що вони відповідали вимозі щодо законності за статтею 1 Першого протоколу. Суд також не може дійти висновку, що передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення якихось положень Конвенції.

Суд також зазначає, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Суд не вважає, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю (див. ухвалу щодо прийнятності від 8 жовтня 2013 року у справі «ОСОБА_4 Матеуш та Сантуш Жануаріо проти Португалії» (Da Conceiзгo Mateus and Santos Januario v. Portugal), заяви № 62235/12 та № 57725/12).

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Суд зазначає, що Постанова № 103 на час проведення перерахунку пенсії позивача була чинною, та підлягала застосуванню відповідачем.

Таким чином відповідач, встановивши графік погашення виплати суми перерахованої пенсії, діяв із дотриманням чинного законодавства та у суду відсутні законні підстави для зобов’язання відповідача діяти всупереч таких вимог.

Суд також вважає за необхідне зауважити, що право особи на перерахунок пенсії законодавець пов’язує з настанням обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних осіб.

Разом з тим, за законодавчо визначеною процедурою обов’язок відповідача провести перерахунок пенсії виникає з моменту отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, складеної уповноваженим органом.

З вищевикладеного слідує, що момент виникнення права особи на перерахунок пенсії та момент фактичного здійснення такого перерахунку органом Пенсійного фонду України не співпадають у часі.

При цьому законодавчо визначений обов’язок органу Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії з дати виникнення права особи на такий перерахунок жодним чином не свідчить, що його має бути проведено із дотриманням процедури, яка існувала на час виникнення такого права в особи та у подальшому зазнала змін, а не тієї, яка існувала на час вчинення суб’єктом владних повноважень певної дії.

За загальновідомим правилом суб’єкт владних повноважень має вчиняти дії та приймати рішення відповідно до закону, чинного на час вчинення такої дії чи прийняття рішення.

Закон, який встановлює нові обов’язки, скасовує чи звужує права, належні особі, не має зворотної дії в часі.

У свою чергу, гарантією своєчасного виконання уповноваженими особами, які складають довідки про розмір грошового забезпечення, та органами Пенсійного фонду України, що здійснюють відповідний перерахунок, є проведення такого перерахунку з дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі не проведення такого перерахунку з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 (реєстраційний № в ЄДРСР 73763736) висловив позицію, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

З вищеописаних доказів, наявних в матеріалах справи, встановлено, що перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем 28 березня 2018 року на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 № 3545-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, яка надійшла до відповідача 26.03.2018.

Тобто такий перерахунок здійснювався відповідачем після набрання чинності Постановою № 103. Цією Постановою не встановлювалися будь-які нові обов’язки, скасування чи звуження прав позивача на перерахунок пенсії. Відповідно суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано механізм проведення перерахунку пенсій, визначений Постановою № 45 із змінами, внесеними Постановою № 103.

Що стосується тверджень позивача щодо необхідності застосування правових висновків, викладених Верховним Судом у рішенні від 15.02.23018 у справі № 820/6514/17 за позовом ОСОБИ_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, яке набрало законної сили 17.03.2018, суд зазначає таке.

Так, рішенням Верховного Суду позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов’язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після ухвалення рішення Верховним Судом у зразковій справі (15.02.2018) відбулася зміна правового регулювання спірних правовідносин внаслідок прийняття Постанови № 103, якою унормовано порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.

Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.

Таким чином, висновок Верховного Суду в частині обраного способу захисту порушених прав позивача шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, який здійснений без врахування положень Постанови № 103, є незастосовним у даній адміністративній справі внаслідок зміни законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини та з якого виходив Суд ухвалюючи рішення у зразковій справі.

За таких обставин суд дійшов висновку, що у задоволенні вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу заборгованість по пенсії, що виникла не з його вини, як за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 так і з 01.01.2018 з урахуванням висновків Верховного Суду по справі № Пз/9901/8/18, викладених в абзаці 2 пункту 41, та з урахуванням вимог, викладених в частині четвертій статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, чи обмежує їх - не має зворотної дії в часі, слід також відмовити.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: 93302, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_5